Reklama

Niedziela Wrocławska

Zjazd parafii jadwiżańskich

Lilianna Sicińska: – Już kilka miesięcy temu z wielkim entuzjazmem opowiadał Ksiądz o pomyśle pierwszego w historii spotkania w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej przedstawicieli wszystkich polskich parafii noszących jej wezwanie?

Ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS: – Pomysł powstał już dwa lata temu i został przedstawiony abp. Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu, uzyskując jego aprobatę. Chodziło o dalsze ożywienie kultu Świętej. W pierwotnym zamyśle pielgrzymka miała się odbyć w czerwcu ub. roku i miały być na nią zaproszone parafie pw. św. Jadwigi z archidiecezji wrocławskiej, diecezji świdnickiej i legnickiej, czyli z metropolii wrocławskiej. Z przyczyn niezależnych od nas jednak nie odbyła się.
Nie zniechęciło to do realizacji zamysłu, a wręcz po rozmowach z Księdzem Arcybiskupem zrodziła się myśl, by w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zaprosić wszystkie parafie mające za patronkę św. Jadwigę Śląską, aby przybyły do Trzebnicy.
W październiku ub.r. została wysłana do wszystkich parafii pierwsza informacja o planowanej pielgrzymce w dniu 18 czerwca 2016 r. Przed świętami wielkanocnymi 2016 r. zostało wysłane oficjalne zaproszenie do wszystkich parafii z plakatem i programem, podpisane przez abp. Józefa Kupnego i ks. Jerzego Olszówkę SDS, kustosza Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

– Czy trudno było dotrzeć do tych parafii?

– W dobie Internetu nie było to aż tak trudne. Przeglądałem strony internetowe wszystkich diecezji w Polsce i tym sposobem udało się odnaleźć 109 takich parafii. Niewykluczone jednak, że mogła zostać pominięta jakaś parafia, bo sposób prowadzenia wspomnianych stron jest bardzo zróżnicowany. Dla przykładu – trzy parafie w jednej z diecezji odnalazłem szukając zupełnie czegoś innego, chociaż przeglądałem oficjalną stronę tejże diecezji i nie było informacji o takich parafiach.

– Jakie były reakcje na zaproszenie?

– Zgłoszonych jest kilkuset pielgrzymów. Można pytać, czy jest to dużo? Zawsze mogło być więcej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że dopiero próbujemy tworzyć taką tradycję. Poza tym jest to jedna z wielu propozycji pielgrzymkowych, chociażby w kontekście Jubileuszu Roku Miłosierdzia.

Reklama

– Dlaczego czerwiec został wybrany na czas takiego spotkania? Czy wiąże się to ze zbliżającymi się wakacjami i okresem pielgrzymkowym?

– Z pielgrzymowaniem do sanktuarium św. Jadwigi kojarzy się przede wszystkim data 16 października – liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi, kiedy odbywają się główne uroczystości jadwiżańskie. Natomiast wybór terminu czerwcowego na spotkanie czcicieli św. Jadwigi był rzeczywiście podyktowany myślą, by ożywić kult pielgrzymkowy w ciągu roku, lecz także kwestią aury pogodowej – w październiku bywa zimno, a krótszy dzień ogranicza plany pielgrzymów.

– Czego oczekują organizatorzy po spotkaniu pielgrzymów z całej Polski?

– Można oczekiwać, że będzie ona szansą bliższego poznania się wiernych z poszczególnych parafii, którym patronuje św. Jadwiga Śląska – zarówno ze swoją Patronką jak i między sobą. Takie spotkanie stwarza też szansę wzajemnej wymiany doświadczeń, jak wygląda praktykowanie kultu św. Jadwigi Śląskiej w poszczególnych parafiach i w różnych rejonach Polski.

2016-06-09 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ona czuwa nad nami

Niedziela toruńska 34/2014, str. 8

Helena Maniakowska

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi