Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Solidarni przez wieki. 700-lecie Kiczyc

Uroczystości jubileuszowe w strażnicy OSP w Kiczycach

Monika Jaworska

Uroczystości jubileuszowe w strażnicy OSP w Kiczycach

– Wieś Kiczyce od samego początku związana jest z wiarą naszych praojców, a jej mieszkańcy odznaczają się naturalną dobrocią i wielką pracowitością. Trzy i pół wieku po chrzcie Polski powstała ta wieś i zamieszkali w niej wyznawcy Chrystusa – powiedział biskup senior Tadeusz Rakoczy na Mszy św. jubileuszowej, sprawowanej w niedzielę 12 czerwca w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Tą Eucharystią mieszkańcy wsi Kiczyce, położonej w gminie Skoczów, rozpoczęli świętowanie jubileuszu 700-lecia istnienia wsi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skoczowska historyk Halina Szotek wskazuje, że wieś pojawia się po raz pierwszy w dziś dostępnych dokumentach źródłowych z 1316 r. Tam wymieniony został Piotr z Kiczyc, który być może był rycerzem wywodzącym się z wsi, albo tym, który otrzymał wieś od księcia za jakieś zasługi. – Nazwa Kiczyce jest unikatowa i pochodzi zdaje się od imienia założyciela lub właściciela wsi. W herbie wsi widnieje kafar – młot służący do wbijania pionowych pali przy regulacji rzek, budowy tam i wałów. Tutaj działało wiele organizacji ze Związkiem Śląskich Katolików. A obecnie działa w niej przedszkole, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich – przypomniał w homilii bp Rakoczy, dodając że jubileusz jest okazją do twórczego rachunku sumienia z realizacji ideałów, jakimi żyli praojcowie. – Jest to więc wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnym postawom. Jubileusz to także wielkie wezwanie do wierności zasadom, jakie niezależnie od zmieniających się czasów stanowią trwały fundament istnienia naszego narodu – podkreślił.

Reklama

Główne obchody jubileuszu trwały do 18 czerwca. Złożyły się na nie okolicznościowe spotkania, spartakiady sportowe, występy dzieci i festyny. Przy tej okazji również sołtys Franciszek Pomper świętował 25-lecie posługi sołtysa we wsi. W ramach obchodów zaplanowano jeszcze wiejskie dożynki 28 sierpnia z Mszą św. żniwną i zakończenie 700-lecia 10 września połączone z piknikiem rodzinnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywiązani do wiary

Kiczyce zawsze należały do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Prawdopodobnie ludność mieszkająca od północnej strony należała do parafii ochabskiej, a od strony wschodniej chodziła do kościoła w Pierśćcu po utworzeniu tam parafii. Wg ksiąg kościelnych wierni z Kiczyc jako beneficjum składali proboszczowi skoczowskiemu 15 miar owsa rocznie – stwierdza Halina Szotek, która prezentowała zarys historyczny wsi podczas spotkań w ramach obchodów jubileuszu. Choć we wsi nie ma kościoła, widomym znakiem przywiązania do wiary są krzyże przydrożne. Jak podkreśla Halina Szotek, najstarszy drewniany krzyż przydrożny (poświęcony 5 grudnia 1767) postawił misjonarz Jan Kubiczek przy drodze z Kiczyc do Ochab, a najnowszy stanął w 1998 r. od strony Kępy Winogradzkiej. Kolejne powstały w XIX i XX w. ufundowane prze Mikę (1887), Szpałków (1893), Kobielów (1934) i Grzybka (1948) Przy drewnianym krzyżu ufundowanym przez Szpałków mieszkańcy co roku gromadzą się na nabożeństwach majowych, zakończonych Mszą św.

Jak zauważył bp Rakoczy, Kościół, wiara, tradycja, chrześcijańskie wartości były i są ważne dla mieszkańców Kiczyc. Od lat bowiem angażują się w życie Kościoła, w posługi przy swoich parafiach. Od wieków uczęszczają te parę kilometrów do kościoła na Msze św. i nabożeństwa. – Nieraz był siarczysty mróz, ale mimo to szliśmy codziennie piechotą do Skoczowa na Roraty z lampionami w ręku – mówi p. Zosia. – Pamiętam, że w Wielkim Poście w niedzielę najpierw szliśmy rano piechotą do kościoła na Mszę św. A po południu znów, ale na Drogę Krzyżową – wspomina p. Alojz, zauważając, że dawniej Droga Krzyżowa była także w niedzielę. – Każdego poranka, także w niedzielę rano, karmiliśmy bydło. Jeśli nie zdążyliśmy się wybrać na pierwszą Mszę św., to pędziliśmy piechotą ze wsi na Mszę św. o godz. 8. Wtedy nie było rowerów czy samochodów. Pamiętam czasy wojny. Wtedy raz w tygodniu chodziliśmy piechotą do Skoczowa na religię – mówi p. Anna. Inni mieszkańcy pamiętają, jak już religia odbywała się w jednym z budynków we wsi, a potem w szkole. Był czas, kiedy przywozili na motorze księdza na religię. A w śnieżne zimy wozili księdza specjalnymi saniami po kolędzie.

Solidarność w potrzebie

Jubileusz Kiczyc przypadł w Roku Miłosierdzia. Na przestrzeni dziejów można dostrzec solidarność mieszkańców wsi choćby w przypadku walk z żywiołem, zdarzeń losowych. Jak wspominają mieszkańcy wsi, gdy były powodzie, wzajemnie się wspierali i pomagali sobie, żeby się uchronić przed żywiołem. Gdy np. komuś spłonął dobytek, organizowali zbiórki pieniężne na pomoc pogorzelcom. Takie zbiórki organizowane były też w kościołach parafialnych. Starsi mieszkańcy wspominają, jak czasach ich młodości czy dzieciństwa ważne było, by pomagać sąsiadowi w polu. Ludzie solidaryzowali się w tej pomocy. – Gdy szła burza, a sąsiad np. zwoził siano, to inni sąsiedzi biegli mu pomóc, by zdążył przed burzą. Ludzie żyli biednie, ale chętnie sobie pomagali – podkreśla p. Anna. Jak zauważył Biskup w homilii, także kiczycka OSP od ponad 90 lat przychodzi ludziom z ofiarną pomocą, angażując się w kultywowanie tradycji dorobku kulturalnego i włączając w tę działalność młodzież. Przy okazji jubileuszu bp Rakoczy zachęcił mieszkańców: – Kultywujcie piękną tradycję waszych praojców, którzy charakteryzowali się wielką solidarnością. Bądźcie nadal solidarni. Wspierajcie się w niedoli. Żyjcie jak jedna wielka rodzina...

Podziel się:

Oceń:

2016-06-23 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Patrona Bełchatowa

T. Wąsik BTF

Więcej ...

Diecezja ma zapłacić 400 tys. zł zadośćuczynienia. Jest wyrok sądu

2025-01-10 10:20

Adobe Stock

Więcej ...

Kraków i Szczecin przeciw deprawacji. Kolejne protesty wobec działań Barbary Nowackiej

2025-01-11 14:59
SZCZECIN. PROTEST PRZECIWKO PLANOM MEN

PAP/Marcin Bielecki

SZCZECIN. PROTEST PRZECIWKO PLANOM MEN

Wiele kontrowersji wywołały dwa projekty rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wprowadzające do szkół nowy przedmiot – „edukację zdrowotną”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Niebo Ojca Pio

Wiara

Niebo Ojca Pio

Czy wiernie wykonuję to, czego Bóg ode mnie wymaga?

Wiara

Czy wiernie wykonuję to, czego Bóg ode mnie wymaga?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?