Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków młodnieje

Alina Szastok, Jacek Draus i Paweł Kisiel są wśród organizatorów
Festiwalu Miłosierdzia

Archiwum bazyliki Mariackiej

Alina Szastok, Jacek Draus i Paweł Kisiel są wśród organizatorów Festiwalu Miłosierdzia

Festiwal Miłosierdzia to propozycja zwłaszcza dla mieszkańców miasta i okolic, wolontariuszy, pielgrzymów oraz gości, którzy chcą poczuć przedsmak zbliżającego się święta młodych. I... doskonale się do niego przygotować!

Zanim do królewskiego grodu zjedzie młodzież z całego świata, a komunikacja po mieście może być utrudniona, warto wybrać się na krakowski Rynek. Będziemy mogli posłuchać słowa o Bożym Miłosierdziu oraz wziąć udział w uwielbieniu prowadzonym przez znakomitych artystów. Nie zabraknie też „miłosierdzia w praktyce”.

Od katechez do festiwalu

O szczegółach inicjatywy rozmawiamy z Aliną Szastok, jedną z siedmiu osób, które podjęły się organizacji Festiwalu Miłosierdzia (Mercy Festival). Na co dzień zajmuje się PR-em w dużym przedsiębiorstwie. Talenty wykorzystuje nie tylko biznesowo, ale i ewangelizacyjnie. W roku akademickim pomaga w promocji katechez oraz innych wydarzeń prowadzonych przez wspólnotę Sala na Górze przy krakowskiej bazylice Mariackiej. W tym roku nauki koncentrowały się wokół tematu miłosierdzia (chętni mogą je odsłuchać na stronie: salanagorze.pl).

Reklama

Czym więc jest ono dla Aliny? – Słuchając poszczególnych prelegentów, odkrywałam definicję miłosierdzia. Począwszy od tego, że jest ono najważniejszym imieniem Bożym, Jego największą tajemnicą. Odkrywałam także, jak Pan Bóg może nas uczyć żyć miłosierdziem. Najpierw wobec Niego, przyjmując je w darze dla siebie, a następnie wobec innych ludzi, kochając ich miłosierną miłością – mówi organizatorka festiwalu.

Jak dodaje, pomysł na to wielkie wydarzenie narodził się w gronie osób działających przy bazylice Mariackiej w parafialnym Komitecie Organizacyjnym ŚDM. – Wiedzieliśmy, że w czasie samego światowego spotkania w naszym kościele ma być strefa pojednania, odbywać się będą międzynarodowe adoracje i wiele Mszy św. w różnych językach. Nie będziemy więc mogli zorganizować Festiwalu Młodych, który ma przecież formułę koncertową. Dlatego postanowiliśmy zagospodarować czas przed centralnymi wydarzeniami, z myślą o osobach, które i tak będą wcześniej w Krakowie. Gdy teraz patrzę na rozmach tego przedsięwzięcia, to myślę, że zabierając się za nie, wykazaliśmy się niemałą odwagą!

Będzie się działo!

Program wydarzenia faktycznie jest bardzo bogaty. Całość zapoczątkują rekolekcje (18-21 lipca) prowadzone w bazylice Mariackiej przez dominikanów: o. Adama Szustaka i o. Tomasza Nowaka. Każde spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30 od cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. O 19.30 jesteśmy zaproszeni na Mszę św. z nauką, a potem katechezę i uwielbienie w profesjonalnej oprawie muzycznej (Owca, NiemaGotu).

Reklama

Od 22 lipca przez trzy dni (początek ok. godz. 17) wydarzenie przeniesie się na krakowski Rynek, i to na największą scenę, czyli przy Ratuszu! – Ogromnie się z tego cieszę, bo na tej scenie przeważnie odbywają się duże imprezy folklorystyczne, świeckie koncerty czy takie „parareligijne”, a więc np. z wątkami papieskimi, ale niejednoznaczne religijnie. Natomiast w czasie Festiwalu Miłosierdzia będzie miała miejsce ścisła ewangelizacja i uwielbienie! Do głoszących słowo dołączy bp Grzegorz Ryś, a ekipę uwielbienia wzmocnią: New Life’m, Exodus 15 oraz setka wykonawców koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha” z Rzeszowa! – wymienia Alina.

Co ważne, Festiwal od początku do końca będzie prowadzony w dwóch językach: po polsku i po angielsku, a zespoły przygotowały także specjalny, obcojęzyczny repertuar. Wydarzenie będzie również okazją do konkretnego czynu miłosierdzia. – Chcemy wykorzystać potencjał modlitewny ludzi z rożnych krajów, wymienić się informacjami, jak się modlą i jaką mają pobożność. Zrobimy losowanie intencji. Każdy, kto będzie chciał, zostawi swoją, a zabierze prośbę kogoś innego. Chętni będą mogli napisać swój adres e-mail. Będziemy zachęcać do wzajemnego kontaktu, zorientowania się, jak potoczyła się dana sprawa lub jakie wsparcie modlitewne okazano. Myślę, że ludzie, którzy przyjeżdżają na ŚDM, mają nadzieję na poznawanie innych kultur także w takim wymiarze!

Tworzymy historię

– Reklamując festiwal, zaznaczacie, że zapraszacie do Miasta Miłosierdzia. Ale co jeszcze je wyróżnia, oprócz tego, że mamy sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Faustynę oraz innych świętych, którzy czynili miłosierdzie, a także współczesne dzieła charytatywne? – dopytuję. – Głównie to, o czym powiedziałaś. Nie jest bez znaczenia, że mieszkało tu tak wiele postaci, okazujących miłosierdzie. Ale duch czasu idzie do przodu, Kościół nie stanął w miejscu. My też tworzymy historię Polski i chrześcijaństwa na naszej ziemi! Dlatego dobrze, że właśnie w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży pod tym bardzo znamiennym hasłem. Sądzę, że po tym wydarzeniu doświadczymy, właśnie szczególnie tu w Krakowie, wielu łask związanych z miłosierdziem. Na to czekamy!

2016-06-30 10:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziennik podróży do źródeł Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

„Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie” – te słowa papieża Franciszka natychmiast zwróciły uwagę i młodych i mediów. W czasie wieczornego czuwania na Campus Misericordiae Ojciec Święty mówił o niebezpieczeństwie, które grozi współczesnemu człowiekowi, ale mówił też o zadaniu, które staje przed młodym pokoleniem.

Więcej ...

Ks. Marek Dziewiecki: Czas zamknąć przeszłość, która boli

2021-05-13 08:19

freelyphotos.com

Lekarstwem na przeszłość, która boli, nie jest ani samobójstwo, ani rozpacz, ani wściekłość na siebie czy innych ludzi, ani gniew, ani chęć zemsty, ani zadręczanie siebie czy kogokolwiek innego. Lekarstwem na złą przeszłość jest przebaczenie i pojednanie.

Więcej ...

Bp Marcuzzo: "Bomby w Gazie spadają też na domy chrześcijańskie, reakcja Izraela nieproporcjonalna"

2021-05-14 19:32

PAP

Masowe ataki lotnictwa w Strefie Gazy uderzyły też w domy mieszkających tam rodzin chrześcijańskich, znajdujące się w pobliżu parafii Świętej Rodziny, powodując również szkody w klasztorze i schronisku sióstr różańcowych. Poinformował o tym watykańską agencję misyjną Fides bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, wikariusz Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy dla Palestyny i Miasta Świętego. Jego zdaniem odpowiedź Izraela na wcześniejsze ostrzeliwanie miast Tel Awiwu i Jerozolimy przez palestyński Hamas była nieproporcjonalnie silna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

Niedziela Lubelska

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

Dni Krzyżowe 2021

Kościół

Dni Krzyżowe 2021

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat