Reklama

Niedziela 27/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Kto wierzy, nigdy nie jest sam

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Ostatnio na portalach internetowych pojawiły się sensacyjne tytuły, jak np. ten: „Benedykt XVI powraca do Pałacu Apostolskiego”. W pewnym sensie jest to prawda, Papież senior zaplanował bowiem na 28 czerwca br. pierwszy od czasu swojego ustąpienia ze Stolicy Piotrowej krótki pobyt w Sali Klementyńskiej.

Wszyscy lubimy pamiątki

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Przechowujemy pamiątki po rodzicach, przyjaciołach, ludziach, którzy pozostają w naszym sercu jako osoby znaczące. Jakże wielu z nas posiada pamiątki po Ojcu Świętym Janie Pawle II. śp. o. Jan Góra OP, niezwykły, charyzmatyczny duszpasterz akademicki, gromadził je jeszcze za życia Ojca Świętego, przy różnych okazjach prosił go o jakąś jego osobistą rzecz, mając świadomość wielkości i świętości Jana Pawła II.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Dotknięcie ubogiego może nas oczyścić z obłudy i uczynić niespokojnymi o jego stan – powiedział papież Franciszek 22 czerwca br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. W swojej katechezie nawiązał do opisanego w Ewangelii według św. Łukasza (5, 12-16) cudu uzdrowienia trędowatego.

z Polski i ze świata
5

Z Polski i ze świata

Papież Franciszek 23 czerwca br. na audiencji prywatnej przyjął Janusza Kotańskiego – nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, który złożył listy uwierzytelniające.

z Polski
6

Z Polski

Beatyfikacja sługi Bożego ks. Piotra Skargi coraz bliżej. – Wykonano ogromną pracę. Skarga ma wśród Polaków chyba jedną z najbogatszych bibliografii, zarówno przedmiotową, jak i podmiotową. O nim i jego życiu napisano dużo, również krytycznie, dla wielu był przecież niewygodny.

temat numeru: watykański Oscar
7-9

Cudownie wyrażone

Ks. Marek Łuczak

Papież bardzo nam dziękował – tymi słowami Krzysztof Tadej, reżyser dokumentu „Życia nie można zmarnować”, wyraził radość z okazji przekazania w grudniu 2015 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi przez Telewizję Polską filmu dokumentalnego o pierwszych polskich misjonarzach zamordowanych w Peru w 1991 r. Film właśnie otrzymał watykańskiego Oscara na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Rzymie

Wygrał film Krzysztofa Tadeja

Włodzimierz Rędzioch

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Mirabile Dictu”, pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury, odbywa się w Rzymie regularnie od 2010 r. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich, dlatego przyznawane tam nagrody uznawane są za watykańskie Oscary.

pielgrzymka papieska • Armenia • 24-26 czerwca 2016 r.
10-11

Podstawa do jedności

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Metz Yeghérn – Wielkie Zło – Ludobójstwo. Tymi słowami opisywana jest masakra 1,5 mln Ormian, ofiar polityki czystki etnicznej zaplanowanej przez imperium otomańskie przed I wojną światową, a dokonanej w latach 1915-16. Pamięć o tym wydarzeniu wyłaniała się z każdego gestu, niemal z każdego słowa i każdego kroku papieża Franciszka, postawionego na ziemi najstarszego chrześcijańskiego państwa świata, które odwiedził w swej 14. zagranicznej pielgrzymce apostolskiej w dniach 24-26 czerwca 2016 r.

watykańska misja
12-13

Papież nie zapomina o Ukrainie

Ks. Mariusz Krawiec SSP

W dniach 15-20 czerwca 2016 r. Ukrainę odwiedził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Ta dość długa, bo sześciodniowa wizyta najbliższego współpracownika Ojca Świętego była wyrazem troski i zainteresowania papieża Franciszka Ukrainą – krajem, który przede wszystkim boryka się nierozwiązanym konfliktem zbrojnym na swoich wschodnich rubieżach

27 czerwca • 80. rocznica I Komunii św. Mari Carmen
14-15

Najszczęśliwszy dzień życia Mari Carmen

Marek Paweł Tomaszewski

Święty papież Pius X zezwolił w 1909 r., aby małe dzieci, już po dojściu do używania rozumu, mogły przystępować do Pierwszej Komunii św. Rodzice Mari Carmen doszli do wniosku, że będzie bardzo dobrze, jeśli ich dzieci skorzystają z tej łaski

15

Biblioteka „Niedzieli” proponuje książkę o Mari Carmen

Polonia w Ameryce Południowej
16-18

Tam biją polsko-brazylijskie serca

Z abp. Wacławem Depo rozmawiała Lidia Dudkiewicz

W Polsce przebywała grupa Polonii brazylijskiej, która 22 czerwca br. wraz z Polakami z Podola na Ukrainie nawiedziła Jasną Górę. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który w ubiegłym roku odwiedził Polonię w Brazylii.

Polonia na Jasnej Górze
19

Śladami polskich przodków

Ks. Mariusz Frukacz

W tym szczególnym miejscu zawierzacie swoje życie Bogu na wzór Maryi – powiedział do grupy Polonii brazylijskiej i grupy polonijnej z Podola na Ukrainie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 czerwca br. przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Brytyjczycy wychodzą z Unii Europejskiej
20-21

Wobec Brexitu potrzebna jest solidarność europejska

Wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w kontekście wyników referendum w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej:

Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii

Tomasz Musiał

Szkoda. Tak można krótko podsumować, szanując prawo do samostanowienia narodów, decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej. Skutki wyboru z 23 czerwca 2016 r., o czym świat dowiedział się dzień później rankiem, będziemy poznawać w praniu, bo tak naprawdę wszystkie wcześniejsze przewidywania, obliczenia i szacunki bardziej przypominały wróżenie z fusów niż rzetelną i sprawdzoną wiedzę.

Cameron złożył rezygnację

wPolityce.pl

Wola Brytyjczyków musi być uszanowana – powiedział 24 czerwca br. podczas konferencji prasowej David Cameron. Decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej przyjął z rozżaleniem i zapowiedział swoją dymisję.

polscy lekarze na emigracji
22-23

Dobrze czy źle, że wyjeżdżają z Polski?

Alicja Dołowska

Polonia medyczna liczy ok. 25 tys. osób, choć zwłaszcza tych nowych emigracyjnych lekarzy trudano policzyć, bo przeważnie nie zrzeszają się w polonijne struktury

niedzielne newsy
24

„Niedziela” ze statuetką SacroExpo

Jolanta Marszałek

SacroExpo to największe targi branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku swoje stoiska prezentowało 290 wystawców

Rzeczpospolita parafialna

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z Zespołem Redakcyjnym „Niedzieli”

Kościół jest parafią parafii i w tych podstawowych wspólnotach jest żywy i zbawiający. Dlatego Tygodnik Katolicki „Niedziela” rusza z kolejnym projektem w ramach ścisłej współpracy z Czytelnikami.

prezentacje
26

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Ewa Dudek

Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński oraz Maria Elżbieta Hesselblad „pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania” – powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. z okazji kanonizacji dwojga założycieli zgromadzeń zakonnych.

„Niedziela” realizuje apel kard. Wyszyńskiego

Artur Stelmasiak

Gośćmi warszawskiego Klubu Ronina było wielu znanych profesorów, publicystów oraz polityków. W ostatnich miesiącach gościł tu Prezes PiS, byli wicepremierzy oraz ministrowie. Teraz klubowicze postanowili posłuchać honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia

pamięć • Maria Jedlińska-Adamus
27

Żołnierz Wolności

Aleksander Markowski

Maria Jedlińska-Adamus, redaktor „Naszej Polski” przez całe życie, która do utraty tchu walczyła o wolną Polskę, nie żyje.

Bydgoszcz • 50. rocznica koronacji obrazu
28-29

U Matki Bożej Pięknej Miłości

Marek Kułakowski

– Maryja posiadła największą miłość Boga nie dla siebie, ale po to, by dać ją światu – mówił pół wieku temu prymas kard. Stefan Wyszyński. 29 maja br. bydgoska fara obchodziła 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości

uczynki miłosierdzia względem ciała
29

7. Umarłych pogrzebać!

Ks. Krystian Gawron

Już Stary Testament dostarczył nam przykładów oddawania czci ciału zmarłego. Wiara w życie pozagrobowe jest tak stara, jak stara jest ludzkość, bodaj wszędzie świadczą o tym wykopaliska archeologiczne.

być bliżej innych
30

Życie z barierami, ale bez ograniczeń

Wysłuchali: Magdalena Bartoszewicz i Paweł Kęska

Często trudno nam sobie wyobrazić życie ludzi, których spotykamy, szczególnie kiedy są różni od nas samych. Jak wyglądają życie i codzienność osoby poruszającej się na wózku? Pani Edyta mieszka w Żabińcu pod Piasecznem niedaleko Warszawy i na co dzień zyskała trochę samodzielności dzięki posiadaniu elektrycznego wózka inwalidzkiego.

wiara i życie
31

Traktat o miłosierdziu

Ks. Jacek Molka

Trwa Rok Święty Miłosierdzia. W jego przeżywanie doskonale wpisuje się książka bp. Kazimierza Romaniuka „Biblijny traktat o miłosierdziu”

wiara i źycie
31

Odwaga owiec

Ks. Mariusz Rosik

W Peru, w Cordillera Negra, w odległości godziny drogi od wybrzeża leży Pariacoto. Miasteczko, siedziba gminy, jest zaopatrzone w energię elektryczną, telefony i system wody pitnej. To tu zaczęła się peruwiańska misja franciszkanów. W Cordillera Negra nie było żadnego duchownego.

wiara i życie
31
liturgia tygodnia
32-33

Pokój królestwa Bożego

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 10, 1-12. 17-20; krótsza perykopa: Łk 10, 1-9)

W Jerozolimie doznacie pociechy

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

poradnik duszpasterski
34

Sposób na samotność

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Uśmiechaj się, bądź twórczy i pozytywny, nie siedź całymi godzinami przy komputerze, wyjedź na urlop, kup sobie kota, ożeń się, przeprowadź się, zabaw się, nigdy nie zostawaj sam, słuchaj radia, oglądaj telewizję, chodź do kina, czytaj dobre książki, znajdź sobie hobby, zajmij się sprawami kultury, poszerz swoje horyzonty, graj, odpoczywaj itp., itd... Takie rady na samotność może dać każdy. A co proponuje ksiądz?

felieton
35

Rodzina, czyli kapitał

Grzegorz Górny, reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

W 1992 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał prof. Gary Becker, jeden z czołowych przedstawicieli tzw. szkoły chicagowskiej, kojarzonej z liberalnym nurtem w gospodarce. Uznanie na świecie zyskał jako jeden z twórców teorii kapitału społecznego, a zwłaszcza autor monumentalnego „Traktatu o rodzinie”.

Biblia oczami dzieci – Konkurs Plastyczny

Edyta Hartman

Kongres Polska Wielki Projekt
36-37

Polski statek na globalnych wodach

Wiesława Lewandowska

„Polski statek na morzu zmian globalnej gospodarki” – to tytuł jednego z ciekawszych, acz niezbyt wyeksponowanych, paneli dyskusyjnych tegorocznego VI Kongresu Polska Wielki Projekt

fakty • opinie
38

Media narodowe, czyli polskie

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Media powinny bardziej niż do tej pory służyć i bronić zagrożonych narodowych instytucji, takich jak małżeństwo, szkoła, rodzina, Kościół.

Nowe rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Remont Bazyliki Narodzenia

pr

39

Zaskakujący ruch

pr

Sponsorzy dżihadystów?

pr

Spotkanie chrześcijan z prezydentem

pr

Sport to zdrowie

pr

felietony
40-41

Najważniejszy jest patriotyzm

Alina Czerniakowska

W życiu, a w pracy dziennikarskiej szczególnie, największym szczęściem jest możliwość spotkania wielkich osobowości, niezwykłych ludzi. To od nich można wiele się nauczyć, ich brać za wzór, czerpać energię do codziennej walki z wszelkim złem, przeciwnościami i starać się być do nich podobnym.

Bezmyślność

Zdzisław Skotnicki

Był wczesny poranek. Pan Niedziela od kilku dni sypiał bardzo krótko. Ostatnie mocno nagłaśniane przez lewicowo-liberalne media donosy na Polskę i na legalnie wybranych przedstawicieli naszej ojczyzny sprawiały, że zamiast porządnie się wysypiać tylko myślał, rozważał, denerwował się...

Juncker z Putinem

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Budowa kolejnej nitki Nord Stream 2 godzi w strategiczne interesy wielu krajów członkowskich Unii, w tym Polski.

Fundacja Sto Pociech
42-43

Duchogadki, psychogadki

Mateusz Wyrwich

Działają siedem dni w tygodniu. Od świtu do wieczora. Są dla rodziców, dzieci i babć niczym pogotowie. Skrywają się pod skrzydłami dominikanów. To Fundacja Sto Pociech

rodzina • odpowiadamy na pytania
44-45

Wspólna kasa?

Jacek Pulikowski

Wszystko ogarniająca miłość małżeńska ma prowadzić do szczęścia nie tylko małżonków, ale też ich dzieci i przyczyniać się do rozwoju miłości i szczęścia w świecie

rodzina • poradnik
46

Żonglerka na wakacje

Jarosław Kumor

Jest taka książka – „Tajniki żonglerki”. To jedna z wielu pozycji, których przeczytanie skończyło się w moim przypadku, niestety, jedynie na zamiarach. Wiem na pewno, o czym jest. Tytuł może się kojarzyć z piłką nożną, ale książka dotyczy żonglowania swoim czasem.

Dziecko Boże

Maria Paszyńska

W tym roku koniec maja przyszło nam spędzić w górach. Hotel, w którym pomieszkiwaliśmy, miał nietypowy system integrowania gości.

turystyka • planujemy wakacje
47

Ciągle w podróży

Julian Kostrzewa

Szykuje mi się pracowite lato, bo przygotowuję 10 programów dla telewizji i co tydzień jestem w innym kraju – mówi znany aktor i podróżnik Tadeusz Chudecki.

Dobry rok

jk, Przewodniki24.pl

Ten rok może okazać się udany dla turystów wybierających wycieczki zagraniczne z biurami podróży. Przeceny wycieczek w niektórych biurach doprowadziły do obniżek w kolejnych.

Kierunek: Augustów

jk

Wydawałoby się, że Pojezierze Augustowskie nie wymaga reklamy. A jednak... Augustów rozpoczął promocję w warszawskich autobusach.

cykl wakacyjny • na styku kultur i religii • Azja Mniejsza
48-49

Kapadocja ziemia chrześcijan

Margita Kotas

Kapadocja swym pięknem przyciąga miliony turystów z całego świata.
Jednak nie wszyscy odwiedzający ten region Turcji wiedzą, że był on kolebką chrześcijaństwa i monastycyzmu w Azji Mniejszej, przez niektórych uważaną za drugą Palestynę

Niedziela Młodych
50-53

Znajomości

Andrzej Siwiecki

Dobrze jest mieć znajomości. I nie chodzi mi wcale o załatwianie sobie ciepłych posadek. Nie. Dobrze mieć znajomego lekarza, który wytłumaczy, co nam dolega i podpowie, gdzie szukać pomocy.

Dlaczego warto?

Wysłuchała: Małgorzata Cichoń

Ostatnie dni dzielą nas od ŚDM w Krakowie.

Copa Católica

Ewelina Słomka

Pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży będą chwalić Pana Boga w modlitwie, śpiewie, tańcu, a także przez sport. Z różnych stron świata przyjadą młodzi sportowcy, aby zagrać w turnieju piłki nożnej w ramach Festiwalu Młodych

Mobilizacja do ewangelizacji

Małgorzata Czekaj

W głoszeniu Ewangelii pojawia się niebezpieczeństwo, że będziesz chciał kogoś przekonywać.

Krótko

bw

kultura
54

Mocarstwo bez makijażu

Witold Dudziński

Ponad 30 lat od rozpoczęcia reform Chiny dokonały skoku tak wielkiego, że nie wszyscy rozumieją, w jakim kraju się znaleźli.

Chłopiec z dżungli

wd

Prawa dżungli są surowe, ale również sprawiedliwe. Mówią m.in. o tym, żeby polować tylko z potrzeby, nigdy dla przyjemności.

Nie ma siły

wd

Półtora roku pracy nad płytą „My” to sporo, ale cóż to jest wobec trzydziestu lat, od których gra IRA?

Ładni ludzie

jk

„Niech czytelnik wejdzie ze mną tam, gdzie sam chciałem być choć przez chwilę.

prezentacje
55

Z całego świata do Zielonki

Kazimierz Szałata

W niedzielę 19 czerwca br. odbył się w Zielonce k. Warszawy, zorganizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau, XIV Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”.

sport
56

A finał tuż – tuż…

Ks. Jacek Molka

Euro 2016 weszło w decydującą fazę. W każdym meczu przegrany odpada. Wygrany krok po kroku zdąża w kierunku wielkiego paryskiego finału, który odbędzie się 10 lipca br. Kiedy oddaję ten felieton do druku, Biało-Czerwoni pokonali Szwajcarię w rzutach karnych i są w najlepszej ósemce Starego Kontynentu, a przed nimi mecz z Portugalią

różne
57

Muzyczne Dary

Kalendarium 3-9 VII 2016

58

Surówka z jabłkiem

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Modlitwa za ŚDM

Ks. Piotr Bączek

Pod koniec czerwca Diecezjalne Centrum ŚDM poinformowało, że liczba młodych pielgrzymów, którzy z różnych zakątków świata przyjadą do naszej diecezji, będzie mniejsza niż pierwotnie zakładano.

Pomnik Świętego Rodaka w Wilamowicach

Monika Jaworska

Odsłonięty dziś pomnik będzie przypominał przybywającym do Wilamowic o wielkich dokonaniach tego wielkiego Polaka i duchownego, który tutaj się narodził, stąd wyszedł, i który nigdy nie zapomniał o swojej rodzinnej miejscowości

Żegnamy obraz, ale łaska Boża się nie kończy

Ks. Piotr Bączek

Ufam, że ta peregrynacja dała nam mocny impuls. Mimo że żegnamy obraz tutaj w katedrze, to przecież łaska Boża się nie kończy – mówił bp Roman Pindel na zakończenie peregrynacji znaków miłosierdzia w diecezji

Niedziela częstochowska

Świadectwo Roku Miłosierdzia

akw

Częstochowska Caritas zmieniła adres. Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas mieszczą się obecnie przy ul. Staszica 14, natomiast dotychczasowa siedziba przy ul. Staszica 5 zostanie przeznaczona w całości na Przytulisko dla Kobiet.

Pismo katolickie, czyli normalne

Ks. Ireneusz Skubiś

„Niedziela” ma w podtytule słowa: „Tygodnik Katolicki”. Cóż to znaczy? Ano że jest to pismo adresowane do ludzi wierzących, pragnących żyć określonymi wartościam.

Modlitwa dziękczynna we wspólnocie EMAUS

Anna Przewoźnik

Mają za co dziękować Panu Bogu członkowie częstochowskiej wspólnoty akademickiej skupieni w duszpasterstwie EMAUS.

Skauting jurajski

A.P.

Włodowice to chyba jedyna parafia w archidiecezji częstochowskiej, która ma swoją drużynę harcerską.

Niedziela podlaska

Akcja

Edyta Hartman

Raporty czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem, delikatnie rzecz ujmując. Aż 63 procent Polaków nie czyta w ogóle, tylko 37 procent w ostatnim roku przeczytało więcej niż jedną książkę

Życie, które jest naśladowaniem Chrystusa

Ks. Artur Płachno

Podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Antoniego w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie modlono się też szczególnie w intencji biskupa seniora Antoniego Dydycza, który przeżywał swoje imieniny

Czytanie nie jest staromodne ani przestarzałe

Mirosława Renik

Uczniowie wszystkich szkół z Sadownego oraz duża grupa miłośników książek włączyła się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”, związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie.

I Podlaski Spływ Kajakowy ze Świętymi

Ewelina Trusiak

grupa prawie 70 osób 11 czerwca wyruszyła na I Podlaski Spływ Kajakowy ze Świętymi

Niedziela kielecka

Herbatki ze świętymi

Agnieszka Dziarmaga

Strzałem w dziesiątkę okazały się organizowane w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach, „Herbatki z aureolą”, czyli – spotkania młodych z polskimi świętymi i błogosławionymi.

Pamiętne czerwce

A.D.

Dwukrotnie miesiąc czerwiec zapisał się w historii Polski drugiej połowy XX wieku – to czerwiec 1956 i czerwiec 1976. Czy te kryzysy społeczno-polityczne PRL były niezbędne, czy można ich było uniknąć, na ile te wydarzenia doprowadziły Polaków do wolności?

Apostołowie z mieczem i kluczami

Władysław Burzawa

Są filarami chrześcijaństwa. Swoim życiem świadczyli o Jezusie, który jest drogą, prawdą i życiem. Święci Piotr i Paweł – niezłomni głosiciele Dobrej Nowiny oddali życie za Jezusa w Rzymie. Piotr zawisł na krzyżu, a Paweł został ścięty mieczem

Niedziela sandomierska

Nadchodzą...

Ks. Adam Stachowicz

Temat Światowych Dni Młodzieży staje coraz bardziej gorący. Stan przygotowań w diecezji, a w sposób szczególny w Sandomierzu i w Stalowej Woli był tematem spotkania komitetu organizacyjnego z przedstawicielami lokalnych mediów.

Odszedł po nagrodę do Pana

Ks. Adam Stachowicz

W Dzień Ojca pożegnaliśmy wielkiego ojca duchownego tarnobrzeskiej wspólnoty. 20 czerwca odszedł do Pana ks. Michał Józefczyk – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu i budowniczy wielu kościołów w mieście.

Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Ks. Adam Stachowicz

Mija już rok od otwarcia w Janowie Lubelskim wielkiego kompleksu naukowo-rozrywkowego o dźwięcznej nazwie – Zoom Natury. Jak podsumowują władze miejskie, przez ten czas przez park rekreacyjny mogło przewinąć się ok. 200 tys. gości.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim