Reklama

Polska

Rozszyfrowujemy ŚDM

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ostatnia prosta przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży. Rekordy, inicjatywy, ewangelizacja i młody Kościół.
Czyli – garść informacji, zanim Polska na kilka dni stanie się kolorową stolicą młodych ze wszystkich zakątków świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży to oprócz ogromu przygotowań wielość wydarzeń, w których trudno się nie pogubić. Do 20 lipca zostało już tylko kilka dni. Co, gdzie, kiedy? Pomagamy rozszyfrować ŚDM Kraków 2016.

Dni w diecezjach

To czas bezpośrednio poprzedzający ŚDM. Są zaproszeniem do odkrywania Kościoła, kraju i jego mieszkańców, do którego przyjeżdżają młodzi z różnych stron świata. – Każda diecezja przygotowuje własny program spotkania młodych – tłumaczy ks. Adam Polak, częstochowski duszpasterz młodzieży. – W Częstochowie np. Dni w diecezjach przybierają formę Międzynarodowego Forum Młodych, prowadzonego przez region częstochowski i wspólnotę Emmanuel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grupy samodzielnie wybierały diecezje. Wiele z nich skorzystało z pomocy polskich księży mieszkających w ich krajach, część wykorzystała kontakty zawiązywane podczas wcześniejszych ŚDM. – Jesteśmy jedną z bardziej atrakcyjnych diecezji ze względu na Jasną Górę – mówi dalej ks. Polak. – Ale Częstochowę wybierały też często dzieci uczestników ŚDM z 1991 r. na Jasnej Górze.

Na lipiec każda polska diecezja przyjęła biblijną nazwę. I tak np. Poznań to Jordan, Częstochowa – Kana, a Szczecin – Damaszek. Dlaczego właśnie takie nazwy? Charakteryzują Kościół lokalny i podkreślają doświadczenie Bożego Miłosierdzia, którym gospodarze chcą się podzielić ze swoimi gośćmi. Na ten szczególny czas cały kraj przyjął nazwę Pole Miłosierdzia – Campus Misericordiae.

Dni w diecezjach będą trwać od 20 do 25 lipca.

Katechezy

Będą głoszone przez ponad 800 biskupów pochodzących z całego świata w 30 językach – od angielskiego przez wietnamski czy kambodżański aż po mandaryński. Zadaniem katechez jest wprowadzenie młodych w przesłanie błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7) – temat krakowskiego spotkania. W ich ramach znajdą się pytania od młodych, Eucharystia i możliwość spowiedzi. Katechezy odbędą się w 275 lokalizacjach na terenie całego miasta – zwłaszcza w kościołach, ale też w halach sportowych i na placach miejskich. Katechezy będą się odbywały w dniach 27-29 lipca.

Reklama

Festiwal Młodych

To ta część programu ŚDM, w której 280 grup z całego świata zrobi raban w Krakowie i w pobliskich miejscowościach. Pokażą one młody i żywy, różnorodny i otwarty na każdego Kościół. Zaplanowane są tu koncerty, spektakle, wystawy, happeningi, świadectwa, warsztaty, a nawet... nauka ludowych tańców znad Wisły czy degustacja polskich potraw i Festiwal Sportu.

W ramach Festiwalu Młodych wspólnoty i ruchy religijne będą zapoznawać pielgrzymów ze swoją duchowością. Będą to m.in. wspólnota Emmanuel, jezuicka Magis czy Wspólnota z Taizé. Opus Dei przygotowało codzienne rozważania słowa Bożego, a Wspólnota Sant’Egidio zaprasza do Modlitwy o Pokój. – Wierzymy, że „modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga” – podkreśla Magdalena Wolnik z tej wspólnoty.

Do udziału w Festiwalu Młodych zgłosiło się ok. 360 artystów i twórców. Najliczniej Polacy – 110 osób, są także Francuzi (45), Amerykanie (23), Włosi (14) oraz Brazylijczycy (12).

Termin festiwalu to 26-29 lipca, wydarzenia będą się odbywały między katechezami a wydarzeniami centralnymi. Miejscem spotkań i występów będą sceny w krakowskich parkach, sale oraz kościoły.

Ponieważ ŚDM to moment, w którym młodzi pytają o cel życia i swoją drogę, w ramach Festiwalu Młodych powstało Centrum Powołaniowe. Tu młodzi będą mogli poznać różne drogi realizacji powołania i w efekcie znaleźć klucz do jego rozeznania. Prezentowana będzie działalność różnych organizacji katolickich i wspólnot, a także czterech akademii: Boga, Rodziny, Pracy i Miłosierdzia. To tu będą mogli wysłuchać świadectw o odnajdowaniu powołania. Centrum Powołaniowe będzie działało w dniach 26-29 lipca. Obecnych tu będzie 160 wspólnot. Najwięcej z Polski – 61, wspólnoty międzynarodowe (46), z Francji (10) oraz ze Stanów Zjednoczonych (6).

Reklama

Kolejną odsłoną festiwalu jest Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (ICE). To miejsce, gdzie dramy, pantomimy, spektakle, koncerty, świadectwa, przepowiadanie słowa Bożego będą się przeplatać z modlitwą i kontemplacją. – Chcemy przekazać młodym dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie, a jednocześnie nawiązać taki kontakt, który w przyszłości pozwoli z nimi współpracować – tłumaczy o. Jacek Dubel, dyrektor krakowskiego biura ICE.

Swój udział w centrum zgłosiło 135 ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych, a będzie ono trwało od 18 do 31 lipca.

Wydarzenia centralne

Będą obejmowały 4 spotkania dla wszystkich uczestników ŚDM – jedno centralne spotkanie każdego dnia. Najpierw – Msza św. na otwarcie (26 lipca), w czasie której zostanie zaprezentowana Polska jako gospodarz. Dzień później młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem na Ceremonii Powitania, czyli nabożeństwie słowa Bożego, i wysłuchają pierwszego papieskiego przemówienia. Piątek to dzień Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach, sobota – czas nocnego czuwania na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wcześniej jednak tego samego dnia Franciszek w sanktuarium św. Jana Pawła II wyspowiada pięcioro młodych ludzi, a po południu zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Niedziela – moment kulminacyjny wszystkich spotkań – to Msza św. Posłania z ogłoszeniem miejsca kolejnych ŚDM.

Wolontariusze

Są niezastąpieni. Będą nie tylko dbali o utrzymanie porządku, ale też będą obecni na każdym odcinku. Pracują od momentu, kiedy Polska została ogłoszona kolejną stolicą spotkania młodych z Ojcem Świętym. To 60-tysięczna rzesza młodych, która będzie wspierać gości z zagranicy podczas Dni w diecezjach (40 tys.) i brać udział w organizacji centralnych wydarzeń (20 tys.). Większość wolontariuszy stanowią Polacy, osoby z zagranicy to ok. 20 proc. tej grupy. Mają od 20 do 23 lat, w 60 proc. to kobiety. Mają swój portal o nazwie Góra Dobra, który ma za zadanie ułatwić komunikację, wspomagać i koordynować ich pracę.

Reklama

Co będzie należeć do ich zadań? Informacja, utrzymywanie porządku, promowanie ŚDM w mediach, dbanie o ciszę w miejscach spowiedzi – tzw. strefie ciszy – czy wydawanie suchego prowiantu. Ich zaangażowanie jak zawsze nie pozostanie bez nagrody – będzie nią niedzielne spotkanie z Ojcem Świętym.

Uczestnicy

Do udziału w centralnych wydarzeniach ŚDM Kraków 2016 zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 900 tys., jak podała rzeczniczka ŚDM Dorota Abdelmoula. Dla porównania – w Madrycie zarejestrowanych było 420 tys. uczestników, a w Rio – 355 tys. Młodzi przyjadą ze 185 krajów świata. Szacunkowo podaje się, że w niedzielnej Mszy św. kończącej ŚDM może wziąć udział nawet 2 mln osób, w większości niezarejestrowanych.

Wokół ŚDM

Cały czas trwają różnorodne akcje. I tak np. powstaje niezwykły obraz Jezusa Miłosiernego, składający się z fotografii młodych ludzi, który zostanie zawieszony na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przygotowano aplikację „Pielgrzym” – mobilny przewodnik, mapa i informator w jednym, co ułatwi funkcjonowanie w czasie ŚDM. Od połowy maja działa call center, w ramach którego wolontariusze w pięciu językach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące ŚDM. Do zaangażowania w wolontariat zachęcały koncerty chrześcijańskie Are You Ready?, a do udziału w ŚDM zachęcali jego ambasadorzy – artyści, dziennikarze, przedsiębiorcy, którzy swoim życiem świadczą o Jezusie.

* * *

Małgorzata Czekaj 27 lat, krakowianka, doradca klienta w korporacji, ze wspólnoty Galilea
Jako ewangelizatorzy przygotowujemy się od kilku miesięcy, ale bezpośrednie przygotowania zaczynam teraz. To skupienie się na tym, żeby poznawać Ewangelię na tyle, na ile potrafię, na ile mam łaski, żeby móc wiarę przekazać ludziom, do których Pan Bóg mnie pośle. I modlić się w intencji ŚDM, a szczególnie osób, które spotkam, do których pójdę, którym będę głosić słowo Boże. Chciałabym zaprosić wszystkich do Międzynarodowego Centrum Ewangelizacyjnego. Relacja z Panem Jezusem i powierzenie Mu swojego życia jest czymś fundamentalnym.

Reklama

Ks. Adam Polak Diecezjalny duszpasterz młodzieży, jeden z odpowiedzialnych za przygotowania ŚDM w Częstochowie
W Częstochowie warto zwrócić uwagę na Dzień Jedności, kiedy wszystkie regiony idą razem w symbolicznej pielgrzymce z katedry na Jasną Górę. Odbędzie się tam wieczór modlitewny nawiązujący do czuwania z 1991 r. z Janem Pawłem II, poprzedzony Eucharystią.
Dla mnie osobiście ŚDM to fantastyczna okazja trafienia do młodych ludzi. Części młodzieży może od razu nie pociągnie Ewangelia, treści duchowe, ale sprawa międzynarodowego spotkania młodych jest dla niektórych haczykiem, przez co można później przekazać im Chrystusa, wiarę. Druga rzecz – doświadczenie krajów wcześniej organizujących Dni Młodzieży pokazuje, że zawsze później wzrastało zaangażowanie młodzieży, bo wolontariat jest gigantycznym ruchem, a co za tym idzie – wzrastała liczba powołań do kapłaństwa, co jest mi bardzo bliskie.

Hania Piatkevich Wolontariuszka z Białorusi, ze wspólnoty Emmanuel
Od kwietnia pracuję w Polsce w biurze ŚDM wspólnoty Emmanuel. Moim zadaniem jest rejestracja uczestników, posiłków, noclegów. Dla mnie to wyjątkowe wydarzenie – bo w Polsce, w kraju bardzo mi bliskim. Choć urodziłam się na Białorusi, to pochodzę z Polski. Cieszę się, że ŚDM wrócił do Polski i że mogę się przyczynić do jego organizacji.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-13 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Augustyn SJ: wymowna przestroga papieża przed dwulicowością księży

http://jaugustyn.jezuici.pl/

Przestroga przed dwulicowością i podwójnym życiem to najbardziej wymowne momenty papieskiego przemówienia – ocenił jezuita o. Józef Augustyn. Komentując dla KAI dzisiejszą homilię papieża do księży, seminarzystów i osób konsekrowanych, znany duszpasterz i kierownik duchowy wyraził nadzieję, że spotkanie z Franciszkiem pomoże przekroczyć uprzedzenia, jakie żywi wobec papieża część księży.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18
140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania