Reklama

Niedziela 29/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Pułkownik Kukliński na szczycie NATO

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Zakończony w Warszawie szczyt NATO jest wielkim sukcesem Polski. To spełnienie naszych marzeń – uważa minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Małość i wielkość w życiu publicznym

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Poseł Stefan Niesiołowski, gdy przemawiał w Sejmie RP, po raz kolejny pokazał klasę... bezeceństwa. W czasie gdy do Polski na szczyt NATO zjeżdżały się najważniejsze osobistości świata, polska „opozycja” urządziła karczemną awanturę ministrowi, który odgrywał w tym spotkaniu zasadniczą rolę.

z Watykanu
4

Z Watykanu

z Polski i ze świata
5

Szczyt polskiego sukcesu

Artur Stelmasiak

Warszawski szczyt państw członkowskich Sojuszu Północno-atlantyckiego zakończył się sukcesem militarnym i organizacyjnym. Polska otrzymała wszystko, co chciała, a nawet trochę więcej

5

Krótko

dookoła Polski
6

Dookoła Polski

Wojciech Dudkiewicz

z Polski
7

Z Polski

przygotowania do papieskiej pielgrzymki
8

Zgodnie z wolą papieża Franciszka

Red.

Centralnym punktem pobytu Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze 28 lipca br. będzie Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim, stanowiąca dziękczynienie za chrzest Polski.

Stan gotowości przed pielgrzymką

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

25. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
9

Wielka wspólnota modlitwy i czynu

Elżbieta Krawczyk

Tegoroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę była przede wszystkim dziękczynieniem za chrzest Polski. Odbyła się pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

młody Kościół w Polsce
10-12

Rozszyfrowujemy ŚDM

Karolina Mysłek

Ostatnia prosta przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży. Rekordy, inicjatywy, ewangelizacja i młody Kościół. Czyli – garść informacji, zanim Polska na kilka dni stanie się kolorową stolicą młodych ze wszystkich zakątków świata.

o właściwą interpretację adhortacji „Amoris laetitia"
13

Czy kard. Schönborn we wszystkim ma rację?

Ks. Wojciech Góralski

Adhortacja apostolska papieża Franciszka „Amoris laetitia” z 19 marca 2016 r. nadal jest przedmiotem komentarzy, w szczególności w kwestii Komunii św. dla katolików rozwiedzionych i żyjących w małżeństwie cywilnym.

w mieście świętych • ks. Piotr Skarga
14-15

Współbrat papieża Franciszka

Z ks. Krystianem Biernackim SJ – wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym sługi Bożego ks. Piotra Skargi – rozmawia Małgorzata Cichoń

Gorący w wierze, odważny, autentyczny, wykształcony, wrażliwy, miłosierny, prosty. Był sobą zarówno wśród biedaków, jak i wobec wielkich tego świata. W Krakowie zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego ks. Skargi.

drogi do świętości
16-17

Nawróceni dłużnicy miłości

Agnieszka Bugała

Nawrócenie może być deszczem, który spadnie z Nieba. Ale najczęściej jest uporczywym podlewaniem serca wodą noszoną w dziurawej konewce. Bolą kolana i ręce. Bolą oczy od płaczu. Nawrócenie zawsze ma smak czyichś łez i nieprzespanych nocy. Nawróceni są dłużnikami miłości.

temat numeru: żołnierze Boga
18-20

Na froncie Królestwa Bożego

Ks. Marek Łuczak

Kościół w swych szeregach może się pochwalić wybitnymi naukowcami, dyplomatami, a nawet pisarzami czy mistrzami sportu. Nikt jednak dla ewangelizacji nie robi tyle, ile duszpasterze z tzw. pierwszej linii frontu. To o nich myślał papież Franciszek, gdy wyraził swe pragnienie, by Kościół był polowym szpitalem

21

Nigdy nie brakowało „palących” problemów

Rozmawia ks. Marek Łuczak

O wyzwaniach stojących przed Kościołem w Polsce z ks. prof. Józefem Mikołajcem z Uniwersytetu Opolskiego rozmawia ks. Marek Łuczak

wielcy Polacy • prof. Andrzej Targowski
22-23

Informatyk, sportowiec, menager

Witold Iwańczak

Słowo „informatyka”, zamiast pojęcia: Elektroniczna Technika Obliczeniowa, pojawiło się w naszym słowniku dzięki prof. Andrzejowi Targowskiemu.

polskie ślady
24-25

Pochowani na francuskiej ziemi

Magdalena Kowalewska

Trzynaście kilometrów na północ od Paryża w malowniczym miasteczku Montmorency znajduje się największy polski cmentarz we Francji, zwany Panteonem Polskiej Emigracji. Tutaj pochowano ciało naszego wielkiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, którego szczątki w 1890 r. zostały przeniesione na Wawel.

Sodalicja Mariańska
26-27

Sodalis znaczy przyjaciel

Anna wyszyńska

Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. W historii tej wspólnoty skupiają się, jak w soczewce, dzieje ruchu sodalicyjnego w Polsce w XX wieku

w obronie poczętych dzieci
28-29

Życie dla życia

Rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

O zaangażowaniu w obronę życia dzieci poczętych, propozycjach na ŚDM w Krakowie i wielkiej ufności w miłosierdzie Boże – z dr. inż. Antonim Ziębą, wiceprzewodniczącym Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

XVII Tydzień św. Krzysztofa
30-31

Miłosierdzie na drogach świata

Anna Wyszyńska

Tydzień św. Krzysztofa, który już po raz 17. organizuje MIVA Polska, łączy kilka wątków: wspomnienie świętego, który, zgodnie z legendą, przeniósł Chrystusa przez Jordan, apel o bezpieczną jazdę oraz zbiórkę funduszy na zakup środków transportu dla misjonarzy. W tym roku jest jeszcze intencja specjalna: modlitwa o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży

wiara i życie
31

Jego Obecność – najlepsza cząstka

Ks. Mariusz Rosik

Całun przechowywany w Manoppello jest kawałkiem tkaniny z bisioru. Umieszczony pomiędzy dwiema szybami i oprawiony w zdobione ramy obraz oglądany pod światło jest praktycznie niewidoczny. Kolory się zmieniają – wystarczy zmienić o kilka milimetrów położenie obserwatora, by zobaczyć inną paletę barw. Tkanina jest niezwykle delikatna, tkana ręcznie.

liturgia tygodnia
32-33

Marta i Maria przyjmują Chrystusa

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 10, 38-42)

Być blisko Chrystusa

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Jezus Chrystus ponad dwa tysiące lat temu dokonał dzieła zbawienia, sprawiedliwość Boża wykonała się na Jezusie Chrystusie. On wziął wszystkie winy na siebie i jako winowajca poszedł na krzyż, został pogrzebany i zmartwychwstał. Przynosi dobrą nowinę o przebaczeniu.

poradnik duszpasterski
34

Uwaga, Bomba!

Odpowiada ks. Robert Grohs

Żaneta: – Nie wybieram się na spotkanie z Papieżem. Boję się

felieton
35

Ani złotówki więcej!

Michał Karnowski

Przykro to pisać, ale wszystko wskazuje na to, że jeśli chodzi o wizerunek historyczny w oczach innych narodów, to jesteśmy na dnie. Już nie tylko nowojorskie liberalne gazety, ale nawet białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz pozwalają sobie na przerabianie Polaków z ofiar zbrodni niemieckich na sprawców. Pisarka ogłosiła, że Polacy, w tym księża katoliccy, przodowali w represjach wymierzonych w ludność żydowską w okresie II wojny światowej.

O katastrofie smoleńskiej w Internecie

polityka historyczna
36-37

Spór o pamięć

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O polityce historycznej i trudnych relacjach polsko-ukraińskich z Michałem Dworczykiem rozmawia Wiesława Lewandowska

obchody z udziałem Prezydenta RP • 70. rocznica pogromu w Kielcach
38-39

Padły ważne słowa

Agnieszka Dziarmaga

Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w obchodach 70. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach. Złożył kwiaty na cmentarzu żydowskim na Pakoszu i przed kamienicą przy ul. Planty 7, w miejscu tamtych tragicznych wydarzeń. Tam też oddał hołd w imieniu państwa polskiego wszystkim, którzy zostali zamordowani 4 lipca 1946 r.

fakty • opinie
40

Wyższe emerytury to nie marzenia

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Jak było do przewidzenia, opozycja natychmiast uznała pomysł Morawieckiego za kolejny „skok na kasę”.

Nowe rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Bliżej beatyfikacji papieża Jana Pawła I?

pr

41

„Szczepionka” na depresję

pr

Ukarani za obronę życia

pr

Telewizja papieża Franciszka

pr

Wiek religii

pr

Koniec wolności sumienia?

pr

felietony
42-43

NATO w Warszawie, w sercu Europy

Alina Czerniakowska

Dialektyka rządzenia

Zdzisław Skotnicki

Chcemy być razem

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Nowa wizja musi być przedstawiona obywatelom Europy.

rodzina • niepełnosprawność go nie zatrzyma
44-45

Rzucam życiu wyzwanie

Katarzyna Woynarowska

rodzina • poradnik
46

Męskie wakacje? Do dzieła!

Jarosław Kumor

Męski punkt widzenia

46

Ziarno

Maria Paszyńska

Od pewnego czasu staramy się kultywować zwyczaj czytania przed śniadaniem fragmentu Ewangelii. Spójrzmy prawdzie w oczy – nie jest to zadanie łatwe.

turystyka • planujemy wakacje
47

Na Wschód

Julian Kostrzewa

Ostatnie lata nie były tłuste dla biur podróży organizujących wyjazdy na dawne polskie Kresy. Główny powód to obawy przed wydarzeniami na wschodniej Ukrainie.

47

Uwaga na Turcję

jk, msz.gov.pl

Nad Bałtyk

jk

cykl wakacyjny • na styku kultur i religii • bałkańska mozaika
48-49

W krainie cerkwi i meczetów

Margita Kotas

Zachodnia Macedonia, mały skrawek niedużego, liczącego nieco ponad 2 mln mieszkańców kraju, przyciąga wytrawnych turystów. Jeziora, pasma górskie z majestatycznym, blisko trzytysięcznym Korabem, ostępy leśne, miasteczka, wioski i zagubione w nich monastyry, cerkwie i meczety. Prawdziwa bałkańska mozaika...

Niedziela Młodych
50-53

Kochaj siebie!

Kl. Wojciech Biś

Będziesz miłował… – to dla nas najważniejsze przykazanie. Jego nierozłączną częścią jest nakaz miłości samego siebie. Nie jest to żaden dodatek do miłości bliźniego, ale jej warunek konieczny.

Spotkaj! Poznaj! Wysłuchaj!

ach

…25 lat temu – latem 1991 r. Wspólnota Emmanuel zorganizowała wówczas pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w Altötting w Niemczech. Bawarskie miasteczko stało się wtedy przystankiem na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. Od 2013 r. Forum Młodych EYF zagościło w Polsce, w Częstochowie.

Niektóre wydarzenia w diecezjach

ach, km

kultura
54

Śladami geniuszy

Witold Dudziński

Błąd w założeniu?

wd

Pod prąd

wd

Granice szczerości?

wd

superliga
55

PGNiG profesjonalizuje polską piłkę ręczną

Piotr Frankowski

– Naszym celem jest strategiczny rozwój polskiej piłki ręcznej – mówi Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG SA ds. korporacyjnych. – Angażujemy się w profesjonalizację polskiej piłki ręcznej, aby dać jej nową siłę i jakość – dodaje

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk"
56

W gościnę do „Śląska”

Anna Janowska

„Śląsk” jest jednym z nielicznych zespołów, które świętują nie tylko jubileusze, ale każde urodziny. Co więcej, to sam solenizant obdarowuje gości prezentami w czasie Wielkiego Pikniku Artystycznego – Święta „Śląska”

różne
57

Muzyczne Dary

Kalendarium 17-23 VII 2016

Ewa Aszkiewicz

Wyjazd charytatywny na kresy

Rekolekcje

58

Faszerowane Pomidory

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Lekkie danie, idealne na obiad w upalny dzień, kiedy nie chce nam się gotować. Równie dobre na przystawkę. Przepis nadesłała p. Judyta Augustyn z Cmolasu (diecezja rzeszowska)

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Piękno wiary i piękno ziemi

Ks. Piotr Bączek

Już za kilka dni do naszej diecezji przyjadą młodzi pielgrzymi z różnych krajów świata. Wtedy wszyscy będziemy mogli uczestniczyć w tym niezwykłym projekcie, który zainicjował Jan Paweł II, dając początek ŚDM.

Ćwierćwiecze maryjnego szlaku

Mariusz Rzymek

Z biskupem Romanem Pindlem na czele, 6 sierpnia wyruszy sprzed hałcnowskiego sanktuarium 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę

Hałcnowska świątynia bazyliką. Tu Maryja wysłuchuje

Ks. Piotr Bączek

Nie ma większych honorów niż pocieszenie i pomoc, jakich udziela nam tutaj Matka Boża Bolesna. Maryja uczestniczy codziennie w życiu mieszkańców tutejszych miast i wiosek. Swoim spojrzeniem dogląda wszystkich szczegółów życia rodzinnego, poszczególnych osób i całej społeczności.

Niedziela lubelska

Przesłania

Ks. Krzysztof Podstawka

Jakie będzie spotkanie z Franciszkiem? Co powie, jakie zostawi przesłanie? Jego wizyta, to nie tylko ŚDM, choć to najważniejsze.

Kraków zaczyna się w Lublinie

Z ks. Adamem Babem rozmawiała Urszula Buglewicz

Z ks. Adamem Babem, wikariuszem biskupim ds. młodzieży i koordynatorem diecezjalnym biura organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz

Bóg wybrał sobie to miejsce

Urszula Buglewicz

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku został uroczyście poświęcony przez abp. Stanisława Budzika

Kościół moim domem

Ewa i Tomasz Kamińscy

Rodzina jest najmniejszą komórką społeczną, ale jakże ważną dla rozwoju osobowości każdego człowieka. Docenieniu jej roli sprzyjały Dni Rodziny, które pod hasłem: „Kościół moim domem”, odbyły się w parafii pw. św. Antoniego w Lublinie

Niedziela przemyska

O iskrę miłosierdzia, modlitwa

Ks. Zbigniew Suchy

Mam świadomość, że w tym numerze pojawią się ociekające miłosierdziem słowa Metropolity Przemyskiego, wypowiedziane podczas uroczystości nałożenia paliusza.

Paliusz dla Metropolity

Redakcja

W sobotę 2 lipca 2016 r. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu po raz pierwszy w Polsce miał miejsce obrzęd nałożenia paliusza. Dokonał go podczas uroczystej Eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, nakładając paliusz metropolicie przemyskiemu, abp. Adamowi Szalowi.

Misja na Madagaskarze

O. Tadeusz Kasperczyk SJ misjonarz na Madagaskarze

Na Madagaskarze pracuje nasz misjonarz. O. Tadeusz Kasperczyk SJ odprawia Msze św. w budynkach, które spełniają wiele funkcji, kiedy sprawowana jest Eucharystia, zamieniają się w kaplice. Ale są też wioski, gdzie wierni zapragnęli wybudować kościół z prawdziwego zdarzenia. Ojciec Misjonarz napisał o nich w liście do przyjaciół misji i misjonarzy z apelem o wsparcie tych działań

Niedziela sosnowiecka

Oczy, uszy i ręce

Ks. Tomasz Zmarzły

Dużo słyszymy w tym roku o miłosierdziu. Nie może się ono nigdy znudzić, bo przecież „u schyłku życia będziemy sądzeni z miłości” (św. Jan od Krzyża), a miłosierdzie to taka wyjątkowa „miłość, która bierze się do roboty” (ks. Grzegorz Strzelczyk)

Wielkie dni w diecezji

Piotr Lorenc

Światowe Dni Młodzieży na naszym terenie rozpoczną się tak naprawdę już za kilka dni, kiedy do diecezji sosnowieckiej przyjedzie młodzież z 29 krajów, w ramach tygodnia poprzedzającego wielkie wydarzenie religijne w Krakowie.

Muzyka zaklęta w piszczałkach

Z Romanem Hylą – dyrektorem artystycznym Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

Pielgrzymka Pojednania – z Jaworzna do Lisieux

Piotr Lorenc

Projekt jest śmiały, ale przecież wiele pomysłów wspólnoty „Betlejem” z Jaworzna jest nietuzinkowych, jak np. pielgrzymka rowerowa do Ziemi Świętej, Grecji, piesza do Rzymu czy maraton na Malcie. Tym razem mieszkańcy „Betlejem” ze swoim duchowym przewodnikiem ks. Mirosławem Toszą wyruszą w Pielgrzymkę Pojednania do Lisieux. Motywem wędrówki jest także uczczenie 20. rocznicy istnienia wspólnoty

Z wizytą w Archiwum Diecezji Sosnowieckiej

Wincenty Jędrzejewski

Powstałe 1 października 2015 r. Archiwum Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie obecnie gromadzi zasób archiwalny z terenu diecezji sosnowieckiej i regionu. W pierwszym etapie organizacji do archiwum zostały w większości przekazane duplikaty ksiąg metrykalnych z parafii.

Niedziela świdnicka

Potrzebna jest moc wiary w Boga

Marek Zygmunt

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło 3 lipca br. w centralnej Eucharystii sprawowanej w Bardzie dla uczczenia przypadającego właśnie w tym dniu jubileuszu 50-lecia ozdobienia koronami papieskimi królującej w tamtejszym sanktuarium figury Matki Bożej Strażniczki Wiary.

Św. Bonawentura

Bp Ignacy Dec

Święty Bonawentura urodził się około roku 1218 w Bagnoreggio we Włoszech. W dzieciństwie ciężko zachorował.

Królowa Polski z Barda

Ks. Zbigniew Chromy

W Polsce trwa jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski, który jest okazją do przemyślenia na nowo naszego chrześcijańskiego dziedzictwa. Jedną z cech polskiego katolicyzmu jest jego maryjność. Oddawanie czci Matce Bożej w Polsce jest tak stare, jak dzieje samego narodu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Rozpal me serce!

Patrycja Skrobańska

W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę współpatronką Europy. Pozostawiła ona po sobie ogromny testament duchowy: zbiór 700 objawień zebranych w 8 księgach zwanych „Revelationes celestes”, 116 objawień w zbiorze tzw. „Extravagantes”.

Te Deum za 44 lata istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej

Ks. Robert Gołębiowski

Nasza obecna archidiecezja jest stosunkowo młoda, ale co roku pragniemy składać Bogu hołd za jej istnienie. To właśnie okazja 44. rocznicy powstania 28 czerwca 1972 r. naszej diecezji zgromadziła w bazylice archikatedralnej w Szczecinie szeroką rodzinę wiernych.

Maryjo, jesteś z nami

Karol Grzegorzewski

3 lipca 2016 r. przejdzie na zawsze do historii Tatyni, filii parafii Police-Jasienica. W miejscowym kościele pw. św. Pawła Apostoła miała miejsce koronacja figury Pani Fatimskiej, której dokonał ks. Grzegorz Wejman – misjonarz fatimski.

Święto myśliborskiej kolegiaty

Maria Prymakowska-Paluch

Takich uroczystości mieszkańcy miasta skupieni wokół parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu jeszcze nie przeżywali.

Niedziela warszawska

Dni w Diecezjach last minute

Artur Stelmasiak

Już 20 lipca zaczynają się Dni w Diecezjach. Jest jeszcze szansa, aby wziąć w nich udział, a nawet pomóc w ich organizacji na terenie swojej parafii.

Święty dla młodzieży

Artur Stelmasiak

Był taki, jak wielu współczesnych studentów. Kochał góry, miał problemy z egzaminami, zakochiwał się, lubił imprezować, a nawet palił fajkę i cygara. Jego relikwie właśnie odwiedzają Warszawę.

Przedsmak ŚDM w Warszawie

Julian Kostrzewa

Dni w Diecezjach w Warszawie 20-25 lipca będą przedsmakiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stolicę Polski odwiedzą goście z kilkudziesięciu krajów z całego świata.

Dwór na Kresach

Witold Dudziński

Początkowo miał być to zwykły dom, choć wybudowany na wzór dworu dziadków Joanny Aleksandry Biniszewskiej. Jednak za namową znajomych Kresowiaków, w zwykłym domu stworzono niezwykłe muzeum.

Niedziela wrocławska

Witamy w mieście spotkań

Krzysztof Kunert

Prawie dwadzieścia lat temu Jan Paweł II nazwał Wrocław miastem spotkania, wskazując na jego otwartość i wielokulturowość. Dziś słowa Ojca Świętego określają stolicę Dolnego Śląska stając się niejako jego definicją.

Boży niepokój zamiast świętego spokoju

Adrianna Sierocińska

O relacjach między młodymi a Kościołem, wzajemnych oczekiwaniach i pozytywnym podejściu do młodzieży z bp. Jackiem Kicińskim rozmawia Adrianna Sierocińska.

Wrocław czeka na młodych

Magdalena Lewandowska

W drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży Wrocław odwiedzi 15 tys. młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. „Dni w Diecezjach” to pierwsza część obchodów Światowych Dni Młodzieży, w trakcie których młodzież gościć będzie w parafiach na terenie całego kraju – gospodarza spotkania.

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Kościół

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wiara

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Głos z Torunia

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

Franciszek

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Kościół

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Franciszek

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!

Wiara

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!