Ten piękny dzień stał się możliwy dzięki wielu osobom, które głęboko przeżyły Misję Fatimską w miejscowej parafii w dniach 29 listopada – 6 grudnia 2015 r. Wówczas na sugestię ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, by jako owoc misji zakupić figurę Pani Fatimskiej, natychmiast znalazł się anonimowy darczyńca. Figura wraz z koroną została zakupiona w Fatimie i przywieziona do parafii przez ks. Stanisława Rosieka, administratora parafii w Chwarstnicy. Równocześnie rozpoczęły się przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia, w które zaangażowały się liczne osoby z Tatyni i Jasienicy.
Reklama
Uroczystości rozpoczęły się powitaniem figury Pani Fatimskiej, na wysokości remizy Straży Pożarnej, przez kapłanów: ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego, ks. kan. Mieczysława Wdowiaka i ks. Grzegorza Wejmana, burmistrza Polic Władysława Diakuna i przewodniczącego Radu Powiatu Polic Cezarego Arciszewskiego, sołtys z Tatyni Mirosławę Sadowską (główną animatorkę uroczystości) i licznych wiernych. Figurę z Jasienicy przywieźli strażacy z Tatyni wozem strażackim. Po czym wyruszyła procesja do świątyni, podczas której figurę nieśli na zamianę: strażacy z Tatyni, niewiasty i mężczyźni, a koronę dziewczynka ubrana na biało. Kulminacyjnym punktem była uroczysta Msza św. Po kazaniu, w którym kaznodzieja nawoływał do naśladowania Maryi w Jej postawie zaufania Bogu, skromności i ubóstwie oraz prosił o odprawianie nabożeństw Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca, nastąpiła koronacji figury Pani Fatimskiej. Misjonarz wobec ukoronowanej Maryi zawierzył ks. prob. Waldemara Szczurowskiego i parafian Niepokalanemu Sercu Maryi. Po Komunii św. figura została zainstalowana w prezbiterium kościoła w odpowiednio przygotowanym miejscu. Bezpośrednio przed błogosławieństwem ks. G. Wejman dokonał również poświęcenia krzyża misyjnego ufundowanego przez kilka rodzin z Tatyni, a ustawionego przed wejściem do świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Radość głęboko przeżytej Liturgii znalazła swoje przedłużenie na agapie, przy suto zastawionych stołach i śpiewie piosenek w wykonaniu zespołu muzycznego z Trzebieży oraz Zespołu Folklorystycznego „Balbiny” z Polic.
Uroczystość ta, wyjątkowa w naszej archidiecezji, a zupełnie niespotykana w kościołach filialnych, stała się widocznym znakiem przygotowań do 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie. Tego dnia czuło się mocny powiew Ducha Świętego w Tatyni.