Reklama

Głos z Torunia

Pod patronatem św. Hildegardy

Konkurs dla dzieci polega na tworzeniu prac plastycznych
z pokrojonych warzyw

Wiesław Kozłowski

Konkurs dla dzieci polega na tworzeniu prac plastycznych z pokrojonych warzyw

Od 6 lat ostatnia niedziela czerwca w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio w Grudziądzu jest czasem spotkania ze św. Hildegardą – średniowieczną zakonnicą, mistyczką. Jej mądrość w zakresie życia według Boskich zasad i w zgodzie z naturą i światem łączy parafian w poszukiwaniach własnej wizji zdrowego stylu życia. W spotkaniu uczestniczą całe rodziny. Jest dużo seniorów, ale nie brakuje też młodych i dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem powstania Pikników Ekologicznych „Zdrowie ze św. Hildegardą” jest proboszcz ks. kan. Zbigniew Gański, będący jednocześnie duszpasterzem rolników diecezji toruńskiej. Grupa sympatyków tej inicjatywy zawiązała się bardzo szybko. Co roku piknik ma innego bohatera. Zdobywaliśmy już m.in. wiedzę o orkiszu, miodzie, ziołach. W tym roku królowały warzywa.

Tegoroczny piknik odbył się 26 czerwca i – podobnie jak w latach poprzednich – rozpoczęła go św. Hildegarda swoją przepiękną modlitwą, w której z miłością oddaje się Bogu i z troską mówi o człowieku. Powinien on, chwaląc Boga, żyć w zgodzie z naturą, myśląc o przyszłości świata i przyszłych pokoleń. W rolę św. Hildegardy, niezmiennie z sukcesem, wcieliła się Teresa Pułka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Goście

Głównymi gośćmi byli przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw „Cuiavia”, skupiającego producentów z terenu kujawsko-pomorskiego, na czele z Wojciechem Jurzystą. Nie zabrakło mądrych słów zachęcających do zdrowego odżywiania się. Wyjątkową sympatię „Cuiavia” zyskała wśród dzieci, a to za sprawą zaproponowanych im konkursów. Oryginalność tych konkursów polegała na tworzeniu prac plastycznych z pokrojonych warzyw. Powstawały niezwykłe, niepowtarzalne, barwne warzywne obrazy. Wszystkie dzieci obdarowywano nagrodami, a w sposób szczególny honorowano zwycięzców konkursów.

Obszar edukacyjny pikniku ubogacił wykładem o miodzie ks. dr Eugeniusz Marciniak. Imponująca wiedza z zakresu pszczelarstwa spowodowała, że autor kilkudziesięciu książek na temat problemów ze zdrowiem, były redaktor „Pszczelarza Polskiego”, prezes Fundacji Pomocy Człowiekowi i Środowisku „Humana Divis” znalazł po wykładzie wielu rozmówców, którzy chłonęli każde jego słowo.

Wśród gości, teoretyków i praktyków zdrowego stylu życia nie mogło zabraknąć Mieczysława Babalskiego, reprezentującego Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Ekołan”, przyjaciela pikniku, który od 6 lat zaznajamia parafian z Tarpna z dobrodziejstwami rolnictwa ekologicznego. Dzięki p. Mieczysławowi wielu z nas na stałe do swojej diety włączyło orkisz. Także na tegorocznym pikniku nie zabrakło chleba z orkiszu i orkiszowej szarlotki.

Reklama

Zabawa

Teren przykościelny i ogród tętniły radością i muzyką. Orkiestra Dęta z Chełmna wraz z mażoretkami od początku spotkania nadały mu właściwe tempo. Na scenie królowali muzycy Krzysztof Czechowski i Karol Kosik, wspierani przez Katarzynę Laskowską-Furman, a także klauni – Mietek i Witek, którzy rozbawiali nie tylko dzieci, bo do zabawy i tańca włączali także dorosłych. Stoiska handlowe zachęcały do zakupu zdrowych produktów, nie tylko warzyw. Na parafian czekały apteka i kuchnia św. Hildegardy. Zapach przygotowywanych, smakowitych potraw kusił. Co roku miłym akcentem jest wniesienie do ogrodu ogromnego imieninowego tortu dla wszystkich zgromadzonych na pikniku Piotrów i Pawłów, którzy po odebraniu życzeń, tradycyjnie obdzielili tortem zebranych na pikniku.

Jesteśmy pewni, że św. Hildegarda zagościła w naszej parafii na dobre i pełni wyjątkową rolę w integrowaniu parafian.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-14 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piknik stomatologiczny z legnicką Caritas

Niedziela legnicka 26/2019, str. 6

Dla rodziny Maczkowiaków wizyta u stomatologa jest normą.
Na fotelu siedzi Julia

Ks. Waldemar Wesołowski

Dla rodziny Maczkowiaków wizyta u stomatologa jest normą. Na fotelu siedzi Julia

Więcej ...

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Więcej ...

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku