Delegacja zarządu kieleckiej Caritas z jej dyrektorem ks. dr. Stanisławem Słowikiem odebrała z rąk ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza wyróżnienie zespołowe Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Przyznano je na wniosek Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach i jest ono wyrazem uznania dla nowatorskich i skutecznych działań Caritas kieleckiej na polu niesienia pomocy najbardziej potrzebującym na przestrzeni 25 lat działalności.
- Jesteśmy wdzięczni za docenienie działalności Caritas Diecezji Kieleckiej oraz dyrekcji MOPR w Kielcach za zauważenie naszych dokonań – mówi Jolanta Kowalik- Pietrzyk z Biura Zarządu Caritas Kieleckiej. Caritas kielecka została powołana 18 listopada 1989 r. jako czwarty oddział Caritas w Polsce, dekretem ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Stanowiła kontynuację przedwojennej Caritas, w 1950 r. zawłaszczonej przez komunistyczne władze PRL.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ciągu 25 lat Caritas kielecka powołała w regionie 72 placówki dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących. Szacuje się, że w skali roku z jej pomocy korzysta ok. 30 tys. osób. Są to beneficjenci hospicjów, domów opieki, świetlic środowiskowych, placówek rehabilitacyjnych, stołówek charytatywnych.
Ponadto Caritas kielecka wspiera osoby dotknięte klęskami żywiołowymi, prowadzi aktywizację zawodową bezrobotnych i niepełnosprawnych, organizuje pomoc dla osób dotkniętych przemocą i różnego akcje pomocowe skierowane wobec dzieci.
Najnowszym dziełem jest pierwsze w regionie stacjonarne Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty, w najbliższych planach jest m.in. rozbudowa Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i budowa placówki dla chorych na Alzheimera.