Reklama

Niedziela 46/2012

Szczegółowy spis treści

2

Zakończenie tułaczki

Lidia Dudkiewicz

Dopiero dwa i pół roku po katastrofie smoleńskiej miał miejsce pogrzeb ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

„A JA WAM POWIADAM..." (POR. MT 5, 22)
3

Polsko, co się z tobą stało?

Ks. Ireneusz Skubiś

Zawisła nad nami jakaś czarna chmura - to nasze grzechy i niewierności wobec Boga i Ojczyzny w wymiarze osobistym i społecznym: manipulacja prawdą, kłamstwa i nieuczciwości, przedziwna wyprzedaż narodowego majątku i tłumaczenie tego teoriami o ostrej postaci kapitalizmu.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

ROK WIARY
8-9

Co nowego w Kościele...

Z kard. Zenonem Grocholewskim - prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Na zakończenie Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji Benedykt XVI zapowiedział zmiany w dykasteriach rzymskich. O Synodzie Biskupów i zmianach w Kurii Rzymskiej mówi kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

NASZA ROZMOWA
10-11

O polskim patriotyzmie

Z kard. Stanisławem Nagym SCJ rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

"Oto Polska właśnie" - mówił Wyspiański. O jaką „Polskę właśnie” dzisiaj chodzi? Jak zdefiniować obecne priorytety dla Polski? - w rozmowie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem wyjaśnia kard. Stanisław Nagy

PROF. ANDRZEJ NOWAK
12-13

Pamięć o bohaterach

Z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawia Paweł Stachnik

W swojej najnowszej książce "Strachy i Lachy" w rozdziale Piłsudski wychodzi z kokpitu" - prof. Andrzej Nowak zastanawia się, jak na katastrofę smoleńską mógłby zareagować Marszałek. Co w tych dramatycznych okolicznościach zrobiłby ten wielki Polak?

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI
14

Polityka i historia

Elżbieta Morawiec

Pytania o związki polityki z historią, czyli zbiorową pamięcią, zawsze ważne, w dzisiejszym czasie nabrały szczególnej ostrości. Po katastrofie smoleńskiej ze szczególną siłą rozpętał się „przemysł pogardy”, deptania i ośmieszania już nie tylko tradycji polskiej, ale wartości powszechnych, ogólnoludzkich.

ROCZNICA 11 LISTOPADA
15

Triumf listopadowy

Sławomir Błaut

Niepodległa Polska rodzi się jesienią 1918 r. Wyłania się z mroku wiekowej niewoli. Mówią, że nad areną wielkiej wojny przeleciał anioł sprawiedliwości dziejowej i odebrał moc zaborcom. Już możemy powstać z martwych - zbrojne szeregi naszych chłopców idą po swoje.

ŚLEDZTWO SMOLEŃSKIE
16-17

Za dużo przypadków

Witold Dudziński

Czy ostatnie wydarzenia związane ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej przybliżają nas do prawdy o jej przyczynach? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno więcej wiemy o… przebiegu śledztwa

Prawda o śledztwie

Rozmowa z posłem Andrzejem Dudą z Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M

Ostre tezy publikacji w „Rzeczpospolitej”, słowa Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska i ironiczne stwierdzenia, że jak nie mgła, to trotyl. Czy publikacja przybliżyła nas do wyjaśnienia prawdy o katastrofie w Smoleńsku? - odpowiada poseł Andrzej Duda.

ROZMAWIAMY O POLSCE
18-19

Szumy i przekłamania

Z prof. Kazimierzem Nowaczykiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O braku podstawowych badań w śledztwach smoleńskich, ukrywanych zapisach czarnych skrzynek i niedowierzaniu mówi prof. Kazimierz Nowaczyk, polski fizyk pracujący w USA, ekspert sejmowego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

NASZA ROZMOWA
20-21

Rząd na trudne czasy

Z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Alicja Dołowska

O potrzebie zawarcia Paktu Obywatelskiego na czas kryzysu i konieczności powrotu do wartości dobra wspólnego mówi prof. Piotr Gliński, socjolog, ekonomista, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na premiera rządu technicznego.

JASNOGÓRSKIE ŚLUBY NARODU POLSKIEGO
22-23

Umacniać i szerzyć cześć do Maryi

Abp Wacław Depo

Zawierzając się Maryi, każdy z nas - podobnie jak św. Jan Apostoł - przyjmuje Matkę Chrystusa do siebie i wprowadza Ją we wszystko, co stanowi jego życie wewnętrzne, poniekąd jego ludzkie i chrześcijańskie „ja”.

WIARA I ŻYCIE
23

Bez trzeciego filaru

Ks. Mariusz Rosik

Mimo że nie zajmowała szczególnego miejsca ani w synagodze, a tym bardziej w świątyni, to właśnie ją Chrystus postawił za wzór do naśladowania.

„O autentyczną wiarę”

(Red.)

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Wdowi grosz

Dar ubogiej wdowy

Ks. Mariusz Frukacz

U PAULINÓW NA WĘGRZECH
26

Bazylika mniejsza w Márianosztra

O. Stanisław Tomoń OSPPE

W sanktuarium maryjnym Márianosztra (Nasza Maria) na Węgrzech w niedzielę 7 października 2012 r., w uroczystość Matki Bożej Wielkiej Pani Węgier, miała miejsce dziękczynna Msza św. za 660 lat istnienia tam kościoła.

GORĄCY TEMAT
27

Decyzja Rady Miasta Częstochowy

(Red.)

Dlaczego „nie” dla in vitro

Dr n. med. Wanda Terlecka, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Zgoda na stosowanie procedury in vitro jest równocześnie zgodą na uśmiercanie.

IN VITRO
28-29

Życie ludzkie a polityczny interes

Z ks. prof. Stanisławem Warzeszakiem rozmawia Magdalena Kowalewska

Liczba aborcji eugenicznych wzrasta. Trudno to zrozumieć chrześcijaninowi, który ma świadomość, że każde dziecko jest darem od Boga. Jak wytłumaczyć przeciwnikom życia, że debata na ten temat nie jest tylko wojną światopogladową, ale chodzi o podstawowe prawo człowieka.

Finansowanie in vitro może wywołać konflikt

(Za KAI)

OPOWIEŚĆ NOBLISTY
30

Legenda żeglarska

Henryk Sienkiewicz

W 96. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, zmarłego 15 listopada 1916 r. w szwajcarskim Vevey, przypominamy współczesnym „pasażerom i marynarzom okrętu «Purpura»” opowieść wielkiego noblisty

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
31

Rozmowa o nowej ewangelizacji

(pr)

Radość z purpurata

(pr)

Fałszywie oskarżony

(pr)

Wyjaśnienie

(pr)

Kto za tym stoi?

(pr)

KU UWADZE „GAZECIE WYBORCZEJ"
32-33

Nieprzesłuchany świadek

Urszula Buglewicz

W Strasburgu 30 października br. zapadł wyrok w „sprawie Agaty”. Dziewczyna i jej matka poskarżyły się m.in. na utrudnienia w przeprowadzeniu aborcji.Polska ma dziewczynie i jej matce wypłacić odszkodowanie. Co dla jednych stało się okazją do świętowania, dla innych jest źródłem smutku i gorzkiej refleksji, że w XXI wieku w chrześcijańskiej Europie życie ludzkie jest niewiele warte.

GOSPODARKA
34

Meandry kolejowych prywatyzacji

Bogusław Kowalski

Oddanie kontroli własnościowej na kolei ze strony państwa (w całości lub w części) nie może prowadzić do zaburzeń w systemie transportowym. Dlatego wokół procesów przekształceniowych toczy się gra różnych grup nacisku, nierzadko wbrew polskim interesom.

35

Kwartalnik „Cywilizacja”.

(akw)

Dzieci głosu nie mają

Marian Salwik

Odrzucenie projektu SP oznacza, że nic tu do powiedzenia nie mają obrońcy życia, a zwłaszcza ofiary tego wątpliwego „kompromisu”, nadal skazywane na fizyczne unicestwienie. No ale wiadomo - dzieci (nienarodzone) głosu nie mają.

„Powinniście się wstydzić!”

Krzysztof Czabański

Pani Ewa Kochanowska - wdowa po Januszu Kochanowskim, Rzeczniku Praw Obywatelskich, który zginął wraz z Prezydentem RP w samolocie Tu-154 M pod Smoleńskiem - powiedziała kilka ważnych zdań o polskich mediach

LISTY DO „NIEDZIELI"
36

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

„Niedziela” w USA

Aleksandra

SPOTKANIA
37

Międzynarodowy turniej księży w tenisie

(Red.)

Integracja przez sztukę

Krzysztof Drwal

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
38

Gęś świętomarcińska

Jolanta Marszałek

Od czterech lat w Polsce z okazji Święta Niepodległości wraca tradycja podawania na stoły gęsiny podczas rodzinnych spotkań czy biesiad patriotycznych. Do rozpropagowania tego zwyczaju przyczyniła się akcja ruchu Slow Food Gęsina na Świętego Marcina. Mięso gęsi nie jest tłuste, ma niezaprzeczalne walory smakowe i zdrowotne, choć, niestety, nie jest tanie

Kalendarium 11-17 XI 2012

Ewa Aszkiewicz

Kto tu straszy

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
39-42

Niepodległość ducha

Edyta Tymbarkiewicz

Myśląc Ojczyzna

Ks. inf. Irenusz Skubiś

Nie wszystek umrę

Agnieszka Chadzińska

Pełna czy pusta szklanka?

Ks. Norbert Tomczyk

Jak jest z naszą kulturą?

Mateusz Fryc

Koniec świata …i co dalej?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Marsz milczenia pełen sprzeciwu

PB

25 października ulicami Bielska-Białej przeszedł Marsz Milczenia upamiętniający tragiczną śmierć 11-letnich chłopców - Patryka i Konrada, którzy zginęli w wypadku samochodowym, potrąceni przez młodą kobietę prowadzącą pojazd po użyciu narkotyku

Kroczyli za mistrzami wiary

Ks. Piotr Bączek

„Święci. Mistrzowie wiary” - pod takim hasłem 27 października w Bielsku-Białej odbyło się nabożeństwo ku czci świętych i błogosławionych zwane Korowodem Świętych.

Nie piszę wierszy o wojsku

Z ks. mjr. Mariuszem Tołwińskim, kapelanem 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego i proboszczem garnizonowej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku-Białej, o poezji z tomiku „Bóg ukrył się, by człowiek mógł wierzyć” i planach duszpasterskich -

Niedziela częstochowska

Niepodlegli

Sławomir Błaut

Jesienią 1918 r. Królestwo Polskie i Galicja uwalniają się z pęt zaborów. Wielka dziejowa chwila, jaka nadeszła wraz z końcem I wojny światowej, znów wyzwala energię Polaków - ich działania, inspirowane m.in. przez Józefa Piłsudskiego, prowadzą do wskrzeszenia wolnego państwa.

Dziś 11 listopada

Ks. Ireneusz Skubiś

„(...) Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. (Jan Paweł II, 16 VI 1983 r., Okęcie).

Wiejskie kapliczki drogowskazem wiary

Wojciech Mścichowski

Krzyże i kapliczki przydrożne - symbole wierności Bogu, zawierzenia Maryi i Świętym Patronom, od stuleci umieszczane przy polnych drogach, pomiędzy wiejskimi zagrodami, pośród miejskich blokowisk.

Tygodnik katolicki „Niedziela” w latach 1926-1939

Ks. Jacek Kapuściński

Tygodnik Katolicki w latach 1926-1939 jest cennym świadectwem dziejów Kościoła i Ojczyzny w dziejach II Rzeczypospolitej.

Niedziela kielecka

Dotknięcie wieczności

A.D.

Tym właśnie jest ta wyjątkowa wystawa, która powstała z „zachwycenia” nad przekazem norbertańskiej krypty i dorobku artystów, dla których wierność Chrystusowi jest w sztuce najważniejsza. Ekspozycja potrwa do końca stycznia 2013 r.

Dróżki naszego życia

Władysław Burzawa

Maria Hanna Płatek urodziła się w najpiękniejszej wsi na Podbeskidziu, w Marcyporębie. Z jej rodzinnej miejscowości jest po 14 km do Wadowic, do Skawiny i Kalwarii Zebrzydowskiej. Te małe miasteczka były i są bardzo ważne w jej życiu.

Jak Topola przeżywa Rok Wiary

Agnieszka Dziarmaga

Niewielka, poniżej tysiąca osób parafia Topola, położona między Kazimierzą Wielką a Skalbmierzem, której mieszkańcy trudnią się niemal wyłącznie rolnictwem, wkroczyła z całą diecezją i Kościołem powszechnym w Rok Wiary.

Dzieci w „strajku żywności”

A.D.

W barwnym korowodzie - w kostiumach, czapeczkach, z transparentami, emblematami i przeróżnymi gadżetami związanymi z produktami żywnościowymi, ok. 200 dzieci przemaszerowało ulicami Kielc, aby w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem (17 października) zwrócić uwagę na problem nieposzanowania żywności.

Niedziela małopolska

Ludzie sobie wierzyli

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

W grupie upominających się o naszą wolność był przed laty Stanisław Malara, mieszkaniec Nowej Huty. Dziś emeryt i radny dzielnicy Bieńczyce. W latach 80. zaangażowany w tworzenie struktur „Solidarności” w Hucie im. Lenina.

Misja w Ghanie

Kamil Syc

O misjach w Afryce wiele się słyszy. Co pewnien czas jakiś misjonarz przyjeżdża do Polski i opowiada, jak wygląda życie na Czarnym Lądzie, pobudzając tym samym wyobraźnię słuchaczy.

Mania posiadania

Agnieszka Konik-Korn

Na wielu katolickich forach internetowych znajdują się miejsca, gdzie można wpisać intencje modlitwy. Do niedawna dominowały w nich prośby o zdrowie, nawrócenie, znalezienie małżonka. Dziś coraz więcej osób prosi o modlitwę o poprawę sytuacji finansowej. Nie tylko prosi, ale też często podaje numer konta, licząc na dobre serce użytkowników Internetu.

Niedziela lubelska

Odpusty na Rok Wiary

Anna Gliwa

Rok Wiary jest dla chrześcijan czasem szczególnej łaski. Rok ten ma przyczynić się „do nawrócenia na nowo do Pana Jezusa i odkrycia wiary, aby wszyscy członkowie Kościoła stali się wiarygodnymi i radosnymi świadkami zmartwychwstałego Pana w dzisiejszym świecie” (Nota Kongregacji Nauki Wiary z 6 stycznia 2012 r.).

W twarzach chorych zobaczyć Chrystusa

Urszula Buglewicz

19 października Metropolita Lubelski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze lubelskiej, podczas której pracownicy służby zdrowia uroczyście wyznali wiarę oraz potwierdzili swoją przynależność do Chrystusa i Kościoła.

Wizytacja kanoniczna w Nałęczowie

Ks. Krzysztof Wilczyński

Wyjątkowo ważne dla wspólnoty parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie były dni 13 i 14 października. Wówczas z racji wizytacji kanonicznej parafię i miasto odwiedził abp Stanisław Budzik.

Niedziela legnicka

II Dni Ostrobramskie w Legnicy

Ks. dr Krzysztof Bojko, diecezjalny duszpasterz kresowian i sybiraków

Wartość rodziny i szczęśliwego dzieciństwa

Ks. Bogusław Wolański

Jako odpowiedź na słowa Ojca Świętego z Kongresu Rodzin w Mediolanie i zaistniałą sytuację w świecie, a także w Polsce, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej postanowiło zorganizować Kongres Rodzin w Krzeszowie 18 maja 2013 r.

Rok Wiary – formacyjne zadania laikatu

Jerzy Jankowski

W Roku Wiary dany jest nam czas refleksji nie tylko nad zrozumieniem treści wiary, ale i też nad aktem powierzania się całkowicie Bogu.

Kongres rad parafialnych

Monika Łukaszów

„Być solą ziemi” to hasło Kongresu Rad Parafialnych, jaki odbył się w sobotę, 3 listopada, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.

Zapomniany malarz śląski

Ks. Waldemar Wesołowski

W Akademii Rycerskiej w Legnicy została otwarta wystawa obrazów Jeremiasza Józefa Knechtla, wspaniałego, choć zapomnianego malarza baroku. Można na niej zobaczyć obrazy wielkoformatowe z osiemnastu miejsc Dolnego Śląska.

Niedziela łódzka

Głodnych nakarmić

Anna Skopińska

Przed łódzką archikatedrą rozdano ubogim 1500 ciepłych posiłków. Akcję w ramach Dnia Walki z Ubóstwem zorganizowały wspólnie łódzka Caritas, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów, Centrum Służby Rodzinie i Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości.

Patronat, który zobowiązuje

Henryk Tomczyk

Uroczystości religijne związane z ogłoszeniem bł. Jana Pawła II patronem Bełchatowa poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Miasta, w której uczestniczyli m.in.: abp Marek Jędraszewski, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej - ks. prał. Jarosław Pater, dziekan bełchatowski - ks. prał. Janusz Krakowiak, przewodnicząca Rady Miasta.

Internet gigantyczna biblioteka

Ks. Waldemar Kulbat

Marzenie, by księgi trafiły do naszych domów, spełniło się dzięki technice cyfrowej.

Niedziela przemyska

Dar Bożego Miłosierdzia

Margita Kotas

Rok Wiary ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI jest dla każdego człowieka wierzącego szczególną okazją do pogłębienia wiary i zbliżenia się do Boga. Ojciec Święty poprzez Penitencjarię Apostolską dał wiernym możliwość uzyskania odpustu zupełnego po spełnieniu określonych warunków.

Wśród swoich wiernych

Aneta Kamieniecka

Intronizacja relikwii bł. Jana Pawła II w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu towarzyszyła inauguracji Roku Wiary. 16 października uroczystościom, w asyście miejscowych proboszczów, przewodniczył osobisty sekretarz Papieża Polaka, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Zacny nasz pan Marcin i...

Arkadiusz Bednarczyk

Wśród znamienitych rodów zamieszkujących w czasach staropolskiej Rzeczypospolitej ziemię przemyską byli Krasiccy. Wśród nich mężowie wielkiego honoru - jak ich nazywano: zacny Pan Marcin oraz jego ojciec Stanisław. Marcin znany był z wielkiego nabożeństwa do swojego patrona św. Marcina i Najświętszej Panny Maryi. Obaj, choć nieodrodni synowie epoki warcholstwa i szabelki, byli znani ze swojej hojności i honoru.

Niedziela rzeszowska

Gotowi służyć Chrystusowi w ludziach

Kl. Dominik Radoń

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego wraz z udzieleniem sakramentu święceń miała miejsce 27 października br. w rzeszowskiej katedrze.

Recepta na sukces

Z Józefem Niemcem – społecznym członkiem Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie – rozmawia Dorota Zańko

Szanować ludzi, a pracę wykonywać z pasją to najlepsza recepta - mówi w rozmowie z Dorotą Zańko Józef Niemiec z Kolbuszowej, mistrz w rzemiośle instalatorstwo wodne i kanalizacyjne wszystkich specjalności, członek Cechu Rzemiosł Różnych, starszy cechu w Kolbuszowej, cechmistrz, społeczny członek Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie.

Polska wolna i niepodległa

Ryszard Tłuczek

Powstanie zalążków niepodległego państwa polskiego zapoczątkowane zostało w zaborze austriackim. Stało się tak głównie dlatego, że Galicja miała status autonomicznego kraju w monarchii habsburskiej. Obok urzędów państwowych i rozbudowanego samorządu istniały tutaj organy tzw. krajowe, z sejmem włącznie.

Niedziela sosnowiecka

15-lecie Hospicjum św. Tomasza

Piotr Lorenc

Działają od 15 lat, wykonują samarytańską pracę, rzeczywiście realizują przykazanie miłości bliźniego. I tak na dobrą sprawę to brakuje słów, by wyrazić podziw i uznanie dla ich niełatwej pracy. Mowa o pracownikach i wolontariuszach sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza, które w tym roku obchodzi 15-lecie działalności.

Żył wiarą na co dzień

Katarzyna Maciejewska

– Znałem go i ceniłem. Miał gołębią duszę, zawsze pełną prostoty i religijnej pokory wobec bezlitosnego losu – wspominał Konstantego Ćwierka Grzegorz Timofiejew w książce „Człowiek jest nagi...”.

Nie na papierze, a w sercu

Ks. Tomasz Zmarzły

Słusznie zauważył bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, że we wszystkich diecezjach – od Rzymu poczynając – drukujemy na Rok Wiary setki tysięcy obrazków z tekstem „Składu Apostolskiego”.

Niedziela świdnicka

W Kościele uczymy się kochać

Bp Ignacy Dec

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że wiara nasza winna być nie tylko wyznawana, nie tylko rozmodlona i wyrażana w liturgii, ale także poświadczana życiem.

Chloe

Ks. Marcin Gęsikowski

Podczas swej trzeciej podróży misyjnej Apostoł Paweł przebywał przez dłuższy czas w Efezie, który stał się centrum misyjnej pracy Pawła. W Efezie przyjmował przedstawicieli Kościołów założonych przez niego, którzy przybywali do niego, aby przynieść dobre lub złe wieści dotyczące życia swych wspólnot.

Honorowy Obywatel Świdnicy

Ks. Sławomir Marek

Radni miasta Świdnica na wniosek 21z nich nadali ks. prał. Janowi Bagińskiemu, wieloletniemu proboszczowi katedry świdnickiej, tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Jedna jest Polska (1)

Ks. Andrzej Supłat

Polska jest szczególną matką. Nie są łatwe jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci czy ostatnich miesięcy. Jest ona matką, która wiele wycierpiała i wciąż cierpi. Dlatego trzeba się modlić, żeby Polska była w nas, żeby nie zginęła, nie utraciła niepodległości, władzy nad sobą.

Organy, gospel, Vivaldi

Roman Kraszewski

Tegoroczne Polickie Dni Muzyki odbywały się pod honorowym patronatem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, a ich program był bogatszy niż w latach ubiegłych i niezwykle urozmaicony.

Wiara - dar i zadanie (4)

Antoni Kazimierz Janicki

Dzieje ludzkości mają głęboki sens religijny, a w samym ich centrum jest Syn Boży.

Przekłady Pisma Świętego

Iga Dubaniewicz

Biblia została spisana w trzech językach, dwóch semickich: hebrajskim i aramejskim oraz w greckim, w tzw. koinè. Dużą rolę w ustaleniu oryginalnego tekstu tej świętej Księgi stanowią jej starożytne przekłady. I

Niedziela toruńska

Faustinum

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia w Toruniu

Faustinum to wspólnota, która pragnie wnikać w ducha Jezusa Miłosiernego i naśladować Go; to ludzie, którzy pragną być apostołami Bożego Miłosierdzia w swoich domach, pracy, szkole, wszędzie tam, gdzie udają się. Faustinum jest to więc Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia.

Inny powrót do przeszłości

Wypowiedzi Wandy Borowy wysłuchała i opracowała Helena Maniakowska

Moim marzeniem było ponowne zobaczenie Wabkientu w Uzbekistanie; tam przebywałam podczas zsyłki i w 1942 r. zmarł mój ojciec Antoni oraz najmłodszy brat Antoni.

Wierzę… - co to znaczy?

Tomasz Strużanowski

„Podwoje wiary” (por. Dz 14, 27) są dla nas zawsze otwarte. Wprowadzają nas one do życia w komunii z Bogiem i pozwalają na wejście do Jego Kościoła – Benedykt XVI.

Niedziela warszawska

Na sto lat niepodległości

Witold Dudziński

Niewygodny świadek historii

Andrzej Tarwid

Cały swój pisarski talent oddał temu, by potomni mieli świadectwo o latach, gdy historia zerwała się z łańcucha. Tym kierował się zmarły niedawno Janusz Krasiński - autor wybitny i niewygodny, ocenzurowywany w PRL-u i przemilczany w III RP

Miasteczko imienia Piłsudskiego

Witold Dudziński

W podwarszawskim Sulejówku wszystko zdaje się kręcić wokół Józefa Piłsudskiego i jego epoki. Ale to tylko pozór, bo oprócz honoru i sławy, miasteczko niewiele z tego ma. Ma dopiero mieć.

Patriotyzm pod pręgierzem

Z prof. Wiesławem Janem Wysockim, historykiem z UKSW, rozmawia Artur Stelmasiak

Tuje i kapusta

Joanna Woleńska-Operacz

Kiedy chodzimy z dziećmi na cmentarz, staramy się pamiętać, żeby pójść również na grób żołnierzy poległych w II wojnie światowej. Rozmawiamy o tym, dlaczego jesteśmy winni tym ludziom modlitwę i pamięć.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Rodzina fundamentem Kościoła

Adam Łazar

Pod patronatem Jego Ekscelencji bp. Mariana Rojka, Pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, w dniach 14-21 października br. odbył się XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie.

Poleskie cmentarze

Krzysztof Wojciechowski

Cmentarze to bodaj czy nie najtrwalsze ostoje polskości na dawnych Kresach. I choć nie oddziałują na otoczenie tak jak kościoły czy dwory, to jeśli gdzieś szukać śladów polskości, to przede wszystkim na cmentarzach.

Śmierć, Sąd, Niebo

Ks. Henryk Krukowski

Czy śmierć oznacza unicestwienie człowieka? „Kościół stwierdza dalsze istnienie i życie - po śmierci - elementu duchowego, obdarzonego świadomością i wolą w taki sposób, że «ja» ludzkie trwa nadal. Na oznaczenie tego elementu Kościół posługuje się słowem «dusza», dobrze znanym w Piśmie świętym i Tradycji” (ks. Rusecki, Teologia).

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł...

Wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...