Reklama

Niedziela Kielecka

Ważne rocznice dla Wiślicy

TD

Od 4 do 10 września Wiślica staje się centrum ważnych obchodów diecezjalnych – 1050-lecia Chrztu Polski i 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Łokietkowej, która miała miejsce 16 lipca 1966 r.
Obchody odbywają się pod hasłem „Gdzie chrzest, tam Maryja”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już w niedzielę 4 września – dzień odnowienia Chrztu ze św. Janem Pawłem II. Będą Godzinki do NMP, Godzina Miłosierdzia, Msze św. dla wszystkich stanów i całodzienna adoracja relikwii św. Jana Pawła II.

Główne obchody trwającego zawsze kilka dni Odpustu Wiślickiego zaczynają się w środę 7 września. Po Nieszporach o Narodzeniu NMP przewidziana jest o godz. 18 Msza św. w 90. rocznicę rekonsekracji kolegiaty Narodzenia NMP, której przewodniczy ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast w czwartek 8 września – uroczystość Narodzenia NMP – odpust.

Reklama

O godz. 7.40 – Godzinki do NMP; 8.00 – Msza św. z kazaniem (ks. Adam Kędzierski, proboszcz bazyliki katedralnej w Kielcach); 10.00 Msza św. z kazaniem (ks. Tadeusz Śliwa, Sokolina); 11.30 Modlitwa Liturgii Godzin z Kapitułą Wiślicką i wprowadzenie nowych kanoników. Uroczysta Suma z poświęceniem ziarna siewnego i procesją rozpocznie się o godz. 12. Przewodniczy bp Jan Piotrowski. W godzinach popołudniowych – Msza św. i Nieszpory o Narodzeniu NMP.

Piątek 9 września będzie przebiegał pod znakiem historii. W godz. 10-13 odbędzie się sesja historyczna poświęcona początkom chrześcijaństwa i przyszłości zabytków na ziemi wiślickiej. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Kielcach.

Sobota 10 września – to diecezjalne obchody Jubileuszu Chrztu Polski i koronacji Matki Bożej. Głównym punktem wydarzenia jest Msza św. dziękczynna za dar Chrztu św. i złoty jubileusz koronacji Madonny Łokietkowej. Przewodniczy abp Józef Kowalczyk i zaproszeni biskupi.

Warto dodać, że wydarzenie poprzedziły trwające blisko rok (rozpoczęte 13 października 2015 r.) Maryjne Wieczory Wiślickie z Madonną Łokietkową. Odbywały się one 13 dnia każdego miesiąca, jako propozycja przygotowania duchowego do 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Łokietkowej.

Obchody milenijne przed 50. laty w Wiślicy, gdy odbywała się koronacja figury Matki Bożej, datowanej na 1300 r., zgromadziły 40 tys. pielgrzymów i były włączone w wydarzenia ogólnopolskie. Wydarzenia 17 lipca 1966 r. miały podwójny charakter: dziękczynienia za tysiąclecie chrześcijaństwa i zarazem koronacji gotyckiej figury Madonny Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą, czego dokonali: Prymas Kardynał Stefan Wyszyński w asyście metropolity krakowskiego abp. Karola Wojtyły i pasterza diecezji kieleckiej bp. Jana Jaroszewicza. W uroczystościach wzięło wówczas udział 36 biskupów i ponad 200 księży.

W historii do Madonny Łokietkowej pielgrzymowali królowie, możnowładcy i wierni. Sanktuarium przeżywało trudne momenty np. w czasie wojen szwedzkich czy w czasie rozbiorów. Kult osłabł w czasie PRL, ale szybko się odrodził. Od roku 1981 z Wiślicy rokrocznie wyrusza pielgrzymka diecezjalna na Jasną Górę, tutaj odbywają się diecezjalne spotkania młodzieży i wiele innych spotkań. Ważnym wydarzeniem było diecezjalne spotkanie ŚDM.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-01 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O prawdziwej pobożności maryjnej

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 25

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...