Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Europo, wróć do Chrystusa!

2016-09-07 08:38

Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 3

lazyllama/FOTOLIA.COM

Brexitu, a zwłaszcza kwestii obrony Unii Europejskiej przed dezintegracją, dotyczyły wizyta Angeli Merkel w Polsce oraz jej rozmowy z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej 26 sierpnia br. Wielka Brytania była bowiem jednym z najważniejszych państw, które budowały wspólnotę UE. Jej wkład ekonomiczny był ogromny i znaczący w budżetach innych państw wspólnoty. I oto Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem Unii. Brytyjski rząd, lojalny wobec swoich obywateli, nie mógł nie wziąć pod uwagę wyników tego głosowania. Niejako naturalnie rodzą się jednak pytania: Dlaczego? Jakie były konkretnie powody takiego obrotu sprawy?

Obserwujemy i my różne przedziwne dyspozycje płynące z UE. Wiele z nich jest co najmniej kontrowersyjnych. Zauważyliśmy, że działania Unii są motywowane ideologicznie, że są pewne trendy, które zyskały jakiś priorytet unijnych urzędników. Z jednej strony w UE głosi się podstawowe prawa i często powołuje na idee demokratyczne, wolnościowe, a z drugiej – zapada w niej wiele jednostkowych decyzji krajów dominujących – jak np. Niemiec w sprawie uchodźców – bez brania pod uwagę opinii pozostałych krajów członkowskich. Te trendy w UE dały o sobie mocno znać w Polsce rządzonej przez koalicję PO-PSL. Byliśmy zaskakiwani decyzjami obcymi polskiemu punktowi widzenia i naszej wspólnej kulturze, która jednak wyrasta z korzeni chrześcijańskich. Tak było m.in. ze sprawą wprowadzania do szkół gender, z wieloma różnymi naciskami homolobby, z odbieraniem rodzicom dzieci – oczywiście wszystko pod płaszczykiem respektowania praw ludzkich i wolnościowych. Wielu prawników zauważa w unijnych zobowiązaniach jakąś niespójność, padają pytania o demokrację w UE.

Reklama

Rośnie więc poczucie konieczności pewnych zmian w UE, mówi się wręcz o jakiejś reformie unijnej, dotyczącej jej ekonomii, administracji, obronności itp. Trzeba też pytać o sprawę zasadniczą – o obecność w kulturze europejskiej chrześcijaństwa, które ukształtowało naszą moralność. Niestety, współcześni ateiści, mający często polityczną przewagę w strukturach UE, doprowadzili do sytuacji, że Europa odżegnuje się od wartości chrześcijańskich i od wielkich postaci, które tworzyły jej zręby jako jednoczącej się wspólnoty narodów, określanej mianem „Europa Christi”. Czy zatem przed podjęciem prób reformowania UE nie należałoby pomyśleć, by powrócić do naszych chrześcijańskich korzeni i do obowiązującego prawa moralnego, sprawdzonego w życiu?...

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Optymistyczne wieści z Brukseli!

2020-01-16 19:41

wPolityce.pl/FRATRIA

Do Polski ma trafić najwięcej pieniędzy z funduszu przeznaczonego na transformację gospodarczą

Więcej ...

Joseph Ratzinger: Czy Kościół będzie święcił żonatych mężczyzn? (sprostowanie)

2020-01-21 15:50

Grzegorz Gałązka

W związku z dyskusją wokół książki kard. Roberta Saraha: "Z głębi naszych serc” nt. kapłaństwa, ze szczególnym uwzględnieniem celibatu, wydaną 15 stycznia przez francuskie wydawnictwo "Fayard" z tekstem Benedykta XVI, hiszpański portal Religión Digital przytoczył opinię ks. prof. Josepha Ratzingera z 1970 r. jakoby przyszły papież Benedykt XVI, przewidywał, że w przyszłości Kościół będzie udzielał święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Niestety słowa ks. prof. Ratzingera zostały przez ten portal opacznie zinterpretowane.

Więcej ...

Franciszek: gościnność to ważna cnota ekumeniczna

2020-01-22 10:10

Vatican Media

Papież Franciszek

Na znaczenie praktykowania gościnności dla działań ekumenicznych wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie papież nawiązał do obchodzonego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest właśnie gościnność. Wyraził przekonanie, że współpraca w przyjęciu osób najbardziej bezbronnych zbliży chrześcijan ku sobie nawzajem. Słów Franciszka w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 7 tys. wiernych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra