Reklama

Niedziela Podlaska

Od chrzcielnicy do grobu bł. Ignacego Kłoptowskiego

Pątnicy wyruszają z drohiczyńskiej katedry

Ks. Artur Płachno

Pątnicy wyruszają z drohiczyńskiej katedry

Jubileusz 150. rocznicy urodzin i chrztu bł. Ignacego Kłopotowskiego, pochodzącego z naszej diecezji, stał się inspiracją do zorganizowania pieszej pielgrzymki z drohiczyńskiej katedry – miejsca chrztu błogosławionego do Loretto – miejsca, które założył, gdzie żył, pracował, a także został pochowany bł. Ignacy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Bożą pomocą w dniach 9-11 września uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki pokonali trasę z Drohiczyna do Loretto. Pan dał im dobrą pogodę i wspaniałych ludzi, którzy wspierali ich na różne sposoby w pątniczym trudzie.

Drohiczyn – Loretto

Wyruszająca z Drohiczyna Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto w ciągu trzech dni pokonała 90 km. Grupie pątników liczącej 140 osób przewodniczyli ks. Zenon Czumaj, dyrektor Archiwum i Muzeum Diecezjalnego, i ks. Marcin Szymanik, prefekt WSD. Wśród pielgrzymów nie zabrakło sióstr zakonnych. Obecne były siostry loretanki – s. Elwira Bilska z Drohiczyna oraz s. Daria Witkowicz, mistrzyni nowicjatu z Loretto wraz z 3 nowicjuszkami oraz siostry służki z Sokołowa Podl. – s. Iwona Klebanowska i s. Mariola Nacewicz. Swoją pomocą służyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: dk. Grzegorz Konopacki, al. Michał Siduniak, al. Radosław Kalicki, al. Lesław Rzemieniec i al. Wojciech Jakubowski. Ponadto jeden dzień szli: ks. Krzysztof Rzepczyński, wikariusz w Drohiczynie, ks. Tomasz Żukowski, wikariusz w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim, oraz s. Wioletta Ostrowska, loretanka z Warszawy. Ostatniego dnia do pielgrzymki dołączyła grupa parafialna ze Stoczka Węgrowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trzydniowa trasa pielgrzymki obejmowała etapy: Drohiczyn – Sokołów Podlaski – Stoczek – Loretto. Pątnicy nawiedzili dwa sanktuaria diecezjalne – Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, gdzie 10 września porannej Mszy św. przewodniczył bp senior Antoni Dydycz, oraz maryjne w Miedznie.

Pielgrzymka z Drohiczyna do grobu bł. Ignacego nie była jedyną z terenu naszej diecezji. Oprócz niej wyruszyły dwie inne. Po raz czwarty pielgrzymka z Łochowa (trasa 10 km, 320 uczestników). Pielgrzymce przewodniczył ks. Piotr Jarosiewicz, wikariusz z Łochowa, z pomocą sióstr loretanek z Warszawy s. Marceliny Chindris i s. Aliny Sieńkowskiej. Po raz dwunasty wyruszyła grupa z Kamionny i Ostrówka (trasa 19 km, 315 uczestników). Grupie tej przewodniczył ks. Łukasz Kuźma, wikariusz z Ostrówka, wraz z dk. Łukaszem Grabowskim z parafii Kamionna oraz s. Bogumiłą Kaczorek, loretanką z Drohiczyna. Na uroczystości do Loretto przybyły również 2 pielgrzymki autokarowe – z Węgrowa i Drohiczyna.

Drohiczyńskie „Te Deum” w Loretto

Uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Loretańskiej, połączonym z dziękczynieniem z okazji 150. rocznicy urodzin i chrztu bł. Ignacego Kłopotowskiego, przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Uczestniczyło w nich 10 kapłanów i 16 alumnów z naszej diecezji. Wśród ponad 15 tys. wiernych znaczącą część stanowili diecezjanie drohiczyńscy.

Reklama

Mszę św. poprzedziły konferencja pt. „Chrześcijański prymat miłosierdzia”, wygłoszona przez ks. Roberta Grzybowskiego, dyrektora Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Drohiczynie, a następnie koncert pieśni religijno-patriotycznych z recytacją tekstów bł. Ignacego Kłopotowskiego w wykonaniu Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które śpiewały również podczas Eucharystii pod kierunkiem al. Mateusza Gołosia.

W uroczystościach uczestniczyli księża z naszej diecezji: ks. Tadeusz Osiński, emeryt z Łochowa, ks. Artur Płachno, korespondent Katolickiego Radia Podlasie, ks. Tomasz Szmurło, sekretarz Księdza Biskupa, ks. Henryk Nowak i ks. Edward Chętnik, emeryci z Drohiczyna. Nie zabrakło alumnów z naszego seminarium – dk. Krzysztofa Antolika, al. Rafała Oleksiuka oraz 7 alumnów z I roku.

Podziękowania

Bł. Ignacy Kłopotowski, do którego grobu w sanktuarium loretańskim wędrowaliśmy, mawiał: „Wiele czyni, kto wiele kocha”. Podczas pielgrzymowania stale doświadczaliśmy chrześcijańskiej miłości. Obejmując wdzięcznością wszystkich, którzy okazali nam tak wiele serca, w imieniu wszystkich pątników Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej do Loretto, ks. Marcina Szymanika, sióstr loretanek i służek oraz alumnów naszego seminarium pragnę szczególnie podziękować bp. Tadeuszowi Pikusowi za zachętę do wyruszenia na tę pielgrzymkę i pasterskie błogosławieństwo, gdy ją rozpoczynaliśmy; bp. Antoniemu Dydyczowi za dar Eucharystii i umocnienie duchowe w kolejnym dniu wędrówki.

Na ręce komendantów powiatowych – Macieja Wesołowskiego z Siemiatycz, Wiesława Nasiłowskiego z Sokołowa Podlaskiego i Andrzeja Styrczuli z Węgrowa – dziękuję wszystkim policjantom (i policjantce! ) za troskę o nasze bezpieczeństwo podczas marszu.

Reklama

S. Stefanii Korbuszewskiej, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Loretanek, za troskę o pielgrzymkę, wsparcie duchowe i organizacyjne oraz towarzyszenie w drodze do Loretto; ks. Andrzejowi Falkowskiemu ze Stoczka, ks. Andrzejowi Witerskiemu z Łysowa i ks. Januszowi Bolewskiemu z Wirowa za pomoc organizacyjną; księżom proboszczom: Krzysztofowi Ksielewiczowi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i Zbigniewowi Grabowskiemu ze Stoczka oraz ich wikariuszom za zorganizowanie noclegów, a mieszkańcom całego Sokołowa i parafianom stoczkowskim za przyjęcie nas pod swój dach; duszpasterzom parafii, przez które przechodziliśmy: ks. Zbigniewowi Średzińskiemu z Drohiczyna, ks. Sławomirowi Mazurowi ze Skrzeszewa, ks. Andrzejowi Dryżałowskiemu z Repek, ks. Andrzejowi Oleszczukowi z Miedzny, ks. Marianowi Dobrowolskiemu z Kamionny, ks. Romanowi Kowerdziejowi z Łochowa i o. Rafałowi Kapale z Gwizdał oraz ich współpracownikom za bardzo życzliwe podjęcie pielgrzymów.

Mieszkańcom Tonkiel, Skrzeszewa, Repek, Karlusina, Ząbkowa, Miedzny, Międzylesia, Wieliczny, Baczek i Łochowa za ich wielką gościnność, przygotowane napoje i posiłki oraz możliwość odpoczynku; redakcji „Niedzieli Podlaskiej”, Katolickiego Radia Podlasie i portalu „Podlasie24”, szczególnie ks. Arturowi Płachnie oraz Monice Zając z „Naszego Dziennika” – za informowanie o pielgrzymce i relacje z pątniczego szlaku; ks. Krzysztofowi Rzepczyńskiemu i ks. Tomaszowi Żukowskiemu, s. Wioletcie Ostrowskiej za towarzyszenie w pielgrzymowaniu i wsparcie duszpasterskie.

Doktor Cecylii Strąk ze Stoczka za samarytańską posługę cierpiącym pątnikom; Albinowi Łukasiewiczowi z Drohiczyna za pomoc w transporcie bagaży; Markowi Skupiewskiemu z Sokołowa i Wojciechowi Jakubikowi z Prostyni za użyczenie potrzebnego sprzętu; wszystkim służbom naszej pielgrzymki: muzycznej, medycznej, porządkowej oraz medialnej za dodatkowy trud, abyśmy wszyscy łatwiej i szczęśliwie dotarli do celu.

Niech Pan Wam błogosławi, Matka Boża wspiera, a bł. Ignacy Kłopotowski wyprasza potrzebne łaski!

Obszerna fotorelacja z pielgrzymki na stronie diecezjalnej: www.drohiczynska.pl

Podziel się:

Oceń:

2016-09-22 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze kolejny „szczyt” pielgrzymkowy

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze od dziś kolejny „szczyt” pielgrzymkowy. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przybywają następne tysiące pątników, głównie z archidiecezji łódzkiej, częstochowskiej i ze Śląska. Ich droga także stanowi przygotowanie do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży i 1050. rocznicy chrztu Polski.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:04

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami