Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej

W Ogrodach Bernardyńskich

Tadeusz Poźniak

W Ogrodach Bernardyńskich

„Naszym zadaniem jest uwierzyć w Boże miłosierdzie i przedłużać Boże miłosierdzie” – mówił do zebranych w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie podczas Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej metropolita przemyski abp Adam Szal. 12 września zakończyły się trwające od środy uroczystości odpustowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorzy, młodzież i rodziny

12 września rzeszowianie przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej – Patronki Rzeszowa. Z tej okazji już od 7 września w bazylice Ojców Bernardynów odbywały się uroczystości odpustowe pod hasłem „Maryja, Matka Miłosierdzia”. Bernardyni zaprosili m.in. bp. Jana Zająca – emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, honorowego kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i bp. Edwarda Frankowskiego – emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej. W czasie trwania uroczystości osobne spotkania mieli uczniowie wszystkich poziomów nauczania, grupy apostolskie, chorzy, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, służby mundurowe i rodziny.

Patronka Rzeszowa

Główna Suma odpustowa odbyła się 12 września o godz. 18 w Ogrodach Bernardyńskich. Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, infułaci: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek i o. Józef Kachel OFM – wikariusz Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zebranych, a wśród nich władze województwa podkarpackiego, Rzeszowa, Starostwa, parlamentarzystów, przywitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, proboszcz parafii i gwardian klasztoru – o. Rafał Klimas OFM. Liczna obecność władz ma związek z patronatem Maryi nad Rzeszowem. W 1999 r. Rada Miasta Rzeszowa podjęła stosowną uchwałę, i jeszcze w tym samym roku Stolica Apostolska nadała Matce Bożej Rzeszowskiej tytuł Patronki Miasta Rzeszowa. Swoją obecność na uroczystościach tradycyjnie już szczególnie zaznaczyły służby mundurowe: żołnierze, policjanci, strażacy, służba więzienna, straż miejska i Związek Strzelecki „Strzelec”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brama Miłosierdzia

Homilię wygłosił abp Adam Szal. Przypomniał, że na specjalne życzenie papieża Franciszka cudowna ikona Matki Bożej Jarosławskiej, zwana Bramą Miłosierdzia z greckokatolickiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, jest obecna w Bazylice św. Piotra w Watykanie podczas Roku Miłosierdzia. Kaznodzieja podkreślił, że Maryja jest dla nas wzorem pokornej i miłosiernej służby. Naśladując Matkę Bożą, powinniśmy najpierw uwierzyć w Boże miłosierdzie, a następnie je przedłużać, służąc bliźnim. Wśród licznych darów ofiarnych, złożonych m.in. przez władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego, była księga z deklaracjami abstynencji i trzeźwości oraz zobowiązania do modlitwy w intencji trzeźwości w naszej Ojczyźnie i wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu przygotowana przez Rzeszowskie Porozumienie na Rzecz Trzeźwości.

Reklama

Prymicje abp. Szala

W przemówieniu na zakończenie o. Józef Kachel OFM, dziękując zebranym za obecność, zwrócił uwagę, że Msza św. w Ogrodach Bernardyńskich jest pierwszą Mszą św. abp. Szala w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, od kiedy został metropolitą przemyskim. Z tej okazji okolicznościowe kwiaty wręczyła abp. Szalowi Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert Orkiestry Dętej WSK Rzeszów oraz Zespołu Wokalnego „Soul” z Sanoka, a następnie Apel Jasnogórski. Uroczystości były transmitowane przez Katolickie Radio Via.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-22 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

120 lat z Matką Nieustającej Pomocy

Niedziela toruńska 28/2014, str. 4-5

Wiesław Ochotny

28 czerwca świętowaliśmy uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej patronki diecezji toruńskiej.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?