Reklama

Niedziela 23/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Teraz trzeba dobrze patrzeć na ręce

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Z niedowierzaniem Europa i świat przyjęły zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce. Wydawało się, że polska opozycja, sponiewierana w kraju i na arenie międzynarodowej, zostanie już odesłana za kulisy historii.

Polacy odzyskują głos

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Kiedy w dniu 25 maja, w święto Matki Kościoła, w TVP ogłaszano oficjalne wyniki wyborów, Andrzej Duda klęczał przed Obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze w podzięce za błogosławieństwo i z prośbą o Jej dalszą opiekę.

prezydent elekt Andrzej Duda
4

Powierzyli wszystko Opatrzności

gah/wpolityce.pl

Mówią rodzice prezydenta elekta Andrzeja Dudy

prezydent elekt Andrzej Duda • Warszawa • Częstochowa • Kraków
4-5

Pragnę być blisko ludzi

Na jasnogórskim dziedzińcu z prezydentem elektem Andrzejem Dudą rozmawiała Anna Przewoźnik

Prezydent elekt Andrzej Duda 25 maja 2015 r. po południu przybył do jasnogórskiego sanktuarium, aby pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

z Jasnej Góry
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Siedzibę Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 maja br. nawiedziła Matka Boża Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu, który w uroczystej procesji przeniesiono z kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, znajdującej się nieopodal budynku Episkopatu.

po wyborach prezydenckich
7

Straszą nowym prezydentem

Wojciech Dudkiewicz

Jeszcze nie wybrzmiały wyniki wyborów prezydenckich, jeszcze prezydent elekt nie otrzymał zaświadczenia o wyborze, a już ruszyła machina niechętnej mu propagandy. I już widać, że Andrzej Duda nie będzie miał lekko.

dookoła świata
8

Dookoa świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z Polski
9

Z Polski

z Watykanu
10

Z Watykanu

O narzeczeństwie jako okresie przygotowania na przyjęcie darów, jakimi Bóg pragnie obdarzyć nową rodzinę, mówił papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie 27 maja br.

ze świata
11

Ze świata

Prawne uznanie związków partnerskich między osobami tej samej płci w Irlandii oznacza przegraną nie tylko zasad chrześcijańskich, ale także ludzkości. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wyniki referendum na Zielonej Wyspie z 24 maja br., w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją zawierania związków jednopłciowych.

Ojciec Święty w Sarajewie • mówi kard. Vinko Puljić
12-13

Na skrzyżowaniu kultur i religii

Z kard. Vinko Puljiciem – arcybiskupem stolicy Bośni i Hercegowiny – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z kard. Vinko Puljiciem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

temat numeru: nasi kapłani
14-15

Księża pod lupą

Ks. Henryk Jagodziński

Polska to potęga, jeśli chodzi o liczbę duchownych pracujących za granicą. Co czwarty ksiądz w Europie jest naszym rodakiem!

temat numeru: nasi kapłani • 12 czerwca – Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
16-17

Adoptujemy kapłanów

Katarzyna Woynarowska

Są wśród nas osoby świeckie, które codziennie modlą się za kapłanów i zakonnice. Nazywają siebie Margaretkami, od imienia heroicznej Kanadyjki i nazwy niepozornego kwiatka.

250. rocznica ustanowienia święta Serca Jezusowego
18-19

Powrócić do Serca

Ks. Józef Gaweł SCJ

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego pomaga wiernym głębiej przeżywać prawdę o niepojętej Bożej Miłości oraz uczy, w jaki sposób na nią odpowiadać.

bp Andrzej Suski • złoty jubileusz
20-22

W toruńskim sercu i na peryferiach

Z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim rozmawia Lidia Dudkiewicz

Z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim – obchodzącym 13 czerwca 2015 r. 50. rocznicę święceń kapłańskich – rozmawia Lidia Dudkiewicz

ratunek dla Rosji
24-27

Niepokalane Serce Maryi, a w nim Rosja

Wincenty Łaszewski

W teologii chrześcijańskiej słowo „serce” zajmuje ważne miejsce. Wiąże się z Prawdą, z najgłębszą prawdą o człowieku. Oznacza ono – przypomina Benedykt XVI – „centrum ludzkiego istnienia... w którym człowiek znajduje swą jedność”. To wspólny mianownik naszego myślenia, mówienia, uczynków. Definiuje ono nas całych, określa nas na wieczność. Wszak Jezus naucza: „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21).

Apostoł kultu Bożego Miłosierdzia

Maria Żmigrodzka

Radujemy się światowym rozkwitem kultu Bożego Miłosierdzia, którego rozkrzewienie polecił Zbawiciel s. Faustynie Kowalskiej (1905-38).

ludzie • ks. Józef Kloch
28-29

Dinozaur wśród rzeczników

Z ks. prof. Józefem Klochem rozmawia Diana Golec

Z ks. prof. Józefem Klochem – dotychczasowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Diana Golec

II Ogólnopolski Kongres Misyjny
30

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Wysłuchała Katarzyna Dobrowolska

Biskup kielecki Jan Piotrowski mówi o IV Krajowym Kongresie Misyjnym.

wiara i życie
31

Zakony misyjne

Grzegorz Polak

Bez zakonników misje byłyby w zaniku. To oni są awangardą na tym jakże ważnym odcinku aktywności chrześcijan. Widać to także w działalności misyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Spośród 2065 polskich misjonarzy aż 1026 to zakonnicy, a 661 to siostry zakonne.

Kto się boi demonów?

Ks. Mariusz Rosik

Tass Saada był jednym z najlepiej wyszkolonych snajperów Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Urodził się w 1951 r. w Gazie, w namiocie dla uchodźców. Wsławił się swymi czynami w 1968 r. w bitwie o Al-Karameh. Walczących muzułmanów wspierała wtedy armia Królestwa Jordanii. Snajper Saada nienawidził Żydów tak, jak to tylko możliwe. Strzelał z zimną krwią. Bardzo precyzyjnie.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Szatan został pokonany

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 3, 20-35)

Kto by zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Wdzisiejszej Ewangelii pojawia się ostrzeżenie przed grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Rozpoczynając działalność publiczną, Jezus intensywnie naucza i dokonuje cudów, które są znakami potwierdzającymi Jego tożsamość.

poradnik duszpasterski
34

Szkoleni, by płynąć pod prąd

Odpowiada Ks. Robert Grohs

„Niech wszystkie dzieci Kościoła umieją rozpoznawać znaki czasu i niech ofiarnie oddają się służbie Ewangelii” (Piąta Modlitwa Eucharystyczna B)
Norbert: – Czy to naprawdę ma sens? Wszyscy wokół robią inaczej...

felieton
35

Życie jak filmowy scenariusz

Grzegorz Górny

W maju na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone doroczne nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Jedną z wyróżnionych osób został Kazimierz Piechowski. Większości ludzi w Polsce jego nazwisko nic nie mówi, a szkoda, ponieważ jest on prawdziwym bohaterem. To on zorganizował najbardziej brawurową ucieczkę z obozu Auschwitz, do którego trafił w czerwcu 1940 r. jako harcerz.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Przezwyciężanie polskiej choroby

O przyczynach zmiany nastawienia opinii społecznej i szoku po wygranej kandydata PiS w wyborach prezydenckich z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
38

Uchodźcy prześladowani za wiarę

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Zbieramy żniwo „kolorowych rewolucji”, czyli wprowadzania demokracji przez USA i ich sojuszników w państwach rządzonych przez dyktatorów, tj. w Iraku, Libii, Algierii, Jemenie, Syrii czy Egipcie.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Ograniczona interwencja zbrojna

(pr)

Czy to rewolucja?

(pr)

Odważne przyznanie się do porażki

(pr)

Problemy z placem wielkiej celebry

(pr)

Biskupi z gratulacjami

(pr)

Dla Salwadorczyków już jest święty

(pr)

felietony
40-41

Pierwsze zwycięstwo

Alina Czerniakowska

Przyszło zwycięstwo! Wygrali wszyscy, którzy chcieli zmiany prezydenta, a następnie całego rządu, wszystkich trzymających władzę, całego układu PO-PSL, z ich zapleczem i korzeniami. „Zebrał się lud i rzekł” (por. 2 Krl 10,18) – dosyć kłamstwa, złodziejstwa, niszczenia Polski, krętactwa i wszelkiej nieprawości.

Jeszcze nie nokaut

Zdzisław Skotnicki

Przyszło zwycięstwo! Wygrali wszyscy, którzy chcieli zmiany prezydenta, a następnie całego rządu, wszystkich trzymających władzę, całego układu PO-PSL, z ich zapleczem i korzeniami. „Zebrał się lud i rzekł” (por. 2 Krl 10,18) – dosyć kłamstwa, złodziejstwa, niszczenia Polski, krętactwa i wszelkiej nieprawości.

Pożegnania, powitania...

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Nie pierwsza to roszada w PE. Co jakiś czas z Parlamentem żegnają się europosłowie, którzy zajmują ważne urzędy i stanowiska w swoich krajach.

Andrzej Duda – prezydent wizji i nadziei

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Władzę wykonawczą w Polsce ma rząd i większość parlamentarna. Tak więc najważniejsze rozstrzygnięcia polityczne dopiero przed nami.

relacje
42

Kiedy sumienie jest wystawione na próbę

Agnieszka Konik-Korn

„Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty w Skoczowie, 22 maja 1995 r.

43

Damy i rycerze w katedrze polowej

Andrzej Tarwid

najnowszy album Białego Kruka
44-45

Dom Jana Pawła II, którego nie miał za życia

Joanna Szczerbińska

Wszyscy, którzy byli już w Krakowie na Białych Morzach w Domu Świętego, przyznają mi zapewne rację – tu naprawdę żyje duch Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Tu żyje pamięć o nim, tu szerzony jest wyjątkowo spontaniczny i szczery kult Ojca Świętego.

rodzina • Fundacja Mamy i Taty
46-47

Rodzina (jak) z obrazka

Joanna Operacz

Czy rodzinę można reklamować – tak jak się reklamuje keczup albo nowy rodzaj smartfona? Właśnie tym zajmuje się od sześciu lat Fundacja Mamy i Taty

rodzina poradnik
48

Rozczarowanie

Michał Piekara

Z bólem przyznaję – nie jestem idealny. Próbuję, staram się, ale co jakiś czas ponoszę porażki i rozczarowuję się samym sobą. Upadam i wstaję, ale nawet wtedy dotkliwie czuję ból upadku. Jest to ból nieporównywalny z niczym innym – gorzka mieszanka zgorszenia samym sobą i złości.

ocalenie, ratunek, zbawienie, wybawienie
49

Różaniec ocaleniem rodziny

Edyta Kopczyńska

Już po raz trzeci na Jasną Górę pielgrzymują członkowie kół Żywego Różańca. Są oni obecni we wszystkich polskich diecezjach i parafiach. Tworzą potężną armię modlących się każdego dnia na różańcu. W ubiegłym roku przybyło do Matki Bożej ponad 25 tys. osób z całej Polski i z zagranicy.

Niedziela Młodych
50-53

Dziesięć słów źródło szczęścia

Anna Przewoźnik

Artyści dla Pana Boga. Oratorium „Dekalog” to próba powrotu do podstaw, do elementarza wiary i zasad człowieczeństwa – Ewangelii i przykazań.

Światowe Dni Młodzieży 2016
54

Przejdą przez Bramę Miłosierdzia

Andrzej Tarwid

Młodzież reprezentująca co najmniej 40 państw przyjedzie pod koniec lipca 2016 r. do Krakowa. Światowe Dni Młodzieży będą więc największym wydarzeniem religijnym w Polsce ostatnich lat. Już wiemy, jak będą przebiegały.

kultura
55

Turandot – opera o tęsknocie za świtem

O. Michał Legan

Opera Giacoma Pucciniego „Turandot” z 1926 r. znana jest melomanom przede wszystkim z niezrównanej arii „Nessun dorma”, wykonywanej przez najsławniejszych tenorów z Lucianem Pavarottim na czele.

prezentacje
56

Orkiestry i chóry koncertowały w Licheniu

(Red.)

Pod hasłem: „Bogu na chwałę, ludziom na użytek” 3,5 tys. muzyków zagrało i zaśpiewało w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, gdzie 23 maja br. odbył się VI Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr.

różne
57

Kalendarium 7-13 VI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

13 czerwca 2015 – sportowcy na Jasnej Górze

(jłm)

W sobotę 13 czerwca br. odbędzie się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców, Trenerów i Działaczy Sportowych do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

58

Zupa pieczarkowa

Opracowała: Jolanta Marszałek

Aromatyczna zupa pieczarkowa to wspaniały pomysł na codzienny obiad. Przepis pochodzi od p. Krystyny Szymonik z Częstochowy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Z Ołomuńca Do Skoczowa

Monika Jaworska

Obchody 20. rocznicy papieskiej wizyty na Podbeskidziu wieńczy dziękczynna diecezjalna pielgrzymka na Kaplicówkę ku czci św. Jana Sarkandra, 7 czerwca.

Fotografie i wspomnienia

Mariusz Rzymek

W Bielsku-Białej na dziedzińcu Zamku Sułkowskich 21 maja odbyła się promocja albumu „Był wśród nas”, poświęconemu osobie Jana Pawła II i jego związkom z Podbeskidziem.

Modlitwa przed wypasem

Monika Jaworska

Tradycja święcenia owiec, zanim wyruszą na wypas na górskich halach, weszła już na stałe w program górskich miejscowości Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Niedziela częstochowska

Historia – podstawa naszej tożsamości

Ks. Ireneusz Skubiś

Nie na darmo mawiano, że historia jest nauczycielką życia. Czy zawsze jest? Można dyskutować. Faktem jest jednak, że lubi się powtarzać, i choćby dlatego powinniśmy ją znać.

Pod egidą Jasnogórskiej Matki

Karolina Mysłek

Prawie 900 absolwentów liceum i 450 gimnazjum. 230 uczniów dzisiaj. To rzeczywistość „pierwszej katolickiej”, czyli 25-letniego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i 10 lat młodszego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

Święto Braci Szkolnych

Anna Wyszyńska

Polska prowincja Braci Szkolnych świętowała 15 maja br. swoje 50-lecie.

Niedziela podlaska

Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję

Kinga Głuchowska

13 maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję”.

Wieczór autorski Danuty Kalinowskiej

Lech Zakrzewski

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim 13 maja odbył się kolejny „Wieczór przy świecach”. Spotkanie poetyckie, którego bohaterką była Danuta Kalinowska – poetka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Seniorynki” działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich

Jadwiga Ostromecka

W piątek 8 maja oficjalnie otwarto Szlak Unitów Sokołowskich, wytyczony w ramach działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielki Gościniec Litewski” we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Sokołowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym oraz ośrodkiem wypoczynkowym Gródek Dwór nad Bugiem.

Niedziela kielecka

Czas łaski, czyli rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem

Agnieszka Dziarmaga

Około 2300 osób uczestniczyło w czterodniowych rekolekcjach w duchu nowej ewangelizacji, głoszonych w Kielcach przez charyzmatycznego misjonarza z Indii o. Jamesa Manjackala.

Maryja w kościele na wzgórzu

Agnieszka Dziarmaga

W zapisanych dziejach kościoła pw. św. Idziego w Tczycy w dekanacie żarnowieckim niesprecyzowano dokładnie, skąd i kiedy wziął się obraz Maryi z Dzieciątkiem.

Świadectwo Życia Konsekrowanego

Władysław Burzawa

Z okazji Roku Życia Konsekrowanego, 16 maja w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” odbyła się konferencja pod hasłem „Słowo Boże w życiu konsekrowanym”.

Niedziela małopolska

Ślady św. Jadwigi

Agnieszka Konik-Korn

8 czerwca 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze św. Jadwigę. Przykład jej życia wciąż inspiruje osoby i instytucje, które obrały ją za swoją patronkę. Dziś zapraszamy naszych Czytelników do Szkoły Podstawowej im św. Jadwigi Królowej w Kaszowie-Wyźrale.

Bo ta książka inspiruje

Łukasz Kaczyński

W sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie w sobotę 23 maja miała miejsce promocja książki kard. Franciszka Macharskiego pt. „Z bratem naszego Boga”.

Niedziela lubelska

Dzielą się krwią

Sylwia Jurczyńska

Młodzież nakazów nie lubi, a na namowy zwykle odpowiada niedbałym wzruszeniem ramion. Jednak w lubelskich szkołach „Lider” było zupełnie inaczej.

Ku niebu z rodziny silnej wiarą i miłością

Grzegorz Jacek Pelica

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego wizytację kanoniczną parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Nadrybiu przeprowadził abp Stanisław Budzik.

Teatr jest ich światem

Barbara Adamczyk

Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak – całoroczny cykl działań artystycznych: plastycznych, muzycznych i teatralnych, których bohaterami są osoby niepełnosprawne – realizowany jest już od 25 lat.

Niedziela legnicka

Pamiętali o Monte Cassino

aj

Każdego roku w rocznicę zdobycia Monte Cassino w bolesławieckiej bazylice maryjnej odprawiana jest Msza św. za wszystkich poległych w walce o niepodległość Polski.

Światło w ciemności świata

Ks. Bogusław Wolański

Rodzina w najlepszy z możliwych sposobów uczy, jak być człowiekiem.

Niepełnosprawni – aktywni zawodowo

Ze Zbigniewem Musiałem rozmawia Monika Łukaszów

W czerwcu przypada 10. rocznica powstania Zakładu Aktywności Zawodowej „Rosa”, który w ramach legnickiej Caritas działa w Jeleniej Górze.

Niedziela łódzka

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Redakcja

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło tegorocznego Archidiecezjalnego Święta Eucharystii.

Badania mogą zapobiec bólowi

Anna Skopińska

Z lek. med. Ewą Strzelczyk-Utz, specjalistą medycyny paliatywnej ze Szpitala św. Jana Bożego w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.

XXII Łódzkie Dni Rodziny

Dagmara Zalewska

Kolejne już Łódzkie Dni Rodziny zorganizowano po to, by promować zdrowe, szczęśliwe rodziny i wartości, jakie ze sobą taka rodzina niesie, a więc: miłość, wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeństwa, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Niedziela przemyska

Obdarzeni i wezwani do Miłości, aby obdarzać

Abp Józef Michalik

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja br., archidiecezja przemyska wzbogaciła się o nowych 16 prezbiterów.

Św. Jan Paweł II zamieszkał wśród nas

Bernardeta Wollek

W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach św. Jan Paweł II „zamieszkał” 9 maja br. Miała wówczas miejsce intronizacja Jego relikwii.

Pod skrzydłami Michała Archanioła

S. Dawida Ryll

Byłam wychowanką sióstr michalitek i one pokazały mi właściwą drogę, to one nauczyły mnie wartościowego życia. Jestem im bardzo wdzięczna!” – wspomina pani Magda, która kilka lat spędziła w całodobowej placówce wychowawczej u sióstr.

Niedziela rzeszowska

Święty Opiekun Jasła

Natalia Janowiec

Wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, teologa, franciszkanina, prezbitera, doktora Kościoła katolickiego, patrona Jasła, przypada 13 czerwca.

Kapłaństwa nie da się wymazać

Dk. Michał Liput

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2015 r. o godz. 10 w katedrze rzeszowskiej odbyła się uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń w stopniu prezbiteratu.

Tarnowieckie korony

Ks. Jerzy Uchman, kustosz sanktuarium w Tarnowcu

Cudowna Figura Matki Boskiej Zawierzenia z Tarnowca pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. Wyrzeźbiona przez artystę na terenach dawnych Węgier szybko znalazła się na ziemiach polskich.

Niedziela sandomierska

XX-lecie Stowarzyszenia Cudownego Medalika

Krystyna Sajur

W sandomierskiej katedrze spotkali się 23 maja członkowie Stowarzyszenia Cudownego Medalika, którzy świętowali 20. rocznicę powstania wspólnoty w naszej diecezji.

Dziękuj, bo masz za co

Katarzyna Woynarowska

Podobno człowiek, który nie potrafi dziękować nikczemnieje wewnętrznie. Księża mówią, że jeśli nie potrafimy okazywać wdzięczności, popełniamy grzech pychy.

Gimnazjaliści ze Stalowej Woli i Jaty najlepsi

Ryszard Mścisz

21 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się finał IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”.

Niedziela sosnowiecka

Idźcie na cały świat

Piotr Lorenc

Nasza diecezja ma od soboty 23 maja trzech nowych kapłanów. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego święcenia przyjęli z rąk bp. Grzegorza Kaszaka diakoni – Karol Nędza, Michał Fucia i Arian Łukowicz.

Caritas dla mam

Piotr Lorenc

Koncert charytatywny na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu zagrała w stolicy Zagłębia „Golec uOrkiestra”, którą zaprosił ks. Tomasz Folga – dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi

Piotr Lorenc

– Muzyka potrafi unieść nasze dusze na wyżyny duchowości, potrafi zmieniać nasze serca, inspirować i umacniać – powiedział ks. kan. Jarosław Wolski, otwierając 16. edycję festiwalu.

Niedziela świdnicka

Nie przegrać młodości

Tomasz Pluta

Po raz dziewiętnasty Pola Lednickie zapełnią się młodzieżą z całej Polski. O. Jan Góra OP zaprosił ich pod Bramę III Tysiąclecia „W Imię Ducha Świętego”.

Przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży

Ks. Sławomir Marek

W ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wyznaczonych przez Ojca Świętego Franciszka na rok 2016 regionalne grupy przygotowań organizują spotkania integracyjne.

Eucharystia sakramentem najpełniejszej obecności Boga na ziemi

Bp Ignacy Dec

Oto dzisiaj chcemy powiedzieć, że Jezus Chrystus stał się szczególną obecnością Pana Boga na ziemi: Emmanuel – „Bóg z nami”. Nie można sobie wyobrazić pełniejszej, doskonalszej obecności Boga dla człowieka!

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

60 lat posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa CSsR

O. Grzegorz Woś CSsR

Prowincja Warszawska Redemptorystów i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska podziękowały Bogu za dar kapłaństwa o. Mieczysława Witalisa, redemptorysty posługującego w Szczecinie. Kapłan świętował 14 maja 2015 r. 60-lecie swojej kapłańskiej drogi.

Parafia pw. św. Jana Kantego w Wapnicy

Ks. Robert Gołębiowski

Nasze pielgrzymie kroki kierujemy obecnie do dekanatu Suchań. Pierwszą odwiedzaną przez nas parafią jest wspólnota św. Jana Kantego w Wapnicy.

Rozmowy na półwiecze (4)

Ks. Jan Marcin Mazur

Z prof. Joachimem Grubichem, wirtuozem i organistą, rozmawia ks. Jan Marcin Mazur.

Pielgrzymka do Królowej Pokoju

Artur Szymczak

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Dąbiu zorganizowała pielgrzymkę do Austrii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. Łukasz Wdowczyk.

Pięćdziesiąty pierwszy festiwal w Kamieniu Pomorskim

Roman Kraszewski

W okresie od 19 czerwca do 28 sierpnia 2015 r. odbędzie się 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Niedziela toruńska

50 lat posługi kapłańskiej

+ Józef Szamocki, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy diecezji toruńskiej

Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę za Księdza Biskupa oraz zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy św. dziękczynnej, którą Biskup Andrzej odprawi w sobotę 13 czerwca o godz. 11 w katedrze Świętych Janów w Toruniu.

Są ludzie – są serca

Wiesława Bielak

17 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, z inicjatywy uzdolnionej muzycznie młodzieży mieszkającej w internacie ZSPS i VIII LO w Toruniu, została odprawiona Msza św. w intencji chorej Tosi.

Rodzina – innej drogi nie ma

Tomasz Strużanowski

Toruńskie Dni Dialogu: Rodzina” – taki tytuł nosił cykl wydarzeń zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz Fundację Hodos – odbyły się pod patronatem „Niedzieli”.

Niedziela warszawska

Nowy duch w narodzie

wd

Procesja różańcowa ulicami Warszawy, a także uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej zakończą peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej.

Matka Boża na ramionach

Wojciech Dudkiewicz

Kończąca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat.

Warszawa w miniaturze

as

Pałac Saski, Gościnny Dwór i Pałac Lubomirskich oraz gmach Giełdy Warszawskiej – to tylko wybrane budynki przedwojennej Warszawy, które można podziwiać w Parku Miniatur.

Niedziela wrocławska

Fenomen wspólnoty na gruzach

Krzysztof Kunert

Po ustaleniach w Jałcie i Poczdamie granice Polski zostały zasadniczo skorygowane. Kosztem emanujących polskością Kresów granice naszego kraju przesunięto na zachód. Miliony Polaków musiały opuścić swoje małe ojczyzny i szukać nowego domu.

Historia Magistra Vitae

LS

Od dwóch lat przy wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość realizowany jest cykl otwartych wykładów pod wspólną nazwą Historia Magistra Vitae.

Kościół Pionierów

Stanisław A. Bogaczewicz

W tym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej, obchodzimy także 70. rocznicę ustanowienia polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Pielęgnują tradycje

Adam Łazar

Powiatowe Święto Ludowe w Lubaczowskiem rozpoczęło się 17 maja „Majówką Horyniecką” kół gospodyń wiejskich w miejscu objawień się dzieciom Matki Bożej w Nowinach Horynieckich.

Życie będzie kwitło

Katarzyna Muszyńska

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie to kolejne miejsce, które odwiedziło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Potrzeba dawania siebie

Aneta Kwaśniewska

Z Wojciechem Buczkowskim, dyrektorem Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu, rozmawia Aneta Kwaśniewska.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zjednoczeni z Chrystusem

Katarzyna Jaskólska

Przed nimi nowy rozdział życia i wiele nowych wyzwań, ale ufają w Bożą pomoc. Nasza diecezja od 30 maja ma czterech nowych kapłanów.

Z Wujkiem na kajakach

Katarzyna Jaskólska

W Zespole Szkół w Sulechowie 28 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom 10. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II.

Odpowiedź i rozwiązanie

Ks. Adrian Put

Z ks. Łukaszem Grzendzickim, moderatorem Oazy Ministranckiej, rozmawia ks. Adrian Put.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...