Reklama

Niedziela 23/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Teraz trzeba dobrze patrzeć na ręce

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Z niedowierzaniem Europa i świat przyjęły zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce. Wydawało się, że polska opozycja, sponiewierana w kraju i na arenie międzynarodowej, zostanie już odesłana za kulisy historii.

Polacy odzyskują głos

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Kiedy w dniu 25 maja, w święto Matki Kościoła, w TVP ogłaszano oficjalne wyniki wyborów, Andrzej Duda klęczał przed Obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze w podzięce za błogosławieństwo i z prośbą o Jej dalszą opiekę.

prezydent elekt Andrzej Duda
4

Powierzyli wszystko Opatrzności

gah/wpolityce.pl

Mówią rodzice prezydenta elekta Andrzeja Dudy

prezydent elekt Andrzej Duda • Warszawa • Częstochowa • Kraków
4-5

Pragnę być blisko ludzi

Na jasnogórskim dziedzińcu z prezydentem elektem Andrzejem Dudą rozmawiała Anna Przewoźnik

Prezydent elekt Andrzej Duda 25 maja 2015 r. po południu przybył do jasnogórskiego sanktuarium, aby pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

z Jasnej Góry
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Siedzibę Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 maja br. nawiedziła Matka Boża Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu, który w uroczystej procesji przeniesiono z kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, znajdującej się nieopodal budynku Episkopatu.

po wyborach prezydenckich
7

Straszą nowym prezydentem

Wojciech Dudkiewicz

Jeszcze nie wybrzmiały wyniki wyborów prezydenckich, jeszcze prezydent elekt nie otrzymał zaświadczenia o wyborze, a już ruszyła machina niechętnej mu propagandy. I już widać, że Andrzej Duda nie będzie miał lekko.

dookoła świata
8

Dookoa świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z Polski
9

Z Polski

z Watykanu
10

Z Watykanu

O narzeczeństwie jako okresie przygotowania na przyjęcie darów, jakimi Bóg pragnie obdarzyć nową rodzinę, mówił papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie 27 maja br.

ze świata
11

Ze świata

Prawne uznanie związków partnerskich między osobami tej samej płci w Irlandii oznacza przegraną nie tylko zasad chrześcijańskich, ale także ludzkości. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wyniki referendum na Zielonej Wyspie z 24 maja br., w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją zawierania związków jednopłciowych.

Ojciec Święty w Sarajewie • mówi kard. Vinko Puljić
12-13

Na skrzyżowaniu kultur i religii

Z kard. Vinko Puljiciem – arcybiskupem stolicy Bośni i Hercegowiny – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z kard. Vinko Puljiciem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

temat numeru: nasi kapłani
14-15

Księża pod lupą

Ks. Henryk Jagodziński

Polska to potęga, jeśli chodzi o liczbę duchownych pracujących za granicą. Co czwarty ksiądz w Europie jest naszym rodakiem!

temat numeru: nasi kapłani • 12 czerwca – Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
16-17

Adoptujemy kapłanów

Katarzyna Woynarowska

Są wśród nas osoby świeckie, które codziennie modlą się za kapłanów i zakonnice. Nazywają siebie Margaretkami, od imienia heroicznej Kanadyjki i nazwy niepozornego kwiatka.

250. rocznica ustanowienia święta Serca Jezusowego
18-19

Powrócić do Serca

Ks. Józef Gaweł SCJ

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego pomaga wiernym głębiej przeżywać prawdę o niepojętej Bożej Miłości oraz uczy, w jaki sposób na nią odpowiadać.

bp Andrzej Suski • złoty jubileusz
20-22

W toruńskim sercu i na peryferiach

Z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim rozmawia Lidia Dudkiewicz

Z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim – obchodzącym 13 czerwca 2015 r. 50. rocznicę święceń kapłańskich – rozmawia Lidia Dudkiewicz

ratunek dla Rosji
24-27

Niepokalane Serce Maryi, a w nim Rosja

Wincenty Łaszewski

W teologii chrześcijańskiej słowo „serce” zajmuje ważne miejsce. Wiąże się z Prawdą, z najgłębszą prawdą o człowieku. Oznacza ono – przypomina Benedykt XVI – „centrum ludzkiego istnienia... w którym człowiek znajduje swą jedność”. To wspólny mianownik naszego myślenia, mówienia, uczynków. Definiuje ono nas całych, określa nas na wieczność. Wszak Jezus naucza: „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21).

Apostoł kultu Bożego Miłosierdzia

Maria Żmigrodzka

Radujemy się światowym rozkwitem kultu Bożego Miłosierdzia, którego rozkrzewienie polecił Zbawiciel s. Faustynie Kowalskiej (1905-38).

ludzie • ks. Józef Kloch
28-29

Dinozaur wśród rzeczników

Z ks. prof. Józefem Klochem rozmawia Diana Golec

Z ks. prof. Józefem Klochem – dotychczasowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Diana Golec

II Ogólnopolski Kongres Misyjny
30

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Wysłuchała Katarzyna Dobrowolska

Biskup kielecki Jan Piotrowski mówi o IV Krajowym Kongresie Misyjnym.

wiara i życie
31

Zakony misyjne

Grzegorz Polak

Bez zakonników misje byłyby w zaniku. To oni są awangardą na tym jakże ważnym odcinku aktywności chrześcijan. Widać to także w działalności misyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Spośród 2065 polskich misjonarzy aż 1026 to zakonnicy, a 661 to siostry zakonne.

Kto się boi demonów?

Ks. Mariusz Rosik

Tass Saada był jednym z najlepiej wyszkolonych snajperów Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Urodził się w 1951 r. w Gazie, w namiocie dla uchodźców. Wsławił się swymi czynami w 1968 r. w bitwie o Al-Karameh. Walczących muzułmanów wspierała wtedy armia Królestwa Jordanii. Snajper Saada nienawidził Żydów tak, jak to tylko możliwe. Strzelał z zimną krwią. Bardzo precyzyjnie.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Szatan został pokonany

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 3, 20-35)

Kto by zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Wdzisiejszej Ewangelii pojawia się ostrzeżenie przed grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Rozpoczynając działalność publiczną, Jezus intensywnie naucza i dokonuje cudów, które są znakami potwierdzającymi Jego tożsamość.

poradnik duszpasterski
34

Szkoleni, by płynąć pod prąd

Odpowiada Ks. Robert Grohs

„Niech wszystkie dzieci Kościoła umieją rozpoznawać znaki czasu i niech ofiarnie oddają się służbie Ewangelii” (Piąta Modlitwa Eucharystyczna B)
Norbert: – Czy to naprawdę ma sens? Wszyscy wokół robią inaczej...

felieton
35

Życie jak filmowy scenariusz

Grzegorz Górny

W maju na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone doroczne nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Jedną z wyróżnionych osób został Kazimierz Piechowski. Większości ludzi w Polsce jego nazwisko nic nie mówi, a szkoda, ponieważ jest on prawdziwym bohaterem. To on zorganizował najbardziej brawurową ucieczkę z obozu Auschwitz, do którego trafił w czerwcu 1940 r. jako harcerz.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Przezwyciężanie polskiej choroby

O przyczynach zmiany nastawienia opinii społecznej i szoku po wygranej kandydata PiS w wyborach prezydenckich z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
38

Uchodźcy prześladowani za wiarę

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Zbieramy żniwo „kolorowych rewolucji”, czyli wprowadzania demokracji przez USA i ich sojuszników w państwach rządzonych przez dyktatorów, tj. w Iraku, Libii, Algierii, Jemenie, Syrii czy Egipcie.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Ograniczona interwencja zbrojna

(pr)

Czy to rewolucja?

(pr)

Odważne przyznanie się do porażki

(pr)

Problemy z placem wielkiej celebry

(pr)

Biskupi z gratulacjami

(pr)

Dla Salwadorczyków już jest święty

(pr)

felietony
40-41

Pierwsze zwycięstwo

Alina Czerniakowska

Przyszło zwycięstwo! Wygrali wszyscy, którzy chcieli zmiany prezydenta, a następnie całego rządu, wszystkich trzymających władzę, całego układu PO-PSL, z ich zapleczem i korzeniami. „Zebrał się lud i rzekł” (por. 2 Krl 10,18) – dosyć kłamstwa, złodziejstwa, niszczenia Polski, krętactwa i wszelkiej nieprawości.

Jeszcze nie nokaut

Zdzisław Skotnicki

Przyszło zwycięstwo! Wygrali wszyscy, którzy chcieli zmiany prezydenta, a następnie całego rządu, wszystkich trzymających władzę, całego układu PO-PSL, z ich zapleczem i korzeniami. „Zebrał się lud i rzekł” (por. 2 Krl 10,18) – dosyć kłamstwa, złodziejstwa, niszczenia Polski, krętactwa i wszelkiej nieprawości.

Pożegnania, powitania...

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Nie pierwsza to roszada w PE. Co jakiś czas z Parlamentem żegnają się europosłowie, którzy zajmują ważne urzędy i stanowiska w swoich krajach.

Andrzej Duda – prezydent wizji i nadziei

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Władzę wykonawczą w Polsce ma rząd i większość parlamentarna. Tak więc najważniejsze rozstrzygnięcia polityczne dopiero przed nami.

relacje
42

Kiedy sumienie jest wystawione na próbę

Agnieszka Konik-Korn

„Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty w Skoczowie, 22 maja 1995 r.

43

Damy i rycerze w katedrze polowej

Andrzej Tarwid

najnowszy album Białego Kruka
44-45

Dom Jana Pawła II, którego nie miał za życia

Joanna Szczerbińska

Wszyscy, którzy byli już w Krakowie na Białych Morzach w Domu Świętego, przyznają mi zapewne rację – tu naprawdę żyje duch Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Tu żyje pamięć o nim, tu szerzony jest wyjątkowo spontaniczny i szczery kult Ojca Świętego.

rodzina • Fundacja Mamy i Taty
46-47

Rodzina (jak) z obrazka

Joanna Operacz

Czy rodzinę można reklamować – tak jak się reklamuje keczup albo nowy rodzaj smartfona? Właśnie tym zajmuje się od sześciu lat Fundacja Mamy i Taty

rodzina poradnik
48

Rozczarowanie

Michał Piekara

Z bólem przyznaję – nie jestem idealny. Próbuję, staram się, ale co jakiś czas ponoszę porażki i rozczarowuję się samym sobą. Upadam i wstaję, ale nawet wtedy dotkliwie czuję ból upadku. Jest to ból nieporównywalny z niczym innym – gorzka mieszanka zgorszenia samym sobą i złości.

ocalenie, ratunek, zbawienie, wybawienie
49

Różaniec ocaleniem rodziny

Edyta Kopczyńska

Już po raz trzeci na Jasną Górę pielgrzymują członkowie kół Żywego Różańca. Są oni obecni we wszystkich polskich diecezjach i parafiach. Tworzą potężną armię modlących się każdego dnia na różańcu. W ubiegłym roku przybyło do Matki Bożej ponad 25 tys. osób z całej Polski i z zagranicy.

Niedziela Młodych
50-53

Dziesięć słów źródło szczęścia

Anna Przewoźnik

Artyści dla Pana Boga. Oratorium „Dekalog” to próba powrotu do podstaw, do elementarza wiary i zasad człowieczeństwa – Ewangelii i przykazań.

Światowe Dni Młodzieży 2016
54

Przejdą przez Bramę Miłosierdzia

Andrzej Tarwid

Młodzież reprezentująca co najmniej 40 państw przyjedzie pod koniec lipca 2016 r. do Krakowa. Światowe Dni Młodzieży będą więc największym wydarzeniem religijnym w Polsce ostatnich lat. Już wiemy, jak będą przebiegały.

kultura
55

Turandot – opera o tęsknocie za świtem

O. Michał Legan

Opera Giacoma Pucciniego „Turandot” z 1926 r. znana jest melomanom przede wszystkim z niezrównanej arii „Nessun dorma”, wykonywanej przez najsławniejszych tenorów z Lucianem Pavarottim na czele.

prezentacje
56

Orkiestry i chóry koncertowały w Licheniu

(Red.)

Pod hasłem: „Bogu na chwałę, ludziom na użytek” 3,5 tys. muzyków zagrało i zaśpiewało w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, gdzie 23 maja br. odbył się VI Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr.

różne
57

Kalendarium 7-13 VI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

13 czerwca 2015 – sportowcy na Jasnej Górze

(jłm)

W sobotę 13 czerwca br. odbędzie się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców, Trenerów i Działaczy Sportowych do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

58

Zupa pieczarkowa

Opracowała: Jolanta Marszałek

Aromatyczna zupa pieczarkowa to wspaniały pomysł na codzienny obiad. Przepis pochodzi od p. Krystyny Szymonik z Częstochowy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję

Kinga Głuchowska

13 maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję”.

Wieczór autorski Danuty Kalinowskiej

Lech Zakrzewski

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim 13 maja odbył się kolejny „Wieczór przy świecach”. Spotkanie poetyckie, którego bohaterką była Danuta Kalinowska – poetka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Seniorynki” działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich

Jadwiga Ostromecka

W piątek 8 maja oficjalnie otwarto Szlak Unitów Sokołowskich, wytyczony w ramach działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielki Gościniec Litewski” we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Sokołowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym oraz ośrodkiem wypoczynkowym Gródek Dwór nad Bugiem.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

60 lat posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa CSsR

O. Grzegorz Woś CSsR

Prowincja Warszawska Redemptorystów i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska podziękowały Bogu za dar kapłaństwa o. Mieczysława Witalisa, redemptorysty posługującego w Szczecinie. Kapłan świętował 14 maja 2015 r. 60-lecie swojej kapłańskiej drogi.

Parafia pw. św. Jana Kantego w Wapnicy

Ks. Robert Gołębiowski

Nasze pielgrzymie kroki kierujemy obecnie do dekanatu Suchań. Pierwszą odwiedzaną przez nas parafią jest wspólnota św. Jana Kantego w Wapnicy.

Rozmowy na półwiecze (4)

Ks. Jan Marcin Mazur

Z prof. Joachimem Grubichem, wirtuozem i organistą, rozmawia ks. Jan Marcin Mazur.

Pielgrzymka do Królowej Pokoju

Artur Szymczak

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Dąbiu zorganizowała pielgrzymkę do Austrii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. Łukasz Wdowczyk.

Pięćdziesiąty pierwszy festiwal w Kamieniu Pomorskim

Roman Kraszewski

W okresie od 19 czerwca do 28 sierpnia 2015 r. odbędzie się 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Niedziela toruńska

50 lat posługi kapłańskiej

+ Józef Szamocki, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy diecezji toruńskiej

Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę za Księdza Biskupa oraz zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy św. dziękczynnej, którą Biskup Andrzej odprawi w sobotę 13 czerwca o godz. 11 w katedrze Świętych Janów w Toruniu.

Są ludzie – są serca

Wiesława Bielak

17 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, z inicjatywy uzdolnionej muzycznie młodzieży mieszkającej w internacie ZSPS i VIII LO w Toruniu, została odprawiona Msza św. w intencji chorej Tosi.

Rodzina – innej drogi nie ma

Tomasz Strużanowski

Toruńskie Dni Dialogu: Rodzina” – taki tytuł nosił cykl wydarzeń zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz Fundację Hodos – odbyły się pod patronatem „Niedzieli”.

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...