Audiencja generalna
Kościół jest dla wszystkich
Kościół jest nie tylko dla dobrych albo dla tych, którzy wydają się dobrzy czy uważają się za dobrych. Kościół jest dla wszystkich, a nawet przede wszystkim dla złych, bo Kościół jest miłosierdziem – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej 28 września br. W swojej katechezie Ojciec święty nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (23, 39-43) – mowa w nim o przebaczeniu, którego Pan Jezus udzielił tzw. dobremu łotrowi na krzyżu.
W swojej analizie postawy pierwszego z łotrów Papież zauważył, że wypływała ona z rozpaczy, ze świadomości, iż tylko Bóg może być odpowiedzią wyzwalającą, i z tego, że nie potrafił on zrozumieć bierności Jezusa wobec cierpienia, które znosił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty zaznaczył, że dobry łotr przypomina zasadniczą postawę, która otwiera na zaufanie do Boga. – Jezus jest na krzyżu, aby być z winnymi: przez tę bliskość daje im zbawienie. To, co jest skandalem dla przywódców i dla pierwszego łotra, dla drugiego z nich jest fundamentem wiary. W ten sposób dobry łotr staje się świadkiem łaski – powiedział Franciszek.
KAI
Papieskie kondolencje
Odszedł człowiek pokoju
Reklama
O swojej modlitwie za byłego prezydenta Izraela – Szimona Peresa, jego rodzinę i naród izraelski zapewnił papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym do obecnego prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina. Ojciec Święty napisał m.in.: „Jestem głęboko zasmucony wieścią o śmierci Jego Ekscelencji Szimona Peresa i pragnę przekazać Panu oraz całemu narodowi izraelskiemu kondolencje. Ciepło wspominam chwile spędzone z Panem Peresem w Watykanie i ponawiam moje wielkie uznanie dla niestrudzonych wysiłków zmarłego prezydenta na rzecz pokoju. W chwili, kiedy państwo Izrael opłakuje Pana Peresa, mam nadzieję, że pamięć o nim i wiele lat jego służby zainspirują nas wszystkich do coraz bardziej stanowczej pracy na rzecz pokoju i pojednania między narodami. W ten sposób zostanie oddana cześć jego dziedzictwu, zaś dobro wspólne, na rzecz którego tak wytrwale pracował, znajdzie nowe formy wyrazu w czasie, gdy ludzkość stara się o postęp na drodze do trwałego pokoju”.
Szimon Peres, uznany za wielkiego męża, człowieka pokoju, dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, na 2 tygodnie przed śmiercią trafił do szpitala Szeba w Tel Awiwie z powodu niedokrwienia mózgu. Zmarł 28 września br. w wieku 93 lat.
RV
Ojciec Święty do Polaków
Wspomnienie archaniołów
Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Jutro w liturgii przypada święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. „Są oni duchami służebnymi, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie” (por. Hbr 1, 14). Miejmy głębokie poczucie ich niewidzialnej obecności. Prośmy w modlitwie, by w każdej chwili przypominali nam o obecności Boga, wspierali nas w walce ze złem i prowadzili bezpiecznie po drogach życia. Zawierzajmy im samych siebie, naszych bliskich i ważne dla nas sprawy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Audiencja generalna, 28 września 2016 r.
RV
Watykan – Francja
Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego kapłana
Reklama
Papież Franciszek wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego 26 lipca 2016 r. przez islamistów ks. Jacques’a Hamela. 86-letni francuski kapłan w czasie gdy odprawiał Mszę św. w kościele pw. św. Szczepana w Saint-Étienne-du-Rouvray, został napadnięty przez dwóch dżihadystów związanych z tzw. Państwem Islamskim. Ksiądz Hamel posługiwał w parafii znajdującej się na przedmieściach Rouen od 2000 r. Był zaangażowany w dialog Kościoła ze światem, zwłaszcza z islamem, i utrzymywał przyjacielskie stosunki z miejscową wspólnotą muzułmańską, w tym z jej imamem.
Informację o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego kapłana podał arcybiskup Rouen Dominique Lebrun na zakończenie Mszy św., podczas której kościół, gdzie dokonano zabójstwa, został ponownie oddany do użytku wiernych. Jak zaznaczyła w dokumencie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, w tym przypadku Ojciec Święty udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata na ołtarze.
Red.
Z twittera papieża Franciszka
Bóg nigdy nie przestaje obdarzać nas swoim przebaczeniem, za każdym razem, gdy Go o to prosimy.