Reklama

Uzależnienie, trzeźwość, abstynencja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Alkoholizm należy dzisiaj do największych zagrożeń moralnych naszego społeczeństwa. Już od 36 lat, przeżywając na początku Wielkiego Postu Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, uświadamiamy sobie naszą odpowiedzialność za zbawienie sióstr i braci uzależnionych od alkoholu" (Instrukcja duszpasterska na Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu).
Celem Tygodnia Modlitw jest przede wszystkim wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików. Ludzie uzależnieni od alkoholu są to także nasi bracia, którzy winni być objęci naszą troską wedle słów św. Jose Marii Escrivy: "Niech żadna dusza - żadna - nie będzie dla ciebie obojętna". Każdy człowiek jest dla Jezusa bardzo ważny: "Bóg nie chce śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i miał życie". Wielki Post, który jest czasem szczególnym, czasem łaski od Pana, wzywa nas do szczególnej miłości do ludzi potrzebujących. Niewątpliwie takimi ludźmi są ci, którzy uzależnieni są od alkoholu. Objawy zespołu uzależnienia od alkoholu są następujące:
1. silne pragnienie i poczucie przymusu picia ("głód alkoholowy").
2. upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia do wcześniej założonego poziomu, nieskuteczność wysiłków zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania picia).
3. fizjologiczne objawy zespołu abstynenckiego pojawiającego się, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenie snu, niepokój, drażliwość, lęki, omamy wzrokowe, omamy słuchowe, padaczka alkoholowa) albo używanie alkoholu lub pokrewnie działającej substancji (np. leków) w celu złagodzenia ww. objawów, uwolnienia się od nich lub uniknięcia ich.
4. zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka nie przynosi oczekiwanego efektu) potrzeba spożycia większych dawek dla wywołania oczekiwanego efektu.
5. koncentracja życia wokół picia (silne pochłonięcie sprawą picia przejawiające się zmianą dotychczasowych zamiłowań, zainteresowań porzucanych lub ograniczanych z powodu picia albo przeznaczenie większości czasu na działania konieczne dla uzyskania alkoholu lub piciem bądź uwolnienia się od następstw jego działania).
6. uporczywe picie alkoholu mimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw picia (picie alkoholu, mimo że charakter i rozmiary szkód osobie pijącej znane lub można oczekiwać, że są znane). Uzależnienie diagnozowane jest wtedy, gdy wystąpiło łącznie trzy lub więcej objawów przez co najmniej jeden miesiąc lub jeśli utrzymywały się one krócej niż miesiąc jednak w sposób powtarzający się w okresie 12 miesięcy.
Tym ludziom na pewno trzeba pomóc. Należy otoczyć ich troską, zdobyć potrzebną wiedzę na temat uzależnienia od alkoholu, by pomagać najskuteczniej obdarzyć darem modlitwy i postu np. poprzez abstynencję. Warto zastanowić się już dzisiaj, w jaki sposób przeżyję tegoroczny Wielki Post? Jakie będzie moje zaangażowanie w walkę o trzeźwość narodu, mojego miasta, mojej wsi, mojej rodziny?
Wśród innych celów Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu jest wychowanie do trzeźwości w szczególności młodego pokolenia. Jest to problem bardzo poważny, gdyż w ostatnim czasie gwałtownie obniżył się wiek inicjacji alkoholowej. Młodzież jest przyzwyczajana do alkoholu poprzez konsumpcję piwa, które jest skutecznie wprowadzane do stylu życia i zachowań młodzieży. Okazuje się, że piwo nie wypiera z konsumpcji trunków mocniejszych, przeciwnie, stymuluje zapotrzebowanie na nie. Nie trzeba być bacznym obserwatorem, aby zauważyć brak umiaru picia. Alkohol jest dla ludzi i dlatego umiarkowane korzystanie z napojów alkoholowych nie jest grzechem, trzeba tylko umiejętnie z niego korzystać. Doświadczenie, które mamy za sobą ukazuje, że nie jest to sprawa łatwa. Wielu Polaków nie potrafi korzystać umiarkowanie z napojów alkoholowych, dlatego potrzebne jest wprowadzanie nowych obyczajów w których nie byłoby spożywania alkoholu.
Kolejnym celem Tygodnia Modlitw jest ukazanie osobistego przykładu abstynencji i modlitwy. Człowiek, który ma problemy z alkoholem powinien wiedzieć, że nie jest sam, ale są osoby, które wspierają go w jego walce o trzeźwość. Mitem jest, że wszyscy piją. Abstynentów w Polsce jest około 20 %. Czas modlitw o trzeźwość narodu jest bardzo dobrym czasem, aby ukazać pozytywne przykłady w walce o Polskę trzeźwą. Takimi osobami na pewno byli: św. Maksymilian Maria Kolbe, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki i wielu innych. "Abstynencja wyzwala drugiego człowieka poprzez solidarne stanięcie obok niego tam, gdzie chcemy go doprowadzić. Jest to taktyka "podania dłoni" zamiast głoszenia haseł i programów, które nie przynoszą wyzwolenia" (zob. Abstynenckie Credo Krucjaty Wyzwolenia Człowieka).
W tym roku Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu będziemy obchodzili w dniach 2 - 8 marca; jego hasło brzmi: "Kocham Jezusa - jestem apostołem trzeźwości". Warto się zastanowić i do siebie odnieść owo hasło, gdyż każdy z nas może stać się apostołem trzeźwości, choćby przez przykład swojego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości

2025-04-03 21:04

RTCK

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - pisze Kamil Zbozień, założyciel RTCK.

Więcej ...

Abp Jean-Marc Aveline nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji

2025-04-02 21:47
Abp Jean-Marc Aveline

Wikipedia.org

Abp Jean-Marc Aveline

Arcybiskup Marsylii Jean-Marc Aveline został wybrany w środę na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji (CEF). Duchowny o poglądach zbliżonych do papieża Franciszka, zwolennik dialogu międzykulturowego, obejmie nowy urząd na trzyletnią kadencję w lipcu.

Więcej ...

Za krzyżem przez las turzański

2025-04-03 23:35
Droga Krzyzowa w Trzebusce

Piotr Ożóg

Droga Krzyzowa w Trzebusce

Ponad 450 osób wzięło udział w wieczornym nabożeństwie Patriotycznej Drogi Krzyżowej zorganizowanym w piątek 28 marca w Trzebusce. Uczestniczy przeszli liczącą 4 km trasę wiodącą od miejsca obozu NKWD do grobowca w lesie turzańskim. Za polskich patriotów pomordowanych przez Sowietów w 1944 roku modlono się przy kamiennych stacjach poświęconych we wrześniu ubiegłego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!