Reklama

Niedziela Małopolska

Lubią śpiewać o Polsce

Nagrodę odbierają dzieci z przedszkola
nr 176. Więcej zdjęć z Przeglądu na stronie
www.niedziela.pl

Janusz Pasik

Nagrodę odbierają dzieci z przedszkola nr 176. Więcej zdjęć z Przeglądu na stronie www.niedziela.pl

Uroczystą Eucharystią w intencji Ojczyzny oraz koncertem galowym laureatów – 30 października zakończył się XIV Małopolski Przegląd Piosenki Patriotycznej „Nasze dziedzictwo – Polska”, który tradycyjnie odbył się w auli kościoła Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy w Nowej Hucie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dwudniowym przeglądzie wystąpiło ponad 300 uczestników, którzy zaprezentowali się w trzech kategoriach: soliści, zespoły i chóry. Jury, pod kierunkiem Rafała Marchewczyka, dyrektora chóru „Vox Populi”, oceniło w sumie blisko 60 wykonawców, z których do koncertu galowego zaprosiło 14.

Tożsamość i wartości

Głównym organizatorem wydarzenia była Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Organizatorów i jury cieszył bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznego konkursu, a także liczba uczestników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcemy szerzyć wśród Polaków miłość do Ojczyzny, do drugiego człowieka i budzić świadomość patriotyczną – mówi Joanna Kula, współorganizatorka oraz prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. – Zależy nam również na tym, żeby pieśni narodowe, patriotyczne nie zaginęły, tylko ciągle były żywe i rozbrzmiewały w każdym pokoleniu, dzisiaj i w przyszłości. W utworach tych zawarta jest nasza tożsamość i wartości, zarówno narodowe jak i religijne. Naszym celem jest przekazywanie ich wszystkim, a zwłaszcza najmłodszym.

Sposób na patriotyzm

Reklama

To właśnie najmłodsi z przedszkoli i szkół stanowili znakomitą większość uczestników konkursu. Na uwagę zasługują pełne zaangażowania występy Niepublicznego Przedszkola św. Klary (dzieci wykonały piosenkę „Czerwone jabłuszko”) oraz Samorządowego Przedszkola nr 176 z Krakowa w utworze „Pałacyk Michla”. Renata Rucka, nauczycielka tej placówki, zwraca uwagę na fakt, że piosenka jest doskonałym sposobem na budzenie i kultywowanie uczuć patriotycznych wśród dzieci. Jej zdaniem, przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w wydarzeniach historycznych i świętach narodowych, m.in. biorąc czynny udział w akademiach i uroczystościach. Małym artystom obu placówek podczas występu towarzyszyła naturalność, zaangażowanie i niezmierna radość.

Wśród zespołów i chórów warto wyróżnić Chór Regnum Sonoris z Libuszy, Zespół Wokalny Zespołu Szkół w Michałowicach, Zespół Consonans z Limanowej oraz Zespół Skrzypnianki ze Skrzypnego. Profesjonalizm i dojrzałość wykonania utworów przez te grupy świadczyły o wielu godzinach ciężkiej pracy, jakie włożyli w przygotowania. Efekt jednak wart był tego trudu.

Duma i talent

Wrażliwością artystyczną i talentem muzycznym popisali się również soliści występujący podczas koncertu. Należy tutaj zauważyć energiczne i bardzo zaangażowane wykonanie utworu „Inka” przez Sandrę Surowiec ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie oraz piosenkę „Dziś idę walczyć, mamo”, którą zaśpiewała Oliwia Miś z Lisiej Góry. Z kolei Kamila Karkoszka z Morawskiej Szkoły Muzycznej zachwyciła widzów nostalgiczną i bardzo dojrzałą interpretacją „Kolędy warszawskiej”.

Natomiast serca widzów i jury skradła Wiktoria Tokarczyk, która nietuzinkowym wykonaniem piosenki „Żeby Polska była Polską” zdobyła Grand Prix tegorocznego przeglądu. – Jestem z siebie dumna, zadowolona i szczęśliwa. Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć główną nagrodę w tym konkursie. Tym bardziej, że jest to mój pierwszy tak duży sukces – mówi zwyciężczyni. – Bardzo lubię śpiewać piosenki patriotyczne, rozgłaszające o tym, jak żołnierze dzielnie bronili naszej Ojczyzny i walczyli o nią – dodaje.

Wiktoria jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Piwnicznej-Zdroju. Uczy się śpiewu z pomocą siostry i w chórze. Jest też uczennicą szkoły muzycznej, gdzie dodatkowo zdobywa umiejętność gry na waltorni. Śpiew towarzyszy jej od zawsze, a kiedyś chciałaby zostać śpiewaczką operową. Życzymy jej tego bardzo serdecznie!

Podziel się:

Oceń:

2016-11-08 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IV Przegląd Teatrzyków Jasełkowych

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Zielonej Górze

Więcej ...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej

2025-07-07 16:45
Kard. Stanisław Ryłko

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kardynał Stanisław Ryłko w piątek, w swoje 80. urodziny, przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Watykan poinformował, że papież Leon XIV podziękował polskiemu kardynałowi. Jego następcą został dotychczasowy archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas z Litwy.

Więcej ...

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy