Reklama

Z Watykanu

Koncert Morricone

Z ubogimi i dla ubogich

Laureat Oscara, światowej sławy kompozytor Ennio Morricone 12 listopada br. wystąpił w Watykanie na koncercie dla ubogich i biednych z ponad 20 krajów, w tym z Polski. Wieczór uświetnił trzydniowy jubileusz ludzi społecznie wykluczonych, zorganizowany w Roku Świętym Miłosierdzia. W Auli Pawła VI Morricone dyrygował rzymską orkiestrą i chórem Akademii Muzycznej św. Cecylii. Podczas koncertu „Z ubogimi i dla ubogich” zaprezentował wybór swych kompozycji, wśród nich znane tematy z muzyki filmowej, która przyniosła mu popularność na świecie. W trakcie uroczystego wieczoru na podium dyrygenckim stanął także ks. Marco Frisina, kompozytor, który poprowadził chór i orkiestrę diecezji rzymskiej.

Na widowni zasiedli ubodzy, bezdomni, chorzy, niepełnosprawni; podopieczni organizacji dobroczynnych oraz ich opiekunowie i dobroczyńcy. Zebrane w trakcie koncertu datki mają być przeznaczone na budowę katedry w Ugandzie i szkoły rolniczej w Burkina Faso.

RV

Jubileusz ubogich i bezdomnych

Otwórzmy nasze oczy na brata zapomnianego i wykluczonego

Reklama

W dniu zamknięcia w naszych kościołach Drzwi Świętych – 13 listopada br. Franciszek sprawował w Bazylice św. Piotra Mszę św. dla osób społecznie wykluczonych, ubogich, bezdomnych i bezrobotnych z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Papież przestrzegł przed koncentracją na rzeczach, które trzeba wytworzyć, a nie na osobach, które należy miłować, i nazwał taką postawę „sklerozą duchową”. – Otwórzmy nasze oczy na bliźniego, a zwłaszcza na brata zapomnianego i wykluczonego. Tam wycelowuje szkło powiększające Kościoła. Niech Pan nas chroni od skierowywania go na nas samych. Niech nas odciąga od blichtru, który odwraca uwagę, od interesów i przywilejów, od przywiązania do władzy i chwały, od powabu ducha świata. Dzisiaj w katedrach i sanktuariach na całym świecie zamykają się Drzwi Święte. Prosimy o łaskę, abyśmy nie zamykali oczu wobec Boga, który na nas patrzy, i na bliźniego, który jest dla nas wyzwaniem – powiedział Franciszek.

RV

Audiencja generalna

Więźniów pocieszać, chorych odwiedzać

Do odwiedzania chorych i pomagania im oraz okazywania bliskości więźniom zachęcił papież Franciszek podczas audiencji generalnej 9 listopada br. W swojej katechezie poruszył aktualność dwóch kolejnych uczynków miłosierdzia względem ciała: więźniów pocieszać i chorych nawiedzać.

Papież podkreślił, że proponując nam uczynki miłosierdzia, Pan Jezus zachęca do dzielenia się z innymi ludźmi, i wyraził uznanie dla osób odwiedzających chorych w szpitalach lub w ich domach. – Szpitale są dziś prawdziwymi „katedrami cierpienia”, gdzie ujawnia się także moc miłości, która wspiera i okazuje współczucie – powiedział Ojciec Święty. Zwrócił też uwagę, że chrześcijanin jest wezwany do zatroszczenia się o więźniów, by zrozumieli popełnione zło i dokonali głębokiej refleksji, a następnie dopomożenia osobom pozbawionym wolności w odzyskaniu przez nie godności.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Dary Boskiej czułości

Reklama

Drodzy polscy pielgrzymi, zbliżając się do zakończenia Roku Świętego Miłosierdzia, dziękujemy Panu za wszystkie łaski, które otrzymaliśmy jako dar Jego Boskiej czułości wobec nas, i modlimy się, aby mocą Ducha Świętego wspierał nasze dobre postanowienia i nasze uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy wobec tych, którzy ich potrzebują. Niech wam zawsze towarzyszy Boże błogosławieństwo. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 9 listopada 2016 r.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nieśmy naszemu światu światło Bożego miłosierdzia poprzez dialog, otwieranie się na siebie nawzajem i braterską współpracę.

2016-11-16 10:54

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Więcej ...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

2021-09-16 20:44

PAP

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Więcej ...

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę