Reklama
Leonard Cohen przez długi czas był znacznie bardziej popularny w Polsce niż w rodzinnej Kanadzie. W naszym kraju miał niestrudzonego szczerego propagatora
Ustanowienie uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w ostatnią niedzielę roku liturgicznego ma co najmniej podwójny sens. Z jednej strony w dniu tym zawiera się przekonanie o wszechobecnym panowaniu Syna Bożego, a z drugiej – jest tam także zapowiedź końca, ku któremu zmierzamy
Uczestniczący w ostatnich dniach w codziennych Mszach św. słyszą podczas liturgii fragmenty zaczerpnięte z Apokalipsy św. Jana. Niektóre z nich brzmią tak, jakby wieściły zapowiedź końca świata, co obecnie może budzić niepokój, kiedy co rusz media donoszą o różnych kataklizmach, m.in. we Włoszech
Paryski wykład część II
„Moja Mama jest Królową” to cykl dziewięciu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, które będą się odbywać w ósmym dniu każdego miesiąca poprzedzającego uroczystość 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, czyli od listopada 2016 r. do lipca 2017 r
Chodzimy na wernisaże, wracamy później na wystawy, na których otwarciu byliśmy, by przyjrzeć się znów w spokoju wystawionym na nich obrazom. Szczególnie ważne są jednak kolejne powroty do nich – pamięcią. We wspomnieniach bowiem powraca to, co jawi się nam jako nie doraźne, lecz ponadczasowe.
Większość krajów ma ustrój demokratyczny. W królestwie prawo stanowi król, władzą wykonawczą jest król, władzą sądowniczą jest król, królestwa broni król. Królestwo Pana naszego jest całkowicie inne i kieruje się innymi regułami niż rządy monarchii politycznych. To Jezus powiedział: „Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest” (Łk 17, 21). Ono jest i spełnia się w Kościele.
Siedzę w nowojorskim mieszkaniu i wracam wspomnieniami do miejsc, które niedawno odwiedziłem, i ludzi, których spotkałem w czasie ostatnich wakacji
O źródłach powstania KOR i manipulowaniu prawdą historyczną z dr Justyną Błażejowską rozmawia Wiesława Lewandowska
Losy powstałego dokładnie przed 200 laty Uniwersytetu Warszawskiego od początku były nierozerwalnie związane z historią całej Rzeczypospolitej i jej stolicy
Jedne kobiety wolą eleganckie sukienki i buty na obcasach. Inne nie założą nic innego, jak jeansy i bawełniany podkoszulek. Któraś nie wyjdzie z domu bez kapelusza albo ciemnych okularów... Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaką kobietą chciałabyś być?
Forszmak to pyszna, rozgrzewająca, jednogarnkowa potrawa, dość pikantna i wyrazista. Danie przypomina w smaku i konsystencji sycący gulasz. Najlepiej smakuje z dodatkiem świeżego pieczywa
Odkrywanie skarbów diecezji – to temat wiodący tegorocznych Rorat. W specjalnie przygotowanym programie dzieci poznają najważniejsze wydarzenia i miejsca oraz postaci naszej diecezji. Wszystko z okazji zbliżającego się jubileuszu 25-lecia jej istnienia.
Przez cały listopad wolontariusze Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego kwestują w parafiach na rzecz nowo otwartego Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.
– Przyszliśmy zobaczyć, jaki Bóg ma dom – uśmiecha się radośnie Nikodem. Chłopiec uczy się w szkole podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wiśle-Głębcach.
Tak, bo czymś naturalnym jest bowiem w nas jakaś świadomość sprawiedliwości społecznej. Odzywa się w nas pragnienie wyrównania krzywd, naprawy zła. Wierzymy w Boga miłującego i miłosiernego, jednak także sprawiedliwego Sędziego.
Niedziela 6 listopada. Kolejna comiesięczna Msza św. dla zrzeszonych w Wieluńskiej Wspólnocie dla Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Betel” im. św. Franciszka z Asyżu (skupia ponad 200 rodzin z Wielunia i okolic) i kolejne spotkanie z bp. seniorem Antonim Długoszem.
Tradycją już stają się spotkania w Katolickiej Szkole na ul. Górnej 12 w Częstochowie z Anną Wieczorek, która jest autorką podręczników do nauki języka angielskiego Bingo i właścicielką szkoły językowej w Warszawie.
W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim zebrały się rzesze wiernych spośród 98 parafii diecezji drohiczyńskiej oraz przedstawiciele wszystkich zgromadzeń zakonnych na terenie naszej diecezji.
Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne Akcji Katolickiej. Warto w tym dniu przybliżyć ideę tego stowarzyszenia.
Z Mateuszem Stefaniukiem, prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Edyta Hartman.
Z bp. Janem Piotrowskim – ordynariuszem kieleckim o owocach dobiegającego końca Roku Miłosierdzia rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Od imienia tej świętej w XV wieku wzięła swą nazwę jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w regionie świętokrzyskim, położona u stóp Łysicy.
Z takim zdaniem na ustach przeszedł z tego świata w ramiona Miłosiernego Ojca 15-letni męczennik św. José Sánchez del Río (1913-28), kanonizowany przez Franciszka 16 października br.
Nie mogło być lepszego tematu tegorocznych Dni Jana Pawła II. Kończąc Rok Miłosierdzia, zastanawiamy się przecież, co po tym jubileuszu zostanie? Co się zmieniło w nas?
Z ks. Janem Jarco rozmawiała Maria Fortuna-Sudor.
Zespół muzyczny z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie to grupa młodych ludzi, którzy śpiewem chwalą Boga.
Wizytację kanoniczną w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lublinie przeprowadził bp Mieczysław Cisło.
W Puławach odbyło się podsumowanie wydarzeń związanych z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.
Rada Miejska w Szklarskiej Porębie ustanowiła Rok 2017 Rokiem Wlastimila Hofmana.
Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski stał się wyjątkową okazją, by starostwo powiatowe w Bolesławcu zaangażowało instytucje edukacji powiatowej w przygotowanie uroczystości jubileuszowych dla mieszkańców Bolesławca i gmin powiatu bolesławieckiego.
W malowniczym krajobrazie Podkarpacia położona jest parafia w Hadlach Szklarskich, która w tym roku obchodzi jubileusz 70 lat istnienia. Na dorobek jubilatki składa się nie tylko potencjał materialny parafii, ale też jej rozwój duchowy, który zaowocował licznymi powołaniami.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Blisko 7 tys. zł na ratowanie zabytków jednej z najstarszych nekropolii w Polsce i Europie – Starego Cmentarza w Jarosławiu udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty w uroczystość Wszystkich Świętych.
Dobiegł końca Nadzwyczajny, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Jako pełen łaski czas dla Kościoła przyniósł ze sobą wiele niespodzianek. Pan Bóg na ręce polskiej zakonnicy św. Siostry Faustyny Kowalskiej przekazał światu niezwykłe Orędzie o Bożym Miłosierdziu.
Z ks. Mariuszem Pasternakiem rozmawia ks. Krzysztof Cieśla.
Już tylko dwa lata zostały do stulecia, od kiedy Polska – po 123 latach zaborów – wróciła na mapy Europy i do świadomości mieszkańców sąsiednich państw. W całej ojczyźnie odbywały się różnorakie uroczystości, a w tysiącach świątyń modlono się o wolność i pomyślność naszego kraju.
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia, a zwieńczony zostaje dziś. W diecezjach księża biskupi otwierali Bramy Miłosierdzia 13 grudnia. Taka uroczystość u nas miała miejsce w kościele Świętego Ducha w Sandomierzu.
Od adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie rozpoczął się dzień modlitw o świętość kapłanów.
Nasza ojczyzna była najzasobniejsza, najlepiej w niej się działo, gdy Polacy trzymali się blisko Pana Boga. I to jest dziś zadanie dla nas wszystkich, by przyprowadzić do kościołów naszych wnuków, dzieci, zwłaszcza te, które wyemigrowały i mają słaby kontakt z wiarą.
6 listopada, w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie odbył się I Koncert Zaduszkowy „Zamyślenie”.
Ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec został uhonorowany statuetką „Anioła Hospicjum 2016” przyznawaną przez wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
W uroczystość Wszystkich Świętych w wieku 100 lat odszedł do wieczności Edward Forski, który pracował jako organista i prowadził kancelarię w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Kończy się kolejny rok liturgiczny. Zamykamy go uroczystością Chrystusa Króla. U kresu roku Kościół uwydatnia nam szczególny – dziś może mniej czytelny – tytuł Chrystusa, mianowicie tytuł króla.
W niedzielę 6 listopada 2016 r. siedmiu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny w Szczecinie otrzymało z rąk bp. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana sutannę.
Wspaniały jest także wileński Cmentarz Na Rossie, jedna z najpiękniejszych nekropolii Europy, który był w latach powojennych barbarzyńsko dewastowany. Wiele tamtejszych grobów zostało w tym okresie całkowicie zniszczonych, a na wielu pozrywano i sprofanowano krzyże.
Z wielką atencją przyglądamy się na naszych łamach rozwojowi niezwykle cennej inicjatywy szczecińskich przedsiębiorców w postaci wspólnoty tych, którzy zjednoczyli się wokół katolickiej nauki społecznej i chęci formowania swojego etosu pracy na fundamencie wiary.
W parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie 29 października odbył się 7. Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio.
27 października zapisał się w kalendarzu Kościoła powszechnego wyjątkowym wydarzeniem. Akta procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.
W Centrum Dialogu przy ul. Łaziennej 22 w Toruniu odbyło się przedostatnie już spotkanie z cyklu „Odważ się na miłosierdzie”, który prezentuje kwestie związane z uczynkami miłosierdzia względem duszy.
Pamiętam swój pierwszy tekst na łamach warszawskiej „Niedzieli” o budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Jesienią 2005 r. inwestycja przypominała bardziej bunkier, niż majestatyczny kościół.
Rzesze wiernych, nawrócenia i spowiedzi po latach – to najbardziej oczekiwane owoce Roku Świętego Miłosierdzia. Ten wyjątkowy czas kruszył nawet najbardziej zatwardziałe serca.
W Stołecznym Centrum Opieki Leczniczej na Białołęce powstanie nowy pawilon dla osób starszych. I tak jest to kropla w morzu potrzeb, bo liczba osób starszych i schorowanych bardzo szybko rośnie.
W roku 1050. rocznicę Chrztu Polski, 19 listopada, będziemy przeżywać jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Najpierw w Krakowie-Łagiewnikach, a później w każdej parafii w kraju.
– Rok jubileuszowy dobiega końca, ale nie kończy się czas miłosierdzia! Wręcz przeciwnie, miłosierdzie od samego początku istnienia Kościoła wyznaczało drogę jego życia w świecie – mówił podczas uroczystości zamknięcia Bramy Miłosierdzia w archikatedrze wrocławskiej abp Józef Kupny.
O roli świeckich w Kościele z bp. Andrzejem Siemieniewskim rozmawia Krzysztof Kunert.
Kurs Emaus jest niezwykłym czasem odkrywania tego, czym jest Pismo Święte. Poznasz tu Jezusa, który jest Słowem Bożym i mówi na kartach Biblii, tłumacząc nasze życie.
Któż z nas nie uczestniczył w uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa? Jest to zawsze, niezależnie od stopnia zaangażowania czy też pokrewieństwa z rodziną państwa młodych, szczególne przeżycie.
Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć – te słowa Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, doskonale wpisują się w cele przyświecające organizatorom Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się już po raz dwudziesty pierwszy.
Dla każdego Polaka 11 Listopada jest bardzo ważnym świętem. Tego dnia w 1918 r. nasza Ojczyzna mogła się odrodzić po 123 latach niewoli i zaborów. Narodowe Święto Niepodległości obchodzono także w naszej diecezji. Główne uroczystości odbyły się w Gorzowie i Zielonej Górze.
22 listopada obchodzić będziemy liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, męczennicy, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji do aktualnego wydania „Aspektów” dołączamy płytę „Duc in Altum” w wykonaniu zespołu muzyki sakralnej Orchestra Paradiso.
Z ks. kan. dr. Dariuszem Mazurkiewiczem rozmawia Katarzyna Krawcewicz.
Reklama
Wiara
Franciszek
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Kościół
Europa
Wiara