Reklama

Ze świata

Ludzie

Joaquín Navarro-Valls kończy 80 lat

Były wieloletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – Joaquín Navarro-Valls 16 listopada br. obchodzi swoje 80. urodziny. Hiszpański lekarz i dziennikarz, członek Opus Dei, został powołany na dyrektora watykańskiego biura prasowego w 1984 r. przez Jana Pawła II. W tej służbie pozostał aż do śmierci Papieża Polaka, a następnie jeszcze przez rok, do przejścia na emeryturę w 2006 r., był rzecznikiem Benedykta XVI. Obecnie jest niezależnym dziennikarzem.

Za medialną obsługę pontyfikatu Jana Pawła II, który obdarzał go wielkim zaufaniem, otrzymał liczne nagrody medialne we Włoszech. – Jan Paweł II jest nieustannie obecny w moim życiu – wyznał Navarro-Valls w jednym z wywiadów. Powtórzył to publicznie w 2011 r. przy okazji beatyfikacji polskiego Papieża.

Reklama

Gdy rozpoczynał pracę w Watykanie, otrzymał misję zreformowania biura prasowego i faktycznie zmodernizował jego pracę. Na czas urzędowania Navarro-Vallsa przypadły wielkie przemiany w świecie mediów, w tym szybki rozwój Internetu. Dziennikarz nie tylko troszczył się o przekazywanie akredytowanym dziennikarzom wiadomości z Watykanu za pośrednictwem publikowanego codziennie w południe biuletynu prasowego „Bollettino”, ale też wprowadził nowe formy, jak „Vatican Information Service” (VIS) – rodzaj agencji informacyjnej, przez którą komunikował się zwłaszcza z nuncjuszami, ambasadorami i biskupami, by móc w ten sposób szybko przekazywać wiadomości z Watykanu.

RV

Włochy

Zakonnice opuściły Cascię

Siostry augustianki podjęły decyzję o opuszczeniu Cascii. Niedawne trzęsienie ziemi poważnie naruszyło ich klasztor i bazylikę św. Rity. Ze względu na bezpieczeństwo po raz pierwszy w historii trzeba było zamknąć tę świątynię dla wiernych przybywających od stuleci do grobu św. Rity.

Same augustianki postanowiły przenieść się do innego klasztoru, położonego poza Umbrią. W wydanym oświadczeniu zapewniają, że decyzję tę podjęły z wielkim bólem, mając na względzie sytuację sióstr w podeszłym wieku. Kilka mniszek pozostanie jednak przy grobie św. Rity, by nieść pomoc i pokrzepienie mieszkańcom Cascii.

KAI

Po wyborach w USA

Gratulacje i modlitwa za prezydenta Trumpa

Reklama

O gratulacjach i modlitwach w intencji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

– Przede wszystkim z szacunkiem przyjmujemy do wiadomości wolę wyrażoną przez naród amerykański w tym akcie demokracji, który, jak mi wiadomo, charakteryzował się również dużą frekwencją wyborczą. Życzymy nowemu prezydentowi, aby jego rząd mógł naprawdę owocnie wypełnić swą misję. Zapewniamy ponadto o naszej modlitwie, aby Pan go oświecał i wspierał w służbie ojczyzny, ale także w służbie dla dobrobytu i pokoju w świecie. Jestem przekonany, że wszyscy musimy dziś pracować, aby zmienić sytuację światową – sytuację poważnego rozdarcia, poważnego konfliktu – powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

KAI

* * *

Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.
Jan Paweł II

Krótko

• Andrzej Duda wraz z małżonką przebywał z wizytą w Jordanii. Rozmowy dotyczyły spraw bezpieczeństwa, m.in. sprzedaży polskiej broni. Para prezydencka przekazała dla Caritas Jordanii koce i śpiwory dla uchodźców z Iraku i Syrii.

• Rozmowy polityczne, wizyta w CERN, dyskusje o innowacjach, a także odwiedziny miejsc związanych z Henrykiem Sienkiewiczem – to główne punkty wizyty w Szwajcarii Andrzeja Dudy i jego małżonki. Na początku wizyty, 13 listopada br., odbyło się spotkanie w Muzeum Polskim w Rapperswilu.

• W Neuperlach – dzielnicy Monachium trwają prace nad budową muru, który ma oddzielić teren ośrodka dla nieletnich uchodźców od miasta.

• Władimir Putin przyjął listy uwierzytelniające od nowego polskiego ambasadora w tym kraju. W czasie spotkania z Włodzimierzem Marciniakiem prezydent Rosji stwierdził, że odbudowanie dialogu politycznego z Polską jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu.

• Syryjska opozycja w liście do amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa prosiła o wsparcie w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii, w której od ponad 5 lat trwa wojna.

• NATO chce wypracować mechanizmy przyspieszające reakcję wojsk Paktu na wypadek agresji Rosji. Po ich wdrożeniu siły NATO będą zdolne w ciągu 2 miesięcy wysłać w rejon potencjalnego konfliktu 300 tys. żołnierzy. Dziś pełna mobilizacja może zająć nawet pół roku.

• Micheil Saakaszwili – były prezydent Gruzji zrezygnował z funkkcji gubernatora Odessy ze względu na konflikt z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, któremu zarzucił „popieranie klanów korupcyjnych”.

• W Berlinie doszło do próby podpalenia Ambasady RP. W nocy na jej terenie podłożono kanister z łatwopalną substancją i zapalnikami.

2016-11-16 10:54

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Więcej ...

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07
o. Antoni Rachmajda

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Więcej ...

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?