Reklama

Dookoła Polski

Niepodległość ponad podziałami

Zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy zorganizowania obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości ponad podziałami spotkała się na ogół z ciepłym przyjęciem, choć o pełną jedność może być trudno. Jak poinformował prezydent, w jego kancelarii powstał już projekt specjalnej ustawy o narodowych obchodach 100. rocznicy. Zgodnie z projektem zostałby powołany komitet, którego celem byłaby promocja idei odzyskania niepodległości w kraju i za granicą. Działałby przez prawie cztery lata – od 2017 do 2021r. – i miałby „skład państwowy i społeczny”. Oprócz najważniejszych państwowych oficjeli byłoby w nim miejsce dla przedstawicieli opozycji – parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Chcemy, aby ta reprezentacja była jak najszersza i żeby w związku z tym obchody miały charakter jak najbardziej wspólny – powiedział prezydent Duda.

Zapowiedź padła w związku z 98. rocznicą odzyskania niepodległości. 11 listopada świętowano, gromadzono się i... biegano – w całej Polsce odbyło się z tej okazji ponad 80 biegów. Policjanci zabezpieczali kilkadziesiąt marszów i manifestacji. Największy był Marsz Niepodległości w Warszawie, zorganizowany przez środowiska narodowe, w którym wzięło udział 75-80 tys. osób. Nie dopisali uczestnicy marszu KOD-u – przyszło tylko kilka tysięcy osób.

* * *

Teraz biznes

Reklama

W trwającej ofensywie rządu przyszedł czas na przedsiębiorców. Wicepremier Mateusz Morawiecki – minister rozwoju i finansów zapowiedział „konstytucję dla biznesu”, która ma być przełomem w prawie na rzecz przedsiębiorców. Zmiany mają być głębokie, a ich celem jest uproszczenie warunków prawnych działalności gospodarczej oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Z pewnością głośno będzie o tzw. milczącej zgodzie – w przypadku braku decyzji urzędu w wyznaczonym terminie sprawa będzie rozstrzygana na korzyść przedsiębiorcy – a także o zasadach domniemania niewinności, proporcjonalności kar, ale również o różnych procedurach ugodowych. Ułatwienia mają zostać wprowadzone i regulowane za pomocą ustawy, która ma nosić nazwę „Prawo dla przedsiębiorców” i ma zmieniać kilkanaście ustaw. Oszczędności dla przedsiębiorców i obywateli, dzięki mniejszym obciążeniom administracyjnym, powinny wynieść – już w pierwszym roku obowiązywania ustawy – ok. 230 mln zł.

* * *

Bez „Sukcesu”

Zamknięcie drukowanych pism: „Uważam Rze”, „Sukces” oraz „Bloomberg Businessweek Polska” przez Gremi Group pokazuje, że opinia o jej właścicielu Grzegorzu Hajdarowiczu jako o geniuszu mediów była przesadzona. Likwidację pism spółka tłumaczy cyfryzacją, która, jak podano w zawiłym komunikacie, „jest dziś dominantą sukcesu wydawców, którzy dostosowując się do odbiorców, przenoszą się do Internetu oraz na urządzenia mobilne”. Nieoficjalnie powód jest inny. Wiadomo, że mimo różnych zabiegów wydawcy pisma sprzedawały się coraz gorzej. Kryzys popularnego niegdyś „Uważam Rze” trwa od kilku lat, gdy odszedł redaktor naczelny Paweł Lisicki, a wraz z nim większość redakcji, zakładając dwa tygodniki: „Do Rzeczy” i „wSieci”. – Najpierw położył „Przekrój”, później, przeprowadzając polityczną czystkę, zniszczył „Rzeczpospolitą” i „Uważam Rze”. Teraz dorzyna „Sukces” – mówi o Hajdarowiczu dziennikarz „Do Rzeczy” Wojciech Wybranowski, który współtworzył kiedyś „Uważam Rze”.

* * *

132 oficerów

Mianowanie na pierwszy stopień oficerski 132 księży, którzy w czasach PRL odbywali zasadniczą służbę wojskową w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, ma charakter symbolicznego zadośćuczynienia. Jak podkreślił szef MON Antoni Macierewicz, „dzisiaj wraca sprawiedliwość, dzisiaj wraca prawda. Dobrzy muszą zostać nagrodzeni, źli muszą zostać ukazani”. Uroczystość mianowania księży na stopień podporucznika odbyła się w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. Przymusowe powoływanie kleryków do wojska miało charakter represji wobec Kościoła, miało wpoić im ideologię komunistyczną, odwieść ich od kapłaństwa i zniechęcić do powrotu do seminarium. Tego celu nie osiągnięto, przeciwnie – dla kleryków represyjne wcielenie do armii stało się szkołą charakteru i koleżeńskiej solidarności, i prawdomówności.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przed grobem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który również odbył służbę w kleryckiej jednostce LWP.

2016-11-16 10:54

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

2021-09-18 17:17

Karol Porwich/Niedziela

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center