Reklama

Niedziela Częstochowska

Żyć na wzór św. Jana Pawła II

Jolanta Marszałek

Abp Wacław Depo błogosławi relikwiarzem św. Jana Pawła II

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Mstowie w archidiecezji częstochowskiej, prowadzona przez Kanoników Regularnych, przeżywała 30 października 2016 r. uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, dziękowano Panu Bogu za Papieża Polaka i jego życie, nauczanie, służbę Chrystusowi i Kościołowi. Relikwie św. Jana Pawła II zostały procesjonalnie wniesione do świątyni na kobiercu z biało-żółtych kwiatów.

Relikwiarz z kroplą papieskiej krwi

Witając parafian, kapłanów i gości, proboszcz miejsca ks. Paweł Greń CRL mówił o radości płynącej z otrzymania relikwii Papieża Polaka w Roku Świętym Miłosierdzia. – Kończy się ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia. Dekretem Księdza Arcybiskupa drzwi naszej świątyni stały się w tym czasie Bramą Miłosierdzia. Umieściliśmy na jednym z ołtarzy relikwie św. Siostry Faustyny. Dziś chcemy także umieścić relikwie apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła II. Wierzę, że on pomoże swoim orędownictwem u Ojca w niebie wszystkim parafianom i pielgrzymom. Módlmy się, aby ten czas wielkiego jubileuszu był dla nas owocny – mówił Ksiądz Proboszcz.

Kościół i świat wzajemnie się potrzebują

W homilii skierowanej do licznie zgromadzonych wiernych abp Depo zwrócił uwagę na rolę Kościoła w życiu św. Jana Pawła II. – Wspólnota Kościoła jest głęboko zanurzona w ludzkości i stanowi wielką tajemnicę wiary. Kościół i człowiek, Kościół i świat wzajemnie się potrzebują, wzajemnie się uzupełniają. Błędem jest współczesny prąd, który mówi o wierze w Boga przy niewierze w Kościół. Nie ma Kościoła bez Chrystusa i dojścia do Chrystusa bez Kościoła. Tajemnicę tych duchowych powiązań pięknie oddaje fragment poematu Karola Wojtyły, który nosi tytuł „Stanisław”. Czytamy w nim: „Pragnę opisać Kościół, mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną, ale ze mną nie umiera. Kościół dno bytu mojego i szczyt. Kościół korzeń, który zapuszczam w przeszłość i przyszłość zarazem. Sakrament mojego istnienia w Bogu, który jest Ojcem” – przypominał abp Depo.

Reklama

Zobowiązania wiary

– Umocnieni obecnością relikwii krwi św. Jana Pawła II odczytajmy na nowo jego wskazania – mówił dalej Metropolita Częstochowski. – Pierwsze zobowiązanie naszej wiary to przyznawanie się do niej choćby przez proste pozdrowienia: „Szczęść Boże” czy „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To były pierwsze słowa papieża Jana Pawła II tuż po wyborze do zgromadzonych na Placu św. Piotra. Gdy przyjechał do naszej Ojczyzny, zachęcał: „Niech nie znika pozdrowienie «Szczęść Boże», «Zostańcie z Bogiem», «Jedźcie z Bogiem». To jest dziedzictwo i znak naszej wiary”.

Drugie zobowiązanie to trwanie wspólnoty pod krzyżem i zawierzenie Bogu tak jak św. Jan Paweł II. Papież Benedykt XVI, wynosząc Papieża Polaka do chwały ołtarzy, powiedział: „Błogosławiony jesteś św. Janie Pawle II, bo uwierzyłeś Bogu” – kontynuował abp Wacław Depo i przypomniał też o zaufaniu Jana Pawła II do Matki Bożej. – Jego życie związane było z Maryją, w papieskim herbie zapisał: „Cały Twój, Maryjo”. Metropolita Częstochowski zachęcał wiernych do zaufania Bożej Matce i modlitwy przed Jej Cudownym Wizerunkiem czy to na Jasnej Górze, czy w tutejszym sanktuarium maryjnym.

Na wzór św. Jana Pawła II

Na zakończenie Mszy św. ks. Greń powiedział, że teksty św. Jana Pawła II można odczytać tylko w duchu modlitwy. – One były pisane na kolanach. Papież wszystko robił przed Bogiem, z Bogiem i w Bogu. Kropla krwi św. Jana Pawła II spoczywać będzie na naszym ołtarzu. Naszym obowiązkiem będzie gromadzić się tutaj na modlitwie. Tylko wtedy możemy stać się jeszcze bardziej ludźmi Boga. Proszę, nie bójcie się podchodzić przed ten ołtarz, przed ten relikwiarz. Wszyscy w tym miejscu możemy wymodlić bardzo wiele. Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas wszystkich wzorem życia dla Boga i w Bogu – apelował ks. Greń.

Reklama

Pamiątkowa tablica

W czasie uroczystości poświęcono również tablicę upamiętniającą czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Bramę Miłosierdzia we mstowskiej parafii. Na koniec Mszy św. odmówiono Litanię do św. Jana Pawła II, a każdy mógł ucałować relikwiarz z kroplą krwi Świętego Papieża.

2016-11-16 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie w klasztorze

2020-08-05 07:21

Niedziela podlaska 32/2020, str. I

Monika Kanabrodzka

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

Więcej ...

Groźny wypadek Holendra Fabio Jakobsena na finiszu pierwszego etapu kolarskiego Tour de Pologne

2020-08-05 18:55

PAP

Do makabrycznej kraksy doszło na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, w której mocno ucierpiał Holender Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step).

Więcej ...

W słońcu i radości - [40. PPW - dzień trzeci]

2020-08-05 23:40

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było pełne radości, uśmiechu i modlitwy. Pielgrzymka przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiega dzisiejszy pątniczy szlak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...