Reklama

Jolanta Marszałek
Abp Wacław Depo błogosławi relikwiarzem św. Jana Pawła II

Żyć na wzór św. Jana Pawła II

2016-11-16 10:54

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 28-29

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Mstowie w archidiecezji częstochowskiej, prowadzona przez Kanoników Regularnych, przeżywała 30 października 2016 r. uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, dziękowano Panu Bogu za Papieża Polaka i jego życie, nauczanie, służbę Chrystusowi i Kościołowi. Relikwie św. Jana Pawła II zostały procesjonalnie wniesione do świątyni na kobiercu z biało-żółtych kwiatów.

Relikwiarz z kroplą papieskiej krwi

Witając parafian, kapłanów i gości, proboszcz miejsca ks. Paweł Greń CRL mówił o radości płynącej z otrzymania relikwii Papieża Polaka w Roku Świętym Miłosierdzia. – Kończy się ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia. Dekretem Księdza Arcybiskupa drzwi naszej świątyni stały się w tym czasie Bramą Miłosierdzia. Umieściliśmy na jednym z ołtarzy relikwie św. Siostry Faustyny. Dziś chcemy także umieścić relikwie apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła II. Wierzę, że on pomoże swoim orędownictwem u Ojca w niebie wszystkim parafianom i pielgrzymom. Módlmy się, aby ten czas wielkiego jubileuszu był dla nas owocny – mówił Ksiądz Proboszcz.

Kościół i świat wzajemnie się potrzebują

W homilii skierowanej do licznie zgromadzonych wiernych abp Depo zwrócił uwagę na rolę Kościoła w życiu św. Jana Pawła II. – Wspólnota Kościoła jest głęboko zanurzona w ludzkości i stanowi wielką tajemnicę wiary. Kościół i człowiek, Kościół i świat wzajemnie się potrzebują, wzajemnie się uzupełniają. Błędem jest współczesny prąd, który mówi o wierze w Boga przy niewierze w Kościół. Nie ma Kościoła bez Chrystusa i dojścia do Chrystusa bez Kościoła. Tajemnicę tych duchowych powiązań pięknie oddaje fragment poematu Karola Wojtyły, który nosi tytuł „Stanisław”. Czytamy w nim: „Pragnę opisać Kościół, mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną, ale ze mną nie umiera. Kościół dno bytu mojego i szczyt. Kościół korzeń, który zapuszczam w przeszłość i przyszłość zarazem. Sakrament mojego istnienia w Bogu, który jest Ojcem” – przypominał abp Depo.

Reklama

Zobowiązania wiary

– Umocnieni obecnością relikwii krwi św. Jana Pawła II odczytajmy na nowo jego wskazania – mówił dalej Metropolita Częstochowski. – Pierwsze zobowiązanie naszej wiary to przyznawanie się do niej choćby przez proste pozdrowienia: „Szczęść Boże” czy „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To były pierwsze słowa papieża Jana Pawła II tuż po wyborze do zgromadzonych na Placu św. Piotra. Gdy przyjechał do naszej Ojczyzny, zachęcał: „Niech nie znika pozdrowienie «Szczęść Boże», «Zostańcie z Bogiem», «Jedźcie z Bogiem». To jest dziedzictwo i znak naszej wiary”.

Drugie zobowiązanie to trwanie wspólnoty pod krzyżem i zawierzenie Bogu tak jak św. Jan Paweł II. Papież Benedykt XVI, wynosząc Papieża Polaka do chwały ołtarzy, powiedział: „Błogosławiony jesteś św. Janie Pawle II, bo uwierzyłeś Bogu” – kontynuował abp Wacław Depo i przypomniał też o zaufaniu Jana Pawła II do Matki Bożej. – Jego życie związane było z Maryją, w papieskim herbie zapisał: „Cały Twój, Maryjo”. Metropolita Częstochowski zachęcał wiernych do zaufania Bożej Matce i modlitwy przed Jej Cudownym Wizerunkiem czy to na Jasnej Górze, czy w tutejszym sanktuarium maryjnym.

Na wzór św. Jana Pawła II

Na zakończenie Mszy św. ks. Greń powiedział, że teksty św. Jana Pawła II można odczytać tylko w duchu modlitwy. – One były pisane na kolanach. Papież wszystko robił przed Bogiem, z Bogiem i w Bogu. Kropla krwi św. Jana Pawła II spoczywać będzie na naszym ołtarzu. Naszym obowiązkiem będzie gromadzić się tutaj na modlitwie. Tylko wtedy możemy stać się jeszcze bardziej ludźmi Boga. Proszę, nie bójcie się podchodzić przed ten ołtarz, przed ten relikwiarz. Wszyscy w tym miejscu możemy wymodlić bardzo wiele. Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas wszystkich wzorem życia dla Boga i w Bogu – apelował ks. Greń.

Pamiątkowa tablica

W czasie uroczystości poświęcono również tablicę upamiętniającą czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Bramę Miłosierdzia we mstowskiej parafii. Na koniec Mszy św. odmówiono Litanię do św. Jana Pawła II, a każdy mógł ucałować relikwiarz z kroplą krwi Świętego Papieża.

Tagi:
relikwie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem