Reklama

Wiara

Homilia

Królestwo Boże jest pośród nas

Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 33

Artur Stelmasiak

Większość krajów ma ustrój demokratyczny. W królestwie prawo stanowi król, władzą wykonawczą jest król, władzą sądowniczą jest król, królestwa broni król. Królestwo Pana naszego jest całkowicie inne i kieruje się innymi regułami niż rządy monarchii politycznych. To Jezus powiedział: „Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest” (Łk 17, 21). Ono jest i spełnia się w Kościele.

To Kościół pielęgnuje i strzeże depozytu wiary. Dziś wielu wypowiada się np.: „Uważam, że Kościół powinien zmienić nauczanie”. Prawa Bożego nie można zmienić, obowiązuje nas posłuszeństwo w wierze. To Jezus w Kościele i przez Kościół pełni władzę przez liturgię, posługę słowa Bożego i sakramentów. To Jezus sądzi grzeszników w sakramencie pokuty. Ile razy mówiłem: „Wysoki sądzie, jestem przestępcą, proszę o wyrok!” – zawsze mogłem usłyszeć: „Na tej podstawie, że Jezus za ciebie karę poniósł, a ty prosisz o miłosierdzie, On ciebie nigdy nie oskarży”. To w Kościele jestem broniony przed zaciekłym agresorem, jakim jest diabeł.

Reklama

Pierwsze czytanie w obrazie króla Dawida pokazuje posługę pasterską w królestwie – król jest pasterzem swego ludu i jego obrońcą. Jak mówi apostoł Paweł: „Bóg uzdolnił nas do uczestnictwa w dziale świętych w światłości” (por. Kol 1, 12). Kiedy mówię do wiernych po przyjęciu Komunii św., że są święci, patrzą na mnie ze zdziwieniem. A przecież żarówka nie sobą świeci, ale prądem. Jesteśmy święci świętością Jezusa, święci obecnością Ducha Świętego.

„On jest Głową Ciała – Kościoła”. Ciałem Jezusa my jesteśmy, ochrzczeni, trwający w Jezusie, a także ci, którzy są w niebie. To my na tej ziemi jesteśmy dziećmi Boga, rodziną Jezusa, rodzeństwem między sobą, ponieważ mówimy „Ojcze nasz”. Spokrewnieni ze sobą nie przez krew przodków, ale przez Krew i Ciało Jezusa, które przyjmujemy. Królestwo Boże rodzi się w nas przez powtórne narodzenie w Duchu Świętym. To narodzenie jest świadomą decyzją, aby poddać całe swoje życie Jego Panowaniu. Ciało, dusza, umysł, nasze emocje muszą zostać przekształcone przez Ducha, aby to królestwo było obecne w świecie.

Królestwo Jezusa daje wolność, można go nie przyjąć i odrzucić jak pierwszy łotr. A można – tak jak drugi złoczyńca – uznać się za grzesznika i wyznać wiarę: „Ty, Jezu, jesteś Królem, ja pragnę Twego królestwa”.

Św. Jan Chryzostom powiedział: „To ten złoczyńca zgarnął sobie raj, nikt wcześniej nie usłyszał takiej obietnicy, ani Abraham, ani Mojżesz, ani prorocy, ani apostołowie, złoczyńca był przed nimi. Ale też wiara jego wyprzedziła tamtych. Zobaczył Jezusa umęczonego, a uwielbił go, jakby był w chwale. Zobaczył Go przybitego do krzyża, a błagał Go, jakby był na tronie. Zobaczył Go potępionego, a prosił o łaskę, jak króla. Przedziwny złoczyńco, zobaczyłeś ukrzyżowanego człowieka, a wyznałeś go jako Boga”.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

2016-11-16 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: jesteśmy ludem zgromadzonym przez Jezusa

KATARZYNA MACIEJEWSKA

"Chrześcijanin to człowiek, który potrafi czekać na Jezusa i dlatego jest człowiekiem nadziei" - powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Dodał, że przez swoją ofiarę Chrystus uczynił nas swoimi przyjaciółmi, osobami bliskimi.

Więcej ...

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Więcej ...

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej