Reklama

Niedziela Podlaska

Naprawdę zmienia życie

Mateusz Stefaniuk

Archiwum KSM

Mateusz Stefaniuk

Z Mateuszem Stefaniukiem, prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – Przed nami uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, stanowiąca zarazem święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, połączone ze składaniem przyrzeczeń przez nowych członków. Ile osób tym razem zasili Wasze szeregi i czym jest dla Was to święto?

MATEUSZ STEFANIUK: – W tym roku w poczet pełnoprawnych członków stowarzyszenia wstąpi 8 osób. Ten dzień jest dla nas wyjątkowy w dwóch aspektach. Pierwszy to radość z nowych, świadomych członków, drugi to wymiar duchowy. Tego dnia wszyscy członkowie KSM po raz kolejny wyznają i obierają Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, jako Tego, któremu chcą zawierzyć swoją młodość i całe życie.

– W tym kontekście rodzi się kolejne pytanie. Czy młodzi ludzie chcą dziś wstępować w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży? A Ty, jako nowy prezes, w jaki sposób zachęciłbyś tych niezdecydowanych czy wahających się. Warto, bo...?

– Jak widać, młodzi ludzie cały czas są chętni, aby zasilać szeregi naszego stowarzyszenia. Członkowstwo w KSM można przyrównać do nauczania Jezusa Chrystusa. Tak jak za Nim podążały tłumy, z których On wybrał wielu uczniów, tak samo i w KSM co roku mamy okazję cieszyć się z decyzji naszych kolegów i koleżanek, którzy chcą złożyć przyrzeczenie członkowskie i należeć do ścisłego grona druhów KSM-owiczów.
Warto wstąpić, bo KSM daje możliwość robienia czegoś dobrego dla innych, ale przede wszystkim kształtowania samego siebie. Te zadania mamy wypełniać, tak jak mówią słowa naszego zawołania: „Przez cnotę, naukę i pracę...”, na które zawsze odpowiadamy GOTÓW!

Reklama

– Na początku tego roku zmienił się Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, a Ty stanąłeś na jego czele. Czym dla Ciebie osobiście był ten wybór i jak przyjąłeś to – jakby nie było – wyróżnienie i oznakę zaufania?

– Tak, jak najbardziej wybór ten jest swoistym wyróżnieniem oraz wyrazem zaufania, za które bardzo dziękuję, lecz tam, gdzie duże wyróżnienie, tam jest również duża odpowiedzialność. Po otrzymaniu dekretu od bp. Tadeusza Pikusa – ordynariusza drohiczyńskiego moja radość była ogromna, ale po tym czasie zachwytu przyszedł czas na pracę z młodzieżą, pracę, która nie zawsze jest łatwa, ale mi osobiście przynosi wiele radości i satysfakcji.

– Jak wygląda dziś Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej?

– Diecezjalny KSM tworzy 16 oddziałów parafialnych. Od początku istnienia naszego stowarzyszenia w diecezji przyrzeczenie KSM-owicza złożyło 269 osób.
Na dzień dzisiejszy KSM Diecezji Drohiczyńskiej może pochwalić się powstawaniem nowych oddziałów, jeden z nowo powstałych znajduje się przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie. KSM w naszej diecezji ma na pewno już wypracowane dobre zaplecze organizacyjne oraz ogromny bagaż doświadczeń, z którego możemy ciągle korzystać, jednak nie poprzestajemy na tym, co mamy w obecnej chwili, tylko pragniemy cały czas się rozwijać. Tak jak zwykła to mówić moja poprzedniczka Monika Pietraszko, KSM to pociąg, który jedzie po dwóch szynach, jedną z nich jest akcja, natomiast drugą szyną jest formacja, i tak jak pociąg nie pojedzie tylko po jednej z tych szyn, tak i w KSM nie istniałaby akcja bez formacji.

– Co planujecie w najbliższym czasie?

– Na pewno nie poprzestajemy w naszym dalszym działaniu. Chcemy podtrzymać dobrze znane akcje, ale w pewien sposób je trochę odświeżyć. Przykładem tego jest nasza comiesięczna Rada Prezesów i Księży Asystentów oddziałów parafialnych. Każde spotkanie ma swój temat i specjalnego gościa, oczywiście nie jest to spotkanie zamknięte tylko dla wybranych, ale z otwartością zapraszamy każdego, kto chciałby uczestniczyć w takim spotkaniu i rozwijać swoją wiedzę czy też umiejętności. Z nowości, to niebawem rozpoczną działalność Szkoła Lidera i Szkoła Wychowawcy. Te spotkania organizowane są przez KSM, ale nie tylko dla członków stowarzyszenia, lecz dla wszystkich chętnych. W trakcie trwania Szkoły Lidera chcemy wykształcić i „wyłowić” z parafii w naszej diecezji osoby, które staną się liderami w swoich środowiskach parafialnych, osoby, które będą organizować życie parafialne dla młodzieży w swoich miejscowościach. Druga natomiast szkoła, Szkoła Wychowawcy, przeznaczona jest dla osób, które będą chciały wyjechać jako kadra wychowawcza na organizowane przez nasze stowarzyszenie obozy zimowe czy też wakacyjne. Chcemy, aby nasi przyszli opiekunowie również posiadali wiedzę o KSM i tą wiedzą mogli dzielić się z młodszymi.

Reklama

– Co Tobie osobiście dał KSM? Jak długo jesteś w stowarzyszeniu?

– Przynależność do KSM mi osobiście dała wiele. Gdy 6 lat temu stawiałem swoje pierwsze kroki w stowarzyszeniu, byłem na pewno osobą bardzo nieśmiałą i wstydliwą, ale to z biegiem czasu zaczęło się zmieniać. Począwszy od zmiany mojego charakteru z trochę skrępowanego, wstydliwego chłopaka, w osobę otwartą, niebojącą się wyjść do ludzi, niebojącą się wyzwań. Wiedziałem, że przynależność do tej wspólnoty daje mi możliwość nieustannego rozwoju w wielu kierunkach. KSM naprawdę zmienia życie, zmienia sposób myślenia, postrzegania. W momencie, kiedy dwa i pół roku temu pierwszy raz trafiłem do Zarządu Diecezjalnego, to spojrzenie zaczęło się zmieniać. Z osoby, która czerpała, miałem się stać kimś, kto całkowicie daje siebie i nie oczekuje w zamian „dziękuję”. I to naprawdę jest piękne.

– Czego Ci życzyć?

– Na pewno tego, abym ja ani nikt z Zarządu Diecezjalnego czy też z oddziałów parafialnych nie ustał w tej drodze i misji kształtowania świadomych i dojrzałych młodych chrześcijan. Proszę również o modlitwę w intencji całego stowarzyszenia, członków oraz działań podejmowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, jednocześnie dziękując wszystkim dotychczasowym dobrodziejom za okazywane wsparcie.

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kandydaci do kapłaństwa odzwierciedlają nasze społeczeństwo

B.M. Sztajner/Niedziela

Kandydaci do kapłaństwa w sensie psychologicznym i socjologicznym odzwierciedlają nasze społeczeństwo i Kościół w Polsce - mówi KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Więcej ...

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

Więcej ...

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej