Reklama

Niedziela Małopolska

Niech żyje Chrystus Król!

Archiwum organizatorów

Portret św. José, 15-letniego męczennika

Z takim zdaniem na ustach przeszedł z tego świata w ramiona Miłosiernego Ojca 15-letni męczennik św. José Sánchez del Río (1913-28), kanonizowany przez Franciszka 16 października br. Historię dzielnego Meksykanina mogliśmy poznać m.in. dzięki filmowi „Cristiada”. Święty, w znaku swych relikwii, właśnie przebywa w Małopolsce, a dokładniej – w Wieliczce.

Można go „odwiedzać” od 18 do 21 listopada we franciszkańskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Na sobotę 19 listopada zaplanowano całodzienne czuwanie ze św. José w intencji obrony życia i chrześcijan prześladowanych za wiarę, zakończone wieczornym uwielbieniem. W niedzielę 20 listopada podczas każdej Mszy św. (godz. 6.15, 7.30, 9, 10.30, 12, 13.30, 15 i 18) jest możliwość modlitwy przed św. José. Tego dnia w wielickiej parafii – tak jak we wszystkich na terenie naszego kraju – przewidziano Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Natomiast o godz. 19. w auli wielickiego Kolegium Serafickiego odbędzie się projekcja filmu „Cristiada”. W poniedziałek 21 listopada peregrynacja obejmie Kolegium Serafickie, a Msza św. o godz. 18 w sanktuarium – zakończy czterodniowe spotkanie z Męczennikiem.

Odpowiedzialny za organizację wydarzenia o. Eliasz Hetmański OFM mówi „Niedzieli”: – José inspiruje. Kto go poznał, nie może spać spokojnie. Ja nie mogę! Trzeci rok pracuję w Wieliczce, a on się upomina, by wstać z kanapy i zabrać się do roboty. No i przyszedł ten czas właściwy. Wyjątkowy. Przypomniałem się Barbarze Ziembickiej z Rzeszowa, która przed laty odpowiadała za dystrybucję „Cristiady”. Powiedziałem, że José chce zawitać do Wieliczki, bo tu jeszcze nie był i ma wiele do zrobienia, by sól wielicka nie zwietrzała.

Reklama

O. Eliasz dwukrotnie organizował podobną peregrynację w klasztorze w Jarosławiu, gdzie wcześniej pracował. Namalowano wtedy nawet wizerunek, który będzie towarzyszył obecnemu spotkaniu z Męczennikiem.

Franciszkanin dodaje, że wizyta Meksykanina w Wieliczce, w tak niezwykłym dla Polaków czasie, to nie przypadek: – To są wyjątkowe dni, w których przygotowujemy się do przyjęcia Jezusa Chrystusa za naszego Króla. Czyż może być lepszy czas, by był wśród nas ten, który za Niego oddał życie z ostatnim okrzykiem: „Viva Cristo Rey!”? A może to właśnie do nas, czytających te słowa, trzeba odnieść zdanie samego José: „Nigdy nie było tak łatwo jak teraz zasłużyć na niebo”. Dlatego zapraszam wszystkich, bez wyjątku, chociaż na krótką chwilę. Szczególnie matki i dzieci, także te chore, nad którymi wyjątkowo pochyla się św. José, wypraszając łaski uzdrowienia. Zapraszam grupy modlitewne. Niech święty, który jest patronem młodzieży i prześladowanego Kościoła, przyczyni się za nami, byśmy mieli więcej odwagi, żeby stawać w obronie Kościoła, który jest naszym domem. Niech Chrystus Król panuje w Polsce, ojczyźnie naszej, by, pozostając Mu wierna, mogła się cieszyć Jego łaską. Pokój i Dobro!

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w błogosławionego

2020-06-24 09:57

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2020, str. I

Karolina Krasowska

Wpatrujemy się w postać i posługę bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – mówił bp Śmigiel

Zwieńczenie odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna to intronizacja relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Więcej ...

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

2020-07-02 20:01

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

Więcej ...

Kraków: wracają kierunki lotnicze związane z miejscami kultu religijnego

2020-07-03 20:12

niepodlegla.gov.pl

Z lotniska Kraków-Balice można już polecieć do wielu miejsc w Europie, także tych związanych z miejscami kultu religijnego, np. do sanktuarium Lourdes we Francji. Do stolicy Małopolski drogą lotniczą przybywają natomiast pielgrzymi z całej Europy, którzy pragną poznać ziemie rodzinne św. Jana Pawła II w setną rocznicę urodzin papieża, który patronuje krakowskiemu lotnisku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI