Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyczna wizytówka archidiecezji

Niedziela lubelska 47/2016, str. 5

Zespół muzyczny z opiekunem ks. Pawłem Zdyblem

Archiwum zespołu

Zespół muzyczny z opiekunem ks. Pawłem Zdyblem

Zespół muzyczny z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie to grupa młodych ludzi, którzy śpiewem chwalą Boga

Emocje, które towarzyszą podczas śpiewu, są nie do opisania, zwłaszcza jeśli dzieje się to w tak ważnym miejscu dla wielu ludzi, przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Widok wzruszających się wiernych, którzy poprzez śpiew bardziej otwierają się na Słowo Boże sprawia, że człowiek kocha to, co robi i chce robić jeszcze więcej. Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze wiele okazji, by móc śpiewem i muzyką wyrażać modlitwę i miłość do Pana Boga – takimi wrażeniami podzieliła się Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk, jedna z wokalistek zespołu muzycznego parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Zespół trzykrotnie w tym roku zapewnił oprawę muzyczną w czasie Drogi Krzyżowej na wałach oraz na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, w której uczestniczyło kilka tysięcy maturzystów z archidiecezji lubelskiej. Wraz z nimi poprzez śpiew i muzykę prosili o dary Ducha Świętego i wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny podczas przygotowań do egzaminu dojrzałości.

Dotychczas pielgrzymkom maturzystów do Częstochowy towarzyszył zespół klerycki. W tym roku ks. dr Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego, główny organizator pielgrzymek maturzystów na Jasną Górę, zauważył nagrania w Internecie, które zamieściła Magdalena, i zaprosił zespół do udziału w pielgrzymkach. Ta wiadomość była miłym zaskoczeniem dla wszystkich muzyków, a jednocześnie mobilizacją do przygotowań, które rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami. Jak mówi Magdalena, projektantka wspólnego ubioru członków zespołu, „na wyjazd przygotowaliśmy koszulki wedle własnego pomysłu, które dodatkowo stanowiły formę reprezentowania naszej parafii, ale także zawierały hasła, które dodawały nam otuchy. Pracowaliśmy wytrwale, by do spotkania z Matką Bożą być przygotowanymi na 200 procent”.

Reklama

Lider zespołu Jacek Chęckiewicz, organista w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, na pytanie, jak odbiera fakt, że zespół stał się wizytówką archidiecezji lubelskiej, skromnie odpowiada: – Wizytówka to chyba za duże słowo. Odebraliśmy to jako duże wyróżnienie. Jednakże musieliśmy się solidnie przygotować i to w bardzo krótkim czasie. Było nam bardzo miło, gdy już na Jasnej Górze młodzież, opiekunowie, katecheci czy księża podchodzili do nas z gratulacjami i podziękowaniami. Do kurii dotarł też e-mail od jednej z maturzystek, która była wdzięczna za atmosferę, jaka powstała podczas pielgrzymki, w dużej mierze dzięki naszym piosenkom. W jednej z homilii do młodych był on cytowany przez abp. Stanisława Budzika. Cieszyliśmy się bardzo, że nasza praca pozwoliła maturzystom lepiej i mocniej przeżyć tę pielgrzymkę.

Zespół muzyczny powstał w 1987 r. Początkowo liderami byli późniejsi księża: Andrzej Daniewicz, pallotyn i Andrzej Gołębiowski, salezjanin. Opiekę duszpasterską sprawowali kolejno ks. Andrzej Kuś, ks. Dariusz Ziółkowski, ks. Hubert Wysmulski, ks. Paweł Szymański i ks. Łukasz Mudrak. Obecnie opiekunem duchowym jest wikariusz ks. Paweł Zdybel, który przed każdą próbą prowadzi formację, głosząc katechezę. Posiada on również wykształcenie muzyczne i dołącza się do zespołu, śpiewając i grając na różnych instrumentach. Zespół, którego liderem jest Jacek Chęckiewicz, liczy od 8 do 11 osób. Przedział wiekowy jest duży. Jedni przygotowują się do matury, inni studiują czy pracują. Spotykają się na próbach raz w tygodniu, ale przed ważnymi wydarzeniami częściej. Jak podkreśla Jacek Chęckiewicz, grupa nie jest zamknięta i zaprasza wszystkich, którzy potrafią grać i śpiewać.

Zespół zapewnia oprawę muzyczną w kościele parafialnym w każdą niedzielę na wieczornej Mszy św. o godz. 18; występuje też na ślubach. W parafii zyskał duży aplauz w czasie koncertu kolęd, koncertu chwały czy koncertu z okazji 1. rocznicy śmierci ks. prał. Stanisława Roga, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła. W grudniu zespół wystąpi jako gość specjalny w Chełmie na koncercie z okazji przeglądu pieśni religijnych i patriotycznych. Przed zespołem stoi także poważne wyzwanie, które zasugerował proboszcz ks. Marek Urban: nagranie studyjnej płyty (planowana jest na Wielkanoc 2017 r.). Obecnie w skład zespołu wchodzą: Jacek Chęckiewicz, Katarzyna Chęckiewicz, Joanna Chęckiewicz, Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk (śpiew) oraz Jarosław Landman, Krzysztof Krajewski, Tomasz Grabski, Jan Braun, Grzegorz Orłowski, Joanna Hostman (instrumenty).

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

40-lecie zespołu "Podgórzanie"

Danuta Wołosecka

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii