Reklama

Niedziela Legnicka

Żył z nami i malował dla nas

Autoportret Wlastimila Hofmana z 1952 r.

Archiwum autora

Autoportret Wlastimila Hofmana z 1952 r.

Rada Miejska w Szklarskiej Porębie ustanowiła Rok 2017 Rokiem Wlastimila Hofmana.

Uchwała została podjęta dla upamiętnienia przypadających w 2017 r. ważnych rocznic związanych z życiem i twórczością tego wielkiego malarza i poety:

Reklama

– 110. rocznicą nominacji na członka Wiedeńskiej Galerii Secesji (Wienner Secession Galerie),

– 75. rocznicą wydania tomiku wierszy pt. „Przez cierpienie do wolności”,

– 70. rocznicą zamieszkania w Szklarskiej Porębie,

Reklama

– 25. rocznicą nadania imienia artysty Szkole Podstawowej nr 5 w Szklarskiej Porębie.

Miejsca i pasje

Wlastimil Hofman urodził się w 1881 r. w Karlinie, zmarł w 1970 r. w Szklarskiej Porębie. Polski malarz, przedstawiciel symbolizmu. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego, a następnie w École des Beaux-Arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Leona Gerome’a.

Sławę młodemu Hofmanowi przyniósł obraz „Spowiedź” wystawiony w 1906 r. w warszawskiej Zachęcie. W 1907 r. Wlastimil Hofman, jako pierwszy Polak, otrzymał nominację na członka Wiedeńskiej Secesji. Po sześcioletnim okresie pracy twórczej w Pradze i Paryżu powrócił do Krakowa, gdzie zbudował dom i pracownię, kierując swą twórczość na „sztukę rodzimą”. W 1942 r. wydał tomik wierszy „Przez cierpienie do wolności”. Po wojennej tułaczce, w roku 1947, zamieszkał w Szklarskiej Porębie, w domu do dziś noszącym nazwę „Wlastimilówka”.

Był kontynuatorem bogatej tradycji kolonii artystycznej kreując przez lata życie kulturalne w Szklarskiej Porębie. Nawiązał serdeczne więzi z mieszkańcami i turystami, którzy pozowali mu do obrazów, dla których malował, z którymi zżył się i przyjaźnił. Oprócz portretów namalował wiele obrazów o tematyce antycznej, baśniowej i religijnej, w tym: cykl 30 obrazów „Ojcze nasz”, Czterej Ewangeliści, cykl „Tajemnice Różańca”, Adoracja Dzieciątka (tryptyk), Chrystus Eucharystyczny, św. Jadwiga, św. Maria Magdalena, Madonna z Dzieciątkiem, obrazy w ołtarzach kościołów pw. Bożego Ciała i pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szklarskiej Porębie oraz pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze-Sobieszowie.

Malarz nieuchwytny

Przyjaciel artysty Jan Izydor Sztaudynger określił Hofmana mianem „malarza wewnętrznego blasku”. Szczególne więzi łączyły malarza z zakonnikami klasztoru franciszkańskiego kierującymi parafią pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie: o. Innocentym Majem i o. Maksymilianem Januszkiewiczem. To dla obu świątyń malarz namalował najwięcej obrazów o tematyce sakralnej.

W 1992 r. Szkole Podstawowej w Szklarskiej Porębie nadane zostało imię Wlastimila Hofmana. Dom malarza, dziś własność prywatna, funkcjonuje jako muzeum w praktycznie nienaruszonym stanie, które przepełnione duchem artysty tworzy klimat miejsca i czasu. Wnętrze kryje m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją sztalugi, a na stoliku leżą pędzle i paleta z farbami. Na poczesnym miejscu znajduje się portret mistrza artysty – Jacka Malczewskiego, którego zapoczątkowaną linię symboliczno-alegoryczną w malarstwie, kontynuował Hofman. Od lat pracownia i pokoik gościnny udostępniane są zwiedzającym. Niestety, obiekt poddaje się „zębowi czasu”, pilnie wymagając rewitalizacji.

Doceniony

Wlastimilowi Hofmanowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Szklarskiej Poręby, a jedna z ulic miasta nosi jego imię. W uznaniu dla bogatej twórczości artysta był wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Medalem na Polu Sztuki (1929), Złotym Krzyżem Zasługi (1933), Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (1937), Orderem Białego Lwa (Czechosłowacja, 1948), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1961).

Wlastimil Hofman spoczywa na cmentarzu komunalnym w Szklarskiej Porębie wraz z żoną Adą.

Inicjatywa uczczenia największej w powojennej historii Szklarskiej Poręby osobowości spotkała się z wielkim uznaniem i poparciem wielu osób i środowisk. Wszak wiele dzieci, które pozowały do obrazów żyje i mieszka w grodzie pod Szrenicą. Wiele obrazów, a szczególnie portretów, znajduje się w prywatnych zbiorach mieszkańców. Program obchodów jest bardzo bogaty. W jego realizację włączyły się miejskie instytucje, szkoły i osoby prywatne.

Z satysfakcją informujemy, że bierzemy udział w obchodach, gdyż „Niedziela legnicka” przyjęła patronat medialny nad obchodami Roku Wlastimila Hofmana. Będziemy promować wydarzenia, informować i relacjonować. Będziemy obecni na tych uroczystościach.

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

2013: to już było

Graziako

Przewidywanie wydarzeń często przypomina wróżenie z fusów. Jedno jednak jest pewne, w 2013 r. bardzo dużo będzie zależało od gospodarki. Zawsze ma ona wpływ na wiele sfer naszego życia, w tym na politykę. W nowym roku zapewne będzie miała jeszcze większy niż zwykle

Więcej ...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44
Cela s. Faustyny Kowalskiej

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

Więcej ...

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center