Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dziękując za dar Miłosierdzia

Spacer po Wiecznym Mieście

Natalia Janowiec

Spacer po Wiecznym Mieście

Dobiegł końca Nadzwyczajny, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Jako pełen łaski czas dla Kościoła przyniósł ze sobą wiele niespodzianek. Pan Bóg na ręce polskiej zakonnicy św. Siostry Faustyny Kowalskiej przekazał światu niezwykłe Orędzie o Bożym Miłosierdziu. Nasz wielki Papież Polak św. Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu, dlatego jako jego naród, w sposób szczególny, zostaliśmy powołani do głoszenia Miłosierdzia

W dniach od 18 do 25 października 2016 r. wraz z księżmi: Józefem Kulą, Rafałem Przędzikiem, Andrzejem Motyką, Stanisławem Walczakiem, Stanisławem Szwanenfeldem, Januszem Sądelem, Marcinem Jaraczem oraz Ireneuszem Folcikiem, pielgrzymowaliśmy do Rzymu. Impulsem do tego, by nawiedzić to jedno z najpiękniejszych miejsc świata i Kościoła, było wotum dziękczynne za tegoroczny Jubileusz Roku Miłosierdzia, 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Przeżycia i wzruszenia związane z tymi chwilami są trudne do opisania.

Nasza wspólnota pielgrzymkowa liczyła 400 osób. Byli to pielgrzymi wywodzący się nie tylko z naszej diecezji, ale także spoza jej granic. Czas dla nas wyjątkowy, bowiem przez 8 dni dziękczynienia modliliśmy się w największych świątyniach Miłosierdzia. Przejście przez Bramę w każdej z nich dało nam możliwość zaczerpnięcia niezwykłych łask ze skarbnicy Bożego Miłosierdzia. Śmiało mogę powiedzieć, iż Bazylika św. Piotra w Watykanie była jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie było dane nam nawiedzić. Świątynia została wzniesiona w latach 1506 – 1626 i jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Według przekazu, stoi w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, którego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Najbardziej wzruszającą chwilą dla wielu z nas była modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Spoglądając na miejsce pochówku, wspominaliśmy drogę, którą przebył jako kardynał oraz Wielki Papież Polak. W ciszy i skupieniu składaliśmy przed nim swe najgłębsze prośby, smutki i radości, prosząc o wstawiennictwo u Boga.

Reklama

W trakcie pielgrzymki mieliśmy okazję nawiedzić San Giovanni Rotondo, miejsce, w którym żył i pracował Ojciec Pio – jeden z głównych patronów Roku Miłosierdzia. Emocje niesamowite, w oczach łzy, radość oraz lekkie przerażenie, bowiem w Bazylice Matki Bożej Łaskawej znajduje się szklany sarkofag z ciałem świętego. Niecodziennie patrzy się na człowieka w takiej postaci, zwłaszcza świętego. Ojciec Pio był znanym włoskim stygmatykiem, którego łączyły szczególne więzy ze św. Janem Pawłem II. To dodatkowo poruszało nasze serca.

Kulminacyjnym punktem naszego pielgrzymowania był udział w audiencji generalnej dla grup polskich z Ojcem Świętym oraz niedzielna modlitwa Anioł Pański w Watykanie. Potęgowanie radości wzrastało, gdy pozdrawialiśmy Papieża, wiwatując na jego cześć. Serce zabiło jeszcze mocniej, gdy Papież zwrócił się do polskich pielgrzymów słowami: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków, którzy wraz z biskupami Kościoła w Polsce nawiedzają groby apostolskie. Drodzy Siostry i Bracia, przybyliście tu w narodowej pielgrzymce, aby dziękować Bogu za chrzest, który wasz naród przyjął 1050 lat temu, jak też za dobro, jakie zrodziło się w sercach młodych ludzi z całego świata, podczas niezapomnianego spotkania w Krakowie. Jednoczę się z wami w tym dziękczynieniu. Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za to, że pozwolił mi bliżej poznać wasz naród i ojczyznę św. Jana Pawła II”. Franciszek życzył nam również, abyśmy zawsze starali się wzbudzać w sobie miłosierdzie, głoszących je innym ludziom.

Tegoroczne pielgrzymowanie było dla nas okazją do szczególnej odnowy życia w wierze, umocnienia więzi z Chrystusem. Rzym jest kolebką chrześcijaństwa. Jako Wieczne Miasto każdego dnia jest odwiedzane przez licznych wiernych, którzy pielgrzymując, przynoszą swoje troski, problemy i radości. Każdy, kto ma okazję tutaj przebywać, może zbliżyć się do Boga, dostrzec Jego święte rany, ból, cierpienie, ofiarowane za każdego z nas. W okresie tegorocznego Jubileuszu Miłosierdzia warto było nawiedzić to miejsce oraz stanąć „twarzą w twarz z Miłosiernym Panem”.

Uczestnicy pielgrzymki pragną bardzo serdecznie podziękować organizatorom: „Niedzieli Rzeszowskiej”, Biurowi Podróży EL. Holiday za niezwykłe i pełne wzruszeń pielgrzymowanie. Pragniemy również podziękować bp. Janowi Wątrobie, który towarzyszył naszej rzeszowskiej grupie pielgrzymkowej we wspólnej modlitwie. Całym sercem dziękujemy Panu Bogu za przepiękną, słoneczną pogodę oraz opiekę w czasie naszego pielgrzymowania. Przeżycia i radość pozostają w sercu każdego z nas.

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłosierny Ojciec – logo jubileuszu

Niedziela legnicka 1/2016, str. 2

Więcej ...

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

Więcej ...

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07
Vital Heynen

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę