Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patriotyczne śpiewanie

Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć – te słowa Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, doskonale wpisują się w cele przyświecające organizatorom Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się już po raz dwudziesty pierwszy

Od ponad dwudziestu lat Młodzieżowy Dom Kultury, wraz ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju oraz środowiskami prawicowymi miasta, organizuje to wydarzenie, aby upowszechniać polskie pieśni i piosenki patriotyczne i legionowe, dać możliwość zaprezentowania się dzieciom i młodzieży przed szerszą publicznością, a także zintegrować społeczności szkolne z miasta i okolic wokół idei i tradycji patriotycznych. Dlatego 4 listopada uczestnicy, organizatorzy oraz goście zgromadzili się w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury, aby powyższe idee wcielić w życie. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 39 podmiotów muzycznych, podzielonych na 3 kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

Reklama

Wszystkich zebranych na festiwalu powitała i przybliżyła jego historię dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, Renata Socha. – Z potrzeby serca, świadomości historycznej i poczucia patriotyzmu środowisk prawicowych ziemi biłgorajskiej, w 1995 r. narodził się pomysł uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł polegał na wydobyciu z zapomnienia, często znajdujących się na indeksie zakazanych, pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły przez dziesiątki lat naszym przodkom w walce o wolność, o wolną Polskę, o polski język, o polską szkołę, naszą tradycję i tożsamość narodową – wskazała Dyrektor MDK.

Głos zabrał również starosta biłgorajski Marian Tokarski, wyrażający swoje uznanie dla wszystkich, którzy przyczyniają się do krzewienia tradycji patriotycznych. W jury tegorocznego festiwalu zasiadły cztery osoby: Anna Świca, nauczyciel MDK w Biłgoraju, ks. dr Piotr Spyra – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. Stanisława Starowieyskiego w Zamościu, Jerzy Odrzywolski, instruktor GOK w Biłgoraju oraz Sławomir Niemiec, instruktor zespołu kameralnego BCK – który pełnił również rolę przewodniczącego jury. Wyjaśniał on, jakie kryteria jury brało pod uwagę podczas oceniania. Zwycięzcy Festiwalu otrzymują tytuł laureata i nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Ludowej oraz Tańca Ludowego w Warce.

Pieśni patriotyczne od wieków porywają, zbliżają Polaków do siebie, dostarczają chwil wzruszeń, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są również manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla dzieci – najmłodszych Polaków, są szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii. Wiele utworów zaprezentowanych przez dzieci i młodzież to wybitne dzieła naszych poetów i pisarzy, a także żołnierzy, powstańców, działaczy społecznych czy twórców anonimowych, którzy również pozostawili w kulturze patriotycznej swoją cząstkę. Festiwal jest to niezwykła skarbnica różnorodnych pieśni ojczystych, to wspaniała lekcja patriotyzmu, a także pokazuje, że my, jako Polacy, dbamy o naszą narodową tradycję miłości do Ojczyzny, trwania w wierze naszych ojców, gdyż – jak podkreślał św. Jan Paweł II – „należy jej strzec, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce XIX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Więcej ...

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

2021-07-29 00:33

Beatyfikacja.info

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

Aspekty

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego...

Niedziela w Warszawie

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa