Reklama

Niedziela Częstochowska

Praszka: rozpoczęła się Nowenna Miesięcy przed koronacją obrazu

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 6 grudnia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce na rozpoczęcie Nowenny Miesięcy przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali członkowie Komitetu ds. przygotowania uroczystości koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, na czele z jego przewodniczącym ks. prał. Teofilem Siudym i kustoszem sanktuarium ks. prał. Stanisławem Gasińskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Mszy św. i Nowennie uczestniczyli m. in. kanonicy Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Krakowa, Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w Praszce, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz m. in. z parafii dekanatu praszkowskiego. Liturgię ubogaciły orkiestra z Dzietrzkowic i chór z Wielunia.

W homilii abp Depo podkreślił jak „przedziwna jest mądrość wychowawcza Kościoła”.

- Trzeba się zdumieć, że w czasie Adwentu, kiedy przygotowujemy się poprzez modlitwę, refleksję do tajemnicy narodzin Zbawiciela, Kościół na tym miejscu podprowadza nas już pod krzyż - mówił abp Depo, i dodał, że „jednak w tym wyraża się mądrość. Jak mawiał św. Jan Paweł II, że kto się wybiera w drogę, musi znać cel, który chce osiągnąć, musi mieć świadomość celu, ku któremu dąży”.

„I my wiemy, jak podpowiada nam św. Grzegorz z Nyssy, że narodzenie Jezusa Chrystusa nie było dla samego faktu narodzenia, ale prowadziło ku śmierci, która nam daje życie przezwyciężając śmierć” - kontynuował metropolita częstochowski.

Odnosząc się do Kalwarii w Praszce, abp Depo podkreślił, że „stajemy na tym miejscu, aby razem z Maryją wyruszyć w drogę ku tej tajemnicy, która nas tutaj jednoczy, a mianowicie ku koronacji obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi”.

- Czego dzisiaj chcemy nauczyć się od Maryi wpatrującej się w Syna i wpatrującej się w nas? - pytał abp Depo i odpowiedział, że „chcemy nauczyć się owego niepokoju pytań, który prowadzi ku akceptacji woli Boga”.

„Z Jej życiem i zawierzeniem był związany ów niepokój pytań poczynając od Nazaretu” - przypomniał arcybiskup i dodał że „w każdym niepokoju naszego serca musi być obecna modlitwa, bo ona jest spotkaniem dwóch pragnień serca Bożego i serca ludzkiego. Serce Boże pragnie dla nas najlepiej, bo pragnie z miłości bezinteresownej, a serce człowieka musi uzgadniać swoje pragnienia z wolą Boga”.

Reklama

Arcybiskup przypomniał, że „w tajemnicy modlitwy Bóg wie, czego nam potrzeba, ale potrzebuje potwierdzenia naszych pragnień, które trzeba uzgodnić z Jego miłością i z Jego planem”.

„Kroczymy drogami Adwentu, więc miejmy świadomość, że to jest kolejne nasze przygotowanie na różne sytuacje naszego życia, że wiara będzie dla nas rozjaśniającą drogą, że wiara będzie zawsze trudnym zmaganiem poprzez tajemnice uwierzenia w Syna Bożego, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia" - podsumował abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. Metropolita częstochowski poświęcił 80 kopii wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, które peregrynować będą po parafiach regionu wieluńskiego oraz wybranych parafiach archidiecezji częstochowskiej.

Przed Mszą św. abp Wacław Depo poprowadził I Nowennę Miesięcy. Na początku nabożeństwa ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium w Praszce, przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptoris Mater”, że „dla ówczesnego Kościoła i dla Kościoła wszystkich czasów Maryja była i pozostaje nade wszystko Tą „błogosławioną, która uwierzyła”: uwierzyła pierwsza. Od chwili zwiastowania i poczęcia, od chwili narodzenia w stajni betlejemskiej, szła krok w krok z Jezusem w swojej macierzyńskiej pielgrzymce wiary. Szła poprzez lata Jego życia ukrytego w Nazarecie, szła w okresie zewnętrznego oddalenia, gdy rozpoczął „czynić i nauczać” pośród Izraela - szła nade wszystko poprzez straszliwe doświadczenie Golgoty”.

Arcybiskup dokonał również poświęcenia symbolicznej kotwicy przy krzyżu. Ważąca 8 ton kotwica usytuowana jest obok krzyża papieskiego - „giewonckiego”. Kotwica ta pochodzi ze statku „Wigry”, wybudowanego w Wielkiej Brytanii, w stoczni Govan Shipbuilders w Glasgow, w 1979 r. Statek ten zaczął pełnić służbę u armatora: „Polska Żegluga Morska” w Szczecinie, w czerwcu 1979 r. Data ta zbiegła się z pierwszą, historyczną pielgrzymką św. Jana Pawła II do naszej Ojczyzny. Statek ten pływał po wszystkich morzach i oceanach świata, zawijając do portów na wszystkich kontynentach, sławiąc dobre imię Brytyjskiego Stoczniowca i Polskiego Marynarza. Zakończył swoją służbę w 2011 r.

Reklama

Na cokole, na którym umieszczona jest kotwica na Kalwarii w Praszce, na jego frontowej ścianie widnieją słowa: „WITAJ KRZYŻU, JEDYNA NADZIEJO. „Trzymajmy się jej jako bezpiecznej i silnej kotwicy duszy” Hbr 6, 19. Na prawym boku znajdujemy obszerniejszy tekst, opisujący połączenie kotwicy z nadzieją płynącą z Chrystusowego Krzyża: „W ROKU PAŃSKIM 2014 PRZYGOTOWANIA DO KORONACJI KALWARYJSKIEJ MATKI ZAWIERZENIA, TRWAJĄC W WIERZE I OCZEKUJĄC ZBAWIENIA, ZAKOTWICZAJMY ŁÓDZ ŻYCIA W PORCIE WIECZNOŚCI”. Na lewym natomiast boku możemy odczytać słowa mówiące o fakcie jej poświęcenia: „Dnia 6 XII 2014 r. J. E. Ks. Abp dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski poświęcił kotwicę ze statku „Wigry”, dar kpt. Bogusława Marciniaka - rodaka z Praszki, ks. prał. dr Stanisława Gasińskiego oraz Międzyzakładowej Komisji „Solidarności” przy Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie”.

Również 6 grudnia w Praszce spotkali się członkowie Komitetu ds. przygotowania uroczystości koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Podczas spotkania kustosz sanktuarium zapoznał z poszczególnymi etapami przygotowania do koronacji. Jednym z etapów na drodze ku koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia będzie sympozjum naukowe nt. „Sanktuarium Kalwaryjskie w służbie pielgrzymującego Kościoła”, które odbędzie się w sanktuarium 25 marca 2015 r. Organizatorami sympozjum są: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce, Polskie Towarzystwo Teologiczne-Oddział w Częstochowie oraz Katedra Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Patronat honorowy nad tym sympozjum objęli: abp Wacław Depo metropolita częstochowski oraz Starosta w Oleśnie i Wieluniu, a także Burmistrz Praszki i Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Praszka.

Podczas spotkania abp Wacław Depo poinformował, że do przewodniczenia uroczystościom koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, która odbędzie się 12 września 2015 r., został zaproszony abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-07 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Mrzygłód zajmuje poczesne miejsce na duchowej mapie naszej ojczyzny

Maciej Orman/Niedziela

– Całe dzieje parafii i świątyni Matki Bożej Różańcowej w Mrzygłodzie, sięgające początków XVII wieku, świadczą o miłości i przywiązaniu do Matki Chrystusa – powiedział 22 sierpnia w sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie kard. Stanisław Dziwisz. Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Więcej ...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Pamiętają o tych, którzy walczyli o wolność

2024-04-26 10:14
Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Karolina Krasowska

Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego otrzyma wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...