Reklama

Niedziela Lubelska

Miłość Chrystusa przynagla

Niedziela lubelska 6/2017, str. 6

W obchodach tygodnia ekumenicznego udział wzięli
m.in. bp Mieczysław Cisło i prawosławny abp Abel

Grzegorz Jacek Pelica

W obchodach tygodnia ekumenicznego udział wzięli m.in. bp Mieczysław Cisło i prawosławny abp Abel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dominantą jednego z najbardziej dynamicznych w historii lubelskiego ekumenizmu tygodni były: refleksja nad spuścizną reformacji protestanckiej, optymizm modlitewnego dialogu katolików i prawosławnych oraz wspólne kolędowanie.

Ten sam skarb

Reklama

Podczas Mszy św. sprawowanej w kościele akademickim KUL pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło homilię wygłosił prawosławny ordynariusz lubelski i chełmski abp Abel. Nawiązując do hasła tygodnia, mówił: – Poczucia jedności wyznaniowej czy narodowej nigdy nie zbuduje się przez wytykanie inności, stwarzanie obcości i odrzucenie. W ten sposób można jedynie stymulować podstawy wrogości. Tymczasem chrześcijanom: protestantom, katolikom i prawosławnym, potrzebna jest Chrystusowa zasada pojednania i miłości. Pojednanie i miłość jest skarbem darowanym przez naszego Stwórcę. Ten skarb, a zarazem dar, nie może być egoistycznie przechowywany, ale tak jak charyzmat ma służyć także innym, szczególnie w dzisiejszej jednoczącej się Europie. Abp Abel przypomniał dary, które Kościół prawosławny wnosi do dialogu ekumenicznego: – Jedność Kościoła jest niewątpliwie oczekiwanym spełnieniem Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa, lecz niemożliwa jest bez łaski Ducha Świętego. W ten sposób chrystocentryczny punkt widzenia, będący dotychczas bazą dążności ekumenicznych, w prawosławnym poczuciu łączy się zawsze z pneumatocentrycznym. Ten punkt widzenia prawosławie wnosi do ruchu ekumenicznego. Jak mówił, znany z pracy ekumenicznej teolog prawosławny o. Bułgakow patrzył na cały ruch ekumeniczny jako na rozszerzenie Pięćdziesiątnicy, na „nowy dar rozumienia języków”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karnawał ekumenizmu

22 stycznia w Filharmonii Lubelskiej odbył się koncert kolęd różnych tradycji chrześcijańskich. Wieczorem podczas modlitwy ekumenicznej w prawosławnej katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie pastor Grzegorz Brudny z Kościoła ewangelicko-augsburskiego lokalne wydarzenia tygodnia nazwał „karnawałem ekumenizmu”. W jego odczuciu „medialny obraz relacji międzywyznaniowych i międzyreligijnych to ciągle jeszcze budowanie murów między swoimi i obcymi, którymi chętnie zapełnia się wyobrażone piekło”. – Bóg sprawia, że słońce wschodzi nad dobrymi i złymi. Jeśli chcesz osiągnąć królestwo Boże, musisz się nawrócić, stając się jak dziecko, przyjąć je w prostocie i ufności. Dzisiejszy tekst biblijny o Nikodemie zachęca nas do otwarcia się na przemieniającą moc Ducha Świętego, który może nam nadać nową energię, pokój i szczęście – mówił pastor. Zebranych na nabożeństwie ekumenicznym i „ekumenicznym piciu herbaty” zaszczycił swoją obecnością bp Ryszard Karpiński, niegdyś odpowiedzialny z ramienia Episkopatu Polski za kontakty z migrantami i Polonią.

Prawosławni, katolicy, protestanci

O ekumenicznej zażyłości chrześcijan może świadczyć wydarzenie, które zwieńczyło drugi dzień tygodnia modlitw. W kościele Ojców Dominikanów przy ul. Złotej miał miejsce wernisaż wystawy „Zbaw i ochraniaj” (Spasi i sochrani) Grupy Twórczej Motycz. Z kolei na zakończenie obchodów odbyła się prelekcja prof. Janusza Maciuszko pt. „Oblicza protestantyzmu”, wygłoszona na Zamku Lubelskim. Spotkanie uświetnił występ chóru parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie. Ważny segment w bogatym programie tygodnia ekumenicznego stanowiła sesja naukowa „Protestantyzm. Różnorodność i dialog”, której gospodarzem był Instytut Ekumeniczny KUL. Szczególne zainteresowanie, także ze względu na aktualność podjętych zagadnień i cywilizacyjne zagrożenia dla chrześcijańskiej duchowości, wzbudził wykład prof. Tadeusza J. Zielińskiego z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W atrium Collegium Norvidianum KUL otwarto wystawę fotograficzno-historyczną „Protestanci Lublina” autorstwa Andrzeja Nera.

Wspólne kolędowanie

Interesującym akcentem tygodnia był wieczór kolęd wschodniosłowiańskich, zorganizowany 20 stycznia przez prawosławną diecezję lubelsko-chełmską, Fundację Dialog Narodów i Bractwo św. Cyryla i Metodego. W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wystąpili: chór Kliros z Gorlic, białoruskie trio folkowe Guda z Mińska, chór Serpanok z Korca na Ukrainie, chór katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie i debiutujący chór prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej Chołmszczyzna. Wśród gości obecni byli m.in. bp Mieczysław Cisło, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, przedstawiciele władz samorządowych i lubelskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz wierni wszystkich wyznań i obrządków. Przed koncertem kolęd prawosławny abp Abel wręczył list gratulacyjny metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy oraz ikonę Matki Bożej Grzegorzowi Szwedowi, prezesowi Fundacji Dialog Narodów. Galę kolędową poprowadził dyrygent Andrzej Boublej.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-01 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Kolegium dwunastu apostołów jest gwarancją, że nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 stycznia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich była centralnym wydarzeniem częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (V Niedziela Wielkiego Postu)

2025-04-05 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...