Reklama

Niedziela 4/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Czy dialog ocali świat?

Ks. Jarosław Grabowski

Dialog winien się toczyć na wielu płaszczyznach, także w rodzinie. Jak rozmawiać, jak przekonywać najmłodszych, że poza internetem istnieje normalny świat? Co zrobić, gdy dziecka nie da się „odkleić” od komputera czy smartfona?

obserwator
5-8

Obserwator

Polska na grillu. Pierestrojka Putina. Pierwsza kobieta. Zainspirowani Franciszkiem.

z ostatniej chwili
10

Nagana za prawdę

Zbigniew Kaliszuk

Profesor socjologii rezygnuje z pracy, aby bronić prawdy o rodzinie i wolności nauki.

treści wiary
16-18

Czy możliwy jest dialog z islamem?

Z prof. Eugeniuszem Sakowiczem rozmawia Katarzyna Woynarowska

Prowadziłem kiedyś dialog z muzułmaninem, który stwierdził, że możemy rozmawiać na każdy temat – o kulturze, pokoju i wojnie, a nawet o kobietach. Ale dyskusja czysto religijna nie ma sensu – mówi prof. Eugeniusz Sakowicz, teolog i religioznawca, w rozmowie z Katarzyną Woynarowską.

felieton
19

Ksiądz po kolędzie

Ks. Marcin Gołębiewski

Kolęda to szansa na spotkanie ludzi, którzy z rzadka odwiedzają kościół, omijają go. Słowem – to szukanie zagubionych owiec.

Życie kościoła
20-23

III wojna światowa trwa

Antonio Gaspari

Po amerykańskim zamachu na gen. Sulejmaniego i wstrzemięźliwej odpowiedzi Iranu świat odetchnął z ulgą. Trzecia wojna nie wybuchnie! To nieprawda. Ona trwa, tylko w kawałkach – przekonuje papież Franciszek.

Słów kilka o religijności Polaków

Tomasz Musiał

Nie spełniają się życzenia nieprzychylnych Kościołowi komentatorów ani katastroficzne przestrogi jego wewnętrznych krytyków. Religijność Polaków jest nadal stabilna, a na religijnej mapie Europy Polska ciągle jest zieloną wyspą.

Chciwość

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24-25

Kolędy najpiękniej brzmią w Będzinie

Jarosław Ciszek

Trudno zamknąć w słowach fenomen, którym jest historia tego unikalnego w skali Europy przeglądu. W Będzinie zakończyła się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

punkt widzenia
26-29

Sąd nad dyscypliną sędziów

Artur Stelmasiak

Bruksela uznała, że Polska nie ma prawa dyscyplinować sędziów. Komisja Europejska skierowała w tej sprawie kolejny wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Budżet dobry dla rodzin

Piotr Filipczyk

Trwają prace nad ostatecznym kształtem budżetu na rok 2020. Co przyniesie on Polakom?

Walka z pomorem

Paweł Sarafin

Po 6 latach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) wejdzie w życie kolejna specustawa. Nowe prawo ma uchronić polskich rolników oraz rodzimy rynek wieprzowiny.

Widziane z prowincji
30

Geszeft na pamięci ofiar

Marian Salwik

„Handel z historią” to trafne określenie zjawiska, które w tych dniach miało swoją kulminację.

Niedziela z kulturą
32-37

Ludy Księgi

Wojciech Dudkiewicz

W ciągu kilku lat, na początku VIII wieku, pod ciosami muzułmanów – Arabów i Berberów – padł niemal cały Półwysep Iberyjski, zajmowany przez Królestwo Wizygotów.

Idol Kovalczyka

j.k.

Piosenki Mistrza Kovalczyk

Korepetycje pana T.

j.k.

Pan T. reż. Marcin Krzyształowicz

Objawienia w Akicie

w.d.

Łodź niespełniona

Wojciech Dudkiewicz

Łódź nigdy nie była stolicą Polski, ale przejęła jej rolę na kilka lat, gdy Warszawa była zbyt zniszczona, by normalnie działać.

Jedna wielka skromność

Piotr Iwicki

Wybitny pianista, kompozytor, bandleader. Jako artysta – prawdziwy dynamit, a jako człowiek – chodząca skromność i kultura. Sławomir Kulpowicz, artysta, który każdą nutą udowadniał, że jazz to muzyczna wolność, powrócił do nas w wielkim stylu.

ubezpieczenia
43

Ubezpiecz dziecko i siebie przed feriami

Jeśli jedziemy lub wysyłamy pociechy na ferie, bezwzględnie należy pomyśleć o ubezpieczeniu. Dobra polisa przyda się także wtedy, gdy nasze dzieci będą wypoczywać w miejscu zamieszkania.

felieton
44-45

Nasz umiłowany kraj

Ks. Ireneusz Skubiś

Wydaje się, że komuś bardzo zależy, by Polacy pozostawali w stanie wewnętrznej wojny. Jak bowiem wytłumaczyć tyle – i tak długo trwającej – niezgody?

Prymas Wyszyński dla ekumenii

Grzegorz Polak

Prymas Wyszyński na forum soborowym mówił pięknie o ekumenizmie jako tęsknocie katolików, prawosławnych i protestantów – wszystkich chrześcijan – za jednością.

nasza rozmowa
46-47

Prawda przeciwko manipulacjom

Z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem rozmawia Mateusz Wyrwich

O zakłamywaniu historii i polityce historycznej Polski.

świadek wiary
48-49

Nie można grać z Michałowską...

Anna Wyszyńska

W latach okupacji m.in. razem z Karolem Wojtyłą tworzyła w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Pięć lat temu, 11 stycznia 2015 r., odeszła wielka dama polskiej sceny – Danuta Michałowska.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-53

Biblijna edukacja

Małgorzata Wilk

Marta odebrała córkę ze szkoły i wracały samochodem do domu. Dzień jak co dzień. Nie spodziewała się, że jej gimnazjalistka zaskoczy ją tak szczerym wyznaniem.

Dzieci w sieci

Mariusz Włoga

Niektóre treści dostępne w internecie i czas poświęcony cyfrowej rozrywce stanowią realne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dzieci. Jak je chronić?

listy
54

Chcą korespondować

Ojciec jest jeden

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

felieton
55

Nomen omen

Wanda Mokrzycka

Oczekujemy, ale nie mamy oczekiwań. Ciekawi nas, kim jest maleństwo, którego dnia je poznamy. W rogu sypialni czeka już na nie łóżeczko, przygotowane są ubranka.

dobre rady
56-59

Czy prezent zawsze musi być słodki?

Karolina Szostkiewicz, dietetyk kliniczny

W odwiedziny do przyjaciół czy rodziny, w której są małe dzieci, nikt nie wybierze się z pustymi rękami. Zazwyczaj chcemy sprawić przyjemność najmłodszym i kupujemy gotowe smakołyki.

Deser owocowy

Karolina Szostkiewicz

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Przez długi jestem w dramatycznej sytuacji. Nachodzą mnie komornicy i windykatorzy. Moje konta bankowe są zablokowane. Co mogę zrobić? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Domowe sposoby na opryszczkę

Ewa Nowak

Opryszczka, popularnie zwana „zimnem”, to niewielka wysypka w obrębie ust, nosa, na policzkach, czasem w okolicach oczu wywołana wirusem opryszczki.

Alert smogowy – co robić?

Dr n. med. Dariusz Nowicki

Coraz częściej interesujemy się jakością powietrza w miejscu zamieszkania. Co zrobić, kiedy jej normy w naszym mieście są przekroczone?

Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą?

Ewelina Sirek-Herbsztrejt

Okres grzewczy jest szczególnie uciążliwy dla domowych kwiatów.

Zdrowotne właściwości bazylii

Ewa Nowak

Właściwości lecznicze mają nie tylko liście, lecz również świeży sok z bazylii, jej nasiona i kwiaty.

w centrum uwagi
60-61

Brońmy żłóbka, żywej Ewangelii

Z prof. Claudio Risé rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Fala profanacji szopek we Włoszech

Po śladach mistrzów

Urszula Buglewicz

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL przyznał nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia kard. Gerhardowi L. Müllerowi, abp. Markowi Jędraszewskiemu i ks. prof. Waldemarowi Ciśle.

historia
62-63

Cud z Auschwitz

Agnieszka Bugała

Na czarno-białej fotografii z 1962 r. piękna dziewczyna. Delikatne rysy twarzy, mocne kreski brwi, wyraźne usta. Uroda modelki, twarz z żurnala. To Stefania Piekarz. Urodziła się w Auschwitz.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Życie kościoła
64

Rozgrywanie Franciszka

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Każda sytuacja, gdy papież senior Benedykt XVI zabiera głos – w trakcie tych niemal 7 lat od ustąpienia czynił to niezmiernie rzadko – staje się wydarzeniem. Z trzech powodów.

felieton
65

Babcia Kazia

Witold Gadowski

Była niewielką, starszą – odkąd ją pamiętam – panią. Nosiła lekkie okulary z oprawkami umożliwiającymi wymianę kolorowych wstawek zależnie od pory roku, pogody, pory dnia, a nawet od nastroju właścicielki.

Niedziela liturgiczna
III-VIII

Na Jezusie spełnia się zapowiedź Izajasza

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 4, 12-23 lub krótsza perykopa: Mt 4, 12-17). Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego.

Nawracajcie się

Ks. Jan Koclęga

Homilia. Człowiek został stworzony przez Boga do szczęścia, które jest komunią ze Stwórcą i całym stworzeniem. Niestety, grzech pierworodny zniszczył tę harmonię jedności człowieka z Bogiem, między ludźmi i ze światem.

Królestwo niebieskie

Ks. Mariusz Rosik

Idea królestwa Bożego jest zakotwiczona w Starym Testamencie. Od czasów ustanowienia monarchii w narodzie wybranym (XI wiek przed Chr.) Izraelici widzieli w ziemskim królu przedstawiciela samego Boga, który jest Królem ich teokratycznego państwa i całego świata.

Po co jest Niedziela Słowa Bożego?

Ks. Jacek Molka

Pytanie czytelnika: Trochę się zdziwiłem, kiedy się dowiedziałem, że papież Franciszek ustanowił III niedzielę zwykłą w roku liturgicznym Niedzielą Słowa Bożego. Przecież na każdej Mszy św. słowo Boże jest głoszone, a tym bardziej w niedzielę.

Św. Tomasz z Akwinu

Red.

Św. Tomasz z Akwinu ur. 28 stycznia 1225 r. zm. 7 marca 1274 r. kanonizowany 18 lipca 1323 r. Jego myśl filozoficzna i teologiczna naznaczyła na całe stulecia nauczanie Kościoła. Do dzisiaj w naszych świątyniach śpiewamy hymny eucharystyczne, których autorem jest św. Tomasz z Akwinu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Srebrny jubileusz „Niedzieli Podlaskiej”

Ks. Marcin Gołębiewski Redaktor Odpowiedzialny

Pośród wielu wydarzeń nie można przejść obojętnie obok dnia 15 styczna 1995 r. Z tą właśnie datą ukazał się pierwszy numer Niedzieli Podlaskiej. Mija 25 lat od tego momentu. Zatem rok 2020 można nazwać jubileuszowym dla naszego czasopisma.

Ornaty w drohiczyńskim Muzeum Diecezjalnym

Ks. Zenon Czumaj

Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie już od kilkunastu lat wpisuje się w dzieło ewangelizacji. Eksponowane tu przedmioty uczą o Bogu i Kościele. Szczególnie bogata jest kolekcja szat liturgicznych, które stanowią świadectwo wiary wielu pokoleń w Eucharystię.

W meandrach wiary

O teologii, czyli nauce o Bogu, która dostarcza rozumienia na odpowiednim poziomie i broni wiarygodności chrześcijaństwa opowiada ks. Rafał Pokrywiński, wikariusz parafii katedralnej, w rozmowie z Moniką Kanabrodzką.

Niedziela małopolska

Radość ze spotkania

Anna Bandura

Sobotni wieczór był dla młodzieży z małopolskich wspólnot czasem radosnego świętowania.

Z potrzeby serca

Katarzyna Antosz

Ponad 1200 dzieci wzięło udział w 22. Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych Diecezji Tarnowskiej, które odbyło się tym razem w parafii św. Antoniego z Padwy w Krynicy-Zdroju.

Niech świat się dowie o Matce Katarzynie

Anna Bandura

Zgromadzenie Sióstr Augustianek obchodzi w tym roku wielki jubileusz. W 2020 r. mija 400 lat od śmierci założycielki Matki Katarzyny z Kłobucka. Siostry, pragnąc uczcić postać pierwszej przełożonej, przygotowują specjalne wydarzenia i zapraszają wszystkich Małopolan do włączenia się w obchody. W kościele św. Katarzyny została ufundowana tablica upamiętniająca tę rocznicę.

Niedziela lubelska

Twórczy wypoczynek

Urszula Buglewicz

Ferie w domu? Za nic w świecie! Dzieci z Krasnegostawu na długo przed zimową przerwą w nauce zapisały się na zajęcia organizowane w Centrum Charytatywnym Caritas.

Budowniczy wspólnoty serc

Urszula Buglewicz

Książka poświęcona śp. ks. Stanisławowi Rogowi, budowniczemu kościoła i wspólnoty parafialnej pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, zakiełkowała w sercach Ewy i Tomasza Kamińskich już w maju 2015 r., tuż po śmierci proboszcza. Na owoce żmudnej redaktorskiej pracy trzeba było czekać ponad 4 lata, ale było warto.

Odmienili oblicze diecezji

Ks. Mieczysław Puzewicz

Ostatnie 40 lat przyniosły ogromną zmianę w architekturze dużych miast naszego regionu. Do 1980 r. władze nie wydawały pozwoleń na budowę obiektów sakralnych. Sytuacja poprawiła się po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Niedziela rzeszowska

Media w ewangelizacji

Ks. Andrzej Motyka

Franciszek Salezy, którego liturgiczne wspomnienie przypada 24 stycznia, święty biskup Genewy i człowiek niepospolitego umysłu, w sposób szczególny patronuje ludziom pracującym w środkach przekazu. Swoim przykładem i słowami zachęca, by dobrze korzystali z otrzymanego od Boga daru słowa, a przez to przyczyniali się do rozwoju świadomości społecznej i wzrostu zaufania między ludźmi.

Przekaz wiary

O roli mediów regionalnych z ks. Józefem Brzostowskim, autorem programu „Magazyn Katolicki” w Telewizji Rzeszów, rozmawia Irena Markowicz

Bramy pamięci

Agnieszka Iwaszek

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu przypada 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W diecezji rzeszowskiej nie ma już świadków piekła Auschwitz. Ostatni z grona więźniów – Aleksander Szymański – zmarł w grudniu 2017 r.

Niedziela świdnicka

Kolędowanie z orkiestrą wojskową

Po raz siódmy w mieście biskupim odbyło się Świdnickie Kolędowanie. W tym roku wspólnie śpiewano kolędy z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia pod batutą kapelmistrzów majora Andrzeja Kufla i porucznika Jacka Putry.

„Górnik Wałbrzych” nigdy nie zginie

Krystyna Smerd

U stóp Królowej Polski na Jasnej Górze spotkali się kibice i sympatycy sportu, reprezentujący kluby piłkarskie z całej Polski. Przybyli także fani z klubów na dawnych Kresach, ale także z Węgier. Wśród kibiców dostrzec można było delegację wałbrzyskiego „Górnika”.

Śpiew to także modlitwa

Marek Zygmunt

Już po raz 16. parafia św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie zorganizowała przy współpracy z lokalnymi placówkami kultury i oświaty Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy 2020

Oprac. ks. Andrzej Krzystek

Według antycznego zwyczaju, biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten trwa w Kościele od siedemnastu stuleci aż do dnia dzisiejszego.

Historyczna uroczystość w kościele św. Jana Pawła II

Ks. Robert Gołębiowski

Dziedzictwo, jakie pozostawił nam św. Jan Paweł II, stało się inspiracją do tworzenia wielu dzieł, które mają na trwałe przypominać o przesłaniu i orędziu, które zawarte było w nauczaniu papieża Polaka. Jednym z tych dziejowych pomników jest wzrastające na szczecińskim Warszewie Centrum Duszpasterskie wraz ze świątynią św. Jana Pawła II.

Doświadczać Miłosierdzia Bożego

Jubileusz niesie ze sobą radość z minionego czasu oraz zaprasza do refleksji nad tym, jaki był to czas i czym szlachetnym zapisał się w życiu jubilata. Piątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przeżywał bp prof. Henryk Wejman. Z tej okazji poprosiliśmy dostojnego Jubilata o podzielenie się z czytelnikami Niedzieli refleksjami podsumowującymi minione lata.

Niedziela wrocławska

Hej, kolęda w Urszu

Agnieszka Bugała

Kolędowanie w liceum jest już tradycją, ale w tym roku nie tylko zaprosiliśmy rodziców, by przyszli, poprosiliśmy też, aby przynieśli instrumenty, na których lubią grać – mówi Robert Ruszczak, nauczyciel muzyki i pedagog w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek, nazywanym przez uczniów „Urszu”.

Z wizytą na Brochowie

Agnieszka Bugała

Uczniowie z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 we Wrocławiu odwiedzili Dzienny Dom Pomocy na Brochowie. Zaprezentowali bożonarodzeniowe jasełka, koncert kolęd i pokaz szermierki.

Ksiądz idzie do ludzi

Agnieszka Bugała

Kropidło, krzyż i… koperta – dużo osób tak postrzega wizytę księdza. W wielu parafiach już się zakończyły, ale w wielu – tych miejskich, gdzie wciąż coraz więcej mieszkańców – jeszcze trwają. O co chodzi z „kolędą”? – podpowiada ks. Aleksander Radecki.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Kardynał Wyszyński jako rządca Ordynariatu Gorzowskiego

Ks. Adrian Put

W czerwcu 2020 r. zostanie beatyfikowany kard. Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia. Choć całe swoje biskupie posługiwanie związał z Lublinem, Gnieznem, a przede wszystkim z Warszawą, to jednak niewielu wie, że pełnił także funkcję własnego ordynariusza dla Ordynariatu Gorzowskiego.

Czekamy na odpowiedzi

Są to ambitne i wartościowe projekty. Jednak cały problem polega na tym, jak je praktycznie zrealizować, by funkcjonowały w życiu naszego Kościoła diecezjalnego nie przez tydzień czy miesiąc, ale na stałe – mówi ks. dr Andrzej Sapieha.

Kiedy ranne wstają zorze…

Poranne wstawanie jest nieodłącznym elementem posługi kościelnego Adama Ostrowskiego z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Żarach.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania