Reklama

CSC Audiovisini

Życie Chiary Lubich cz.1

2017-02-01 13:32

Dr Leszek Kędzierski
Edycja legnicka 6/2017, str. 8

Dzisiejszy świat jest w dużym stopniu przeniknięty konsumpcjonizmem, pogonią za zyskiem, wygodnym życiem. Obok niego znajduje się świat wartości duchowych, etycznych. W wielu przypadkach ludzie bogaci żyją w swoim zamkniętym świecie przepychu i zapominają o potrzebach ludzi biednych. A ludzi cierpiących niedostatek jest na świecie bardzo dużo, często umierają z głodu, stąd pomoc biednym jest niezwykle istotna. Uwzględniając wielką wagę problemu biedy i pomocy ludziom potrzebującym, opartej na fundamentach religijnych – głębokiej wierze w Boga, przedstawiamy cykl rozważań dotyczących Chiary Lubich, przybliżających jej życie i dzieło. Dzisiejsza część obrazuje życie Sługi Bożej poświęcone Bogu i ludziom

Czynnikiem decydującym o pełnym zaangażowaniu człowieka w realizację pomocy na rzecz innych ludzi może być głęboka wiara w Boga. Niewątpliwie człowiekiem wielce aktywnym w dziele pomocy ludziom biednym i będącym w potrzebie była Chiara Lubich. Jej działalność, przepojona miłością do Boga, zmierzała do realizacji systemu wartości ukierunkowanego na dobro człowieka, pomoc człowiekowi i jego rozwój.

Chiara (Silvia) Lubich urodziła się 22 stycznia 1920 r. w Trydencie we Włoszech. Na chrzcie otrzymała imię Silvia, a imię Chiara przyjęła później. W 1938 r. otrzymała dyplom nauczania początkowego. Pracowała jako nauczycieka w Castello i Livo, a także w Trydencie. Rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie w Wenecji. Jednakże wojna uniemożliwiła ich kontynuowanie. W 1939 r. odkryła swoje powołanie – bycia narzędziem otwarcia w Kościele katolickim „czwartej drogi”. Stało się to w czasie odwiedzin sanktuarium maryjnego, które nastąpiły podczas jej uczestnictwa w Loreto w spotkaniu dla młodzieży z Akcji Katolickiej.

W latach 1940-43 podjęła się nauczania osieroconych i ubogich dzieci u Ojców Kapucynów w Opera Serafica w Cognola di Trento. Z kolei w latach 1942-43 kierowała Trzecim Zakonem Franciszkańskim i przyjęła imię św. Klary z Asyżu – Chiara.

Reklama

7 grudnia 1943 r. Lubich składa ślub czystości i ta data jest traktowana jako moment narodzin Ruchu Focolari.

Natomiast każdego lata, w okresie 1949-59, Lubich oraz jej znajomi udawali się w góry, znajdujące się w regionie trydenckim. Dołączali do nich inni ludzie. W ten sposób powstało Mariapoli (Miasto Maryi). W 1959 r. do Fiera di Primiero przyjechało ponad 10 tys. osób pochodzących z 27 krajów. W 1963 r. Lubich otwiera pierwsze Centrum Mariapoli w Rocca di Papa dla formacji członków Ruchu Focolari. W następnym roku daje początek pierwszemu miasteczku – świadectwu o Ruchu Focolari w miejscowości Loppiano.

W 1984 r. odwiedził Międzynarodowe Centrum Ruchu w Rocca di Papa Ojciec Święty Jan Paweł II. Z kolei w 1990 r. Lubich we współpracy z bp. Klausem Hemmerle powołała w Centrum Ruchu Szkołę Abba. Ponadto Lubich zaproponowała projekt ekonomii komunii, co nastąpiło w 1991 r.

Lubich odbyła w swoim niezwykle pracowitym życiu wiele podróży, spotkań, uczestniczyła w rozmaitych przedsięwzięciach. Jej działalność była doceniana w różnych krajach. Tego wyrazem były uzyskane liczne doktoraty honoris causa, a także odznaczenia i nagrody. Była też autorką wielu prac – w swoim obfitym dorobku publikacyjnym miała szereg książek.

Zmarła 14 marca 2008 r. Jednakże jej dzieła – Ruch Focolari i ekonomia komunii są kontynuowane. Proces beatyfikacyjny Chiary Lubich rozpoczęto 27 stycznia 2015 r.

Tagi:
Chiara Lubich

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem