Reklama

Niedziela 10/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Wiara w czasach zarazy

Ks. Jarosław Grabowski

Zaufanie Bogu staje się tarczą obronną przed lękiem i obawą.

obserwator
5-8

Obserwator

Wojciech Dudkiewicz, w.d., j.k.

Wirus kwestią czasu. Pył na głowie. Polak w Argentynie. Poparli zabijanie. Protesty na Wyspach. Anty-Greta. Pomnik Na Rozdrożu.

Czyste ręce

Wojciech Dudkiewicz

Gdy trwa gonitwa wyborcza, a chodzi o coś więcej niż funkcja sołtysa – nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. Gdy w najbliższym czasie usłyszymy, zobaczymy coś dziwnego, nie dziwmy się, wierzmy oczom i uszom, nie przecierajmy ich. To nie złudzenie, UFO, lecz walka o byt.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Odpust z „wieczystą mocą”. Maryja, Matka Kościoła.

gorący temat
10-13

Od epidemii wybaw nas, Panie

Z ks. prof. Januszem Królikowskim i ks. dr. Januszem Chyłą rozmawiała Katarzyna Woynarowska

O to, jak powinien zachowywać się katolik w czasach epidemii, zapytaliśmy dwóch kapłanów: ks. prof. Janusza Królikowskiego – dziekana Wydziału Teologicznego UPJPII Sekcja w Tarnowie i ks. dr. Janusza Chyłę – adiunkta na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu.

Chińscy katolicy a koronawirus

Barbara Giraud

Chiny kontynentalne i Makau zamknęły kościoły dla kultu, a koronawirus stał się dodatkowym pretekstem do wzmocnienia kontroli państwa nad wszelkimi przejawami życia religijnego.

Czy dżuma ominęła Polskę?

Grzegorz Gadacz

20 marca 1345 r., w dniu św. Aleksandry z Galacji, Mars, Jowisz i Saturn ułożyły się w jednej linii. Taka koniunkcja planet, według ówczesnej wiedzy astrologicznej, zapowiadała nieszczęście. Nikt się jednak nie spodziewał, że będzie ono aż tak ogromne.

rekolekcje wielkopostne
18

Rozczarowanie

Ks. Krzysztof Pawlina

W przeszłości funkcjonował pewien ugruntowany przez wieki model życia. Jego symbolem był człowiek zdążający do celu – pielgrzym.

moim zdaniem
19

e-jałmużna

Ks. Marcin Gołębiewski

Wirtualna pomoc nie daje możliwości bezpośredniego spotkania z potrzebującym człowiekiem, kontaktu osobowego.

życie kościoła
20-25

Caritas znaczy miłość

Z ks. Marcinem Iżyckim rozmawia Alicja Przepiórkiewicz

O misji, rozlicznych dziełach i fenomenie sukcesu Caritas Polska opowiada jej dyrektor ks. Marcin Iżycki.

Dzieje Apostolskie w Sykstynie

Włodzimierz Rędzioch

Papieski mistrz ceremonii Paris de Grassis odnotował w swym dzienniku, że według zgodnej opinii wszystkich – „nigdy jeszcze nie widziano nic piękniejszego na świecie”.

Nowa seria monet watykańskich

w.r.

Państwo Watykańskie bije własne euro – co roku pojawiają się seria monet od 1 centa aż po 2 euro oraz kilka monet okolicznościowych, również w srebrze i złocie.

punkt widzenia
26-29

Koronawirus a sprawa polska

Piotr Filipczyk

Polskie władze zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą, że w budżecie przeznaczono specjalne środki na walkę z koronawirusem. Obecnie największym niebezpieczeństwem są jednak: chaos informacyjny i wizja potężnego kryzysu gospodarczego. Jak w takiej sytuacji poradzi sobie Polska?

Polacy bronią życia

Artur Stelmasiak

To ma być marsz dla życia podobny do tego, który odbywa się co roku w Waszyngtonie. Do Warszawy zaproszeni są Polacy z całego kraju, w tym przedstawiciele ruchów katolickich, a także politycy.

Rolnicza koalicja

Paweł Sarafin

Dopłaty rolnicze od 60 lat zapewniają mieszkańcom Unii Europejskiej tanią żywność i dobrobyt. Teraz próbuje się na rolników nakładać nowe obciążenia i jednocześnie oszczędzać na dopłatach. Polska buduje koalicję państw, które się temu sprzeciwiają

widziane z prowincji
30

Burza w szklance wody

Marian Salwik

Szefowa kampanii Prezydenta RP jest w jego sztabie zdecydowanie „wartością dodaną”.

niedziela z kulturą
32-41

Miejsce na nocleg

w.d.

Zenek blues

j.k.

Pozostańcie wierni

w.d.

Polacy uciekają

w.d.

Musical przełomu

Piotr Iwicki

Ilekroć mówi się o Jesus Christ Superstar, zawsze wcześniej czy później gdzieś pojawia się słowo: kontrowersyjny.

Niezawodny „przyjaciel sytuacji”

Agnieszka Dziarmaga

Golgota to ja – nad muzyką do tak zatytułowanego wiersza Anny Zielińskiej-Brudek zastanawiał się zmarły 6 lutego br. Romuald Lipko. Kto wie, może los Golgoty... byłby podobny do Kolędy dla policjantów, która związała artystę z Kielcami?

moim zdaniem
44-45

Świeca Niepodległości

Ks. Ireneusz Skubiś

Polska potrzebuje jedności. Pamiętajmy, że jedność jest warunkiem naszej niepodległości.

Dlaczego ten instytut jest ważny?

Jan Żaryn

Przywrócenie pamięci o rzeczywistym wkładzie w nasze dzieje wielkiego obozu narodowego jest naszą zbiorową powinnością.

nasza rozmowa
46-47

Czechy nie są wyspą

Z ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce Ivanem Jestřábem rozmawia Piotr Grzybowski

O czeskiej drodze do wolności i wspólnych działaniach w V4 z ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce Ivanem Jestřábem rozmawia Piotr Grzybowski.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Gdy nikt nie patrzy

Aleksandra Nitkiewicz, Magdalena Sawicka

Zastanawiałaś się, kim jesteś w samotności? Niektórzy nazywają to rachunkiem sumienia, inni – poszerzaniem świadomości. Kim jesteś, gdy nikt nie patrzy, nie słyszy, nie uważa? Jak sobie pomóc, by zacząć być... sobą?

moim zdaniem
53

Domowa wojna płci?

Maria Paszyńska

„Najlepsza rzecz, którą ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to kochać i szanować ich matkę”.

echa publikacji
54

Najlepsze, bo polskie

Łukasz Barbacki

Zrozumienie, jak ważne jest to, do kogo trafia wydana przez nas złotówka, ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki, czyli w konsekwencji dla dobrobytu naszego i naszych dzieci.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

listy
55

Mała gospocha

Aleksandra

Moja mała Kasia pięknie się rozwija. Niestety, nie mogę jej w tym towarzyszyć na tyle, na ile bym chciała, bo muszę pracować. Mamy troje dzieci, dwoje starszych chodzi już do szkoły, tylko Kasia jest jeszcze w domu.

Chcą korespondować

dobre rady
56-59

Koronawirus – nie daj się zarazić

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA

Jak uchronić siebie i rodzinę przed zarażeniem się koronawirusem? Czy można bezpiecznie chodzić w miejsca publiczne, np. do kościoła? Noszenie maseczki pomaga czy nie? Wystarczy mycie rąk? O odpowiedź na powyższe pytania poprosiliśmy Marka Posobkiewicza – głównego inspektora sanitarnego MSWiA, lekarza chorób wewnętrznych, specjalistę medycyny morskiej i tropikalnej.

Chwila przyjemności

j.m.

Brzoskwinie w królewskim sosie

j.m.

Bananowe niebo

j.m.

Przepisy z zakonnej kuchni

Zanim nadejdzie wiosna

Ewa Nowak

Systematycznie stosowane domowe zabiegi poprawiają krążenie, oczyszczają skórę, przywracają jej gładkość, elastyczność, kolor i zmniejszają pory

Aby nie więdły…

Ewa Nowak

Tylko zadbany bukiet kwiatów odwdzięczy się swoim urokiem przez wiele dni.

podróżnik
60-61

Wokół jeziora

Wojciech Dudkiewicz

Okolice jeziora Wan zaskakują spokojem i pustką. Najazdy turystów na tę jedną z największych atrakcji nie tylko wschodniej Turcji to dopiero przyszłość.

historia
62-63

Bose stopy cesarza

Tomasz Chojnacki

Co sprawiło, że cesarz Otton III osobiście pofatygował się na rubieże chrześcijańskiego świata, aby wejść boso do Gniezna i włożyć w symbolicznym geście własną koronę na głowę polskiego księcia?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

Czy można klaskać w kościele? Totalitarne zapędy. Kościół w walce z koronawirusem.

moim zdaniem
65

Epidemia…

Witold Gadowski

Zaledwie miesiąc wystarczył, aby na cały świat padł wielki strach.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Biblia Ojczyzną młodych

Ks. Mariusz Frukacz

Z pytaniami dotyczącymi Ewangelii wg św. Jana zmagało się 60 uczniów z archidiecezji częstochowskiej, katowickiej, diecezji sosnowieckiej, bielsko-żywieckiej i gliwickiej w finale 25. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, który odbył się 27 lutego w Częstochowie.

Nowoczesny patriotyzm

Zapaleni zawodowcy i ambitni amatorzy, szczęśliwe rodziny z dziećmi, uśmiechnięci seniorzy i poważni mundurowi – po raz kolejny setki osób pobiegły 1 marca tropem wilczym, upamiętniając Żołnierzy Wyklętych w dniu ich narodowego święta.

Świętowali odrodzenie

Magdalena Wrześniewska

Udziałem w misjach świętych i w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia zakończyła 1 marca obchody jubileuszu 50-lecia jej ponownego utworzenia.

Niedziela małopolska

Poznać duchowość Karmelu

Monika Ziółkowska

W drugie soboty miesiąca Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie staje się na jeden dzień domem rekolekcyjnym. Każdy, niezależnie od wieku i stanu, może tam odkrywać skarby duchowości Karmelu.

Obdarowana, by kochać

Anna Bandura

Mamy, studentki, babcie, siostry zakonne… Kobiety. Spotykają się w ostatnią sobotę miesiąca w ramach grupy „Obdarowana”, aby dziękować Bogu za otrzymane dary i uczyć się, czym jest kobiecość, wyrażana przez towarzyszenie drugiemu człowiekowi.

Jego nowa misja

Maria Fortuna-Sudor

Staje przed wami ten, który wyrastał pośród was, na którego patrzyliście, ciesząc się z jego powołania kapłańskiego, z jego sakramentu kapłaństwa i z pracy misjonarza w dalekiej Brazylii – mówił ks. kan. Jan Cendrzak w czasie prymicji biskupich bp. Zdzisława Błaszczyka, w sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Dziekanowicach.

Niedziela lubelska

Wiele pracy przed nami

Urszula Buglewicz

Jesteśmy świadkami i uczestnikami historycznego wydarzenia – powiedział abp Stanisław Budzik. 1 marca w kościele pw. św. Jana Kantego w Lublinie została odprawiona pierwsza Msza św.

Chełmianin Roku

Tadeusz Boniecki

Ksiądz inf. Kazimierz Bownik został Chełmianinem Roku. – Tytuł przyznawany jest osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością zawodową i społeczną oraz zaangażowaniem w działalność na rzecz naszego miasta – wyjaśnia Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miasta Chełm.

Bliżej Chrystusa, bliżej siebie

Grzegorz Jacek Pelica

W ramach inauguracji programu Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie odbyła się debata biskupów chrześcijańskich, w której udział wzięli prawosławny abp Abel, bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz abp Stanisław Budzik.

Niedziela przemyska

„Niedziela” dla młodych znak misji SMAP 2020

Ks. Tadeusz Biały

Prasa katolicka stanowi ważny element w pogłębianiu wiary i wiedzy religijnej, dlatego każdy uczestnik SMAP w Błażowej otrzyma specjalne wydanie dla młodych Niedzieli Przemyskiej.

Bitwa o męskość

Dariusz Lasek

Potrzeba formacji mężczyzn w Kościele katolickim w oparciu o duchowość maryjną zrodziła się wraz z ubywaniem osób tej płci na Mszach św. i nabożeństwach. Dziś nieco żartobliwie mówi się o „Kościele żeńsko-katolickim” i nie jest to zarzut w stronę kobiet.

Głód Boga

Maria Szulikowska

Głodny człowiek zrobi wszystko, by zdobyć kawałek chleba. Traci szacunek dla siebie i innych, tak reaguje ciało, które do funkcjonowania musi mieć zaspokojone minimum swoich potrzeb. A dusza?

Niedziela rzeszowska

Biblia w życiu Rodziny Ulmów

Maria Szulikowska

Józef i Wiktoria Ulmowie są również nazywani Samarytanami z Markowej. Piękną, na wskroś ewangeliczną nazwę, nadano im współcześnie, a wiąże się to z egzemplarzem Nowego Testamentu, jaki został odnaleziony w ich domu po egzekucji 24 marca 1944 r.

„Eucharystia daje życie” – wernisaż dziecięcych prac konkursowych

Ks. Marek Dzik

W jaki sposób zilustrować opisy biblijne dotyczące wielkiej tajemnicy wiary, którą jest Eucharystia? – z takim zadaniem zmierzyli się niedawno uczniowie szkół podstawowych diecezji rzeszowskiej.

Nabożeństwa pasyjne symbolem najwyższej miłości

O tradycji nabożeństw pasyjnych z ks. Wojciechem Środoniem, wikariuszem parafii pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie rozmawia Natalia Janowiec

Niedziela sosnowiecka

Popielec w Betlejem

Piotr Lorenc

Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Uroczystość ta ma nas pobudzić do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

Warto pomagać

Piotr Lorenc

„W roku obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który mocno uwrażliwiał nas na los człowieka znajdującego się w potrzebie, zwracam się do was, moi Drodzy Diecezjanie, jak i do wszystkich ludzi dobrej woli, z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na dzieła diecezjalnej Caritas” – napisał bp Grzegorz Kaszak.

Droga ku wolności

Piotr Lorenc

Po nawiedzeniu 13 parafii i kilkudziesięciu rodzin Domowego Kościoła ikona krzyża Ruchu Światło-Życie zakończyła peregrynację w naszej diecezji. 29 lutego krzyż został przekazany przedstawicielom archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Niedziela świdnicka

Tabletki na chorobę duszy

xmb

Rozpoczynając czterdziestodniowy okres pokuty, w Środę Popielcową bp Ignacy Dec mówił o poście, modlitwie i jałmużnie jako trzech tabletkach na chorobę duszy.

O dzwonach strzegomskich

Krystyna Smerd

Na wieży strzegomskiej bazyliki mniejszej znajdują się 3 zabytkowe dzwony, których historia sięga XIV i XV wieku. Od niedawna największy z nich ma nowe serce – mówi ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz tamtejszej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Jasnogórskie czuwanie paulińskich wiernych

Marek Zygmunt

Ojcowie paulini z parafii św. Józefa w Świdnicy zorganizowali wyjazd na nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Pani Jasnogórskiej. Zgłosiło się kilkaset osób, które czterema autokarami i kilkunastoma samochodami przybyły 21 lutego w godzinie apelowej przed oblicze Czarnej Madonny.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Nowi diakoni

Ks. Grzegorz Wejman

Chrystus Pan ustanowił w Kościele rozmaite posługi mające na celu dobro całego Ciała. To właśnie w sakramencie święceń posłanie powierzone przez Chrystusa Apostołom nadal jest spełniane w Kościele.

Misyjne posłannictwo archidiecezji

Ks. Robert Gołębiowski

Wśród wielu ważnych aspektów posługi katechetyczno-ewangelizacyjnej, takich jak głoszenie Dobrej Nowiny, wychowanie liturgiczne, formacja moralna, nauczanie modlitwy, wychowanie do życia wspólnotowego jest również w szóstym punkcie wprowadzenie do misji. W sposób niezwykle dynamiczny dzieło to prowadzi Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, na którego czele stoi ks. kan. dr Paweł Płaczek.

Dzieci Fatimskie budują świętość rodzin

Ks. Robert Gołębiowski

Objawienia w Fatimie są orędziem, które przekazała światu Matka Najświętsza, aby błagać o nawrócenie ludzkiego serca, o pokutę, wynagrodzenie za grzechy popełniane przez ludzkość. Wybrała trójkę portugalskich pastuszków, aby oni stali się przekazicielami fundamentalnych treści mających doprowadzić do nastania pokoju na całym świecie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Wejdź grzeszniku do tej rany

Ks. Krzysztof Hawro

Podczas wielkopostnych wędrówek i rozważania męki Pana Jezusa warto odwiedzić kościół parafialny w Cewkowie, gdzie czci doznaje łaskami słynący obraz Miłosiernego Serca Pana Jezusa.

Katolicka Szkoła – dzieciom misji

Ks. Mariusz Skakuj

Odkąd pojawiliście się na naszej ziemi, nasze życie wygląda inaczej – takie słowa usłyszeliśmy podczas zakończonej przed kilkoma dniami wyprawy misyjnej do Kenii. Zmobilizowały nas do niej słowa papieża Franciszka zachęcające, aby Kościół dzisiaj był w permanentnym stanie misji.

Kumie, zróbcie mi gromnicę

Joanna Ferens

Kultura ludowa to nasze dziedzictwo, to coś, o czym nie wolno nam zapomnieć w nowoczesnym społeczeństwie, dość mocno nastawionym na postęp i technikę.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Młodzi chcą czegoś więcej

Kamil Krasowski

W Rokitnie odbyły się rekolekcje dla młodzieży pn. „Milioner z ulicy”. Poprowadził je ks. Paweł Kilimnik z diecezji świdnickiej.

O nową wrażliwość wiary

Każdego roku 24 maja w uroczystości odpustowe Matki Bożej Klewańskiej będą organizowane Spotkania Kresowian. Tegoroczne ma trzy hasła: historia, kultura oraz edukacja – mówi ks. Kazimierz Małżeński CM.

Wołyńskie sanktuarium… na zachodzie

Ks. Adrian Put

Trwają prace zmierzające do ogłoszenia skwierzyńskiego kościoła św. Mikołaja sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej Wspomożycielki Wiernych. Historia ikony Matki Bożej jest bardzo interesująca. Łączy w sobie historię wschodnich i zachodnich kresów Rzeczypospolitej.

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna