Reklama

Głos z Torunia

Wezwani do pojednania

Katolicki Toruń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji toruńskiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przeżywano w dniach 17-25 stycznia i rozpoczęto w Toruniu nabożeństwem ekumenicznym w parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pw. św. Mikołaja. Następne odbyły się w świątyniach toruńskich: rzymskokatolickiej pw. Ducha Świętego, w parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP pw. św. Szczepana oraz w parafii polskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Modlitwy ekumeniczne zgromadziły również wiernych w kościołach rzymskokatolickich – pw. św. Wojciecha Działdowie i pw. św. Mikołaja w Grudziądzu. Dodatkowo w przeżywanie tych dni wpisał się Ekumeniczny Wieczór Chwały przygotowany w kaplicy toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego przez wspólnotę Słowo Życia oraz społeczność seminaryjną przy wsparciu zespołu muzycznego z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Torunia.

Temat tegorocznego Tygodnia brzmiał: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”, a sformułowali go chrześcijanie z Niemiec. Kazania w Toruniu głosili: w cerkwi ks. Karol Niedoba z parafii ewangelicko-augsburskiej w Grudziądzu, w świątyni rzymskokatolickiej i polskokatolickiej proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu ks. Michał Walukiewicz, a u ewangelików toruński jezuita o. Krzysztof Dorosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród duchownych biorących udział w nabożeństwach nie zabrakło duchownych toruńskich: ks. mitrata Michała Hajduczeni – proboszcza parafii prawosławnej, ks. Mirosława Michalskiego – proboszcza parafii polskokatolickiej, ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego – kierownika Referatu ds. Dialogu Religijnego Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, o. Zbigniewa Leczkowskiego SJ – superiora kościoła pw. Ducha Świętego, ks. Leszka Stefańskiego – wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego, ks. prał. Stanisława Kardasza – emerytowanego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej, dk. Waldemara Rozynkowskiego. Obecni byli także ks. Mirosław Kuczyński – duchowny prawosławny z Ciechocinka oraz ks. Janusz Olszański – duchowny ewangelicko-metodystyczny z Bydgoszczy, przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

W naukach podkreślano, że Jezus, umierając za każdego człowieka, wyznaczył podstawy pojednania, do których należą miłość i ofiara. – Dzisiejszy świat potrzebuje chrześcijan, którzy będą się traktować jak przyjaciele, a nie jak konkurenci – podkreślał ks. Walukiewicz. Chrześcijanie z Niemiec, tworząc materiały na tegoroczny tydzień ekumeniczny, zauważyli, że tym, co najbardziej nęka współczesnego człowieka jest pogłębiająca się izolacja i samotność. – Naszym powołaniem jest docieranie do innych i burzenie bariery izolacji. Musimy znaleźć siłę, by przeciwstawić się duchowi sekularyzacji naszych czasów – mówił o. Dorosz SJ.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-01 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 13 stycznia konferencja prasowa przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Polska Rada Ekumeniczna oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zapraszają w poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 11.00 do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6) na konferencję prasową z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on obchodzony od 18 do 25 stycznia 2020 roku pod hasłem "Życzliwymi bądźmy" (por. Dz 28,2).

Więcej ...

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie będzie ekskomuniki

2026-04-30 14:15

BP KEP

Biskup szwajcarskiej diecezji Chur - Joseph Bonnemain orzekł, że nie będzie ekskomuniki dla osób, które udzieliły Komunii świętej psom. Hierarcha jest zdania, że nie doszło do świętokradztwa z powodu braku takiej intencji.

Więcej ...

Prezydent RP podpisał 3 ustawy; 2 zawetował

2026-04-30 14:23

Tomasz Walerzak/KPRP

W dniu 30 kwietnia 2026 r. Prezydent Karol Nawrocki podpisał 3 ustawy i jednocześnie zawetował dwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Brat Grzegorz Gaweł uwolniony z więzienia. Karmelici...

Kościół

Brat Grzegorz Gaweł uwolniony z więzienia. Karmelici...

Uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki. Tutaj...

Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki. Tutaj...

Prezydent RP nadał odznaczenia za pielęgnowanie pamięci...

Kościół

Prezydent RP nadał odznaczenia za pielęgnowanie pamięci...

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Kościół

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka...

Wiadomości

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka...