Składając hołd „Maryi, Matce naszej” w imieniu „Kościoła, który jest w Rzymie i na całym świecie”, papież wyznał, że świadomość, iż jest ona całkowicie wolna od grzechu, a zło nie ma nad nią władzy, „daje nam wielką pociechę”, napełnia nadzieją i siłą w codziennej walce, jaką powinniśmy toczyć przeciw zagrożeniu ze strony zła.
- Ale w tej walce nie jesteśmy sami, nie jesteśmy sierotami, ponieważ Jezus, zanim umarł na krzyżu, dał nam Ciebie jako Matkę. Choć grzeszni, jesteśmy więc wszyscy Twoimi dziećmi, dziećmi Niepokalanej, powołanymi do tej świętości, jaka od początku jaśnieje w Tobie dzięki łasce Bożej. Ożywiani tą nadzieją wzywamy twej matczynej opieki nad nami, nad naszymi rodzinami, nad tym miastem i nad całym światem - mówił Franciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prosił, by moc Bożej miłości, która zachowała Maryję od grzechu pierworodnego, przez Jej wstawiennictwo wyzwoliła ludzkość od wszelkiego zniewolenia duchowego i materialnego i sprawiła, że wypełni się w nas Boży plan zbawienia, że w Jej dzieciach „łaska zwycięży pychę i będziemy mogli stać się miłosierni, jak miłosierny jest nasz Ojciec w niebie”.
Reklama
- W tym czasie, który prowadzi nas do świąt Narodzenia Jezusa naucz nas iść pod prąd: ogołocić samego sobie, uniżyć się, dawać siebie, słuchać, milczeć, odejść od skupienia na sobie samych, aby zostawić miejsce dla piękna Boga, źródła prawdziwej radości. O nasza niepokalana Matko, módl się za nami! - zakończył papież.
Na uroczystości byli obecni m.in. burmistrz Rzymu Ignazio Marino i wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini. Po zakończeniu modlitwy Ojciec Święty witał się jeszcze z grupą ludzi chorych na wózkach inwalidzkich.
Kolumnę Maryi Niepokalanej wzniesiono w 1857 r. dla upamiętnienia ogłoszenia przed 160 laty dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny przez bł. Piusa IX.
Przed przyjazdem na plac Hiszpański Franciszek odwiedził swą ulubioną bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się przed wizerunkiem Maryi - Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).