Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: rozwiedzeni przeczytają Biblię

NYC-Wanderer-Foter.com-CC-BY-SA

W warszawskiej restauracji Trzecia Waza przy ul. Krakowskie Przedmieście 64, na Trakcie Królewskim, 200 metrów od kościoła św. Anny, 18 grudnia 2014, o godzinie 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie dla tych, którzy po rozwodzie, rozstaniu z bliską osobą, nie mogą znaleźć swojego miejsca w Kościele. - Czytanie Biblii w kawiarni, to zupełnie nowy w Kościele pomysł i odpowiedź na poszukiwania tysięcy osób, które po rozpadzie małżeństwa poczuły się oddalone od Kościoła - wyjaśnia w rozmowie z KAI inicjatorka wydarzenia, dziennikarka i publicystka Elżbieta Ruman.

Brak poczucia bezpieczeństwa i oparcia w innych ludziach, oraz utracone poczucie zaufania to płaszczyzna, na której w Polsce stają dziesiątki tysięcy katolików, którzy nie znajdują dla siebie rozwiązania i miejsca w Kościele katolickim.

Wiele trudnych sytuacji i poczucie osamotnienia, a często też opuszczenia przez wieloletnich przyjaciół rozwiedzionej pary sprawiają, że osoby, które wzięły ślub w Kościele i następnie rozwiodły się – czują się nierozumiane, czasem wprost odpychane od parafialnych grup i wspólnot. Są w sytuacji, kiedy wiele ich pytań o sens dalszego życia i drogę ku dobru pozostaje bez odpowiedzi. Elżbieta Ruman zwraca uwagę, że rozwiedzeni przestają brać udział w życiu Kościoła, odsuwają się od parafii na wiele lat – czasem bezpowrotnie. To właśnie powód, dla którego powstała inicjatywa spotkań dla rozwiedzionych – spotkań, w trakcie których znajdą serdeczną atmosferę, prawdziwe odpowiedzi i przyjaciół. Miejscem spotkania jest kawiarnia – aby atmosfera życzliwości i radosnego spotkania wzmożona była zapachem kawy i cieplej szarlotki. - Chcemy udowodnić, że rozwiedzeni mają swoje miejsce w Kościele, że mają prawo do miłości, radości i pokazać, że nowa droga, na której się znaleźli może być życiem w pełni - wyjaśnia inicjatorka spotkania. Dodaje,że organizatorzy rozdadzą na kartkach fragment Listu do Rzymian1 - 17 św. Pawła - i zaproszą uczestników o odczytanie.

Reklama

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Ruman, a teksty będzie interpretował jezuita Wojciech Żmudziński. To będzie pierwsze z cyklu spotkań w kawiarni z Biblią, które będą odbywały się regularnie w 2015 roku.

Na spotkanie zaprasza Centrum Arrupe oraz kwartalnik "Być dla innych". Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe (Centrum Arrupe) istnieje od listopada 1997 roku i od 23 listopada 1999 roku jest niepubliczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym. Prowadzi działalność formacyjną wśród nauczycieli i wychowawców a także liderów organizacji pozarządowych w kraju i za granicą. Zatrudnia kilku pracowników etatowych i ponad 40 trenerów prowadzących kursy szkoleniowe. Centrum objęło działalnością szkoleniową tysiące osób z Polski i z innych krajów (Litwy, Słowenii, Chorwacji, Malty, Ukrainy, Egiptu, Albanii, Mołdawii, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Czech, Sri Lanki, Rumunii, Norwegii).

Prowadzone przez Centrum zajęcia poświęcone są metodyce nauczania, wychowaniu do życia w społeczeństwie wielokulturowym i etyce w pracy wychowawczej. Proponuje także kursy z zarządzania instytucjami edukacyjnymi i organizacjami non-profit, w tym cieszący się dużym uznaniem kurs ze sztuki wystąpień publicznych. Osobom zainteresowanym studium Pisma Świętego oferuje spotkania biblijne w ramach programu "Akademia Biblijna" oraz stronę internetową www.akademiabiblijna.pl . Od roku 1998 wydaje kwartalnik "Być dla innych" oraz książki. Centrum rozwinęło także działalność z profilaktyki narkomanii pomagając szkołom w wypracowywaniu szkolnych programów profilaktycznych, za co otrzymało wyróżnienie Pro Publico Bono za najlepszą inicjatywę edukacyjną w roku 2004. Jest członkiem Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, Grupy Zagranica oraz sieci Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh.

Od 1 kwietnia 2014 siedziba Centrum Arrupe została przeniesiona z Gdyni do Warszawy - Falenicy i mieści się przy ul. Oleckiej 30.

2014-12-09 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Atlas Biblijny” – pionierskie dzieło polskich autorów już w księgarniach

Bernardinum

Ponad 200 map wysokiej jakości, w tym satelitarnych oraz napisane przystępnym językiem komentarze poświęcone wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu – zawiera „Atlas Biblijny”. To pierwsze tego typu opracowanie przygotowane w całości przez polskich autorów. Atlas, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina zaprezentowano dziś w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.

Więcej ...

Piękny jubileusz

2021-12-03 12:30

Ks. Wojciech Kania

Dnia 2 grudnia, siostra Czesława Skura, Służka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej świętowała swoje setne urodziny.

Więcej ...

Mijają dwa lata od wykrycia pierwszych przypadków Covid-19 w Wuhanie

2021-12-04 08:18

Pixabay

W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan ludzie zaczęli masowo chorować na nieznane zapalenie płuc, co doprowadziło do przeciążenia miejscowej służby zdrowia. W ciągu dwóch lat nowa choroba, nazwana później Covid-19, dotarła do prawie wszystkich krajów świata i zabiła już ponad 5,2 mln ludzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!