Reklama

Niedziela 18/2013

Szczegółowy spis treści

„Od Oceanu do Oceanu" w obronie życia
2

Świadectwo wiary od Władywostoku do Fatimy

(akw)

„KTÓŻ JAK BÓG…"
3

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8)

Ks. Ireneusz Skubiś

Przygotowujący bezbożne programy edukacyjne chcą „wychowywać” młodych Polaków, opierając się zwłaszcza na życiu seksualnym.

12 MAJA 2013 - KANONIZACJA 800 MĘCZENNIKÓW Z OTRANTO
4-5

„Będą was prześladować z powodu mego imienia”

Włodzimierz Rędzioch

12 maja 2013 r. papież Franciszek dokona kanonizacji bł. Antonia Primaldo i jego Towarzyszy z Otranto, którzy w 1480 r. zginęli z rąk Turków za wiarę w Chrystusa.

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

Z KRAJU
9

Z kraju

TWÓRCA POLSKIEJ MISJI KATOLICKIEJ W SZWAJCARII
10-11

O. Innocenty Maria Bocheński OP

Mistrz i strażnik polskości

Dionizy Simson

Na początku lat 70. ubiegłego wieku nabożeństwa w języku polskim dla zamieszkałych w Szwajcarii Polaków sprawowane były raz w miesiącu m.in. w Bernie, w małej kaplicy przy Kapellenstrasse. Niektóre odprawiał o. Innocenty Maria Bocheński OP.

3 MAJA - DZIEŃ MODLITW ZA EMIGRACJĘ
14-15

Duszpasterstwo na Obczyźnie

Z ks. Wiesławem Wójcikiem TChr - dyrektorem Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda w Poznaniu - rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

Z MARYJĄ POPRZEZ DZIEJE NARODU
16-17

Matka Boża – fundament Polski

PIOTR BĄCZEK

Akty profanacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego muszą niepokoić wszystkich. Gdy w jakikolwiek sposób atakowany jest – czczony w Polsce od wieków – wizerunek Matki Bożej, Polacy odbierają to nie tylko jako przejaw religijnej nienawiści, lecz także jako uderzenie w jeden z ważniejszych fundamentów bytu narodu i niepodległego państwa polskiego.

1 MAJA - ROCZNICA BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II
18

Droga Jana Pawła II z Maryją

Ks. Jerzy Bielecki

Promocja książki – 6 maja 2013 w auli redakcji „Niedzieli”

SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
19

Film „Czy warto było tak żyć?”

Anna Wyszyńska

W auli redakcji „Niedzieli” 22 kwietnia odbył się pokaz filmu Aliny Czerniakowskiej pt. „Czy warto było tak żyć?”. To film dokumentalny, opowiadający o losach Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – żołnierza AK, a następnie podziemia antykomunistycznego, straconego w 1947 r. Pokaz filmu, w którym uczestniczyła jego autorka, zainteresował liczną publiczność w różnym wieku.

70. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
20-21

Milczenie świata

Mateusz Wyrwich

Nazywano ich straceńcami, podobnie jak żołnierzy powstania warszawskiego. Przeciwko kilku tysiącom Niemców stanęło niecałe tysiąc bohaterskich żydowskich bojowników. W zemście za wywołanie powstania Niemcy rozstrzelali bądź spalili blisko 60 tys. warszawskich Żydów

KONGRES RODZINY
22-23

Bon wychowawczy na początek

Andrzej Tarwid

Pod koniec maja przez ponad 100 miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. W ich trakcie będą zebrane podpisy pod obywatelskim projektem Ustawy o ochronie i opiece nad rodziną. Autorzy dokumentu liczą, że stanie się on obowiązującym w Polsce prawem.

„Rodzina receptą na kryzys”

(at)

JEDEN Z NAS
24-25

Nie wolno pozostać biernym

Mówi Jakub Bałtroszewicz, koordynator Polskiego Komitetu Narodowego Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”

Ludzie z innych krajów patrzą na Polskę z nadzieją, jako na lidera. Gdy spotykam się z przedstawicielami z Włoch, Hiszpanii i Węgier, słyszę: „Jeżeli wam nie wyjdzie, to nam tym bardziej nie wyjdzie. A przez to, że wy jesteście, mamy nadzieję, że inicjatywa będzie sukcesem”.

JEDEN Z NAS

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas” to największa akcja pro-life na naszym kontynencie i pierwsze wspólne działanie wszystkich organizacji broniących życia z całej Europy.

Instrukcja dla osób zbierających podpisy poparcia na formularzach papierowych Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas”, www.jedenznas.eu

POBIERZ FORMULARZ DEKLARACJI POPARCIA DLA EUROPEJSKIEJ INICJATYWY OBYWATELSKIEJ

ODSZEDŁ KS. JÓZEF PISZCZEK - MISJONARZ AFRYKI
26

Pozostał tam, gdzie biło jego serce

Bernadetta Miś z Grupy Oazowej z Zagorzyc Dolnych

W 32. roku kapłaństwa, po ponad 25 latach pracy misyjnej w Kongo-Brazzaville, na terenie misji Oyo, odszedł nagle do Pana ks. Józef Piszczek – kapłan wielkiego serca, moralnego autorytetu, wyczulony na sprawy Boga i ludzi.

WIARA I ŻYCIE
27-28

Aplikacja Duch Pocieszyciel

Ks. Mariusz Rosik

Podziękowanie

30

Dla misji

S. Elżbieta Sołtysik

W 2013 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera obchodzi jubileusz 150-lecia urodzin bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

Program obchodów jubileuszowych w roku 2013

felietony
31

Niewinni czy bezkarni

Jan Maria Jackowski

Po 18 latach procesu Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Stanisława Kociołka od zarzutu polegającego na namawianiu robotników w wystąpieniu telewizyjnym z 16 grudnia 1970 r. do pójścia nazajutrz do pracy, w wyniku czego w Gdyni wojsko i milicja zabiły 13 osób, a wiele zostało rannych.

Głupota i zła wola

Krzysztof Czabański

Przez lata byłem zwolennikiem wspierania mediów publicznych, płacenia abonamentu rtv i takich tam. Dziś zaczynam nabierać wątpliwości, czy miałem rację?

WYBITNA POWIEŚĆ POLKOWSKIEGO
32

Rekonstrukcja losu

Elżbieta Morawiec

Nie mam wątpliwości – „Ślady krwi” Jana Polkowskiego to najwybitniejsza polska powieść, jaka powstała po1989 r.

32

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33

Przyspieszenie procesu

(pr)

Nie będzie kościołów

(pr)

Propozycja reformy

(pr)

Informacje o politykach

(pr)

Koszulka od najlepszego piłkarza

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
34-35

Mówię: „A nie mówiłem?”

O słabościach nadzoru i dyktacie wielkich instytucji finansowych, cynicznej krytyce OFE oraz o cypryjskich bankach i polskich SKOK-ach z dr. Cezarym Mechem rozmawia Wiesława Lewandowska

STOP PAKIETOWI!
36-37

Pakiet klimatyczny zagraża 250 tys. miejsc pracy

Z poseł Beatą Kempą o inicjatywie Solidarnej Polski dążącej do zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej rozmawia Anna Cichobłazińska

Z poseł Beatą Kempą o inicjatywie Solidarnej Polski dążącej do zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej rozmawia Anna Cichobłazińska

MÓWI ŚWIADEK ŻYCIA ARTYSTKI
38-39

ANNA GERMAN Z BLISKA

Zbigniew Rabiński

Od kiedy pamiętam, czyli od zawsze, Anna German, była mi ogromnie bliska. Nie wiem dlaczego. Nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć. Po prostu była. Jej osobowość, jej czar urzekły mnie, kiedy byłem bardzo młodym chłopcem. I to zauroczenie nieprzerwanie trwa do dziś.

SPOTKANIA
40-41

Miałem wielkie szczęście

O książce „Wierząc, nie poddałem się nigdy”, o zawartych w niej refleksjach, z Al Bano – włoskim piosenkarzem – rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

Wartościowa pomoc w życiu dla każdego

PRZYZNANO NAGRODY IM. JULIUSZA LIGONIA
42

Ambasadorzy Śląska

Przemysław Caban

Co łączy proboszcza, nauczyciela akademickiego oraz zespół pieśni i tańca? Nie tylko wspólna nagroda, ale przede wszystkim pasja, która nas ubogaca i inspiruje do służenia innym.

NA BIEŻĄCO
43

Jak żyć?

Zdzisław Skotnicki

sport
44

„Bello di notte”

Ks. Jacek Molka

Bez względu na to, kto wygra tegoroczną edycję Ligi Mistrzów, Robert Lewandowski – napastnik reprezentacji Polski i Borussii Dortmund – przeszedł do historii. 23 kwietnia 2013 r. na Signal Iduna Park znokautował wielki Real Madryt w pierwszym meczu półfinałowym, strzelając mu aż cztery gole.

MŁODZI WYNALAZCY Z CZĘSTOCHOWY
45

Wynalazcy i programiści z technikum

Witold Iwańczak

Jest nadzieja, bo ciągle są młodzi zdolni ludzie, z pasją podchodzący do rozwiązywania przeróżnych problemów technicznych.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Kalendarium 5-11 V 2013

Ewa Aszkiewicz

Sałatka z kurczakiem

Jolanta Marszałek

Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „ Z kuchni Siostry Arkadii”.

Lewą nogą

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

ELEMENTARZ MATURZYSTY

Uwalniać w mocy Boga

Bóg zwycięża demony

„Poland helps Poland”

SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
59

„Matka naszego zawierzenia”

59

Muzyczne DARY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Wirtualna gmina Pod Babią Górą

Fryderyk Warta

Ośrodek Wypoczynkowy „Jędruś” w Zawoi gościł w kwietniu kilkudziesięcioosobową małopolską grupę, która realizowała projekt edukacyjny „Budujemy gminę Wawel”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Krakowski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Lajkonik” pod kierunkiem Danuty Sanetry.

Rycerze

Małgorzata Cichoń

Miłosierdzie, jedność, braterstwo, patriotyzm - to zasady, którymi się kierują. W Polsce działają od 7 lat.

Kościół ich jednoczy

Maria Fortuna-Sudor

3 maja br. parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Podłężu świętuje swój jubileusz; 35 lat istnienia. To okazja, aby spotkać się z przedstawicielami parafii i zapytać o jej przeszłość i dzień dzisiejszy.

Niedziela lubelska

Droga światła

Urszula Buglewicz

Po raz pierwszy centrum Lublina stało się miejscem wielkanocnego nabożeństwa nazywanego Drogą Światła. Ulicami miasta, pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika przeszła rzesza wiernych, rozważając spotkania Chrystusa z uczniami od Zmartwychwstania aż do Zesłania Ducha Świętego.

Katyń – pomnik zamordowanej miłości

Ewa i Tomasz Kamińscy

Chcemy z Bogiem i przed Bogiem przeżyć to, co zdarzyło się wiosną 1940 r. - mówił rektor ks. Dariusz Bondyra, witając w niedzielę 14 kwietnia uczestników obchodów 73. rocznicy zbrodni popełnionej w Katyniu na polskich oficerach, którzy przybyli do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.

Spotkanie z pasterzem

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny w Konopnicy przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Z wiernymi podlubelskiej wspólnoty, której korzenie sięgają XIV wieku, spotkał się abp Stanisław Budzik.

Niedziela legnicka

X Przegląd Piosenki Religijnej

S. Anna Wzięch, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Legnicy

W sobotę 20 kwietnia w Domu św. Józefa przy parafii pw. św. Jacka w Legnicy odbył się X Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Z wiarą śpiewajmy Panu”.

Z Sulikowa do Torunia, aby poznać katolickie media

Ks. Adam Szpotański

Jak dzisiaj bronić mediów katolickich? Istnieje wiele sposobów poprzez pikiety, podpisy, aż w końcu sięganie po media katolickie - poznawanie czym są, jaka jest ich misja?

Dzieła mistrza Willmanna w Przychowej

Andrzej Kozieł

Przychowa - to mała wioska nieopodal Ścinawy, którą zamieszkuje niespełna 200 osób. Należy do parafii Olszany. Malutka wspólnota troszczy się o wspaniałą świątynię, która kryje prawdziwe skarby sztuki.

Niedziela łódzka

Czwarty cmentarz katyński

Anna Skopińska

Niezwykle przejmująca wystawa została otwarta w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oddział Radogoszcz w Łodzi. Pokazuje ogrom zbrodni dokonanej przez Sowietów na polskich oficerach zamordowanych w Bykowni.

Łódzcy świadkowie historii

Anna Skopińska

IPN chce podziękować tym, którzy z potrzeby serca starają się, by pamięć o przeszłości, o naszej historii przetrwała i zarażają młodych miłością do Polski.

Oto ja przyjdę i zamieszkam pośród ciebie

Henryk Tomczyk

W niedzielę 21 kwietnia wspólnota łódzkiej parafii pw. Chrystusa Odkupiciela przeżywała ogromną radość. W tym dniu Pańskim arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski poświęcił parafialny kościół dedykowany Chrystusowi Odkupicielowi.

Niedziela sandomierska

Papież Franciszek wspiera maturzystów ze Staszowa

Ks. Marian Zaręba

Tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica otrzymali medaliki z wizerunkiem bł. Jana Pawła II, które w Rzymie pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek.

Prawo do godności

Katarzyna Woynarowska

Dzień godności osób z niepełnosprawnością intelektualną, a taki obchodzimy 5 maja, staje się okazją do postawienia pytania o to, jak my - społeczeństwo - reagujemy na osoby z upośledzeniem umysłowym i jak je traktujemy.

Będziecie czytali Słowo Boże

Z ks. Ryszardem Podlewskim rozmawia ks. Adam Stachowicz

O tym kto może stanąć obok kapłana przy ołtarzu i czy młodzi chcą włączać się w taką posługę rozmowa z diecezjalnym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza.

Niedziela sosnowiecka

Akademicko o wierze

ZT

Sympozjum Diecezjalne „Taka jest nasza wiara. Wyzwania ewangelizacyjne dziś”, 20 kwietnia zgromadziło w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu ponad 80 księży i przedstawicieli laikatu z ponad 140 parafii.

„Taka jest nasza wiara”

Piotr Lorenc

Nieczęsto zdarza się słuchać wykładu Teologa Domu Papieskiego. Taką sposobność mieli uczestnicy Sympozjum Diecezjalnego „Taka jest nasza wiara. Wyzwania ewangelizacyjne dziś”.

Przed czerwonym trybunałem

Katarzyna Maciejewska

90 lat temu w procesie pokazowym w Moskwie skazano na karę śmierci i wieloletnie więzienie grupę księży. Wśród oskarżonych był sł. Boży abp Jan Cieplak, a głównym oskarżycielem był Mikołaj Krylenko – obaj związani z Zagłębiem Dąbrowskim.

Niedziela świdnicka

Moc górskiej kaplicy w Bardzie

Marta Kilian

Bardo jest częstym miejscem pielgrzymek. Ten stan utrzymuje się od kilkuset lat. O cudownych uzdrowieniach i wielkiej mocy Górskiej Kaplicy przekonało się kilkanaście pokoleń wiernych.

Bazylika w Bardzie – centrum muzyki kościelnej i organowej

Marta Kilian

Muzyka, śpiewy i chór odgrywały bardzo ważną rolę podczas sprawowania liturgii. Bazylika w Bardzie posiada więc wspaniałe barokowe organy. Zbudował je w 1759 r. Franz Joseph Eberhard z Wrocławia. Liczą 50 głosów (3567 piszczałek).

Religia w rozsądnych dawkach

Bp Ignacy Dec

Trwa Rok Wiary, trwa czas nowej ewangelizacji. Papież Franciszek każe nam wychodzić do ludzi z naszym świadectwem wiary.

Sylas

Ks. Marcin Gęsikowski

Według relacji Dziejów Apostolskich jednym ze znaczących członków pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej w Jerozolimie był Sylas, zwany tak po grecku, po łacinie zaś Sylwan.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła

Marian Łapiński

W dniu 13 kwietnia br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod kościół, da Bóg, rychło błogosławionego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, w Chominie.

Nadzieja dziecka

Teresa Nowak

Dom dziecka położony jest w pobliżu wiecznie zielonej Puszczy Bukowej. Z dala od gwaru i zgiełku wielkiego miasta. Niedziela to dzień wizyt. Tak oczekiwany przez dzieci, bo może właśnie wtedy pojawi się ona, może tym razem przyjdzie...

Kruchta pamięci

Jerzy Walczak

Zabytkowy kościół pw. św. Jacka w Słupsku to jedna z pomorskich nekropolii książęcego rodu Gryfitów, sprawującego przez ponad pięć wieków suwerenne rządy na terenie Księstwa Zachodnio-Pomorskiego, w tym ziemi słupsko-pomorskiej.

III Barlinecki Maraton Biblijny

Agnieszka Komorowska, Ewa Dyk-Malicka, organizatorzy

III Barlinecki Maraton Biblijny już za nami. Do mety, czyli do zaplanowanej godz. 13 dobiegliśmy, wiary ustrzegliśmy i ciągle mamy niedosyt Słowa Bożego. Czytanie Pisma Świętego Nowego Testamentu rozpoczęliśmy w czwartek 18 kwietnia o godz. 12 w sali widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury „Panorama” w Barlinku.

Głód wiosny

Przemysław Fenrych

Rozmaite bywają głody, większe mniejsze, dramatyczne i nieważne. W tym roku szczególny głód opanował Lechitów - głód wiosny. Zima za żadne skarby nie chciała odpuścić. Człowieka ciągnie do zieleni, do słoneczka, do błękitu z radosnymi chmurkami, a za oknem szarość, że wyć się chce.

Niedziela toruńska

Tajemnica powołania

Beata Pieczykura

42 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z wicerektorem ks. dr. Marcinem Staniszewskim i ojcem duchownym ks. Andrzejem Kowalskim uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę.

Od wiary do ewangelizacji

Kl. Dominik Jan Domin

W dniach 18-20 kwietnia w Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się sympozjum „Fides et actio. Od wiary do ewangelizacji” zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wobec kulturkampfu (I)

Wojciech Wielgoszewski

Skutki wojny wydanej Kościołowi pod eufemistyczną nazwą „walka o kulturę” (Kulturkampf) odczuwamy do dziś jako pozostałości w prawie i umysłach ludzi.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Prawda jest najważniejsza

Dorota Łukomska

Mogą mnie opluwać, mówić, że jestem wariatem. Ja wiem jedno: póki mego życia, poświęcę wszystko, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy, w której zginęli Leszek Kaczyński i Ania Walentynowicz.

Sesją uczcili rocznicę

Maria Szado

Wsali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury 12 kwietnia odbyła się sesja pod hasłem „Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej”.

XVII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Łukasz Kot, Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, koordynator diecezjalny OKWB

W dniu 16 kwietnia w Zamościu miał miejsce diecezjalny etap XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim