Reklama

Niedziela Łódzka

Pierwszy diakon greckokatolicki w Łodzi

Tu można jawnie wyznawać swoją wiarę

Ks. Paweł Kłys

Święcenia nowego diakona

W I niedzielę Wielkiego Postu w parafii greckokatolickiej w Łodzi odbyły się pierwsze w tej wspólnocie święcenia diakonatu. Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Roman Juszczak, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Swoje duszpasterstwo wspólnota Kościoła greckokatolickiego prowadzi w Łodzi od 2003 r. Modlitwy, Eucharystie i spotkania odbywają się w kaplicy św. Krzysztofa przy parafii księży jezuitów. Regularnie, co niedzielę o godz. 12.30 gromadzą się tam wierni, by wziąć udział w Boskiej Liturgii, którą sprawują duchowni, przybywający do Łodzi z Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy. Od stycznia tego roku posługuje tu ks. Wasilij Berkyta, duchowny greckokatolicki, który na stałe rezyduje w Łodzi.
O drodze do święceń i posłudze diakona w Kościele greckokatolickim z diakonem Włodzimierzem Mosorowem rozmawia ks. Paweł Kłys

KS. PAWEŁ KŁYS: – Jak przygotowywał się Pan do tej posługi?

WŁODZIMIERZ MOSOROW: – Do święceń przygotowywałem się na dwa sposoby: formalnie – przez ostatnie pół roku odbyłem katechezę w klasztorze bazylianów w Przemyślu, gdzie przeszedłem też krótkie rekolekcje. Intelektualnie: skończyłem studia teologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ale od dawna mam w sobie wielkie pragnienie, by służyć przy ołtarzu, a jako że mam swojego ojca duchownego, on pomógł mi się do tej chwili przygotować.

– Dlaczego te święcenia odbywają się tutaj w Łodzi? Czy w jakiś sposób jest Pan związany z miastem?

– Tak, z Łodzią jestem związany od 17 lat i mogę powiedzieć, że częściowo jestem łodzianinem. Mam tutaj także pracę, moją rodzinę, która mieszka ze mną, wspólnotę parafialną, do której należę.

– Czym zawodowo się Pan zajmuje na co dzień?

– Jestem wykładowcą na Politechnice Łódzkiej, a dokładniej profesorem w katedrze Informatyki Stosowanej tejże uczelni. Także to całkiem inny kierunek niż teologia. Tak się złożyło, że od dawna o tym marzyłem. Byłem członkiem Kościoła podziemnego na Ukrainie, kiedy nie można było tam otwarcie wyznawać wiary. Tutaj w Polsce, gdzie można jawnie wyznawać wiarę, moje marzenie mogło stać się realne.

– Można pogodzić pracę profesora na uczelni z posługą diakona w Kościele?

– Myślę, że tak, że uda mi się wygospodarować czas na moją posługę. Profesor obok zajęć ma także swój czas prywatny, który może przeznaczyć, np. na posługę w Kościele, natomiast w sobotę i niedzielę nie mam zajęć i jestem do dyspozycji. Mogę więc posługiwać.

– Co będzie należało do Pana zadań jako diakona Kościoła greckokatolickiego?

– Jak sama nazwa wskazuje diakon ma posługiwać kapłanowi przy ołtarzu. Już od dawna się tym zajmuję, pomagając przy liturgii, przygotowując ją. Chciałbym w przyszłości prowadzić katechizację szczególnie dla młodzieży naszego Kościoła. Prowadzę stronę internetową naszej parafii. Będę się starał, by dalej, już mając święcenia, służyć Bogu i Kościołowi.

– Diakon w Kościele greckokatolickim może mieć żonę, jak to jest w Pana przypadku?

– Tak, mam żonę i czworo dzieci. Będę diakonem stałym więc to nie przeszkoda, ale w naszym Kościele także księża mogą być żonaci. Dla mojej żony ta decyzja była pewnym zaskoczeniem. Była przekonana, że nie da się pogodzić życia małżeńskiego z posługą diakońską, ale dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych i jak widać, zgodziła się, podobnie jak moje dzieci. Były zdziwione i zaskoczone decyzją, że ojciec chce być diakonem.

– Czego życzyć nowemu diakonowi?

– Bym mógł służyć ku Bożej czci i rozwojowi naszego Kościoła. Chciałbym, by nasz Kościół dynamicznie się rozwijał, i by panowała w nim jedność w łączności z Kościołem powszechnym.

2017-03-08 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: ponowne zamknięcie Polaków w domach raczej niemożliwe; obecnie epidemia wygasa (wywiad)

2020-07-09 20:46

PAP

Ponowne zamknięcie Polaków w domach, ograniczenie ich aktywności zawodowej i społecznej jest raczej niemożliwe - powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że w tej chwili jesteśmy na etapie wygaszania epidemii.

Więcej ...

Św. Kamil de Lellis

martyrologium.blogspot.com/

Więcej ...

Ukraina: pierwsza Msza św. w zwróconym kościele w Bohorodczanach

2020-07-14 21:31

wikipedia.org

„Maryjo powracająca do Bohorodczan, jesteś nam potrzebna na czas niepewności, jaki przeżywamy i na czas szczęśliwy, o który się nieustannie modlimy” – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w Bohorodczanach koło Iwano-Frankiwska. 12 lipca dokonał tam ponownego poświęcenia XVII-wiecznego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który władze ukraińskie przekazały w nieodpłatne użytkowanie Kościołowi łacińskiemu na Ukrainie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też grekokatolicy i prawosławni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Kościół

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Wiadomości

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego