Reklama
Jezus Eucharystyczny niesiony w procesji Bożego Ciała teraz sam wychodzi do nas.
Z nowym arcybiskupem metropolitą wrocławskim Józefem Kupnym rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
Wszystko wskazuje na to, że 28 maja 2013 r. ukaże się kościelny komunikat o zakończeniu badania cudu za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. To krok, mogący mieć istotne znaczenie dla procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Nazwany przez bł. Jana Pawła II Prymasem Tysiąclecia, „jak dąb mocny wyrósł nad stulecia”.
Od pięciu lat na Jasnej Górze spotykają się w maju uczniowie szkół noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego, by modlić się razem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej i poczuć szczególną bliskość ze spuścizną swojego patrona.
Z ks. prof. dr. hab. Augustynem Eckmannem - prezesem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - rozmawia Urszula Buglewicz
Ojcostwo to wyzwanie. Wie o tym każdy dojrzały mężczyzna, którego do odpowiedzialności za dziecko powinno nieustannie przekonywać piękne i wzruszające wołanie: „Tato”... Słowo „ojciec” ma jednak bardzo bogatą symbolikę.
Z Marcinem Janosem Krawczykiem - reżyserem, scenarzystą i współproducentem filmu „Matka 24h” - rozmawia Margita Kotas
Drodzy bracia i siostry. Obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż Wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm…
W Kościele pierwotnym cuda zdarzały się stosunkowo często. Ich znaczenie należy rozpatrywać w ramach skutecznej pedagogiki Pana Boga: dopiero co nawróceni poganie czy wyznawcy judaizmu potrzebowali utwierdzenia swojej wiary.
Pełno ich w prorządowych mediach. Najczęściej mają tytuł profesora i z miną mędrca objawiają nam, co mamy sądzić o takiej czy innej sprawie. Stroją się w szaty obiektywizmu, a ich - jak twierdzą - jedyne instrumenty, to szkiełko i oko uczonego męża.
Rządząca koalicja PO-PSL 10 maja br. błyskawicznie znowelizowała ustawę o PLL LOT SA, znosząc konieczność utrzymywania w narodowym przewoźniku przez Skarb Państwa pakietu przynajmniej 51 proc. akcji.
O rosyjskim lobbingu, wykorzystywaniu słabości polskiego rządu i nadrzędności bezpieczeństwa energetycznego nad interesem spółek z Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska
Gdy ustawa o zapobieganiu przemocy w rodzinie wchodziła w życie, budziła już wiele kontrowersji. Obawiano się, że przemoc zagrozi... rodzicom, którzy będą musieli zmagać się z bezdusznością urzędników.
Kolumbia znana jest na świecie z wojen narkotykowych, porwań, zabójstw. Na przestrzeni ostatnich lat byli tam porywani i mordowani głównie katolicy.
Przyglądam się czasem ludziom w wieku dojrzałym, jak kochają swoje wnuki. A szczęśliwe maluchy tęsknią za dziadkami. Trzeba pamiętać, że dziadkowie winni być dla swoich wnuków przekaźnikami wiary. To jest największy dar, jaki mogą ofiarować tym młodym ludziom.
Podobno życie zaczyna się po czterdziestce. Co jednak, gdy wiek średni minął nam już dwadzieścia lat temu? Co robić, gdy człowiek jest za stary, by pracować, ale zbyt młody, by siedzieć w domu?
Z Marleną Słabosz, psychologiem, rozmawia Anna Wyszyńska
O wczesnym wykrywaniu choroby u osób w podeszłym wieku z Januszem Kowalczykiem, internistą, rozmawia Katarzyna Woynarowska
Współcześnie choroba żylakowa staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Zagraża zarówno kobietom, jak i mężczyznom w różnym przedziale wiekowym. Na żylaki narażeni są nie tylko seniorzy, ale i młodzi ludzie, którzy na co dzień niewystarczająco dbają o zdrowy styl życia. W dużym stopniu zagrożone żylakami są także kobiety w ciąży.
Nazywam się Józef Wójcik. Jestem kapłanem Kościoła rzymskokatolickiego, diecezji radomskiej. Pochodzę z parafii bł. Władysława z Gielniowa, z wioski Gałki Hubalowskie, które były 2 razy spalone całkowicie, a mężczyźni wybici przez Niemców za pomoc oddziałowi majora Hubala i partyzantom.
„W sam raz na niedzielny deser, pyszny, wilgotny, po prostu doskonały” - napisała nasza czytelniczka Monika Gorowa ze Świebodzina, która nadesłała przepis.
O macierzyństwie można mówić zarówno z uniesieniem, nawet patetycznie, jak i zwyczajnie. Ono właśnie takie jest. Jest darem, zadaniem, misją, powołaniem, niekończącą się kobiecą karierą.
Wybór małżeństwa jako drogi życiowej łączy się z powołaniem człowieka, który powinien być do tego przygotowany. Kościół katolicki, także w Polsce, od wielu lat prowadzi przygotowanie do małżeństwa.
W bielskiej katedrze św. Mikołaja świętowano 8 maja 21. rocznicę ingresu bp. Tadeusza Rakoczego do najważniejszej świątyni diecezji.
8 nowych kapłanów wyświęcił bp Tadeusz Rakoczy 25 maja podczas Mszy św. celebrowanej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.
Pierwszy charytatywny festyn na rzecz hospicjum w Bielsku-Białej upłynął pod znakiem deszczu. Mimo to wszystkie zaplanowane atrakcje imprezy udało się szczęśliwie zrealizować. Zrezygnowano jedynie z koncertu grupy „Dzień Dobry”.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa kojarzy nam się powszechnie z piękną, barwną procesją, w której czcimy Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, które 15 maja br. uroczyście świętowały Dzień Patrona
Uroczystość ku czci Patrona Polski w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie połączona była z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II.
W tym roku bp Antoni Dydycz obchodzi złoty jubileusz święceń kapłańskich. Przyjął je 29 czerwca 1963 r. w Łomży z rąk bp. Czesława Falkowskiego
Tradycyjną pieśnią „Św. Stanisławie, patronie nasz…” rozpoczęły się 8 maja w parafii Knychówek uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika.
W Ciechanowcu 11 maja uroczyście zainaugurowano sezon motocyklowy 2013 w diecezji drohiczyńskiej i w Polsce północno-wschodniej.
Siostry norbertanki w Imbramowicach za wyjątkowe święto uważają Boże Ciało, ze względu na kult Eucharystii. Duchowość norbertanek, na wzór ojca założyciela św. Norberta, jest silnie zakorzeniona w Eucharystii.
Jadąc do Pacanowa, do Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, miałem w pamięci obrazy sprzed lat. Wróciłem po latach i nie poznałem tego miejsca. Co się zmieniło? Wszystko.
Dzień odpustu parafialnego u św. Józefa Robotnika, 1maja, to rokrocznie okazja do integracji ludzi związanych z etosem pracy, z potrzebami rynku pracy, bezrobociem.
Na Dzień Matki Justyna jedzie podziękować Maryi za wszystkie wysłuchane modlitwy, które zanosiła, odmawiając Nowennę Pompejańską.
Już w nazwie podkreślają, że są katolicką placówką. Ich program opiera się na chrześcijańskich wartościach duchowych, które stwarzają możliwość rozwijania talentów dzieci i młodzieży.
Wielokrotnie słyszałam w przeróżnych teologicznych przemówieniach o celebrowaniu sakramentu małżeństwa.
Znakomity obraz nieznanego włoskiego artysty, namalowany dla kościoła Jezuitów w Połocku, dzielił burzliwe losy Kościoła łacińskiego na kresach, aż przywędrował do Lublina.
Dla tych dzieci codzienność to bieda, a czasem nawet głód, dlatego lubelska Caritas chce dla nich zorganizować kolonie marzeń.
Obecni niemal we wszystkich parafiach archidiecezji. Wytrwałą modlitwą, niczym tarczą, osłaniają swoich najbliższych, wspólnoty, Kościół. Każdego dnia przesuwają w dłoniach różańcowe paciorki, szturmując niebo pokornym „Zdrowaś”. Siła tej niezwykłej armii tkwi w cichej i systematycznej modlitwie.
Diecezjalny Kongres poświęcony rodzinie odbył się w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie z udziałem prawie 3 tys. uczestników.
Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej 4 maja odbyła swoją doroczną pielgrzymkę do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Inicjatywa opieki nad dziećmi z Madagaskaru ma już swój mały jubileusz, blisko siedem lat. Przyjęliśmy nazwę Misyjnej Adopcji Serca - Missio Misericordiae.
Szósta edycja „Dialogów w katedrze” odbędzie się w piątek 14 czerwca o godz. 19.30 w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Abp Marek Jędraszewski odpowie na pytania dotyczące wiary i Eucharystii.
W intencji trudnych problemów Łodzi i regionu modlili się uczestnicy XXII Pieszej Pielgrzymki do grobu bł. Rafała Kalinowskiego w Łagiewnikach.
Czy rozum ludzki jest jedyną drogą do poznania i zrozumienia rzeczywistości? Tak sądzi wielu naukowców, którzy w oparciu o postulaty i kryteria pooświeceniowej filozofii uznają jedynie poznanie naukowe.
Wydanie 1000. numeru „Niedzieli Przemyskiej” należy do ważnych wydarzeń dla redakcji „Niedzieli” i jej redaktora naczelnego.
Sto lat temu, 29 stycznia 1913 r., w wieku 66 lat zmarł Władysław Bełza, autor „Katechizmu polskiego dziecka”.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwana Bożym Ciałem, jest okazją dla wszystkich ludzi wierzących do zamanifestowania swojej wiary.
Z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Świata - Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim oraz beatyfikacji Założycielek Zgromadzenia Sióstr Prezentek i Serafitek.
W styczniu br. minęło 14 lat od poświęcenia przez ordynariusza rzeszowskiego bp. Kazimierza Górnego i oddania do użytku Centrum dla Osób Niepełnosprawnych Caritas przy ul. Lubelskiej 13 w Rzeszowie.
Bezpośrednie już przygotowania do koronacji Matki Bożej w obrazie Królowej Świata - Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim skłaniają do podjęcia rozważań na temat wymowy tego wizerunku.
Wulgaryzmy nie tylko dlatego są niestosowne, że niektórzy uważają ich używanie za niestosowne. One są z gruntu rzeczy niestosowne, bo prowadzą do wulgaryzacji i brutalizacji mowy i całego życia społecznego.
SLD sprzeciwił się ostatnio przyjęciu uchwały upamiętniającej Przemyka i jego przedwczesną śmierć.
Do grona diakonów bp Edward Frankowski włączył ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Obecny czas sam kieruje nasze myśli na rodzinę.
Klimontów obchodził jubileusz 400-lecia założenia zespołu klasztornego Dominikanów. Kompleks jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w południowo-wschodniej Polsce.
Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej przyjęło z rąk bp. Grzegorza Kaszaka święcenia diakonatu.
Melomani już odliczają dni do rozpoczęcia Festiwalu „Ave Maria” w Czeladzi.
Zespół „Siedem Siedem” tworzą go młodzi ludzie, którzy chcą wspólnie ewangelizować poprzez muzykę i świadectwo życia chrześcijańskiego.
Sześcioletni cykl formacji seminaryjnej kończy się święceniami prezbiteratu, dlatego dzień ten jest największym świętem całej wspólnoty seminaryjnej oraz całej diecezji.
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje… Proście a otrzymacie, aby radość wasza była pełna” (J 16,23-24). Mamy prosić Ojca w imię Jezusa.
Świdnickie Stowarzyszenie na rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność” po ponad rocznej przerwie znów zbiera pieniądze na rzeźbę.
11 maja pięciu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie z rąk bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza przyjęło sakrament święceń w stopniu diakona.
150 lat temu konsekrowano w Stargardzie Szczecińskim kościół pw. św. Józefa. Dlaczego potrzebny był jeszcze jeden kościół w mieście, gdzie świątyń nie brakowało?
Tegoroczny odpust parafii pw. św. Stanisława BM na os. Bukowym w Szczecinie miał szczególną wymowę, bo przypadł w Szczecińskie Dni Modlitw za Ojczyznę.
Kontynuacja peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji toruńskiej rozpoczęła się w dniach 4-5 maja w parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu.
11 maja odbył 3. Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego pod hasłem: „Rotmistrz Pilecki - Boży wojownik” zorganizowany przez Klub „Szewska Pasja”, bowiem 13 maja przypada rocznica urodzin rotmistrza.
W dniach 27-28 kwietnia członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba działającego na terenie diecezji toruńskiej uczestniczyli w odpuście ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.
W niedzielę 2 czerwca plac przed Świątynią Opatrzności Bożej zamieni się w sanktuarium dziękczynienia.
DeNews, Przymierze Wojowników, Młodzi Gniewni, Przepis na Miłość oraz Wielka Kumulacja Łaski - to tylko przykłady ewangelizacyjnych inicjatyw w parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach.
- Najpierw się zakochałam. Wzięłam sobie do serca inne Serce i tak powstało „Love Story” - pisze na stronie internetowej grupy Magda Frączek, założycielka zespołu.
Kolejna część kompleksu wokół wrocławskiej Hali Stulecia zostanie odrestaurowana.
Ci, którzy już byli, mogą to potwierdzić. Kto nie był, ma okazję nadrobić zaległości i 26 maja przyłączyć się do 4 edycji wrocławskiego Marszu dla Życia i Rodziny.
17 diakonów 25 maja w archikatedrze wrocławskiej przyjmie z rąk abp. Mariana Gołębiewskiego święcenia kapłańskie.
Jaką postawę wobec życia powinien więc przyjąć chrześcijanin? Czy uczeń Chrystusa potrafi odnieść sukces, czy może w konfrontacji ze współczesnym światem skazany jest na porażkę?
W Zamościu uroczystości trzeciomajowe poprzedził Dzień Flagi 2 maja.
Zespół Szkół w Grabowcu 5 maja 1998 r. otrzymał imię autora najbardziej poczytnych polskich powieści, nowel i reportaży. Henryk Sienkiewicz, bo o nim mowa, był wówczas najmocniejszym kandydatem do tego miana, zarówno wśród nauczycieli, uczniów, jak i rodziców.
Dziewięciu alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu. Uroczystościom odbywającym się 18 maja w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
Ponad 200 osób uczestniczyło 18 maja w 2. Pielgrzymce Nordic Walkerów do Strefy Sacrum zorganizowanej przez Caritas diecezjalną.
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodos i Malty istnieje do dziś. Jest nawet podmiotem prawa międzynarodowego, utrzymując swoje przedstawicielstwa przy ponad stu państwach świata.
Reklama
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Niedziela Wrocławska
Wiadomości
Wiadomości
Kościół