Reklama

Ambasadorzy Matki Bożej

Episkopat Polski reaktywował Komisję Maryjną, której przewodniczącym został abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jej zadaniem jest koordynowanie wszelkich działań w Polsce związanych z kultem Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja Maryjna nie jest instytucją nową. Polskie duszpasterstwo w przeszłości przez wiele lat inspirowane było jej działaniami. Komisja Maryjna – powołana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego – działała w latach 1956-96. Jako ostatni przewodniczył jej arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak.

Sztab kultu

Wpływ Komisji Maryjnej na kształt polskiego duszpasterstwa był bardzo duży. Abp Nowak przypomina wielkie akcje, takie jak peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego czy Akt Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Maryi. – Oprócz tych wyjątkowych działań do komisji należało koordynowanie pielgrzymek – podkreśla. – Polskę wzdłuż i wszerz przecinają w letnich miesiącach piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Tak było, oczywiście, także w latach poprzednich. Nieocenionym „spiritus movens” tych wielkich akcji był ks. prał. Jerzy Pawlik, który z ramienia komisji jeździł po całej Polsce i odwiedzał pielgrzymki na szlaku. Odprawiał dla nich Msze św. i głosił słowo Boże. Był też bardzo aktywny podczas spotkań z przewodnikami, gdy wykuwały się wspólne ustalenia duszpasterskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Nowak wspomina lata 90. ubiegłego wieku, gdy na fali reformy prac Episkopatu Polski postanowiono zlikwidować Komisję Maryjną. – Oczywiście, jej likwidacja nie oznaczała, że sprawy kultu Matki Bożej przestały być ważne – mówi. – Część spraw omawialiśmy nadal w ramach Komisji Duszpasterskiej, część przejęły inne gremia, które zajmowały się sprawami naukowymi w ramach Towarzystwa Mariologicznego czy sanktuariami w ramach stosownej podkomisji.

Trzymać rękę na pulsie

Reklama

Ciekawy obraz działań komisji wyłania się z archiwów. Sprawozdania z zebrań tego gremium stanowią ponad 1000 stron maszynopisu. Jak czytamy w jednym z protokołów, szczegółowe kompetencje Komisji Maryjnej wyglądały następująco: czuwanie nad ponawianiem i realizacją Ślubów Jasnogórskich, czuwanie nad przebiegiem nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, szerzenie i pogłębianie praktyk oddania się Matce Bożej w niewolę za Kościół na wszelkich poziomach (indywidualnym, rodzinnym i społecznym), kontynuowanie prac w grupach stanowo-zawodowych, powoływanie do życia ośrodków duszpasterskich, poradni rodzinnych oraz młodzieżowych w sanktuariach maryjnych, głównie w celu budzenia ducha apostolstwa, podtrzymywanie myśli i praktyki Sobót Królowej Polski oraz Apelu Jasnogórskiego.

Powołanie Komisji Maryjnej

Podczas obrad Zebrania Plenarnego KEP, które miały miejsce w Warszawie w dniach 13-14 marca br., biskupi powołali Komisję Maryjną w następujacym składzie: przewodniczący – abp Wacław Depo, członkowie: bp Łukasz Buzun OSPPE, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba. Księża biskupi zatwierdzili także listę konsultorów, wśród których są naukowcy i duszpasterze z całej Polski zajmujący się kultem Matki Bożej: o. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv – Niepokalanów, ks. mgr Marcin Chodorowski CRL – Gietrzwałd, o. lic. Azariasz Hess OFM – Kalwaria Zebrzydowska, ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec – Sandomierz, ks. dr Jerzy Karbownik – Skarżysko-Kamienna, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski – Tarnów, ks. dr Janusz Kumala MIC – Licheń, ks. prof. dr hab. Janusz Lekan – Lublin (KUL), ks. dr Józef Mucha SAC – Zakopane, ks. dr Teofil Siudy – Częstochowa, o. dr Mariusz Tabulski OSPPE – Częstochowa.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-22 09:37

Wybrane dla Ciebie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Poznań/Dziewięć osób rannych w wybuchu w Szkole Aspirantów PSP

2024-05-13 13:55

stock.adobe

Dziewięć osób zostało poparzonych w poniedziałek, podczas zajęć w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu. Poszkodowani mają oparzenia I i II stopnia, według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu.

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj