Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dramaty na Ukrainie

Tych wieści trudno ze sobą nie powiązać. W ciągu kilku godzin doszło do wybuchów w ogromnych magazynach amunicji niedaleko Charkowa i do zabójstwa rosyjskiego polityka, który przyjął ukraińskie obywatelstwo i przeniósł się do Kijowa. Nie tylko zdaniem ukraińskich władz, wybuchy w Bałakliji k. Charkowa to dzieło Rosjan, a śmierć Denisa Woronienkowa na kijowskiej ulicy wkrótce potem też nie jest przypadkowa. Tym bardziej że stało się to dzień po zwróceniu się Ukrainy do USA o przyznanie jej gwarancji bezpieczeństwa jako specjalnemu sojusznikowi NATO i po ujawnieniu schwytania w Odessie grupy związanej z rosyjskim wywiadem, przygotowującej ataki w południowej części kraju.

Woronienkow, świadek w sprawie zbiegłego do Rosji Wiktora Janukowycza, sam zbiegł w 2016 r. z Rosji, a ta niedawno wydała za nim list gończy. Zniszczenie magazynów, gdzie przechowywano 140 tys. ton pocisków, to dramat dla okolic Charkowa, z których ewakuowano 20 tys. ludzi, ale także osłabienie wycieńczonego państwa, które broni się przed rosyjską agresją w Donbasie. Czy konflikt ogarnie też Charków – miasto leżące niedaleko rosyjskiej granicy? – tego nie wiemy, ale dramatyczne wieści przypomniały nam, że niedaleko polskich granic toczy się wojna, a zniesienie sankcji i powrót do normalnych stosunków z Moskwą są niemożliwe, bo imperialne cele Rosji się nie zmieniły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Baćka demaskuje

Tego można było się spodziewać: uczestnicy protestów na Białorusi przeciwko dekretowi o pasożytnictwie do żądań poprawy warunków materialnych zaczęli dołączać postulaty zmian w systemie politycznym, w tym przeprowadzenia reform gospodarczych, wolnych wyborów i rozpoczęcia rozmów władzy z opozycją. Reakcja prezydenta Aleksandra Łukaszenki była nerwowa. Twierdzi on, że nie będzie prowadził dialogu z opozycją, która buntuje kraj, „szykuje prowokacje” i jest finansowana przez zachodnie organizacje. – Ich marzeniem jest zrujnowanie władzy i obalenie prezydenta. Z prowokatorami nie będę rozmawiać – stwierdził. Jak ujawnił, na Białorusi zatrzymano uzbrojonych ludzi, którzy mieli przejść szkolenie wojskowe i przygotowywać prowokację. Padły też oskarżenia pod adresem Polski i Litwy, przez które miałyby przechodzić pieniądze na te szkolenia.

Reklama

wd

* * *

Pozwali Arabię

A wydawało się, że Arabia Saudyjska, bliski sojusznik USA na Bliskim Wschodzie, jest bezkarna. Tymczasem w sądzie federalnym w Nowym Jorku złożono pozew przeciwko Arabii Saudyjskiej w imieniu rodzin 850 ofiar i 1500 poszkodowanych 11 września 2001 r., w którym zarzucono jej wspieranie Al-Kaidy – organizatora zamachów. Wymieniono m.in. kilka saudyjskich organizacji charytatywnych, których personel był dobierany przez władze Arabii Saudyjskiej, prowadzących obozy szkoleniowe dla terrorystów. Arabia miała też wspierać terrorystów, wydając im paszporty i zapewniając możliwości podróżowania po świecie. 15 spośród 19 sprawców ataków miało saudyjskie obywatelstwo.

jk

* * *

Rokowania na Filipinach

Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich na Filipinach, m.in. katolicki arcybiskup Antonio J. Ledesma SJ, wyrazili zadowolenie z rozmów pokojowych między rządem w Manili i lewicowymi rebeliantami z Narodowego Frontu Demokratycznego. Rozmowy mają być wznowione jeszcze w kwietniu. Wcześniej ma obowiązywać zawieszenie broni. Wyrażono nadzieję, że negocjacje położą kres walkom trwającym od 50 lat, które kosztowały życie już ok. 40 tys. osób. Kilka miesięcy temu władze Filipin uwolniły ponad 20 lewackich bojówkarzy z więzienia oraz ogłosiły zawieszenie broni i rokowania. Wycofały się z nich w lutym, po krwawych atakach Nowej Armii Ludowej – zbrojnego ramienia maoistów współtworzących NFD.

wd, KAI

* * *

Erdoğan przejrzy

Zapowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, że po referendum 16 kwietnia br. w sprawie zmian konstytucyjnych odbędzie się przegląd związków jego kraju z Unią Europejską – zabrzmiała jak groźba. Bo ma być też „przejrzane” porozumienie w sprawie migrantów. Umowa doprowadziła do znaczącego zmniejszenia liczby migrantów, głównie z Syrii, przedostających się z Turcji przez Morze Egejskie do Europy. Teraz Turcja straszy wycofaniem się z niej i tłumaczy to niewywiązywaniem się UE z obietnicy zniesienia wiz dla Turków.

Reklama

wd

* * *

Francja

Pielgrzymka studentów do Chartres zawieszona

W tym roku po raz pierwszy od ponad 80 lat nie będzie pieszej pielgrzymki paryskich studentów do Chartres. Zamiast niej duszpasterze proponują młodym całonocne czuwanie w bazylice na Montmartre. Zastrzegają, że pielgrzymka nie została zlikwidowana, lecz jedynie zawieszona. Odtąd nie będzie się odbywać co roku.

Inspiratorem pielgrzymki był wielki francuski poeta, konwertyta Charles Péguy. Po raz pierwszy studenci poszli w jego ślady w 1935 r. Pielgrzymki cieszyły się największym powodzeniem w latach 60. XX wieku, kiedy duszpasterzem akademickim w Paryżu był ks. Jean-Marie Lustiger, późniejszy arcybiskup Paryża i kardynał. Na trasę wyruszało wtedy po 12 tys. młodych. Z czasem jednak zainteresowanie pielgrzymką zaczęło słabnąć. Skrócono też jej trasę – ze 144 do 40 km.

Odwołanie pielgrzymki w tym roku spowodowało niemałą konsternację. Swego oburzenia nie ukrywa redaktor naczelny katolickiego dziennika „La Croix”. Nie rozumie, jak można było podjąć taką decyzję, i to właśnie teraz, kiedy pielgrzymki przeżywają swój wielki renesans.

RV

* * *

Rosja

Wyrok dla zabójcy reżyserki filmu o Janie Pawle II

Zabójca rosyjskiej reżyserki, autorki filmu o Papieżu Polaku – Tamary Elżbiety Jakżyny został skazany na 13 lat więzienia. Wyroki otrzymali również jego wspólnicy.

Jakżyna została zamordowana 12 marca 2015 r. Jak podają dokumenty śledcze, zbrodni dokonał sąsiad reżyserki. Po zabójstwie wraz ze swoimi kompanami próbował nielegalnie sprzedać jej mieszkanie.

Jeden z najbliższych współpracowników Tamary Jakżyny – Igor Baranow uważa, że sąd zbyt pochopnie uznał tłumaczenie zabójcy o rzekomej zbrodni w afekcie. Jego zdaniem, morderstwo było zaplanowane od dawna i gdyby śledztwo potoczyło się tym tropem, to wyroki musiałyby być znacznie wyższe i być może objęłyby więcej osób.

Reklama

Tamara Elżbieta Jakżyna była autorką wielu dokumentalnych filmów o rosyjskich kompozytorach, członkiem Rosyjskiej Akademii Filmowej, redaktor prowadzącą dział „Polska” w periodyku „Mecenat i świat”, a pod koniec życia – współpracownikiem Telewizji Polskiej. Nakręciła film o życzliwym dla Polaków carskim prezydencie Warszawy z czasów zaborów – Sokratesie Starynkiewiczu. Zwieńczeniem jej twórczości filmowej był dwuczęściowy film o św. Janie Pawle II: „Nie bój się, modlę się za ciebie” i „Papież, który nie umarł”. Drugą część filmu, która została zrealizowana również w wersji polskiej, nakręciła i wyprodukowała z własnych środków finansowych.

KAI

* * *

Korea Płd.

214 męczenników w drodze na ołtarze

W Korei Płd. rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny 214 męczenników. Prowadzi go specjalna komisja Konferencji Episkopatu Korei Płd. ds. kanonizacyjnych. Uzyskała ona zgodę Stolicy Apostolskiej na prowadzenie procesu na szczeblu narodowym, a nie diecezjalnym, gdyż kandydaci na ołtarze pochodzą z różnych diecezji.

Pierwszą grupę stanowią męczennicy z czasów dynastii Joseon. Przewodzi jej Jan Chrzciciel Yi Byeok (1754-85), pochodzący z rodziny dygnitarzy dworskich, który po nawróceniu na katolicyzm był jednym z pierwszych ewangelizatorów Korei. Wszyscy członkowie tej grupy (133) byli ludźmi świeckimi.

Druga grupa obejmuje męczenników z czasów współczesnych, począwszy od masakry w Jeju w 1901 r., przez prześladowania komunistyczne w Korei Płn.

KAI

* * *

Tylko ludzie święci mogą budować trwałe pomosty między narodami.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Będzie kanonizacja błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto – pastuszków, którym w 1917 r. ukazała się Matka Boża w Fatimie. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych za zgodą papieża Franciszka ogłosiła dekret o uznaniu cudu za ich wstawiennictwem.

Reklama

• Komisja Europejska ponownie wzięła na celownik Polskę. Wiceprzewodniczący tego gremium Frans Timmermans wyraził zaniepokojenie planami reformy Krajowej Rady Sądownictwa.

• Polska może bardziej zaangażować się militarnie w walkę z ISIS. Taką deklarację złożył w Waszyngtonie szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

• Terroryści z ETA – organizacji separatystów baskijskich ostatecznie złożą broń 8 kwietnia br. ETA w 2011 r. zadeklarowała zawieszenie działań zbrojnych. Teraz przekaże swój arsenał hiszpańskim i francuskim służbom.

• Austriackie MSW chce wesprzeć tysiącem euro każdego z tysiąca imigrantów, którzy dobrowolnie zdecydują się opuścić Austrię i wrócić do swoich ojczyzn.

• Jarosław Kaczyński – prezes PiS spotkał się w Londynie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Najważniejszym tematem rozmowy była przyszłość Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

• W Londynie w wyniku zamachu w okolicy brytyjskiego parlamentu 5 osób zginęło, a 40 zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie, a dokonał go 52-letni Khalid Masood, obywatel Wielkiej Brytanii. Wśród rannych jest Polak.

• W Brukseli na zamkniętej konferencji przedstawiciele ponad 50 państw zastanawiali się, gdzie znaleźć pieniądze na finansowanie aborcji na świecie po tym, jak prezydent Donald Trump zakazał finansowania tego procederu za granicą ze źródeł amerykańskiego budżetu.

• W Antwerpii, na północy Belgii, zatrzymano mężczyznę, który próbował wjechać rozpędzonym samochodem w tłum ludzi w handlowej dzielnicy miasta.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-03-29 10:05

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...