Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileusze w „kościele jednej doby”

Ks. prał. Władysław Nowobilski

Monika Jaworska

Ks. prał. Władysław Nowobilski

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu w roku jubileuszu 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej świętuje 50-lecie kapłaństwa swojego proboszcza ks. prał. Władysława Nowobilskiego oraz trzy inne jubileusze – 45 lat od budowy kościoła w Ciścu zwanego też „kościołem jednej doby”, a także 40 lat od poświęcenia ołtarza i 35 lat od konsekracji świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz prał. Władysław Nowobilski pochodzi z wielodzietnej rodziny, w której wychowało się trzech księży i jedna zakonnica. – Moi rodzice wychowywali nas mądrze, w miłości do Boga. Byli świętymi ludźmi. Mama urodziła nas dziewięcioro, ale dwoje rodzeństwa umarło we wczesnym dzieciństwie. Tata umarł, gdy miałem 12 lat, dlatego wychowanie i wykształcenie zawdzięczam głównie najstarszemu bratu Józefowi, który szczęśliwie przeżył czas wojny, a potem został księdzem. Jest też jednym z Żołnierzy Niezłomnych. Miałem jeszcze drugiego brata, ks. Jana. Z mojego rodzeństwa dziś żyje tylko moja o 10 lat starsza siostra Hania, która została serafitką i posługuje w zakonie serafitek w Poznaniu – mówi ks. prał. Władysław Nowobilski.

Reklama

50 lat temu, 20 marca 1967 r., metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wyświęcił czterech diakonów: Władysława Nowobilskiego, Władysława Zązla, Władysława Janczego i Andrzeja Tylkę, w Białce Tatrzańskiej – rodzinnej miejscowości ks. Nowobilskiego. I tam też 19 marca br. Ksiądz Prałat świętował 50-lecie kapłaństwa wraz z kolegami rocznikowymi i z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. A dzień wcześniej dziękował za jubileusz na Mszy św. w Ciścu. Na tydzień przed obchodami jubileuszu wygłosił kazania w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej, mówiąc o roli rodziny w odczytywaniu powołania kapłańskiego. Zaznaczył, iż kard. Karol Wojtyła uczynił Białkę Tatrzańską miejscem święceń kapłańskich ze względu na to, że z rodziny Nowobilskich wyszło trzech kapłanów. – Miałem kontakt z kard. Wojtyłą jako kleryk w Seminarium Duchownym w Krakowie, i później jako kapłan. Ostatni raz widziałem się z Ojcem Świętym rok przed jego śmiercią – wspomina ks. Nowobilski, który najpierw posługiwał jako wikariusz w Zawoi, a od 1971 r. – w Milówce. Katechizował m.in. w Ciścu, należącym wtedy do parafii w Milówce. Swoje wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II opisał w książeczce „On namaścił moje dłonie”. Powstała również praca magisterska Agnieszki Tyc „Cudowne 24 godziny” o historii budowy kościoła w Ciścu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Walczyli o „kościół jednej doby”

Reklama

W niedzielę 2 kwietnia br. mija 12. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jak podkreśla ks. prał. Nowobilski, kościół w Ciścu jest jednym ze świadectw, jakim człowiekiem był kard. Karol Wojtyła. – Mieszkańcom Ciśca zależało, aby mieć swój kościół. W 1970 r. przedstawiciele miejscowości poprosili kard. Wojtyłę o podjęcie starań o pozwolenie na budowę kaplicy w Ciścu. Kardynał wyraził chęć pomocy, a ja zostałem wskazany do kierowania budową. Jednakże komunistyczne władze PRL nie zgadzały się na to. W 1972 r., w tajemnicy zdecydowaliśmy o budowie kościoła na parceli po starej piekarni należącej do Marii i Władysława Śleziaków, pod pretekstem budowy domu dwurodzinnego. Gdy władze dowiedziały się, że tu ma powstać kościół, to wstrzymały budowę. W niedzielę 5 listopada 1972 r. odprawiłem Mszę św., zachęcając ludzi do szybkiej budowy kościoła bez wymaganych pozwoleń. Po Mszy św. rozpoczęliśmy budowę. Oczywiście władze chciały w tym przeszkodzić, pracowaliśmy więc nocą z modlitwą na ustach. A już rano 7 listopada 1972 r. w wybudowanym kościele na prowizorycznym ołtarzu odprawiłem Mszę św. dziękczynną – wspomina ks. prał. Nowobilski. A choć napotykali jeszcze długi czas na opór ze strony władz, to wiele słów otuchy otrzymali od kard. Wojtyły. – Kardynał polecił wybudować ołtarz, żeby zapobiec planom władz, które chciały zburzyć naszą świątynię. 5 lat po budowie, 18 grudnia 1977 r., mimo iż kościół był w stanie surowym, kard. Karol Wojtyła poświęcił ołtarz. A za kolejne 5 lat, 14 listopada 1982 r. kard. Franciszek Macharski konsekrował kościół. W 1996 r. spotkałem się z Janem Pawłem II w Rzymie. Papież powiedział wtedy do mnie: „Aleśmy w Ciścu walczyli” – mówi Proboszcz.

Samodzielna parafia w Ciścu pw. św. Maksymiliana M. Kolbego została erygowana 14 sierpnia 1984 r. W 1992 r. powstała diecezja bielsko-żywiecka i kościół w Ciścu stał się jedną z parafii diecezji. Proboszcz podkreśla, że co 5 lat wypadały w Ciścu jubileusze, które obchodzili w jednym czasie i z udziałem bp. Tadeusza Rakoczego. W tym roku będą obchodzić kolejne jubileusze – mija bowiem 45 lat od budowy kościoła w Ciścu zwanego też „kościołem jednej doby”, a także 40 lat od poświęcenia ołtarza i 35 lat od konsekracji świątyni. A ks. prał. Władysław Nowobilski świętuje złoty jubileusz kapłaństwa.

Apostołuje na stoku

Złoty jubilat jest nie tylko budowniczym i proboszczem „kościoła jednej doby”, ale i najstarszym kapłanem narciarzem w naszej diecezji. – Mam jedną nogę krótszą o 2,5 cm, ale mimo tej niewielkiej niesprawności od dziecka angażowałem się w działalność sportową. W dzieciństwie jedyną naszą rozrywką w zimie była jazda na sankach i nartach. W seminarium grałem z kolegami w piłkę, siatkówkę, ping-ponga, w zimie jeździłem na łyżwach. Gdy byłem już księdzem, podpatrywałem narciarzy i doskonaliłem jeżdżenie. Narty pozwalały na kontakt z przyrodą i zachowanie kondycji – wspomina ks. prał. Nowobilski. W lutym br. uczestniczył w 20. Mistrzostwach Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II na „Stożku” w Wiśle Łabajowie, zajmując II miejsce w swojej kategorii wiekowej. W Ciścu Prałat wręczał puchar najlepszym zawodnikom w zawodach w narciarstwie alpejskim. Tradycyjnie wziął też udział w innych inicjatywach narciarskich. – Należę do Związku Podhalan – oddziału żywieckiego, jako członek i kapelan. W lutym br. wziąłem udział w 34. Otwartych Zawodach o Puchar Przechodni Związku Podhalan 2017 w Nowym Targu Kowańcu. W tych zawodach mogli brać udział wyłącznie zawodnicy w strojach góralskich. Zawody, w których uczestniczę, to dla mnie forma apostolstwa. Jako kapłan mogę wspólnie modlić się z zawodnikami, ale i bawić się z nimi na stoku. To dobra okazja, by być razem – wspomina ks. prał. Władysław Nowobilski. Kapłan w tym roku skończy 75 lat. I choć zakończy się też jego posługa proboszcza w Ciścu, to liczy na to, że będąc na emeryturze, pojeździ jeszcze na nartach i zaangażuje się w inne inicjatywy na Bożą chwałę i dla ludzi.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-30 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Ekwadorze powstały dwie nowe diecezje

W Ekwadorze powstały dwie nowe diecezje w Daule i Santa Elena. Jednocześnie papież Franciszek mianował dla nich biskupów- ordynariuszy, poinformowano 2 lutego w Watykanie.

Więcej ...

Diecezja świdnicka. Pasterki z udziałem biskupów

2024-12-23 09:38
Od lewej: bp Ignacy Dec, bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Od lewej: bp Ignacy Dec, bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch

W tym roku biskupi diecezji świdnickiej poprowadzą uroczyste Pasterki w trzech wyjątkowych miejscach: Wambierzycach, Kłodzku i Świdnicy.

Więcej ...

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w trudnej sytuacji"

2024-12-23 20:34

red.

Proponowaliśmy stronie rządowej żeby zmiany w kwestii lekcji religii były wprowadzane spokojniej, nie tak gwałtownie. Patrzymy na ogromną rzeszę katechetów, którzy nagle są postawieni w sytuacji dość kłopotliwej i trudnej dla nich. Mogą stracić pracę - mówił w "Gościu Wydarzeń" arcybiskup Adrian Galbas, metropolita warszawski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Wiara

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa -

Kościół

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć