Reklama

Monika Łukaszów

Krzyż w wielu odsłonach

2017-04-06 09:46

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 15/2017, str. 6

Pięciu artystów i jeden temat – krzyż

W legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się 26 marca wernisaż wystawy zatytułowanej „Krzyż”. Do 7 kwietnia w kaplicy przy tej parafii (ul. Sikorskiego 1) można będzie obejrzeć obrazy i rzeźby przedstawiające różne ujęcie krzyża.

Na wystawie pojawiły się prace pięciu artystów: Henryka Jana Bacy, Krzysztofa Makowskiego, Łukasza Morawskiego, Aleksandra Marka Zyśko i Grzegorza Niemyjskiego. Grzegorz Niemyjski, legnicki artysta-plastyk, mówił, że pomysł na tę wystawę zrodził się dwa lata temu, jednak wymagał wielu przygotowań i przemyśleń. A dziś wraz z Galerią Sztuki udało się go zrealizować.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ks. Jan Klinkowski z miejscowej parafii, który mówił o symbolice krzyża i zaprosił licznie zebranych gości nie tylko do obejrzenia wystawy, ale i do jej kontemplowania.

Reklama

– Stanęliśmy pod krzyżem. Przyprowadziła nas tutaj dzisiaj miłość do Tego, który z miłości do nas zawisł na krzyżu. Medytujmy zatem tę wystawę i wpisujmy w nasze życie ten obraz krzyża. Może odnajdziemy go właśnie przy okazji tego spotkania, a może przy okazji tego spotkania odnajdziemy tych, którzy zatrzymali się pod krzyżem. Niech to medytowanie tutaj, na tej wystawie, będzie okazją do tego, by spoglądać na krzyż z nadzieją dla własnego życia. Nadzieją, którą przyniósł nam Jezusa Chrystus. Niech wystawa ta będzie okazją do tego byśmy przemienili w okresie Wielkiego Postu nasze życie i przeżyli nawrócenie – mówił ks. Jan.

Podczas wernisażu obecni byli także autorzy prezentowanych prac, którzy w kilku słowach je charakteryzowali i opowiadali o przygotowaniach do wystawy.

Wśród prezentowanych prac są też krzyże, które – jak mówią artyści – oprawione są w nowoczesny sposób. Te krzyże opatrzone są w podpisy o charakterze poetyckim, które odnoszą się do stacji Drogi Krzyżowej.

– Jestem przekonany, że wiara jest przestrzenią twórczą – mówił Grzegorz Niemyjski, którego prace można oglądać na tej wystawie. – Iloma kreskami można wyrazić krzyż? Czy to jest tylko pion i poziom? Jeżeli to jest tylko znak, to co za tym znakiem stoi? Jeżeli chcemy wyrazić sens i istotę krzyża, to musimy poszukać czegoś więcej. I myślę, że przez tę wystawę, dzięki twórcom, którzy biorą w niej udział, dzięki ich pracy, temat krzyża został na świeżo dotknięty i dzisiaj, w XXI wieku, w przystępny, niekonfesyjny sposób pokazany. To są prace bardzo osobiste, wyrwane z wnętrzności. Może nie tylko z przemyśleń, ale przede wszystkim z emocji, przeżycia religijnego – wyjaśniał Grzegorz Niemyjski.

Podczas wernisażu wystąpił także chór legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją ks. Daniela Gołębiowskiego, który wykonał kilka pieśni o tematyce krzyża.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Sztandar dla strażaków z Będzina

Sztandar dla strażaków z Będzina

Wstańcie, chodźmy

Wstańcie, chodźmy

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Bp Ignacy Dec uhonorowany  tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Bp Ignacy Dec uhonorowany tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału...

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem