Reklama

Monika Łukaszów

Krzyż w wielu odsłonach

2017-04-06 09:46

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 15/2017, str. 6

Pięciu artystów i jeden temat – krzyż

W legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się 26 marca wernisaż wystawy zatytułowanej „Krzyż”. Do 7 kwietnia w kaplicy przy tej parafii (ul. Sikorskiego 1) można będzie obejrzeć obrazy i rzeźby przedstawiające różne ujęcie krzyża.

Na wystawie pojawiły się prace pięciu artystów: Henryka Jana Bacy, Krzysztofa Makowskiego, Łukasza Morawskiego, Aleksandra Marka Zyśko i Grzegorza Niemyjskiego. Grzegorz Niemyjski, legnicki artysta-plastyk, mówił, że pomysł na tę wystawę zrodził się dwa lata temu, jednak wymagał wielu przygotowań i przemyśleń. A dziś wraz z Galerią Sztuki udało się go zrealizować.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ks. Jan Klinkowski z miejscowej parafii, który mówił o symbolice krzyża i zaprosił licznie zebranych gości nie tylko do obejrzenia wystawy, ale i do jej kontemplowania.

Reklama

– Stanęliśmy pod krzyżem. Przyprowadziła nas tutaj dzisiaj miłość do Tego, który z miłości do nas zawisł na krzyżu. Medytujmy zatem tę wystawę i wpisujmy w nasze życie ten obraz krzyża. Może odnajdziemy go właśnie przy okazji tego spotkania, a może przy okazji tego spotkania odnajdziemy tych, którzy zatrzymali się pod krzyżem. Niech to medytowanie tutaj, na tej wystawie, będzie okazją do tego, by spoglądać na krzyż z nadzieją dla własnego życia. Nadzieją, którą przyniósł nam Jezusa Chrystus. Niech wystawa ta będzie okazją do tego byśmy przemienili w okresie Wielkiego Postu nasze życie i przeżyli nawrócenie – mówił ks. Jan.

Podczas wernisażu obecni byli także autorzy prezentowanych prac, którzy w kilku słowach je charakteryzowali i opowiadali o przygotowaniach do wystawy.

Wśród prezentowanych prac są też krzyże, które – jak mówią artyści – oprawione są w nowoczesny sposób. Te krzyże opatrzone są w podpisy o charakterze poetyckim, które odnoszą się do stacji Drogi Krzyżowej.

– Jestem przekonany, że wiara jest przestrzenią twórczą – mówił Grzegorz Niemyjski, którego prace można oglądać na tej wystawie. – Iloma kreskami można wyrazić krzyż? Czy to jest tylko pion i poziom? Jeżeli to jest tylko znak, to co za tym znakiem stoi? Jeżeli chcemy wyrazić sens i istotę krzyża, to musimy poszukać czegoś więcej. I myślę, że przez tę wystawę, dzięki twórcom, którzy biorą w niej udział, dzięki ich pracy, temat krzyża został na świeżo dotknięty i dzisiaj, w XXI wieku, w przystępny, niekonfesyjny sposób pokazany. To są prace bardzo osobiste, wyrwane z wnętrzności. Może nie tylko z przemyśleń, ale przede wszystkim z emocji, przeżycia religijnego – wyjaśniał Grzegorz Niemyjski.

Podczas wernisażu wystąpił także chór legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją ks. Daniela Gołębiowskiego, który wykonał kilka pieśni o tematyce krzyża.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem