Reklama

Niedziela 15/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Gigant zdemaskowany

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Nie trzeba nikogo przekonywać, że kto ma pieniądze, ten ma władzę. Na naszym polskim podwórku wyraźnie już widać obłęd ideologiczny i komercyjny.

3

Okupacja to rodzaj zniewolenia

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jako wierzący chrześcijanie mówimy o okupacji, którą stanowi grzech. Nasi ojcowie duchowni często przypominają nam prawdę, że jako dzieci Boże jesteśmy stworzeni do wolności. Wolność jest istotną cechą człowieczeństwa, podobnie jak rozum. Niestety, nasza wolność może być ograniczona, a rozum zmanipulowany, co – jak wiemy – często się zdarza

z Watykanu
4

Z Watykanu

XXIII Targi Wydawców Katolickich
5

Święto słowa i kultury

Andrzej Tarwid

Nagrody wręczono 1 kwietnia br. podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

dookoła świata
6-7

Dookoła świata

dookoła Polski
8

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

temat numeru: rocznica katastrofy smoleńskiej • prezydent Ryszard Kaczorowski
10-13

Miłość nigdy nie umiera

Krzysztof Tadej

Życie Karoliny i Ryszarda Kaczorowskich to przykład wielkiej, wspaniałej miłości. Blisko 60 lat byli małżeństwem. Ich znajomi mówili o nich: „Kto dzisiaj potrafi tak kochać? Dla nich wspaniała, romantyczna miłość jest tak oczywista jak to, że człowiek oddycha!”. Aż nadszedł 10 kwietnia 2010 r.

13

I prawda was wyzwoli, i prawda zwycięży!

temat numeru: rocznica katastrofy smoleńskiej
14

Pytanie o zdradę

Artur Stelmasiak

Siedem lat po katastrofie smoleńskiej odżywają stare zarzuty wobec byłego premiera Donalda Tuska. Czy zgoda na konwencję chicagowską, zamiast na umowę z 1993 r., była zdradą dyplomatyczną?

Wielki Tydzień
15

Triduum święte dni przełomu

Ks. Marek Łuczak

Gdyby poszczególnym dniom roku liturgicznego przypisać wartość za pomocą szlachetnego kruszcu, Triduum Paschalne z pewnością zasługiwałoby na złoto. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota należą do najważniejszych dni każdego katolika

przez Krzyż
16-17

Najważniejsza Droga Życia

Agnieszka Porzezińska

Droga Krzyżowa, którą podjął Jezus Chrystus, to nie jakiś wzruszający rytuał, ale Twoja i moja rzeczywistość, która się dzieje tu i teraz. Boimy się tej drogi przeraźliwie, gdy myślimy, że prowadzi do porażki i grobu. Boimy się jej nawet wtedy, gdy już doświadczamy, że prowadzi do zmartwychwstania. Nigdy nie jesteśmy na tę drogę gotowi. Jedynie z Jezusem możemy nie stchórzyć

Wielki Tydzień z kard. Wyszyńskim
18-19

Więzień Jezus i Jego uczeń Stefan

Agnieszka Bugała

W 33 r. zgraja mężczyzn, dowodzona przez Judasza, która chciała aresztować Jezusa, wtargnęła w nocy do ogrodu za potokiem Cedron. Z kijami i mieczami rzucili się na Niego, aby Go pojmać i uwięzić.
W ciemności nocy odwaga tanieje, liczba świadków zdarzenia redukuje się do minimum, a więzień nie ma dość siły, by się bronić. Zło czuje się bezkarne. Oprawcy nie muszą patrzeć ofiarom w oczy.

świadkowie • Christina Victoria Grimmie
20

Odliczam moje drogi powrotne do Ciebie

Witold Iwańczak

Tymi słowami zwracała się do Boga w jednej ze swoich piosenek Christina Victoria Grimmie. Jej utwory poznałem, gdy słuchałem amerykańskiego radia internetowego. Zaintrygowany muzyką, tekstami i ciekawym głosem wokalistki pewnego dnia zacząłem szukać informacji o niej.

moim zdaniem
21

Czy istnieje „mniejsze zło”?

Witold Gadowski, dziennikarz

Pewnie nigdy bym o tym Państwu nie opowiedział, gdyby nie pani Philippa Ruth Foot, która zaraziła mnie (pośmiertnie) tzw. dylematem wagonika („trolley problem”). Brytyjska filozof na wiele lat zabiła mi ćwieka w głowie. Na czym polega ten dylemat? – oto mamy do czynienia z sytuacją, gdy siedzimy przy zwrotnicy i mamy do wyboru dwa tory.

12 kroków ku pełni życia
22

GPS do wolności

Piotr Frankowski

yjemy w czasach, które ubóstwiają wolność i jednocześnie wplątują ludzi w gęste sieci niewoli.

blisko życia
23

Matka

Stefan Truszczyński

nowa książka
24

Niższe seminarium duchowne w misji Kościoła

Ks. Janusz Królikowski

Biały Kruk
25

W stulecie fatimskich objawień

Joanna Szczerbińska

Na tle pomarańczowej łuny zachodzącego słońca – Matka Boża Fatimska z różańcem, w drogocennej koronie, w której wnętrzu ukryta została kula zamachowca, przekazana portugalskiemu sanktuarium w darze od Papieża Polaka. Maryja patrzy z miłością na św. Jana Pawła II.

objawienia
26

Kościół wobec objawień i orędzi Maryjnych

Włodzimierz Rędzioch

Po ukazaniu się wywiadu z o. Flavio Ubodim na temat płaczącej figurki i objawień Matki Bożej w Civitavecchia jego autor otrzymał wiele listów z pytaniem, czy zostały one uznane oficjalnie przez Kościół. Warto więc wyjaśnić sprawę uznania domniemanych objawień przez władze kościelne

27

Rok Maryjny w rzymskim Lourdes

Włodzimierz Rędzioch

cykl: odzyskać tożsamość przy Grobie Pana
28

Zmartwychwstanie – uwolnienie czekających

Ks. Krzysztof Pawlina

wiara i życie
29

Wielka mała płyta

Piotr Iwicki, Polskie Radio

29

Pomyłka w wersji polskiej?

Ks. Mariusz Rosik

W „Pasji” Mela Gibsona podczas procesu Jezusa wszyscy mówią po swojemu. Rzymianie po łacinie, Żydzi po aramejsku. Żydzi krzyczą: „Krew Jego na nas i na dzieci nasze” (Mt 27, 25). Oświadczenie wykrzyczane po aramejsku jest jedynym zdaniem, które nie zostało przetłumaczone na język polski. Recenzenci różnie tłumaczyli ten fakt.

Papież Franciszek w oczach dzieci

w Kościele • na bieżąco
30

Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie

BK

30

Jeszcze jest ciemno

Ks. Ryszard Winiarski

Lek na zło

Magdalena Kowalewska

liturgia tygodnia
31-33

Jezus Chrystus Panem

Abp Wacław Depo

Kościół jak co roku powraca na próg Niedzieli Palmowej, na którym nie tylko rozbrzmiewają głosy: „Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie”, ale też mocą zapowiadanej Tajemnicy Paschalnej możemy wyznawać, że „Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca”.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 21, 1-11)

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 27, 11-54)

poradnik duszpasterski
34

Kto mi pomoże?

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Są ludzie, którzy mimo przykładnego wypełniania obowiązków religijnych tkwią w poważnych konfliktach, mimo dobrej woli nie mają wewnętrznego spokoju, których mimo szczerej spowiedzi nadal dręczy poczucie winy.
Kto może im bardziej pomóc: ksiądz czy psycholog?

felieton
35

Nie pozwolić Papieżowi odejść!

Grzegorz Polak

Nie zmarnujemy dziedzictwa Jana Pawła II, bo jest olbrzymi potencjał i zapał w środowiskach i instytucjach, które zajmują się upowszechnianiem dzieła wielkiego Papieża. Taki wniosek nasunął mi się po V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, które odbywało się w dniach 28-30 marca w Warszawie i w Krakowie.

35

Marsz dla Życia w Brukseli

KAI

rozmowy o edukacji
36-37

Kapitał społeczny od przedszkola

O polskiej edukacji i społecznych przyczynach katastrofy amerykańskiego promu kosmicznego z prof. Markiem Piotrowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

obecność • pamięć • modlitwa
38-39

Historia Polski pisana na grobowych tablicach

Ks. Marek Łuczak

Groby polskich żołnierzy usiane są na całym świecie. Ginęli w boju, a czasem pokonywały ich choroba i wycieńczenie

fakty • opinie
40

Żyje w swoich dziełach

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Skazano go na śmierć przez ścięcie, został podwójnie ułaskawiony przez miłosiernego Boga.

40

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Wojna o wodę?

pr

41

Po remoncie grozi jej zawalenie?

pr

Pierwszy szereg obrońców życia

pr

Dialog z islamem przynosi owoce

pr

Cerkiew na Cyprze

pr

blisko człowieka
42-43

Zaufać Bogu i czynić dobro

Rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Z senatorem RP Stanisławem Kogutem – prezesem Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach k. Grybowa – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

felietony
44

Szkalowanie Polski

Alina Czerniakowska

44

Wiosna

Zdzisław Skotnicki

felietony
45

Europejskie frustracje

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Ciężkie działa wytoczone kilkakrotnie przeciwko Polsce w PE miały stanowić swoistą salwę przygotowawczą do właściwego ataku, czyli uruchomienia słynnego art. 7

wielcy Polacy
46-47

Profesor bez katedry

Anna Wyszyńska

Częstochowianinem został z przypadku, a stał się wybitnym obywatelem miasta. Lekarz, naukowiec, filozof i etyk – w każdej z tych dziedzin dr Władysław Biegański miał znaczące osiągnięcia. Do portretu dodajmy skromność, umiłowanie pracy, wierność zasadom, które głosił. W 100. rocznicę jego śmierci Senat RP ogłosił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego

rodzina • poradnik
48

Znak zwycięstwa

Maria Paszyńska

48

Pascha „po całości”

Jarosław Kumor

Kilka lat temu trafiłem do wspólnoty, w której Triduum Paschalne było inne niż w mojej parafii. Wielki Czwartek ze zdejmowanymi skarpetami. Wielki Piątek z długą, godzinną i przepiękną Drogą Krzyżową, a Wielka Sobota... No właśnie – Wielka Sobota stała się w moich oczach tym, czym być powinna: Wigilią Paschalną, która nie jest celebrowana o 16.00, żeby parafianom było wygodniej, tylko późnym wieczorem, a kończy się procesją rezurekcyjną o północy. Był to pierwszy moment, gdy spędziłem w kościele trzy i pół godziny i ani trochę mi się nie dłużyło.

z przymrużeniem oka
49

Cyganka post-prawdę ci powie

Andrzej W. Wodziński

Najpopularniejszym słowem 2016 r., według oksfordzkiego słownika, jest „post-prawda”. Co to jest do licha ta post-prawda? To po prostu nieprawda! Podawana, głoszona i pisana z premedytacją jako prawda. Średniowieczni mnisi, którzy latami przy drżących płomieniach świec przepisywali opasłe święte księgi (Prawdy Bożej), wiedzieli o czarcie stojącym za osobą piszącą i wyłapującym słowa i zdania.

49

XVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

Ks. Krzysztof Domaraczeńko

Niedziela Młodych
50-53

Połączone krzyże

Ks. Krystian Malec

Bluźnierca, oszust, kłamca, wichrzyciel, siewca zamętu, fałszywy prorok, wariat, który Boga nazywa swoim Ojcem, fanatyk, który twierdzi, że może odpuszczać grzechy, bo jest Synem Człowieczym, czyli Mesjaszem, czyli Bogiem.

Ten, który nie bał się stanąć pod krzyżem

Jarosław Kumor

Idealny patron dla młodych. Postać absolutnie wyjątkowa w kontekście Wielkiego Tygodnia. O kim mowa? Oczywiście o św. Janie

Masz szansę

Karolina Mysłek

Zaryzykuj. Pamiętaj. Zatrzymaj się. Uwielbij. Poznaj. Wykorzystaj szansę, żeby mieć realny wpływ na kształt Kościoła

kultura
54

Prawdziwa historia Świętego

Witold Dudziński

54

Hity dla Jezusa

wd

„Bodo” na skróty

wd

Portret ks. Jana

wd

bliżej świata • Strefa Gazy
55

Pomysł na Strefę

Wojciech Dudkiewicz

Nikt nie ma dobrego pomysłu na Strefę Gazy. Dlatego żadna propozycja, nawet najbardziej fantastyczna, nie przechodzi bez echa. Potem wszyscy o niej zapominają

w realu i w sieci
56

„Śląsk” tańczy w USA

akw

56-57

Internet i aplikacje mobilne służą Kościołowi

Michał Kanownik

Rozwój Internetu w Polsce, rosnąca liczba użytkowników smartfonów oraz coraz szersze wykorzystywanie tych urządzeń w codziennych czynnościach sprawiają, że nowoczesne technologie stają się ważnym narzędziem także dla Kościoła. Dzięki Internetowi i aplikacjom mobilnym można szybko rozpowszechniać istotne treści, prowadzić nieustający dialog z wiernymi oraz inicjować publiczne debaty

Muzyczne Dary

Kalendarium 9-15 IV 2017

Ewa Aszkiewicz

kuchnia
58

Na święta... kiełbasa

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Zgodnie z naszą polską tradycją na wielkanocnych stołach obok jajek i bab królują kiełbasy, szynki i inne wyroby wędliniarskie. Domowa, swojska kiełbasa to prawdziwy przysmak. W sklepie te, które przypominają domową, są drogie. Rozwiązaniem problemu jest przyrządzenie w domu własnej kiełbasy.

Żurek na kiełbasie

Jolanta Marszałek

Biała kiełbasa pieczona

Jolanta Marszałek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Duchowe wsparcie dla bezdzietnych

Monika Jaworska

Modlą się o dar potomstwa i wzajemnie wspierają. Co miesiąc małżonkowie borykający się z problem bezpłodności gromadzą się w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach na Mszy św. i wspólnym spotkaniu. Ostatnie odbyło się pod koniec marca, a kolejne zaplanowano 29 kwietnia.

Dziękczynienie i wezwanie do budowania Kościoła

Ks. Piotr Bączek

– Po 25 latach od założenia Kościoła bielsko-żywieckiego chcemy wpierw widzieć w nim zamiar Boży. Dziękujemy dziś za założenie tej wspólnoty, dziękujemy za wyznaczenie przez Boga biskupa Tadeusza, za nieustanną łaskę Boga obecną w Kościele – mówił bp Roman Pindel.

O Rycerstwie Niepokalanej na Dniach Kolbiańskich

Monika Jaworska

Tegoroczne XVI Dni Kolbiańskie przebiegały pod hasłem: „Rycerstwo Niepokalanej. Sto lat historii. Sto lat misji”. Od 24 do 26 marca uczestnicy gromadzili się na modlitwie i konferencjach tematycznych.

Niedziela podlaska

Ustanowienie Pustelni Zwiastowania w Poletyłach

Paulina Podgórska

„Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4) – tymi słowami bp Tadeusz Pikus rozpoczął uroczystość ustanowienia Pustelni Zwiastowania, która odbyła się 25 marca o godz. 15.00 w niewielkiej wsi Poletyły, znajdującej się koło Brańska.

Konkurs palm – 20 lat tradycji

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Wspominając wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, przygotowujemy palmy, które przynosimy do kościoła i idziemy w radosnej procesji, oddając hołd Synowi Bożemu. Palmy niesione w procesji są bardzo różne.

Warto być wolontariuszem

Magdalena Chomać

Geneza Światowych Dni Młodzieży sięga Niedzieli Palmowej roku 1984. Za dzień ustanowienia ŚDM oficjalnie uznaje się jednak datę 20 grudnia 1985 r.

Niedziela kielecka

Palmy, Wielki Tydzień i tradycja po kielecku

Agnieszka Dziarmaga

Wielkopostne i wielkanocne zwyczaje tkwią głęboko w polskiej tradycji. Powiemy: powierzchowność, zewnętrzna otoczka, która nijak się ma do religii, duchowości, liturgii?

Męczenniczka antiocheńska w kościele w Moskorzewie

Katarzyna Dobrowolska

Czym zaowocował chrzest św. Małgorzaty? Przyjęła Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela i stała się Jego autentycznym świadkiem, aż do ofiary ze swojego młodego życia. Jej świadectwo musiało być bardzo mocne, nawracali się ci, którzy jej wcześniej urągali.

20 lat w służbie Maryi

Władysław Burzawa

Jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia w diecezji kieleckiej obchodzili czciciele Maryi z Apostolatu Maryjnego – Stowarzyszenia Cudownego Medalika.

Niedziela legnicka

Dla nas zawsze najważniejszy jest człowiek

Monika Łukaszów

Caritas Diecezji Legnickiej w tym roku obchodzi jubileusz XXV-lecia istnienia. Powołał ją do życia bp Tadeusz Rybak 16 kwietnia 1992 r. Pierwszym dyrektorem został ks. Józef Lisowski, a od 2006 r. funkcję tę sprawuje ks. Czesław Włodarczyk.

Krzyż w wielu odsłonach

Monika Łukaszów

W legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się 26 marca wernisaż wystawy zatytułowanej „Krzyż”. Do 7 kwietnia w kaplicy przy tej parafii (ul. Sikorskiego 1) można będzie obejrzeć obrazy i rzeźby przedstawiające różne ujęcie krzyża.

Przyczynek do srebrnego jubileuszu

Ks. Aleksander Stankiewicz

Przeżywając radosny jubileusz 25-lecia diecezji legnickiej dziękujemy Panu Bogu za ten dar wspólnoty Ludu Bożego i wszystkie dzieła, które w minionym ćwierćwieczu miały miejsce w wymiarze duchowo-materialnym.

Niedziela świdnicka

Pierwsza dekanalna Droga Krzyżowa na Chełmiec

Krystyna Smerd

Wierni parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu w piątek 24 marca na czele z proboszczem i dziekanem ks. Wiesławem Rusinem uczestniczyli w pierwszej Drodze Krzyżowej z Boguszowa-Gorc na szczyt Chełmca (851 m n.p.m.), którą wyznacza 14 granitowych stacji „Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego”.

Wizyta Prymasa Czech

Krystyna Smerd

Kard. Dominik Jaroslav Duka, prymas Czech i metropolita Pragi, w drodze do Wrocławia na uroczystość wprowadzenia relikwii św. Wacława do wrocławskiego kościoła, zatrzymał się w Szczawnie-Zdroju.

Chwałą naszą jest Krzyż

Ks. Zbigniew Chromy

Palmowa Niedziela nazywana jest także Niedzielą Męki Pańskiej. Dawnej piąta niedziela Wielkiego Postu była tak nazywana. W piątą niedzielę zgodnie z tradycją zasłania się krzyże, które następnie odsłania się w Wielki Piątek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Podziękowanie Bogu przez Matkę Kościoła za dar 25-lecia

Ks. Grzegorz Wejman

W tegoroczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego nasza archidiecezja obchodziła jubileusz 25-lecia swego istnienia.

Maryja wzorem wiary

Julia A. Lewandowska

Pod takim hasłem pielgrzymowali na Jasną Górę maturzyści z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku pielgrzymka miała szczególny wymiar, ponieważ 25 marca przypadła 25. rocznica powstania archidiecezji.

Wielkopostne Dni Skupienia KSM

Hanna Kołoszycz

W słoneczny piątek 10 marca br. młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przybyła do Mrzeżyna na wielkopostne dni skupienia organizowane przez oddział KSM w Stargardzie przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie asystentem jest ks. Marcin Kózka.

Niedziela toruńska

Wielki Tydzień w przedwojennym Toruniu

Wojciech Wielgoszewski

„W czasie Wielkiego Tygodnia znajdujemy się na grzbiecie wysokiego wzgórza, na które wstąpiliśmy po trudach i umartwieniach Wielkiego Postu” – czytamy w komentarzu toruńskich „Wiadomości Kościelnych” na Niedzielę Palmową A.D. 1932.

Kanony w Toruniu

Jakub Strzelka, Karol Fetka

Taizé jest małą miejscowością leżącą w Burgundii we Francji. W 1940 r. przybył do niej Roger Schutz. 9 lat później Szwajcar złożył śluby wieczyste i utworzył wspólnotę, która w Taizé mieści się do dzisiaj

Mój ojciec był dobrym człowiekiem

Aleksandra Wojdyło

Po raz kolejny młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Grucie pod kierunkiem ks. Kamila Pańkowca i Tomasza Piwowarskiego realizowała projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie pamięci”.

Niedziela warszawska

Musimy się obudzić

Artur Stelmasiak, redaktor odpowiedzialny

Po jesiennych czarnych protestach na ulicach Warszawy pojawiła się życiodajna, słoneczna wiosna. Tak najkrócej można podsumować Marsz Świętości Życia, podczas którego uczciliśmy 12. rocznicę odejścia Jana Pawła II.

Szkoła jak rodzina

Łukasz Krzysztofka

Liceum Ogólnokształcące im. ks. Romana Archutowskiego to pierwsze i jedyne w Warszawie publiczne liceum katolickie bez czesnego. Ta szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie

Grzesiuk po czerniakowsku

Witold Dudziński

Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytały miliony Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, które śpiewane są do dziś

Każdy naukowiec szuka wieczności

Sylwia Niedzieska

Pomimo wielu nowatorskich osiągnięć w dziedzinie badań prowadzonych nad człowiekiem i jego naturą, pozostaje on nadal istotą do końca nieodgadnioną. Tak twierdzą wybitni naukowcy

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...