Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelizacyjna rEwolucja

Bp Grzegorz Ryś przemawia do kilku tysięcy zasłuchanych uczniów

PB

Bp Grzegorz Ryś przemawia do kilku tysięcy zasłuchanych uczniów

Sukcesem okazał się pomysł wielkopostnej ewangelizacji uczniów bielskich szkół ponadgimnazjalnych. W kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach 31 marca zebrało się blisko 4 tys. młodzieży. Uczestniczyli oni w spotkaniu ewangelizacyjnym, któremu przyświecało hasło: „Duchowa rEwolucja”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień ewangelizacji rozpoczął się od wystąpienia znanego w środowisku hip-hopowym rapera Arkadio. Artysta, który nagrał m.in. muzykę, jaka towarzyszyła wyjściu na ring Tomasza Adamka, opowiadał zgromadzonej w świątyni młodzieży o swoim nawróceniu i doświadczeniu wiary. – Bardzo lubię, gdy jest dużo ludzi w jednym miejscu. Oczywiście to jest większe wyzwanie dla mówiącego. Ale gdy się zdobędzie już słuchaczy, to oni oddziałują na innych – mówił w rozmowie z naszą redakcją Arkadio.

– Początkowo młodzi byli trochę spięci, trzeba było tę ścianę trochę rozwalić, ale potem z każdym słowem czułem, że do nich trafiam. Starałem się przekonać, że nie ma takich problemów w życiu człowieka, z których Pan Bóg nie mógłby go wyciągnąć. Tak, by potem mógł robić to, co kocha, by spełniał swoje marzenia i był szczęśliwym na tej drodze, na jaką go Bóg powołuje – mówił w rozmowie z „Niedzielą” raper.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arkadio swą opowieść przeplatał swoimi kompozycjami oraz improwizowanym freestylem. Zachęcał młodych do poszukiwania prawdy o sobie i Bogu oraz do gruntownej spowiedzi wyzwalającej człowieka od lęku i niszczącego działania grzechu. Podkreślił także, że dzięki oddaniu się Bogu człowiek może w życiu dokonać wielkich rzeczy. Na poparcie tych słów podał przykład swojego nawrócenia w 17 roku życia. Od tego momentu udało się mu nagrać sześć płyt, wydać audiobooka i kilka książek.

Wystąpienie muzyka zrobiło duże wrażenie na młodzieży. Wielu uczniów przyznawało, że tego rodzaju świadectwa są dla nich wiarygodne i przekonujące, także dlatego, że muzyka hip-hopowa jest dziś bliska młodemu pokoleniu, które przyjmuje tego rodzaju muzyczny przekaz.

Kolejnym punktem programu ewangelizacyjnego było nabożeństwo Słowa Bożego. Wybrani uczniowie przynieśli w procesji do ołtarza Księgę Pisma Świętego, a bp Grzegorz Ryś z Krakowa odczytał fragment Ewangelii o kobiecie cudzołożnej, którą faryzeusze i uczeni w Piśmie przyprowadzili do Jezusa. Interpretując tę ewangeliczną scenę krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że to, co zrobił Jezus – wybaczenie kobiecie – było dużym problemem i zgorszeniem dla wspólnoty pierwszych chrześcijan. Jednocześnie podkreślił, że ten ewangeliczny obraz warto dogłębnie odczytać, bo opowiada on o kluczowej dla człowieka sprawie: spotkaniu miłosiernego Boga z ludzką nędzą. Jezusowe pisanie na piasku gość z Krakowa interpretował podkreślając, że Chrystus, wybaczając cudzołożnicy, nie bagatelizował ciężaru jej grzechu. – Jezus wypisał przed nią jej grzech. Jak przychodzisz do Jezusa, to On ci wypisze twój grzech, żebyś go zobaczył, żebyś wiedział. Jezus nie mówi: nic się nie stało, nie ma sprawy. Nie powie tak, bo przecież się stało, stało się! – mówił bp Grzegorz Ryś, dopowiadając, że wedle interpretacji św. Augustyna wypisane na piasku słowo: „cudzołóstwo” zniknęło sprzed oczu kobiety, bo rozwiał je wiatr – symbol Ducha Świętego. Biskup tłumaczył młodym, że Jezusowi nie chodzi o tanie wybaczenie, bagatelizowanie ciężaru grzechów. – To jest drogie przebaczenie. On zapłaci za jej grzech. Weźmie dosłownie grzech w swoje Ciało i zaniesie na Kalwarię. Gdy zostanie przybity do krzyża, to ten grzech umrze razem z Nim – mówił bp Ryś, podkreślając, że Jezusowe słowa: „ja Ciebie nie potępiam”, w rzeczywistości oznaczają: „umrę z Ciebie”.

Reklama

Konferencja o przebaczeniu była wstępem do nabożeństwa adoracji Krzyża. Na środek prezbiterium został procesyjnie wniesiony krzyż, a ks. Przemysław Sawa wraz z członkami Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody zachęcał młodych do osobistego oddania siebie Chrystusowi, wyznania Mu swych grzechów i pójścia za Zbawicielem. W osobistych wystąpieniach członkowie ewangelizacyjnej wspólnoty dzielili się świadectwem własnego nawrócenia. Młodzi mieli okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem ewangelizacji była adoracja Najświętszego Sakramentu i namaszczenie młodzieży olejkiem radości i przebaczenia.

Reklama

Uczestnicy spotkania w kościele św. Maksymilian pytani o wrażenia, zwracali uwagę na różne punkty programu. – Na mnie ogromne wrażenie zrobiła liczba osób, które zdecydowały się przyjść na tę ewangelizację. Prawdę mówiąc początkowo nie wierzyłam, że będzie nas tylu, nie spodziewałam się, że tyle osób chce tutaj przyjść – powiedziała Klaudia z Jaworza, uczennica pierwszej klasy Zespołu Szkół Budowlanych. Jak przyznała, radością było także to, że udało się jej namówić kilka osób w klasie, by wzięły udział w spotkaniu ewangelizacyjnym.

Dopełnieniem Duchowej rEwolucji była wieczorna Msza św. sprawowana w aleksandrowickim kościele o owoce ewangelizacji i w intencji młodzieży. Po liturgicznej celebracji, której przewodniczył wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski, odbył się Wieczór Chwały z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot działających w parafiach naszej diecezji.

Zorganizowana przez Wydział Katechetyczny naszej Kurii oraz duszpasterstwo młodzieży ewangelizacja była pierwszą taką inicjatywą w stolicy Podbeskidzia. Jak podkreślają organizatorzy, dużą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia okazali przedstawiciele Miejskiego Zarządu Oświaty, Urząd Miasta Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury, dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-04-11 10:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z TVP - wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej

O godzinie 8.00 ruszyły dziś pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...