Reklama

Franciszek

Franciszek w Kościele Męczenników

Grzegorz Gałązka

Najbliższa pielgrzymka papieża Franciszka będzie wyjątkowa. Wprawdzie w podobny sposób mówi się o każdej podróży Namiestnika Chrystusowego, ale tym razem odbędzie się ona niejako z towarzyszeniem echa niedawnych eksplozji. Najwyraźniej więc kontekstem pielgrzymki do Egiptu będzie terroryzm

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z początkiem kwietnia br. docierały do nas bardzo niepokojące informacje. W miejscowości Tanta zamachowiec samobójca wtargnął do kościoła pw. św. Jerzego. Doszedł do prezbiterium i tam, powstrzymywany przez diakonów, wysadził się w powietrze. Drugi zamach miał miejsce przy wejściu do kościoła pw. św. Marka w Aleksandrii, gdzie liturgię sprawował patriarcha Tawadros II, zwierzchnik głównego wyznania chrześcijańskiego w Egipcie, którym jest Koptyjski Kościół Ortodoksyjny. Terroryście nie udało się dostać do świątyni. Powstrzymali go policjanci.

– Spodziewamy się kolejnych zamachów. Jesteśmy gotowi na męczeństwo – tak w Katolickiej Agencji Informacyjnej zamachy w Egipcie skomentował biskup katolickiego Kościoła koptyjskiego Kyrillos William. Zapewnia on, że wszyscy są zasmuceni, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. Chrześcijan jednak wydarzenia takie jak niedawny zamach utwierdzają jedynie w gotowości na przyjęcie męczeństwa. – Na wieść o zamachach nasi wierni wrócili do świątyń i zapewnili, że nie mają zamiaru rezygnować z udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. Po prostu zgodziliśmy się na to, że my, Kopci, jesteśmy Kościołem męczenników – wyznał bp William.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież patrzy w przyszłość z nadzieją

Zamachy na koptyjskie kościoły w Tancie i Aleksandrii nie zmienią planów papieża Franciszka, który odwiedzi Egipt w końcu tego miesiąca, dokładnie w dniach 28-29 kwietnia. Zapewnił o tym substytut (zastępca) watykańskiego sekretarza stanu abp Angelo Becciu w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera”. Na pytanie, czy przygotowaniom do tej podróży towarzyszy wyjątkowe zaniepokojenie, substytut odpowiedział: „Już wcześniej zdarzało się, że podnoszono kwestie bezpieczeństwa, obawy związane z zamachami itd. Zapewniono nas, że w Egipcie wszystko się uda, jedziemy więc spokojni. Nie ukrywając rzeczywistości, czasem nie bardzo zachęcającej, Papież wzywa, by patrzeć z nadzieją w przyszłość. Jak zawsze sam pragnie dać przykład”.

Reklama

W Egipcie więc od dawna trwają gorączkowe przygotowania do papieskiej wizyty, a mieszkańcy tego kraju oczekują Franciszka z ogromną radością. Jak dowiadujemy się z Radia Watykańskiego, organizatorzy w szczególny sposób wiążą swoje nadzieje z wizytą Ojca Świętego na kairskim uniwersytecie Al-Azhar podczas Międzynarodowej Konferencji Pokojowej.

– Te spotkania pokazują, że religie stworzone są nie do siania nienawiści i podziałów, ale do budowania pokoju i przerzucania mostów pojednania. To jest droga, którą wspólnie musimy podążać – powiedział koptyjski biskup Luksoru Emmanuel Bishay.

Kiedy i gdzie?

Optymistą przed pielgrzymką jest także bp Kyrillos William. Hierarcha wskazał na ukonstytuowany Komitet Organizacyjny, którego jest członkiem. W skład tego gremium wchodzą zarówno biskupi, prezbiterzy, zakonnicy, jak i osoby świeckie. Przed pielgrzymką miało miejsce spotkanie z delegatami przybyłymi z Watykanu w celu doprecyzowania wszystkich szczegółów. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, przygotowania przebiegają zgodnie z oczekiwaniami.

Zapytany o kontekst terroryzmu, biskup uspokaja czytelników „Niedzieli”. – Wprawdzie mamy u nas do czynienia z kilkoma grupami fundamentalistów islamskich, którzy nie akceptują obecności chrześcijaństwa na tych ziemiach, ale w odniesieniu do pielgrzymki nie możemy popadać w obsesję. Organizatorzy zrobią wszystko, by Ojciec Święty oraz uczestnicy mogli czuć się bezpieczni.

Biskup, wspominając ostatnie ataki, wyznał jednocześnie, że chrześcijańscy mieszkańcy Egiptu cały czas muszą się liczyć z perspektywą następnych zamachów. Niemal każdego dnia skazani są na postawienie pytania, kiedy i gdzie nastąpi kolejny atak. – To pytanie nie może, oczywiście, przeszkodzić nam w świętowaniu papieskiej pielgrzymki – powiedział. – Człowiek odpowiedzialny za bezpieczeństwo zapewnił mnie ostatnio, że organizatorzy zrobią wszystko, by uniemożliwić jakikolwiek incydent.

Reklama

Hierarcha chętnie odpowiadał też na pytania o duchowe oczekiwania w związku z wizytą Papieża. Nie ma wątpliwości, że obecność Ojca Świętego umocni nadzieję tutejszych wyznawców Chrystusa i jeszcze bardziej zjednoczy ich wspólnotę.

Nadzieja jest niewątpliwie potrzebna chrześcijanom w Egipcie. Z jednej bowiem strony, jak przekonuje bp William, ich życie na pierwszy rzut oka wygląda normalnie – wszyscy pracują, chodzą do szkoły, zajmują się własnym domem, ale z drugiej – co jakiś czas docierają informacje o zagrożeniu.

– Ponadto w naszym społeczeństwie ciągle mamy poczucie dyskryminacji chrześcijan – dodał biskup. – Nie można o tym zapominać.

Hierarcha zwrócił też uwagę na ekumeniczny wymiar papieskiej wizyty. – Nasi prawosławni bracia cieszą się z przybycia Franciszka – powiedział. – Zresztą na co dzień współpracujemy ze sobą i między nami panuje zgoda, a nawet przyjaźń, która w jakimś sensie została zapoczątkowana poprzednimi wizytami Jana Pawła II.

Owoc pracy św. Marka

Do jakiego Kościoła przybędzie Ojciec Święty? Kościół katolicki obrządku koptyjskiego wyodrębnił się z Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Po założeniu – jak głosi tradycja, przez św. Marka Apostoła – Kościoła w Egipcie wspólnota chrześcijańska rozwijała się pod rządem patriarchów Aleksandrii, o pozycji formalnie równej patriarchom Rzymu, zwanych także papieżami. Wierni Kościoła egipskiego wytworzyli własny obrządek, odmienny zarówno od rzymskiego, jak i od bizantyjskiego. Kościół egipski wydał wielu wybitnych teologów, zasłużonych zwłaszcza w walce z herezją nestorianizmu. Do najwybitniejszych z nich należą Klemens Aleksandryjski i Orygenes. W Kościele egipskim narodził się chrześcijański monastycyzm, na początku w formie pustelnictwa. Z tym wiążą się imiona egipskich świętych Antoniego i Pachomiusza. W 1741 r. wyodrębnił się wikariat apostolski dla Koptów w Egipcie. Współcześnie wspólnota katolików koptyjskich liczy ponad 200 tys. wiernych.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-04-26 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jedynym dopuszczalnym ekstremizmem jest radykalizm miłości!

"Bogu podoba się jedynie wiara wyznawana życiem, bo jedynym ekstremizmem dopuszczalnym dla wierzących jest radykalizm miłości! Wszelkie inne ekstremizmy nie pochodzą od Boga i Jemu się nie podobają!" - powiedział Franciszek podczas Mszy św. na terenie bazy lotniczej poza Kairem.

Więcej ...

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous