Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 19/2017, str. 5

Rodziny Katyńskie

Żywa pamięć i hołd ofiarom

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich przybyła po raz 27. na Jasną Górę 23 kwietnia br. W uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę zbrodni katyńskiej udział wzięły Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. – Jest to piękna kontynuacja życzenia-prośby św. Jana Pawła II, który w 1996 r. zaproponował Rodzinom Katyńskim, żeby pierwsza niedziela po Wielkanocy stała się ich dniem pielgrzymkowym z przesłaniem miłości, przebaczenia, pojednania – przypomniał ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, delegat biskupa polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych. – Rodziny Katyńskie głęboko tkwią w tej tragedii i ich członkowie starają się przeżywać ją nie tylko w gronie tych, którzy są najbliżsi tamtych czasów, ale także wprowadzać w to wszystko następne pokolenia – dodał.

W homilii ks. Bąk powiedział m.in.: – Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Katyniu, Charkowie, Miednoje, są rozdziałem martyrologium Polski, który nie może być zapominany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń (...). Katyń to nie tylko straszliwa zbrodnia wykonana w majestacie sowieckiego prawa. To również kłamstwo powtarzane tysiące razy.

Wędkarze

Wyruszyli na połów

Z udziałem kilkuset osób 22 kwietnia br. odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Wędkarzy. Jej organizatorem był Polski Związek Wędkarski Okręg Ciechanowski z prezesem Henrykiem Grzesiem. Najliczniej przybyły grupy wędkarzy z Bełchatowa, Krzepic i Bytowa – ci ostatni wraz z ks. Krzysztofem Szarym, filipinem, wędkarzem z zamiłowania. Obecny był Mariusz Tokarz, pracownik Jasnej Góry, też wędkarz z zamiłowania, który 5 lat temu zainicjował pielgrzymowanie wędkarzy. Mszy św. przewodniczył ks. Artur Bombiński, kapelan ciechanowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wotum narodu polskiego

Monstrancja Fatimska na Jasnej Górze

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Monstrancji Fatimskiej trwała na Jasnej Górze od 28 kwietnia br. do 3 maja. Monstrancja została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika. Uroczyste zakończenie adoracji nastąpiło w czasie procesji eucharystycznej. Monstrancja Fatimska to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100. rocznicy Jej objawień. Dar został przygotowany przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach. Została ona zaprojektowana i wykonana w pracowni Drapikowski Studio.

Reklama

Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w Monstrancji Fatimskiej są wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi. Monstrancja wyruszyła w Pielgrzymkę Pokoju z sanktuarium fatimskiego na Krzeptówkach. Odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Dar monstrancji zostanie przekazany do Fatimy we wrześniu br. podczas pielgrzymki osób niepełnosprawnych oraz Podhalan i wiernych z innych regionów Polski.

Jakubowe parafie

Drogi św. Jakuba w Polsce

Jubileuszowa – 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Jakubowych odbyła się 22 kwietnia br. Uczestniczyli w niej czciciele św. Jakuba Apostoła. Organizatorami pielgrzymki byli ks. kan. Stanisław Czerwiński – kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła przy tym sanktuarium.

– Mamy 5 sanktuariów św. Jakuba w Polsce. Powstają one na szlakach św. Jakuba po to, by umożliwić pielgrzymom, którzy nimi kroczą, uzyskanie odpustów zupełnych oraz znalezienie miejsca odpoczynku, noclegu i strawy – powiedział ks. Czerwiński. Powiadomił także, że sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Uroczystości odbędą się 19 czerwca br. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

Mszy św. dla pielgrzymów sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po Mszy św. miało miejsce spotkanie zgromadzenia Parlamentu Jakubowego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-05-04 09:44

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”

2022-10-03 21:30

Graziako

Dzisiejsze słowa Pozdrowienia Anielskiego, które chcemy rozważyć nie były jedynymi i pierwszymi wypowiedzianymi na kartach Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie słyszymy słowa błogosławieństwa wypowiedziane wobec dwóch kobiet.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Co skrywa obraz Jezusa Miłosiernego?

2022-10-04 21:49

Adobe Stock

Wizerunek Jezusa Miłosiernego jest niezwykły z wielu powodów. Choćby dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus. Rozsławiony, za sprawą świętej siostry Faustyny, na całym świecie stanowi źródło nadziei i pociechy dla milionów ludzi w różnych zakątkach ziemi. Co jeszcze skrywa ten cudowny obraz? Zapraszamy do cyklu rozmów Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z siostrą Rachelą Waszkiewicz ZSJM. Wywiad był nagrywany w Ostrówku, gdzie mieszkała św. Faustyna. Tym razem przyglądamy się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Co oznaczają dwa promienie? Jakie łaski kryją? Gdzie jest granica Bożego Miłosierdzia?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna