Uczniowie trzecich klas Salezjańskiego Gimnazjum im. ks. Jana Bosko przyjęli sakrament bierzmowania. Udzielił go im bp Ireneusz Pękalski.
W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do 97. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz treści formułki wypowiadanej przez kandydatów do bierzmowania podczas przyjmowania tego sakramentu: „Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Amen”. – Niech to pragnienie w was nigdy nie gaśnie. Niech w waszym życiu będzie postanowienie, że ja nie chcę żyć „byle jak”. Ja chcę żyć słowem Jezusa i Eucharystią. Niech bycie uczniem Chrystusa będzie na serio i na zawsze! – mówił. Następnie namaścił olejem Krzyżma Świętego 131 uczniów salezjańskiego gimnazjum i oratorium oraz Gimnazjum nr 32. Jako pamiątkę bierzmowania uczniowie otrzymali krzyże.
Franciszek: strzeżmy otrzymanych podczas bierzmowania darów Ducha
tł. st (KAI) / Watykan
Grzegorz Gałązka
Duch Święty jest darem niezasłużonym, który należy przyjąć z wdzięcznością, czyniąc miejsce dla Jego niewyczerpalnej twórczości – powiedział papież w katechezie podczas audiencji ogólnej 30 maja.
Religia w szkole w Europie - normą w systemach edukacji
2024-12-06 16:08
Marcin Przeciszewski/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. W związku z rozmowami na ten temat, jakie toczą się pomiędzy MEN a najważniejszymi Kościołami w Polsce, przypominamy materiał ukazujący, że nauka religii w szkole należy do standardów europejskich. Zazwyczaj udział w niej jest dobrowolny, choć w niektórych są to zajęcia obowiązkowe. W większości państw jej programy są ustalane przez Kościoły i związki wyznaniowe, gdzie indziej religia w szkole nie ma wymiaru konfesyjnego i przybiera formę religioznawstwa.
Watykan/ Wyjątkowy, dziesiąty konsystorz papieża Franciszka
2024-12-07 07:26
PAP
Monika Książek
Sobotni, dziesiąty konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka będzie jednym z najciekawszych w jego pontyfikacie. Godność kardynała otrzyma 21 dostojników z całego świata, w tym najstarszy w historii: 99-latek. Szczególnie interesujące jest to, że liczba kardynałów elektorów wzrośnie aż do 140, podczas gdy wyznaczony pułap wynosi 120.